Hlavní navigace

Zero-rating ano, snižování kvality videa ne. Německý verdikt je zajímavý i pro ČR

11. 10. 2017

Sdílet

Německý telekomunikační regulátor Bundesnetzagentur vydal první velké evropské rozhodnutí v případě tzv. zero-ratingu. Operátor Deutsche Telekom (DT) podle něj může dál nabízet službu StreamOn, ale musí v ní provést několik úprav, informoval server ZDNet.

Rozhodnutí je zajímavé i pro Česko, protože tuzemský T-Mobile, který je členem skupiny DT, oznámil spuštění české podoby StreamOn na polovinu listopadu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zároveň zkoumá i novou nabídku Vodafonu, která je také založena na zero-ratingu.

StreamOn je doplňková bezplatná služba k tarifům. Používání hudebních a video služeb, se kterými se operátor dohodl na partnerství, v jejím rámci nečerpá data z hlavního datového tarifu. Zákazníci s levnějším tarify přitom získají bezplatné streamování videa v SD kvalitě, kdežto u nejdražšího tarifu jde o HD kvalitu.

Podle Bundesnetzagentur je nabídka DT v zásadě přípustná a podle pravidel Evropské komise nic nebrání tomu, aby operátor vyjímal některé služby ze svých datových balíčků. Operátor ale má změnit dva parametry: jednak musí zákazníkům umožnit čerpat data zdarma i v rámci evropského roamingu a za druhé nesmí zákazníkům s levnějšími tarify snižovat kvalitu videa.

To je poměrně klíčová věc – s tzv. downscalingem na SD kvalitu totiž pracuje i současná zero-ratingová nabídka Vodafonu. Parametry české služby StreamOn ještě známé nejsou.

Deutsche Telekom sice na jednu stranu přivítal, že německý regulátor zero-rating jako takový připustil, s dalšími částmi verdiktu ale nesouhlasí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).