Hlavní navigace

WhatsApp i Skype čeká v Evropě regulace. Operátoři si ji prosadili

9. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: WhatsApp
Unie chce rozšířit bezpečnostní pravidla i na služby mimo klasické telekomunikační operátory.

Skype, Facetime nebo WhatsApp. Komunikační služby se stovkami milionů uživatelů dosud dohledu unikaly. Podle agentury Reuters ale došlo už i na ně. Evropská komise chce příští týden zveřejnit po patnácti letech reformovaná pravidla telekomunikačního trhu. 

A díky nim se mezi operátory zařadí i velké firmy jako Facebook, Apple nebo Microsoft, tedy provozovatelé internetových komunikátorů. Změna je výsledkem dlouhodobé práce především trojice Vodafone, Orange a Deutsche Telekom. Operátoři upozorňovali na to, že internetové firmy zpoza oceánu jsou mnohem méně regulovány než klasičtí telekomunikační hráči.   

Podle návrhu nové direktivy by měly být internetové komunikátory zabezpečené a neprodleně hlásit případné bezpečnostní problémy nebo úniky dat. Na rozdíl od operátorů ale nebudou zodpovídat za sítě, protože je nemají. 

ICTZ_2022_EARLY

Komise podle zpravodajské agentury tento krok zvažovala dlouho, protože rozvoj komunikátorů je postavil v podstatě na roveň službám klasických operátorů. Tento krok pak považuje Brusel za další snahu narovnat podmínky na trhu, na kterém se potkávají evropské a americké technologické firmy. 

Není to ale zatím nijak žhavé a definitivní. Návrh musí být ještě schválen členskými státy a Evropským parlamentem. Je tak pravděpodobné, že se v něm objeví ještě plno změn. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.