Hlavní navigace

Zemřel dabingový režisér Milan Messany, otec brněnského dabingu

15. 5. 2018

Sdílet

Ve věku nedožitých 88 let zemřel ve čtvrtek 10. května dabingový režisér, televizní režisér a úpravce dialogů Milan Messany. V šedesátých až osmdesátých letech byl režisérem spousty televizních pořadů Československé televize Brno. 

Je možné jej považovat za tzv. otce brněnského dabingu. Od šedesátých let právě tam působil jako režisér českého znění, později též jako jeho vedoucí. I po konci dabingu státní televize v Brně pracoval příležitostně v soukromých studiích v Brně. 

Při loňském předávání Cen Františka Filipovského za nejlepší dabing připomněl Messanyho zásluhy jeho kolega Jiří Kubík. K dabingové profesi Milan Messany přivedl mnoho úspěšných herců a režisérů, řekla serveru Lupa.cz herečka a pedagožka JAMU, Sylva Talpová

Mezi jeho režisérské práce patří například první české znění filmu Sedm statečných, první české znění filmu Černý tulipán či režie filmu Dva muži ve městě (Jean Gabin a Alain Delon), který vysílá i s tímto dabingem v současnosti Česká televize a mnoho dalšího. Žádná televize s ním za jeho života nenatočila žádný dokument. Česká televize bohužel nemá licenci k odvysílání jakéhokoliv titulu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 5. 2018 10:55

  Sylva Talpová (neregistrovaný)

  Děkuji panu Petru Jakubovi za připomínku režiséra Milana Messanyho, se kterým jsem se poprvé setkala při studiích na JAMU. Ještě stále si pamatuji na jeho reakci, když jsem řekla svou první dabingovou repliku. "Tak", pravil a svým typickým způsobem si zamnul ruce, "a děvče si to dá ještě jednou." Vůbec jsem netušila, co jsem udělala špatně, zda jsem se netrefila do synchronu, věta neměla správnou intonaci, nic! Ale zeptat jsem se neodvážila. Až po mnoha letech jsem pochopila, že to byl správný impuls, jak naučit herce přemýšlet a nasměrovat ho, aby šel zcela, oddaně a s pokorou s postavou na plátně. Možná bychom si měli tento způsob učení - v době rychlých vyhledávačů - znovu někdy vyzkoušet. Milane, díky. Sylva Talpová

 • 15. 5. 2018 12:02

  Rostislav Landsman (neregistrovaný)

  Milan Messany byl bardem, a to nejen brněnského dabingu. Jeho nenapodobitelný, často velice břitký humor si asi pamatuje každý, kdo se s ním někdy v jakékoliv pozici či situaci setkal. Já osobně jsem ho za dlouhou dobu, kdy jsme spolupracovali na půdě brněnské televize a později i v mém soukromém studiu, pocítil nesčetněkrát a ti, jež Milana znali vědí, že ne vždy se z jeho trefně ironických poznámek člověk dokázal rychle otřepat. Ale Milan byl prostě takový, člověk ho tak musel brát. Vypili jsme spolu i nejednu skleničku a probděli nejednu noc, rovněž v tomhle byl mistr a navíc skvělý společník. Zažili jsme společně dobré i zlé, stýkali jsme se i dlouho poté, co Milan se svými dabingovými aktivitami skončil a byl na odpočinku. Odešla v něm další výrazná postava brněnské kulturní scény (nedá mi to, abych nevzpomněl další z nich - Vladimíra Fuxe), která se, a to se nebojím říct, už nikdy nenahradí. Prostě to nejde.

 • 16. 5. 2018 10:07

  Unknown (neregistrovaný)

  Dabing je zlo...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).