Hlavní navigace

Zeman podepsal novelu zákona o elektronických komunikacích, přechod mezi operátory zlevní

15. 11. 2019

Sdílet

Telekomunikace - anténa - BTS - stožár Autor: Isifa

Novelu zákona o elektronických komunikacích, která posiluje postavení spotřebitele vůči telekomunikačním operátorům, podepsal už i poslední chybějící článek – tedy český prezident Miloš Zeman, zákon tak vstoupí  v platnost začátkem dubna příštího roku.

Takzvaný zákon ze dne 30. října 2019, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších zákonů, umožní přejít od jednoho operátora k druhému do dvou dnů od zažádání. Nyní je tato lhůta deset dnů. Přechod má také pro zákazníka nově zařizovat cílový operátor – měla by tak odpadnout nutnost řešit převod se stávajícím operátorem a zákon také explicitně zmiňuje, že přenesení telefonního čísla je bezplatné.

Zákon také stanovuje strop pokut za přechod k jinému operátorovi ze současných 20 procent na 5 procent z ceny, která ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících jejího trvání nebudou hradit nic.

Zákon také definuje sankce, které operátorům hrozí za nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a textové zprávy v rámci Evropské unie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2019 20:26

    peci1

    Proc nejsou podobne regulace i na trhu s energiemi? Ja takhle o par dnu prosvihnul lhutu pro ukonceni smlouvy u dodavatele elektriny, a prechod jinam by me stal 5 - 10 tisic...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).