Hlavní navigace

Základní registry fungují na hranici kapacity, mohou přijít výpadky či kolaps, varuje vnitro

31. 3. 2021

Sdílet

Páteřní systém českého e-governmentu brzy může přestat řádně fungovat, varovalo tento týden vládu ministerstvo vnitra. Podle materiálu Kritický stav infrastruktury Základních registrů a ohrožené poskytování centrální služby celé veřejné správě, který úřad kabinetu předložil, jsou základní registry (ZR) na hranici svých kapacitních možností a už v nejbližších měsících jim mohou hrozit výpadky nebo úplný kolaps. 

Vláda se s informací 29. března seznámila a podle vyjádření ministerstva dala vyřešení financování registrů prioritu. „Původní plán vycházející z Národního plánu obnovy počítal s tím, že prostředky na obnovu systémů přijdou v dubnu. Vzhledem k tomu, že se termín posunul na září, začnou v nejbližších dnech zástupci Správy základních registrů jednat s Ministerstvem financí o nejvhodnějším řešení, jak dobu několika měsíců bezpečně překlenout,“ řekl Lupě mluvčí ministerstva Jiří Korbel.

Mezi systémy základních registrů patří primárně Registr obyvatel (ROB), Registr práv a povinností (RPP) a Informační systém základních registrů (ISZR). Podle materiálu, který má Lupa k dispozici (PDF), je infrastruktura systémů za svou živostností. „Ačkoli jsou již šest let požadovány finanční prostředky na jejich obnovu, zatím se je podařilo získat pouze v omezené míře. Doposud se dokázalo obnovit pouhých 10 % potřebných prvků infrastruktury,“ píše vnitro.

Registry přitom využívá stále více služeb. „ZR jsou či budou stěžejním nástrojem pro implementaci novely zákona o bankách, sčítání lidu v roce 2021, voleb do Poslanecké sněmovny či samotný nouzový stav, v němž dochází k požadavku některých OVM na enormní množství dat ze ZR v extrémně krátkém čase,“ vysvětluje ministerstvo.

„Bude-li dodržen stávající harmonogram výše uvedených projektů, tak mezi čtvrtým a šestým měsícem roku 2021 se systémy dostanou na hranici svých výkonových možností. V tu chvíli nebude možné odpovídat synchronními službami v takových časech, v jakých byly systémy postaveny a musí dle platných SLA (Service level agreement) zajistit garantovanou odpověď,“ dodává úřad.

Podle materiálu postupně odchází i hardware. „Např. u disků ROB, RPP a ISZR v současné době dochází měsíčně k výměně 20 – 50. Problémem v současné době není pouze stáří HW infrastruktury, ale také ukončení SW podpory (např. u licencí Oracle, protože je není možné aplikovat na současné technologie).“ 

Financování obnovy systémů měl přinést Národní plán obnovy, ve kterém základní registry požadovaly na kompletní omlazení a změnu architektury systémů (např. kontejnerizaci) 750 milionů až 1 miliardu Kč. Vzhledem k posunutí termínu, kdy by měly být peníze z evropského programu RRF k dispozici, ale vnitro požádalo vládu o zajištění peněz na překlenutí této doby. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).