Hlavní navigace

Budoucnost videa na českém webu: HTML 5 nebo Flash a Silverlight?

31. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zvoní technologiím Flash a Silverlight hrana? Zatím ještě ne. HTML 5 oslabuje souboj kodeků (formátů) a požadavky na DRM ochranu. Prioritu má HTML 5 hlavně na mobilních zařízeních.

HTML 5 jako jednu z mnoha inovací přináší dvojici značek audio a video, s jejichž pomocí lze vložit do webové stránky multimediální obsah, aniž by k jeho přehrání byl potřeba nějaký plug-in. Stačí prohlížeč s podporou HTML 5. Současné verze nejrozšířenějších prohlížečů si se značkami audio a video umí poradit. Končí tedy éra technologií Flash nebo Silverlight? Nebude to tak jednoduché.

Například Microsoft sice stále drží nad vodou svůj Silverlight, ale na druhou stranu se vehementně hlásí k HTML 5. V něm vidí budoucnost i další tvůrci webových prohlížečů a spolu s nimi i část poskytovatelů multimediálního obsahu na Internetu. Samotná specifikace HTML 5 ale v současnosti neřeší formát multimediálního obsahu, a to se ukazuje jako zásadní problém.

Situace je dnes taková, že různé prohlížeče podporují různé multimediální formáty. Navzdory smyslu práce s multimediálním obsahem dle HTML 5 jeden prohlížeč může přehrávat video, které nebude podporovat jiný prohlížeč, přestože oba budou HTML 5 podporovat. Tvůrci prohlížečů se nyní rozdělili na dva tábory.

Souboj formátů komplikuje situaci

Internet Explorer, který je stále globálně nejpoužívanějším prohlížečem, podporuje H.264. Stejně tak Safari. Microsoft a Apple, tvůrci těchto dvou prohlížečů, vyzdvihují technické kvality H.264. Druhý tábor H.264 bojkotuje a preferuje otevřené technologie. Mozilla například vložila do rozvoje otevřeného formátu OGG Theora i finanční prostředky.

Google si zase koupil práva k formátu VP8, aby jej následně v rámci projektu WebM nabídl k široké implementaci jako kompromis mezi technickou kvalitou a licenčními otázkami. Jeho podporou nyní disponují prohlížeče Mozilla Firefox, Opera či SeaMonkey a samozřejmě také Google Chrome.

Google Chrome si však ponechává i podporu H.264. Údajně jen dočasně, ale konkrétní datum vypuštění podpory H.264 na stole není. Google Chrome je tedy jediným prohlížečem s podporou formátů z obou konkurenčních táborů. U ostatních prohlížečů existuje limitovaná možnost doinstalovat si podporu tvůrci ignorovaného formátu.

Microsoft v rámci programu interoperability zveřejnil plug-in pro Firefox, který umožňuje přehrávat obsah ve formátu H.264. Ten však oficiálně nepodporuje nejnovější verze prohlížeče a je funkční jen pod Windows 7. Google má zase plug-in doplňující podporu projektu WebM do prohlížeče Internet Explorer. Je však dostupný jen jako experiment a podporuje pouze devítkovou verzi prohlížeče. 

Otevřené technologie vedou

Jedním z úkolů HTML 5 je odstranit závislost prohlížeče při zobrazování obsahu na jakýchkoliv plug-inech, doplňcích či rozšířeních. Koncept, že si uživatel kvůli podpoře konkrétního formátu bude muset nainstalovat plug-in, není akceptovatelný. To se rovnou může zůstat u technologií jako je Flash či Silverlight. Neshoda na formátu (kodeku) je velká škoda, protože jinak se HTML 5 daří.

StatCounter prozrazuje, že prohlížeče bez podpory videa z HTML 5 mají globálně tržní podíl jen 28 procent. Jde tedy o méně než třetinu. Spočítal to finský vývojář Henri Sivonen pracující jako konzultant pro Mozillu. Viz jeho blog. Vyšlo mu, že prohlížeče s podporou formátu OGG Theora mají tržní podíl 55 procent, prohlížeče s podporou VP8 (WebM) 52 procent. Tržní podíl prohlížečů s podporou H.264 činí 45 procent.

S mírným náskokem tedy vedou otevřené technologie, ale H.264 na odstřel zdaleka není. Čísly by zamávalo, kdyby jeho podporu vypustil dle dřívějších náznaků Google ze svého prohlížeče Google Chrome. Avšak prohlížeče Internet Explorer a Safari mají stále velký tržní podíl, aby H.264 udržely ve hře.

HTML 5 a české videoservery

Pro další vývoj bude důležité, jak se k podpoře HTML 5 postaví poskytovatelé obsahu. Například YouTube má experimentální přehrávač na bázi HTML 5 a zároveň podporuje jak H.264, tak VP8 (WebM). Provozovatelé českých serverů s videi se k HTML 5 staví převážně vlažně a poukazují na překážky, které jim brání opustit technologie Flash nebo Silverlight.

HTML 5 a s ním spojená JS API mají v mnoha případech šanci Flash/Silverlight nahradit,“ říká programátor Jakub Kraft z portálu Seznam.cz, který provozuje server Stream.cz. Jedním dechem ale dodává, že jen tak se to nenastane. „Přechod na něj zatím nepřipadá v úvahu, protože mnoho uživatelů nemá prohlížeč, který by HTML 5 video zvládal, zatím ani nekódujeme videa do potřebných kodeků a stále chybí podpora režimu celé obrazovky," dodal Jakub Kraft.

Na chybějící podporu přehrávání videa přes celou obrazovku si stěžuje i Pavel Krbec, šéf internetových projektů soustředěných kolem televize Nova. Zároveň vysvětluje, že na Voyo.cz se používá přehrávač založený na technologii Silverlight kvůli DRM ochraně, na které držitelé autorských práv trvají.

Na podobný aspekt přechodu na HTML 5 upozorňuje i Radek Přikryl, obchodní ředitel serveru Topfun, který říká: „Počítáme s uvedením HTML 5. Ale předpokládáme, že jej zprovozníme až v druhé polovině roku. Jelikož to navazuje na poskytnutí práv od studií. A to je třeba vyjednat.

Jestli někde HTML 5 při poskytování videa čekají již brzy velmi světlé zítřky, jsou to mobilní platformy. „HTML 5 budeme postupně testovat na těch platformách, kde to bude vhodné, a kde nám to technické možnosti dovolí. Již v tuto chvíli máme nasazen HTML 5 player pro platformu iOS.“ uvedla Michaela Fričová, tisková mluvčí České televize provozující službu iVysílání.

Využití na HTML 5 na iOS vyzdvihuje i Jakub Kraft z portálu Seznam.cz: “Na Streamu takhle servírujeme videa pro iOS a i v dalších video produktech to tak bude. Tam je naopak HTML5 podpora dobrá. “

MM AI t

Voyo.cz sice preferuje svůj vlastní přehrávač, důvodem je i vkládání reklamy, nicméně taktéž chystá řešení pro mobilní systému. „Díky sílícímu zastoupení platforem Android a iOS připravujeme DRM řešení, které obsah na Voyo.cz učiní dostupným i pro tyto dvě platformy. Věříme, že se tak stane již v nejbližších měsících,“ uvedl Pavel Krbec.

Blesková anketa ukázala, že HTML 5 je bedlivě sledováno a zvažováno. To je poměrně pozitivní zpráva. Zároveň zazněla konkrétní kritika. Největším oříškem do budoucna bude zřejmě přesvědčit zábavní průmysl, aby poskytl videa i bez DRM vyžadující třeba zrovna zmíněný Silverlight.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).