Hlavní navigace

Základní registry

Základní registry vyřadil na čtyři hodiny z provozu požár v datacentru

Správa základních registrů zveřejnila důvod výpadku dne 25.3.2014: v datovém centru Státní tiskárny cenin došlo k požáru a následnému odpojení elektrické energie.

Doba čtení: 3 minuty

Základní registry byly čtyři hodiny mimo provoz, jak je to možné?

Čtyřhodinový úterní výpadek zapříčinil blíže nespecifikovaný problém v jednom ze dvou používaných datových center. Muselo dojít k přechodu do záložní lokality.

Doba čtení: 5 minut

Jak se dnes datové schránky a základní registry liší od původní „velkolepé vize“?

Původně měly být datové schránky financovány jinak, a zprávy v nich měly být uchovávány trvale, a ne 90 dní. A základní registry měly občany informovat, a ne před nimi informace skrývat.

Doba čtení: 12 minut

Kdo a proč se na vás vyptával základních registrů? Zjistit to už není vůbec snadné

Budete-li pátrat po tom, co znamenají „divné“ položky na vašem záznamu o využívání údajů ze základních registrů, moc se toho nedozvíte. Proč došlo v systému k nenápadným změnám?

Doba čtení: 9 minut

Máte-li datovou schránku, základní registry vám do ní pošlou novoroční pozdrav

Možná již prvního ledna přijde do vaší datové schránky automaticky generovaný přehled toho, kdo všechno se v předchozím roce zajímal o vaše údaje v základních registrech. Informace jsou dosti kryptické a nesnadno se čtou, ale pro nasazení brouka do hlavy plně postačují.

Doba čtení: 10 minut

Základní registry pod lupou: Hlášení změn vašich údajů třetím osobám? Zmatek a chaos

Skoro čtyři měsíce trvalo základním registrům, než začaly oznamovat změny vašich údajů třetím osobám (třeba vaší bance, operátorovi apod.). Informace o způsobu, jakým tak činí, se ale mění doslova pod rukama. Co je zveřejněno jeden den, je druhý den zase staženo a popřeno novými informacemi, které jsou záhy staženy také.

Doba čtení: 8 minut

Základní registry pod lupou: vaši banku či operátora na změny (zatím) neupozorní

Základní registry slibují, že když se přestěhujete, změníte jméno či třeba dostanete novou občanku, oznámí to těm subjektům, které si sami určíte. Třeba vaší bance, vašemu operátorovi, dodavateli energie a plynu atd. Jenže ani po téměř třech měsících od svého spuštění tak ještě nečiní.

Doba čtení: 7 minut

Provoz základních registrů není smluvně zajištěn, upozorňuje ICT Unie

Úspěšné fungování základních registrů, které jsou spuštěny od 1. července, přinese výrazný posun v digitalizaci veřejné správy a efektivitě jejího výkonu. Tento cíl však může být ohrožen. Do dnešního dne není smluvně zajištěn provoz pěti z celkem šesti komponent systému základních registrů.ICT Unie vyzvala odpovědné instituce, aby tuto záležitost neprodleně řešily. 

21. 8. 2012 14:42
Doba čtení: 1 minuta

Základní registry pod lupou: Jak o změnách svých dat dáte vědět bankám či operátorům

Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít?

Doba čtení: 12 minut

Základní registry pod lupou: Jak zjistíte, kdo a proč si o vás něco zjišťoval?

Nedávno spuštěné základní registry mají přinést určité výhody i samotným občanům. Slibují například, že vám řeknou, kdo o vás požadoval nějaké údaje, a také proč. Nebo že o změně vašich údajů poinformují toho, koho jim určíte. Jak tyto možnosti fungují v praxi, prostřednictvím datových schránek?

Doba čtení: 15 minut

Základní registry nenabídnou notifikaci všech přístupů k osobním údajům ani přes datové schránky

Základní registry se staly vděčným terčem kritiky. Jejich kritici poukazují na nedostačující zabezpečení a snadnou zneužitelnost vinou široké dostupnosti pro tisíce úředníků a vysoké míry korupce v České republice. Jedním z nabízejících se řešení otupujících kritiku by bylo zasílat občanům upozornění na veškeré přístupy k jejich datům. Takovou úroveň preventivní ochrany proti zneužití ale ministerstvo vnitra odmítá a to i v rámci systému datových schránek, což je jediný nástroj elektronické…

Doba čtení: 1 minuta

Správa základních registrů nedbá základních bezpečnostních pouček

„Bílý klobouk“ Roman Kümmel alias „.cCuMiNn.“ se díky „pilotnímu provozu“ základních registrů prošel vnitřkem systému InfoPORT, který má být přístupný jen úředníkům, jak dnes popsal v článku na Soom.cz. Anonymní přístup, kterého využil, už mezitím z živého webu zmizel. Zato na webu Správy základních registrů je dosud zveřejněna (pro vývojáře a správce) řada technických podrobností o systému, včetně uživatelských a správcovských manuálů a demo klientů i se zdrojovým kódem. A to zásadně ohrožuje…

Doba čtení: do minuty

Základní registry: stát znevýhodňuje občany, kteří nemají datovou schránku

Ministerstvo vnitra nedávno představilo novinky týkající se datových schránek. Kromě toho, že po několika letech neustále kritiky z řad odborné i uživatelské veřejnosti již nebude oficiální webové rozhraní vyžadovat plug-in 602XML Filler, také uživatelé datových schránek jednou ročně dostanou zdarma přehled o všech přístupech k jejich záznamům v základních registrech.

Doba čtení: 1 minuta

Základní registry fungují, reaguje ministerstvo vnitra na kritiku

Ministerstvo vnitra zareagovalo na kritiku kolem spuštění základních registrů (zřejmě i na můj včerejší článek zde na Lupě) a vydalo vlastní vyjádření. Podle něj jsou prý komentáře v médiích nepřesné nebo neaktuální. Dobrou zprávou je, že nakonec nebude zavedena tzv. obecná (též: univerzální) agenda, která měla kompenzovat nenaplněnost Registru práv a povinností (a dát každému úředníkovi přístup ke všem datům). V mezidobí se prý podařilo dosáhnout toho, že Matice rolí a oprávnění, která řídí…

Doba čtení: 1 minuta

Základní registry zatím skoro nikdo nepoužívá a ministerstvo o chybách mlčí

Zatímco oficiálně jsou základní registry řádně a dostatečně připraveny, řada měst a obcí upozorňuje své občany na pravý opak. S tím korespondují i statistiky: referenční údaje by ze základních registrů mělo čerpat na 10 tisíc agendových informačních systémů. Zatím jich tak činí jen asi 40.

Doba čtení: 9 minut

Základní registry: nastupují krizové scénáře?

Do spuštění ostrého provozu základních registrů zbývá jen pár dnů. Stále ale není naplněna Matice práv a povinností, a nejsou k dispozici ani nezbytné nové formuláře. Jak o stavu připravenosti informuje vnitro a jaká krizová opatření navrhuje?

Doba čtení: 9 minut

Základní registry prý budou v termínu

Letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě byla asi poslední příležitostí, jak veřejnosti sdělit, že přínosy základních registrů lze očekávat postupně a nikoli naráz k 1.7.2012. Zůstala ale nevyužita. Místo toho zaznělo ujištění, že se vše stihne v řádném termínu.

Doba čtení: 7 minut