Hlavní navigace

Zákon o vojenském zpravodajství, který umožní sledování provozu v sítích, míří do vlády

30. 12. 2019

Sdílet

Sledování - špionáž - oko Autor: Depositphotos

Novela zákona o vojenském zpravodajství se má v blízké době dostat na jednání vlády. Podle agentury ČTK to předpokládá ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Návrh si podle něj vzal do gesce premiér Andrej Babiš a podařilo se vyřešit námitky, které k novele měla Bezpečnostní a informační služba (BIS).

Novela má dát Vojenskému zpravodajství nové pravomoci týkající se kybernetické obrany důležitých zájmů českého státu. Za tímto účelem má shromažďovat a vyhodnocovat různé informace a má dostat také pravomoc „monitorovat veřejné telekomunikační sítě a služby elektronických komunikací“.

Ke sledování provozu v sítích má využívat speciální monitorovací sondy, které má mít právo instalovat do sítí soukromých poskytovatelů připojení k internetu či provozovatelů online služeb. Tyto sondy nemají mít právo odposlouchávat obsah komunikace nebo sbírat osobní údaje uživatelů.

Nový návrh novely předložilo ministerstvo obrany v únoru 2019. Jeho text si můžete přečíst ve veřejné části Elektronické knihovna připravované legislativy. Přestože lhůta pro podávání připomínek v připomínkovém řízení skončila už v březnu, vypořádání připomínek (a tedy případně upravená verze návrhu) zveřejněno není.

Vojenské zpravodajství se novelu posilující jeho pravomoci snažilo prosadit naposledy v roce 2017, tehdy ale Poslaneckou sněmovnou neprošla. Proti záměru se totiž zvedla velká vlna kritiky ze strany poskytovatelů připojení a profesních organizací. Na protest proti záměru vznikl i web Přichází rozvědka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).