Hlavní navigace

WhatsApp i Skype čeká v Evropě regulace. Operátoři si ji prosadili

9. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: WhatsApp
Unie chce rozšířit bezpečnostní pravidla i na služby mimo klasické telekomunikační operátory.

Skype, Facetime nebo WhatsApp. Komunikační služby se stovkami milionů uživatelů dosud dohledu unikaly. Podle agentury Reuters ale došlo už i na ně. Evropská komise chce příští týden zveřejnit po patnácti letech reformovaná pravidla telekomunikačního trhu. 

A díky nim se mezi operátory zařadí i velké firmy jako Facebook, Apple nebo Microsoft, tedy provozovatelé internetových komunikátorů. Změna je výsledkem dlouhodobé práce především trojice Vodafone, Orange a Deutsche Telekom. Operátoři upozorňovali na to, že internetové firmy zpoza oceánu jsou mnohem méně regulovány než klasičtí telekomunikační hráči.   

Podle návrhu nové direktivy by měly být internetové komunikátory zabezpečené a neprodleně hlásit případné bezpečnostní problémy nebo úniky dat. Na rozdíl od operátorů ale nebudou zodpovídat za sítě, protože je nemají. 

MMF23 tip3

Komise podle zpravodajské agentury tento krok zvažovala dlouho, protože rozvoj komunikátorů je postavil v podstatě na roveň službám klasických operátorů. Tento krok pak považuje Brusel za další snahu narovnat podmínky na trhu, na kterém se potkávají evropské a americké technologické firmy. 

Není to ale zatím nijak žhavé a definitivní. Návrh musí být ještě schválen členskými státy a Evropským parlamentem. Je tak pravděpodobné, že se v něm objeví ještě plno změn. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).