Hlavní navigace

A je to tu zas: Google se chce stát virtuálním mobilním operátorem

Autor: Isifa
David Slížek

Podle deníku The Washington Post a magazínu The Information Google jedná o spolupráci s americkými operátory T-Mobile a Sprint.

Bylo by to zajímavé, pokud by to byla skutečně pravda. O tom, že Google uvažuje o vstupu mezi mobilní operátory, se ale píše tak dlouho, že je dobré být k podobným zprávám přiměřeně skeptický.

Podle nejmenovaných zdrojů deníku Washington Post (WP) a magazínu The Information Google vyjednává o tom, že by se stal virtuálním operátorem v sítích amerického Sprintu a T-Mobilu, třetího a čtvrtého největšího operátora ve Státech. Jak připomíná GigaOm, před rokem přitom The Information psal o obdobném jednání se Sprintem a Verizonem.

Google by se podle článků měl stát virtuálním operátorem (MVNO). Od operátorů by měl odebírat jejich služby a prodávat je zákazníkům. Projekt má prý ve firmě kódové jméno Nova. Podrobnosti o podmínkách, cenách a pokrytém území zatím nejsou známy.

Marcom

Podle WP se jednání táhnou už déle než rok a půl. Manažeři operátorů se totiž obávají, že by z výsledné dohody nakonec těžil mnohem více Google než oni, píše list. Sprint proto údajně trvá na podmínce, aby v případě, že se Googlu bude příliš dařit, mohl operátor smlouvu s virtuálem dodatečně upravit.

Google si podle listu od vstupu mezi mobilní operátory slibuje zvýšený tlak na lepší pokrytí USA datovými službami. Pokud mu skutečně jde jen o to, nemusí ani nic reálného podnikat. Aby mezi operátory vyvolal paniku, stačí mu jen jednou za čas vypustit informaci o tom, že vstup mezi provozovatele mobilních sítí zvažuje.

Našli jste v článku chybu?
23. 1. 2015 10:33

Ja myslim, ze zatezovat se odposlechy je tak trochu zbytecny. Nevidim uz nejak rozdil v tom, jestli to odposlouchava Google, nebo cesky stat, nebo kdokoliv jinej. Diky terorismu se obcanske svobody splachuji do hajzlu, takze o nejakem soukromi uz nemuze byt ani rec. Leda tak, pokud si clovek navrhne svoje vlastni reseni.

Skype ma p2p sit navrzenou zcela zamerne, jinak by totiz nebylo mozne pouzivat jej na mnoha mistech. Diky pouzivani ostatnich necentralnich nodu je pomerne vyzva ho umlcet a zn…