Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku ADSL: bude rychlejší a regulované? od Petr - Kdyz budu mit napr. 1mb linku tak by...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 5. 2003 13:27

  Petr (neregistrovaný)
  Kdyz budu mit napr. 1mb linku tak by mela stahovat cca 128 za sekundu..

  Je to tak? Tedy je to garantovana rychlost? nebo to jsou sdilene linky?
 • 2. 5. 2003 17:28

  Petr Souček (neregistrovaný)
  1 Mbit/s je maximální linková rychlost, u profi verze je agregace 1:20, tedy teoreticky garantovaná rychlost 50 kbit/s, tedy 6 kbyte/s. Reálná rychlost bude záležet na tom, jak moc budou profi linky vytížené, je možné, že se vliv agregace po většinu dne neprojeví.
 • 4. 5. 2003 10:03

  kix (neregistrovaný)
  Garantovaná rychlost je ta, ke které se provider zavázal. Není to nominální rychlost/agregace. Jiné typy připojení (bezdrát a.j.) používají agregaci, a přesto ISP mohou garantovat jmenovitou rychlost. Jediný rozdíl je, že tam poměr agregace neznáte;-)
  U ADSL žádná garance není, což ale neznamená, jak se mylně někteří domnívají, že rychlost může být 50kb/s.

  Konečně u profi verze oproti neprofi je agregace menší, což ale dle mého názoru vůbec nic neříká, protože i skladba zákazníků bude jiná...
 • 4. 5. 2003 10:47

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Rozdíl je v tom, že u všech služeb kromě ADSL může provider agregaci a tím i koncovou rychlost ovlivnit, zatímco u současného ADSL ne, tam je agregace pevně daná RAO a nastavená pomocí CAR na směrovači v síti Českého Telecomu. Přesně, teď zřejmě z propagačních důvodů není, ale ve smlouvě je. Nevím o tom, že by se některému providerovi podařilo dohodnout jiné podmínky než jsou v RAO.

  Vždyť by to bylo i nelogické, jen se podívejte na ceny a na to, co z toho zbude providerovi, pár set korun, z kterých musí financovat billing, připojení k síti ČTc, hotline, takže co z toho zbude na konektivitu? Pokud se počítá s agregací 1:50, tak stačí zajistit v průměru 3.84 kbps na zákazníka, a to se snadno ufinancovat dá. Kdyby se ovšem za stejnou cenu měla garantovat konektivita 50x vyšší, bylo by to s penězi mnohem horší. A proto je také Profi dražší než Basic, protože má nižší agregaci. Je nesmysl po trabantovi chtít parametry dacie. Pro business se třeba v Holandsku používá agregace 1:10, 1:4 a 1:1 - 3 různě drahé cenové programy, pro domácnosti je levný program 1:25. Takže nazývat agregaci 1:20 "Profi" je trochu legrační.

  Proto se také provideři snaží získat přístup k bitovému toku a snaží se o propojení sítí, tím by získali možnost agregaci a tím koncovou rychlost pro zákazníka ovlivňovat. Zatím ale nikdo neví, jak to dopadne.

  S posledním odstavcem souhlasím - v případě, že ISP nemůže prakticky nijak ovlivnit rychlost pro konečného zákazníka, záleží pouze na tom, jací se u daného providera sejdou zákazníci připojení do stejného agregačního bodu.

  To, že se teď neagreguje považuji za medvědí službu zákazníkům, protože si zvykají na nerealistickou situaci, kdy za nízkou cenu získávají dražší službu a pak můžou být velmi nemile překvapeni.
 • 4. 5. 2003 19:11

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Mluvčí Českého Telecomu to odmítá potvrdit nebo vyvrátit. Vzhledem k tomu, že kdyby to teď fungovalo přesně podle RAO http://telecom.wholesale.cz/dokumenty/zip/rao.zip příloha 1, tak by to potvrdil, protože by pouze opakoval veřejně známou informaci, takže to nevyjádření se se dá považovat za potvrzení faktu, že CAR podle RAO nastavený není.

  Je to hloupá spekulace, ale Telecom prostě neinformuje ani o tak základních parametrech služby, kterou poskytuje. Hlavně že pak Vladan Crha píše: "Český Telecom vítá odmítnutí zavádějících argumentů kritizujících tzv. agregační poměr.", sám těm argumentům svým chováním nahrává.

  Ostatně, dovedete si představit, že by ani ve špičce nebylo připojeno naplno více než 5% majitelů ADSL? Já tedy ne.
 • 4. 5. 2003 20:22

  kix (neregistrovaný)
  k agregaci: možná by stálo za to, dotázat se přímo nějakého providera: ti vědí přesně, kolik mají ADSL zákazníků a kolik jim dat odtéká po lince do ČT.

  Jinak: ano, dovedu si představit, že naplno bude připojeno jen 5% zákazníků (domácích uživatelů, u firem fakt těžko...). Tím "naplno" rozumím, že tahají data maximální rychlostí a v delším časovém intervalu.
  Samozřejmě, že připojených bude podstatně více, ale tito nebudou aktivní nebo si jen budou prohlížet stránky, které ADSL linku výrazně nezatíží.

  Konečně, plánuje-li se zvýšení rychlosti na (min) 512/128, to výrazně sníží relativní zatížení linky, a poměr 1:50 by třeba pak nemusel být problém vůbec.

  Nicméně, čas ukáže... možná Telecom teď právě zkouší a měří, jaký agreg. poměr bude reálné nasadit naostro...
 • 4. 5. 2003 20:37

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Souhlasím, že provideři by to měli vidět docela jasně. Jenom asi nebude v jejich zájmu informovat veřejnost.

  A souhlasím i s tím, že agregace 1:50 bude snesitelnější na 512 kbps lince než na 192 kbps lince, i když si myslím, že ve špičce ke snížení rychlosti docházet bude, tak jako všude jinde ve světě.

  Taky už možná poleví ta největší stahovací vlna novopečených a natěšených uživatelů ADSL.

  Někdo už tu zmiňoval nebezpečí internetových rádií, že způsobují trvalé velké zatížení sítě. Ovšem ještě větší zmar jsou webcamy. Třeba http://www.transgasnet.cz/nuselak/ je schopen zcela zahltit linku 4 Mbit/s - v praxi vyzkoušeno, viz http://www.ryston.cz/petr/mrtg.png - a pak stačí pár takových uživatelů ADSL a je vymalováno.