Hlavní navigace

WhatsApp musel v Británii přestat sdílet údaje uživatelů s Facebookem

8. 11. 2016

Sdílet

Někdy stačí jen to, že se úřad, který má hájit zájmy uživatelů, ozve. WhatsApp ve Velké Británii přestal sdílet informace o svých uživatelích s Facebookem. Užší spolupráci službám umožnila srpnová změna pravidel pro ochranu soukromí, která firmám „z rodiny společností Facebooku“ rozšířila možnosti toho, jaké informace o uživatelích mohou navzájem sdílet – nově může jít například o telefonní číslo a další data.

Britská komisařka pro ochranu osobních údajů (Information Officer) Elizabeth Denham záhy prohlásila, že se jí změna nezdá. A po osmi týdnech vyšetřování teď oznámila, že WhatsApp a Facebook souhlasily, že se sdílením údajů pro účely cílení reklamy a vylepšování služeb zatím přestanou. Tedy aspoň ve Velké Británii.

Podle komisařky firmy změnu uživatelům dostatečně nevysvětlily (a ano, i česká verze vysvětlení je velmi mlhavá a pojmenování těch nejdůležitějších změn se vyhýbá) a neřekly jim, k čemu vlastně Facebook chce data z WhatsApp použít.

Komunikační služba zároveň podle ní nezískala od uživatelů dostatečný souhlas se změnou podmínek. Komisařce se navíc nelíbí, že lidé dostali na případný zákaz sdílení jejich údajů jen omezenou dobu (30 dní od chvíle, kdy odsouhlasí nové podmínky).

Britský úřad teď tlačí na to, aby Facebook a WhatsApp své podmínky změnil. A pokud nevyhoví, hrozí jim dalšími právními kroky. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).