Hlavní navigace

Názory k článku ADSL: kdy se ozvou provideři?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 10. 2003 7:16

  jaroslav borovička (neregistrovaný)
  Kdyz to trosku prezenu, tak predem muzu rict, ze AO nemaji sebemensi sanci v pripadnych stiznostech uspet. V referencni nabidce se tvrdi, ze za reklamovatelnou udalost se nepovazuje souvisly vypadek trvajici mene nez 5 dnu. CT je zcela jiste schopen vykladat nabidku tak, ze nesplneni podminek kvality tedy musi trvat souvisle alespon 5 dnu, aby bylo reklamovatelne (spatna kvalita <=> vypadek). Staci tedy, aby v prubehu libovolnych 5 dnu dorucil CT alespon jeden ping s odezvou < 160 ms a je za vodou, dany paket prerusil podminku 5 souvislych dnu a navic sam o sobe mel nizsi nez 100% chybovost (vratil se, takze chybovost 0%). Tak tolik asi o ADSL... :-((
 • 27. 10. 2003 7:28

  trAble (neregistrovaný)
  Tak dlouho se ČTc s ADSL "snaží", až ho dcera zlikviduje. Kéž by se to povedlo... Aneb třetí generace přichází z východu a neříká se jí UMTS. ;-)
  http://mobil.idnes.cz/mobilni_komunikace/mobilni_technologie/cdma450031026.html
 • 27. 10. 2003 7:30

  Dumač (neregistrovaný)
  Pane kolego, to si nemyslím. Při vší bídě tuzemské postbolševické, predemokratické a každopádně kontinentální justice snad takovéhle "uhlovské" vykládání práva nebude zde zakořeněno... Svinským krokem by soudce měl hnát právníka Telecomu, kdyby přišel s takovými bláboly. Ale vy jste to myslil jako žert, že? :-)))
 • 27. 10. 2003 7:59

  Honza (neregistrovaný)
  Vzhledem k tomu, že nám za ty léta ČTc předvedl podobné (ne)logické veletoče, tak bych s panem Borovičkou i souhlasil - vzpomeňme na nejlegračnější (tedy pro lidi, kteří se na to dívali s odstupem alespoň několika set kilometrů směrem na západ) kauzy s ČTc - internetové tarify za dialup, paušál tamtéž(ten neexistující:-)), možnost volby operátora, umělé udržování monopolu (co na to naši poslanci?;-)), ADSL...a jistě bychom toho našli i víc.
  Jako dobrý vtip mi potom připadá "snaha" ČTÚ (údajně nezávislá instituce-v praxi ovšem ovlivňována našimi skvělými poslanci, mor na ně!) donutit ČTc (polostátní moloch podporovaný týmiž poslanci) k tržnímu chování - bububu, dáme ti (např.) milionovou pokutu (kterou ovšem telekom nechá zaplatit v konečném důsledku nám, zákazníkům).
  fuj:-(
 • 27. 10. 2003 8:26

  BobTheBuilder (neregistrovaný)
  > Například uživatelé přípojek s nominální rychlostí 192
  > kbit/s dnes hlásí, že jim před agregací jejich linka
  > "šlapala" rychlostí třeba 160 až 170 kbit/s a považovali
  > to za normální.

  Ale to přece je normální, rychlost 192kbit/s je rychlost linky, zjištěných 160kbit/s je efektivní rychlost dat. Pakety, kromě dat, mají i nějaké rámce atd., a to ještě vše jede PPTP protokolem (tedy další hlavičky, opět o něco vyšší režie).

  Poměr nominální:efektivní rychlosti 192:160 přibližně odpovídá poměru rychlostí jako 512:400 (tj. 50kB/s). Obě tyto rychlosti odpovídají mým zkušenostem (aspoň do zapnutí agregace, ale i potom se to výrazně nezhoršilo - asi proto, že nemám Nextru :-)).
 • 27. 10. 2003 8:40

  Petr Souček (neregistrovaný)
  ČTc to, že agregace není spuštěná, úmyslně zatajoval. V dubnu mě to velmi zajímalo, snažil jsem se to zjistit různými oficiálními i neoficiálními cestami, ale narážel jsem na zeď mlčení.

  20. dubna jsem poslal Vladanu Crhovi jednoduchý dotaz - "Je aplikována agregace tak, jak je popsána v RAO?". Když jsem na něj nedostal žádnou odpověď, opakoval jsem ho vždy s odstupem několika dnů asi 5x. Z toho, že jsem žádnou odpověď nedostal je zřejmé, že šlo o úmyslný postoj ČTc.

  Přitom ten dotaz byl reakcí na článek na Živě, který popisoval, že se agregace počítá z 2 Mbit a ne podle RAO: http://zive.cz/h/Uzivatel/Ar.asp?ARI=110398

  Naopak tiskový odbor ČTc vydal cca 24.4. zprávu, ve které píše "Český Telecom vítá odmítnutí zavádějících argumentů
  kritizujících tzv. agregační poměr.", ale ani v této zprávě neuvádí, jak to ve skutečnosti je. Naopak se v ní dále píše "Zpráva ČTÚ jasně uvádí, že agregace uplatňovaná ČTc je běžně užívaná i u ostatních operátorů v zahraničí a že skutečná rychlost se bude blížit hodnotám, které si zákazník objedná." - ze slovního spojení "agregace uplatňovaná ČTc" vyplývá, že agregace uplatňovaná je. Ovšem jak se později ukázalo, ještě několik měsíců nebyla.

  Takže je role ČTc zcela jasná.
 • 27. 10. 2003 8:48

  Vita (neregistrovaný)
  Nedovedu si predstavit jak chcete na lince ktera je dle reklam na mmj. hrani her to hrani her provozovat s timhle pingem. Mozna to jde u strategie ale pokud vam jen telekom sam udela 160 tak uz si v akcnich hrach ani nevrznete. Tam je 'citit' kazda setina vteriny a rozdil mezi pingem 50 a 100 citi kazdy slusny hrac. Laicky receno - pokud nehrajete proti lamam nebo podobnych chudakum na stejne lajne, ani si neskrtnete.
 • 27. 10. 2003 9:10

  Poláček Josef (neregistrovaný)
  Situaci kolem ADSL sleduji a musím říct, že ze začátku nebylo opravdu jasné jak to s tou agregací vlastně je.
  S logiky věci se předpokládalo, že jak budou zákazníci přibývat, tak se bude podíl agregace zvyšovat až na ten poměr 1:50, ale že se to dá zapnout a vypnout to asi nikdo nepředpokládal. Sám tomu dnes vůbec nerozumím, že se zapíná agregace jen tak, aby si ti uživatelé moc nenamlsali a aby se ty linky trochu degradovali. Asi těch 13 000 účastníků už telecomu stačí a ostatní aby se poohlédli po jiných možnostech.
 • 27. 10. 2003 9:54

  hanz (neregistrovaný)
  S tím souhlasím. Jenže, to už teďka asi nezměníme, jedině nějakou masovou akcí, jejíž výsledek by stál křeslo jak Mlynáře tak Stádníka a pak bych věřil, že jejich nástupci by si to znovu nedovolili.
  Jenže tady se nic neděje, takže si myslím, že hodně lidí bude za tři roky rádo když se připojí z domu pomocí modemu za obrovské peníze ve srovnání nabídky služeb/cena v zahraničí. :-(((
 • 27. 10. 2003 10:15

  Jamek (neregistrovaný)
  Jsem zákazníkem Nextry po agregaci. V pátek po spuštění agregace to byl otřes. V úterý jsme nevydržel a poslal na Nextru email s tím že pokud se kvalita nezlepší budu adekvátně té kvalitě nucen snížit i polatek za používání služby. Na to oni odpověděli, že jsou v jednání s ČTc a skutečně cca od čtvrtka se rychlost z předchozích 50 kbps zvedla na průměrných 180 kbps. Dnes jsem zažil další překvapení protože od rána to jede pořád nad 300 kbps chvílemi i přes 400 kbps. Jenom doufám že to zlepšení není dočasné. Takže snad se něco děje a snaží se to řešit.
 • 27. 10. 2003 8:42

  BobTheBuilder (neregistrovaný)
  Ještě poznámka: ta horší rychlost Telecomu (srovnaná s GB) je na licne 512kbit/s právě teď (Brno, Skynet, Po 8:32 ráno) 424kbit/s (měřeno proti www.dsl.cz).

  Takovéto argumenty tedy Telecom snadno smete ze stolu, protože evidentně (alespoň někde) nejsou pravdivé. Pak je opravdu otázka, zda není problém i částečně u některých providerů nebo (v případě Telecomu) v některých lokalitách nebo kombinaci těchto faktorů. Ale pak jsou to technické problémy a ne koncepční - a lze je tedy nakonec detekovat a vyřešit.

  To vše platí samozřejmě za předpokladu, že je již agragace skutečně v provozu všude.

  No, teď jsem se téměř proti své vůli zastal Telecomu, tak jsem zvědav, kdy si mi ADSL sesype :-)
 • 27. 10. 2003 9:01

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Podle stránky http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp je pro 512K linkou běžná rychlost 460 kbps.

  Dále se tam píše: "'Actual Speed' is the amount of useful data that your connection can transmit/receive per second. The 'True Speed' figure includes an approximation of data overheads (non-useful data) and is estimated to be around 8%. 'True Speed' is for informational purposes only and is not used in any ISP rankings."

  Tedy že ten overhead je cca 8%. To tedy u 192K linky znamená 177 kbps.

  Určité nedorozmění může způsobovat i jednotka kbps - v telekomunikacích je "k" vždy 1000, a tedy i rychlost je 192000 bps nebo 512000 bps. Programy ale často používají jednotky Kbps nebo KBps, tedy počítají 1 kilo = 1024, to jsou další 2,4% rozdílu. 177 minus 2,4% = 173 (460 - 2,4% = 449) a to už docela odpovídá.

  Tedy ten rozdíl mezi fyzickou rychlostí rozhraní a přenosovou rychlostí užitečných dat je běžný.

  Pokud se ale porovnávají různé služby, měla by se používat stejná čísla, tedy rychlost připojení k Internetu, a ne nějaká pofidérní rychlost na rozhraní.
 • 27. 10. 2003 9:36

  Radosh (neregistrovaný)
  Dobrý den,

  bohužel nastal den kdy jsem poprvé nucen přispět do diskuse ohledně dění kolem ADSL. Jsem uživatelem ADSL od firmy NEXTRA.
  Od pátku t.j. 24.10.2003, sleduji kritický pokles nabízené služby, kdy stahování (např. kernel.org ...) pokleslo na neuvěřitelných průměrných 6kB/s (48kb/s !!!) a latence pingů je zhruba 270ms (nejlépe 180ms / nejhůře timeout - ping na seznam.cz, google.com ...). Nevím co na to mám říct, snad jenom, že mě velmi mrzí, že organizace typu Ministerstvo Informatiky a ČTÚ zbytečně obývají prostory, které by se daly využít třeba k nějakým zábavným parkům či atrakcím a zaměstnanci, kteří zde zbytečně pracují, by mohli být využiti například ve zdravotnických či sociálních zařízení, kde by mohli úspěšněji pomáhat svým spoluobčanům.
  Telecom nechci soudit, jelikož je to firma, která se chová dle tržních podmínek jako každá jiná a využívá svého postavení. Kdo z nás by se takhle nechoval stejně? Předpoklad ale byl ten, že právě první dvě zmiňované organizace jsou dost "silné" na to, aby byl trh "usměrňován" správnou cestou.

  Nic víc, nic míň.

  Radosh.
 • 27. 10. 2003 10:01

  pav3l (neregistrovaný)
  DObry den,

  tak uz jsem poslal reklamacni email na volnyho, mam volny basic, uz po agregaci. Rychlost jede "celkem" slusne, asi 440kbps. ALe co me naprosto vytaci je ping. Napr. ping na www.google.com osciluje mezi 160-550(!!)ms. tedy ne neco mezi, ale bud 160 nebo 550ms. Naprosto nechapu, co jim to tam tak skace. Kdyz jsem jim volal, tak prej za to muze agregace. No rekl bych, ze puvodnim zamerem agregace bylo snizit rychlost tak, aby vsichni meli stejne vytizeno (user-fair). Proc ale s tim kurvi ping??? V kazdym pripade sem natipal obrazky a at se s tim poperou. Jak rekla kolega nademnou, s takovym pingem mate misto hrani online her akorat slideshow. A na to opravdu nejsu zvedavej, nebot to jestli mam 256 ci 512 me tak netoci, jako limit dat a hlavne latence...takze jestli s tim neco neudelaj, jsem rozhodnutej prejit k CRA, na blue angel /512 bezdrat, ale v 3.5GHz/...
 • 27. 10. 2003 10:21

  jt (neregistrovaný)
  Je zajímavé, že se téměř nikdo nepozastavuje nad tím, kterak telecom odvádí pozornost od svých technických a jiných problémů tak, že vytváří obraz jakýchsi démonických Stahovačů, kteří, tím, že využívají broadband službu a stahují velké objemy dat (a každý, kdo se dívá na tv, jistě ví, že stahovat se dá jen "nelegální" obsah), poškozují ty ostatní "slušné" uživatele. V MF Dnes dokonce v pátek nebo v sobotu psali, že stahovači KRADOU kapacitu linky!
 • 27. 10. 2003 10:27

  noname (neregistrovaný)
  neradujte se, dnes mají všichni dovolenou, proto to jede docela OK. Ve středu budete zhruba tam kde předtím.
 • 27. 10. 2003 10:37

  petr (neregistrovaný)
  Bohužel je to tak, že k overheadu jako jsou IP a TCP hlavičky přidá CTc jeste overhead jeho ATM prenosu (pro linku 192 je to asi 16 kbps), takže skutečná rychlost (hojně uváděná a ověřená i vlastní zkušeností) je pak 160 kbps .... smutné :(
 • 27. 10. 2003 11:18

  M (neregistrovaný)
  No nevím... měřil jsem rychlost od pátku pravidelně cca každou hodinu a nepozoroval jsem nějakou závislost na čase, pořád stejná hrůza. Pátek celý den, i v noci na sobotu, v sobotu ráno, včera večer i dnes ráno do cca 10. hodiny, pořád hrůza - cca 30-80 kbps a NAJEDNOU, v 10:30 to jede klidně i 300 kbps. Uvidíme zítra, snad nemáte pravdu :o)

  Ping klesl z cca 200-600! ms na 60-100.
  Jak říkám, snad nemáte pravdu...

  Nextra Basic 512/128, Plzeň
 • 27. 10. 2003 12:19

  tomasgn (neregistrovaný)
  bohuzel v tomhle state lidi nejsou ani schopni dat poradne nahlas svoji nelibost nad nehoraznym okradanim danemi, natoz aby udelali poradnou melu kvuli ADSL :-(((
 • 27. 10. 2003 12:32

  Nukem (neregistrovaný)
  Stejny pripad. Kdyz uz se zdalo, ze se Plzensky kraj vyhne problemum s agregaci, diky uvadenym nizkym procentum z celkoveho poctu pripojek, stalo se neco skutecne nechutneho. Od patku klesla rychlost z puvodnich asi 470/106 kbps na 40/10 kbps a ping (na www.nextra.cz) stoupl z 37 ms na 240 ms. V nedeli vecer jsem se marne pokousel o upload vikendove prace nekolik hodin. Jednalo se o mizernych 5 MB, ktere jsem siti proste neprotlacil. Nyni je situace trochu lepsi 100/40 kbps a 140 ms, ale je pondeli, ze.
 • 27. 10. 2003 10:33

  w (neregistrovaný)
  Ale jiste, jsou to preci ti ZLI STAHOVACI, kteri si DOVOLUJI vyuzivat svoji nelimitovanou linku tak, jak se jim zlibi.

  Dobra otazka by znela, proc jinde ve svete s nimi neni takovy problem? Nejspise proto, ze ve vsech okolnich zemich existuje alespon jeden tarif pro "obycejne lidi", ktery si muze dovolit kazdy (byt treba s limitovanymi daty) a pak siroke spektrum dalsich (ruzne agregace, rychlosti, flatrate). Zatimco u nas, si vetsina lidi poridi nejlevnejsi tarif (vcetne "stahovacu"), jelikoz na jiny nemaji penize. Verim, ze pokud by telecom zavedl sirsi spektrum tarifu (okolo 700kc limitovane adsl napr. 5gb dat, za 1000 neomezenou linku 128 a za 1500 alespon 256), lide by si vice rozmysleli jaky tarif poridit.. (a nekupovali jen ten nejlevnejsi)

  Situace, kdy jedina poradna ADSL linka (rekl bych i vhodna pro vetsi objemy dat) stoji pres 3000 (profi 256kbit), je naprosto neunosna. Kdyby cena teto linky byla o 1000kc mensi, urcite by si ji rada lidi (vcetne me) poridila, i kdyz by byla k dispozici vetsi rychlost za mensi penize (basic).

  p.s.: prave odesilam vypoved na svou "512 kbit" linku
 • 27. 10. 2003 12:42

  Nukem (neregistrovaný)
  Jiste. Idealni by bylo, kdybychom na protest vsichni odhlasili pripojky. To by mozna s CTc trochu zamavalo. Jenze to udela skutecne malo kdo, nebot vetsina z nas nema jinou moznost. Kabelovky se siri pomalu a tam, kde jsou, ne vzdy poskytuji internet, i kdyz by se v teto situaci asi dost chytly.
 • 27. 10. 2003 12:52

  JR (neregistrovaný)
  To je otazka,
  protoze ja to meril primo na rozhrani ppp0
  (efektivni prenos i rezie)
  a na pripojce Nextra ADSLlink 320/128
  jsem nameril, v obdobi bez agregace, maximalni celkovy traffic 290kb/s
  (rozumej inbound i outbound)
  coz mi prijde docela min nez by melo...
  JR
 • 27. 10. 2003 12:55

  Jarmil (neregistrovaný)
  no tim si moc nepomuzes. Pasmo 3,5 je tak uzke, ze budou muset rovnez agregovat !.. stejne jako TELE2 1:30
 • 27. 10. 2003 13:34

  Jetset (neregistrovaný)
  Souhlasim s p.Borovickou a Vas prispevek beru spis jako zert :-)). Zijeme preci ve state kde zitra znamena jiz vcera. Bohuzel to neni k smichu :-(.
 • 27. 10. 2003 14:12

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Už jsem tady zmiňoval http://www.xs4all.nl/uk/adsl/deabonnementen.php - tam vidíte celé spektrum nabídek, ale žádná levná neomezená linka tam není. Nejlevnější je 256k s 5G limitem za 37 EUR = 1280 Kč, nejlevnější bez limitu ale s Fair Use Policy je 256K s agregací 1:20 za 119 EUR = 3840 Kč a úplně bez limitu je nejlevnější 256K s agregací 1:4 za 239 EUR = 7660 Kč. Všechny ceny jsou bez DPH.

  Prostě se "stahovači" mají problémy všude, a řeší to jak se dá.

  ISP je ve světě samozřejmě hodně a bylo by zajímavé jeich podmínky zmapovat, tohle je jen jeden příklad.
 • 27. 10. 2003 15:04

  Pavel (neregistrovaný)
  Jste typický demagog. Známým faktem je, že takovéto nabídky existují u max. 2 evropských států, jinak všichni nabízejí tarify s neomezeným objemem dat a levnější cenou než náš Telecom. Ale lžete, či záměrně upraveujete skutečnost, již ve svém příspěvku - ve skutečnosti je tam již 768/128 bez omezení objemu (jen fair user policy) za 51 Euro, což je zhruba 1500 Kč.
  Věta "Prostě se "stahovači" mají problémy všude, a řeší to jak se dá." je jen pro Telecomácký blábol (s prominutím).
 • 27. 10. 2003 15:12

  hanz (neregistrovaný)
  Nechapu co tady pan Souček zkouší, vždyť si každý může ty jeho informace ověřit a tím zjistit jak to ve skutečnosti je. Zhazuje jenom sám sebe a ukazuje jak moc inteligence zavítalo do Ctc. :-)))
 • 27. 10. 2003 15:14

  Pitrs (neregistrovaný)
  Zalezi v jake vysilas interferenci,TELE 2 ma 3,5 MHz,jestli se nepletu.Je jasne,ze s touto interferenci do pasma 2 krat 7 MHz klientu moc "nenasekas".Ale jsou i zarizeni,ktere pracuji s 1,75 MHz treba a potom se vejde do pasma vice konektivity a nemusis tolik klientu agregovat.
 • 27. 10. 2003 15:27

  Vráana (neregistrovaný)
  Po pravdě řečeno, do 3,5 MHz nedostaneš 2×7MHz/klienta ani jednou :)
  Do 3,5 GHz už se něco vejde.
 • 27. 10. 2003 15:32

  Jakub Moc (neregistrovaný)
  Pane Soucku,

  neni vam to trapne? Vzdyt si to kazdy muze overit, ze lzete. Zrejme byste si mel v CTc zopakovat skoleni demagogie, nejak jste to nezvladnul... :-P
 • 27. 10. 2003 15:42

  Vráana (neregistrovaný)

  Velkou konkurencí pro ADSL se zdá být Bluetone Angel ČRa. Nepokryjí celou republiku, ale velká města + vesnice v okolí mají (při dosahu až 30 km) šanci dobře obhospodařit.

 • 27. 10. 2003 16:15

  Traktor Traktorovic Kombajnov (neregistrovaný)
  Pan Soucek ma nejsis prispevky ulozene a info v nich je stare a neaktualizuje pote vysle svuj smrtelne argumentujici prispevek ....:-)
 • 27. 10. 2003 16:22

  Petr Souček (neregistrovaný)
  A když se "stahovači" neřeší, vzniká problém: http://www.petitiononline.com/timmyb12/petition.html
 • 27. 10. 2003 16:27

  Petr Souček (neregistrovaný)
  No jasně, příspěvky z dubna, kdy popisuji, jak agregace 1:50 zabije použitelnost ADSL bych mohl beze změny použít i dnes.
 • 27. 10. 2003 16:50

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Pokud umíte anglicky, tak si můžete přečíst http://www.getonlinebroadband.com/faqs/faq29.html - jak je to s tou nemezeností třeba ve Velké Británii.
 • 27. 10. 2003 16:08

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Podívejte, já své příspěvky vždy podkládám zdroji, odkud jsem čerpal, takže si každý může snadno ověřit, jak to je - a snadno přijít třeba na to, že jsem v tomhle případě udělal chybu a uvedl jsem nejlevnější Business verzi s FUP a ne verzi Basic za 51,15 EUR, tedy 1641 Kč bez DPH.
  Ovšem u té verze Basic není nic garantováno.

  Zatímo Vy píšete jen obecné: "Známým faktem...." - doložte to nějakými fakty.

  Co si myslíte, jak se dá vyrovnt s faktem, že je nějaký stupeň agregace, a zákazníci chtějí stahovat víc? Myslíte, že to nikdo nemusí řešit? Nebo snad že ten stav neexistuje? Podívejte se na traffic UPC (Chello)- jestliže to je cca 1/10 prodané konektivity, tak agregace 1:20 nebo 1:50 znamená citelné přiškrcení. Nikdo z principu nemůže mít rád ty, kdo omezují většinu.

  Také se dá podívat na to, jak je definované to "férové užití". U toho XS4ALL a Business tarifů je uvedeno: "A fair use policy means that there is no set limit to the volume of data that can be sent and received. XS4ALL may intervene if the connection generates significantly more data traffic than the average Business DSL connection under the subscription type concerned." - tedy že XS4ALL může zasáhnout, pokud nějaký uživatel významně větší provoz než je průměr. Stejná pravidla platí i pro domácí ADSL, na http://www.xs4all.nl/adsl/faq.php#fairuse je to velmi podrobně rozepsáno, není ale v angličtině. Píše se tam, že ten průměr u Basic ADSL je 5 GB.

  ČTc selhal v tom, že nabídnul nepoužitelného hybrida, kdy se datový limit nazývá "Fair User Policy" a navíc to není limit, protože se dají levně přikoupit další data. A navíc si to někteří ISP vzali na sebe. Od ČTc je ten příplatek vrcholná nemravnost, protože neposkytne o nic lepší službu, ani o nic moc víc dat, protože ta data takový sosač uzme jinému platícímu uživateli. FUP musí stanovovat ISP a ne ČTc.

  Ale trvám na tom, že nějaké řešení, jak se bránit velkému datovému provozu jednotlivých uživatelů na vysoce sdílených linkách hledají všichni. Řešení jsou různá.
 • 27. 10. 2003 16:46

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Zkusme se na problém podívat jejich očima. Za několik uplnynulých let se ukázalo, že hlas konkrétní jedné firmy proti Telecomu nic nezmůže. Navíc, pokud by se některý z ISP ozval, získal by tím možná sympatie těch několika tribunů lidu, ale zároveň by ukázal, že ten problém má - a je jen hodně málo věcí, které uškodí produktu, uváděnému na trh více, než přiznání problémů. Pak si lidé nezafixují, že měl problémy Telecom, ale že měla problémy konkrétní společnosti.

  Jiná by byla situace v případě, že by se ozvalo větší množství ISP najednou (například nějaká asociace, která, jak je vidět, na našem trhu skutečně chybí). K takové aktivitě je ovšem třeba najít nějakého tahouna, který dotyčné ISP obvolá a optá se jich, zda by měli zájem se takové akce zůčastnit. Takovým tahounem byl v roce 1998 Boris Bělousov (a ISP proti Telecomu dokázali v kauze I99 ledacos uhrát).

 • 27. 10. 2003 16:54

  Pavel (neregistrovaný)
  Dolozit fakty? Ty odkazy na Lupe uz probehly asi tak 20x. OK, je jedno jestli pujdete na internetprovsechy.cz - sekci ceny ADSL v Evrope, a kliknete na tamni linky evropskych provideru, nebo si sam spustite google.co.uk, google.fr a dalsi vyhledavace postupne vsech evropskych zemi a najdete jeste vic odkazu. Udelejte oboji, nebo cokoliv jineho a zjistite ze v cele Evrope zadny "problem stahovacu" neexistuje, a ze to je jen blabol Ceskeho Telecomu. At pouzijete kteroukoliv vyhledavaci metodu, vsude budete nalezat tarify, 256, 320, 512, 768 s neomezenym objemam dat za ceny 800-1500 Kc. Nebudte tak liny a nez zacnete argumentovat nejakymi problemy se stahovaci, radsi si sam trosku najdete dostatek informaci. Vsude jsou levne tarify s neomezenym objemem dat, tot cela realita. To, ze tu omilate tak dlouho jedineho providera xs4all.nl, ktery se naopak od celeho zbytku Evropy silne lisi svou nezvyklou nevyhodnosti, je naprosto zcestne.
 • 27. 10. 2003 17:25

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Dobry den,

  nevim, co rika google.fr, nicmene potvrzuji, ze vetsina evropskych ISP, se kterymi jsem ruzne v kontaktu, problem stahovacu pocituje (a premysli, jak ho resit). Podotykam, ze mezi mymi kontakty neni nikdo z xs4all :-)

  Chapu, ze nejakych 30-50 firem neprezentuje vetsinu ISP v Evrope, ale zase to celkem vyvraci Vase tvrzeni, ze "problem stahovacu neexistuje".

 • 27. 10. 2003 18:43

  Milan Berka (neregistrovaný)
  Z toho zk******* a zmr***** Ctc se mi chce akorat zvracet, ale jako jedine reseni uz vidim asi jen zajet s T72 do parlamentu. Jak dlouho se na to budeme vsichni jenom divat?
  Doporucuji jim tu sit cracnout. Udelejte uz nekdo konecne neco.
 • 27. 10. 2003 18:50

  killer (neregistrovaný)
  Dneska mi volali z NEtry a říkali že se změnili podmínky odkupu modemů takže nestojí 500(USB) 800.-(RJ-45).Nyní je to cca 2100.- a caa 3000.- ,proč se tohle nikde neobjevilo (no jasně čtc).Prostě mi suše oznámili, že ten dodatek ke smlouvě neplatí protože to SPT změnil.

  Jsou to kurvy a nikde ani zprávička
 • 27. 10. 2003 19:11

  iNDY (neregistrovaný)
  Tak vam asi neco jeste uzira kapacitu linky. Me osobne jede 192 kbps cca 173-175 kbps, 175 kbps je max. rychlost, co jsem kdy nameril. A to musim vzit jeste v potaz odchylku pri mereni.
 • 27. 10. 2003 19:32

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Agregace je primo definovana v ceniku Blue Angel (ta malinka pismenka dole). Je to bud 1:10 nebo 1:5 (ta druha moznost stoji mesicne dvojnasobne penize). Takze vsichni hrrr k B.A, pratele, at' se nam historie opakuje :-). Ja fakt nechapu, co jsme to za narod, ze si hromadne nameleme hubu na jedne "levne" sluzbe ... a hned nato jsme nadseni druhou :-).
  Apropoo, agregace nema co delat s sirkou radioveho pasma :-)
 • 27. 10. 2003 19:41

  iNDY (neregistrovaný)
  Mno verim, ze kdyz zprumeruju cca 50.000+ pripojek, ze mi muze vyjit nejakych 5GB, ale u 10.000+ pripojek to muze vyjit jinak, obzvlast pokud jsou tarify jake jsou ...
 • 27. 10. 2003 17:28

  Jakub Moc (neregistrovaný)
  Prosimvas, mohl byste mi objasnit, jak tato petice souvisi se stahovaci? V te petici se pise, ze agregace 50:1 prestava vyhovovat, nikoliv ze nekomu vadi stahovaci... Uz je to od vas opravdu trapne. :-/

  -----------

  To: BT and Oftel
  This Petition is to attract the attention of BT and Oftel in the matter of the current default contention ratio of ADSL users currently standing at 50:1.

  Currently BT think that 50:1 is sustainable as DSL isn't as popular as it can be. Therefor as more and more of users are signed on to the service we are finding an increasing slowdown in service, this slowdown maybe small but will increase as time goes on.

  For heavy internet user this can prove fatal, especially for internet gamers and heavy downloaders as we need all the power we can get (Mr Scott, "aye sir").

  What this petition is setting out to do is to try and get BT to lower the default contention ratio for the 512:256 service to atleast 30:1, we can then progress from there and witness how much of an improvement we will be getting, especially in built up areas.

  Sincerely,
 • 27. 10. 2003 18:33

  Pavel (neregistrovaný)
  No to urcite, vy jste v kontaktu s 30-50 zahranicnimi firmami, a od vsech vite ze vidi stahovace jako problem. A jeste tu o Cervene Karkulce.
  Kdyz jste evidentne neporozumel zakladnimu anglickemu textu, ktery jste uvedl jako priklad petice, ktera mela ukazat existence "problem stahovacu", tak vam tohleto urcite vsichni budeme verit. :)
  Tam to je totiz petice za snizeni agragace 1:50 na agregaci 1:30, s oduvodnenim, ze hraci a ti co EXTREMNE STAHUJI, naopak potrebuji aby ADSL fungovalo plne a nespomalovalo se tolik jako pri agregaci 1:50. Tzn. to je petice za to, aby "stahovacum" ADSL svistelo lepe.
  Pokud ani tyto zakladni pointy anglickeho textu nejste schopen dobre chapat, pak to, co jste rekl o vasich kontaktech s mnoha zahranicnimi firmami, by se dalo odsunout kamsi do sfery sci-fi.
 • 27. 10. 2003 18:37

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Na www.internetprovsechny.cz jsou dost zastaralá a neúplná data, a ani tam nejsou odkazy na konkrétní nabídky. Ovšem zkuste si sám projít pár nabídek a zjistíte, že zpracovat takový přehled je opravdu dost náročné. Nestačí se jen podívat na ceník, musíte si přečíst u všech všechny podmínky poskytování služby. Často jsou pouze v domorodé řeči.
  Většinou v nich najdete, že ISP může bez uvedení důvodu odmínout službu zřídit nebo ji vypovědět

  Už jsem tu na odkazech doložil, že ten problém je jak ve Velké Británii, tak v Holandsku. Ten XS4ALL tu omílám teprve několik dní, protože se mi zdálo, že je to tam hezky rozepsané. A taky má 150.000 zákazníků v zemi, která má obyvatel srovnatelně s ČR.

  Abych tedy nezůstal jenom u toho XS4ALL, tak třeba tady http://trido-internet.nl/particulier/adsl.stm máte širokou škálu, jak KPN, tak BBNED ADSL, a u VŠECH je buď limit nebo FUP nebo platba za data. Nic neomezeného tam není.

  Ostatně podívejte se na http://www.dsldesk.nl/Providers - nepodařilo se mi tam najít žádného ISP bez omezení.

  V Belgii jsou všechny tarify pro domácnosti s datovým omezením, nejlevnější tarif bez omezení který jsem na http://www.belgacom.be/ našel je Belgacom ADSL Skynet Office za 212.96 EUR měsíčně.

  V Rakousku jsou data vůbec omezená - viz http://www.internetprovsechny.cz/worlditem.php?name=Rakousko

  Tak to máme Velkou Británii, Holandsko, Belgii, Rakousko, a dál už to studovat nebudu - opravdu jsou jen dvě země kde není ničím neomezený internet přes ADSL?

  Doporučuji používat zdravý rozum.

  Ostatně, ČTÚ připravuje nové, podrobnější porovnání cen ADSL u nás i ve světě, včetně zahrnutí podmínek jako je agregace, FUP atd. Pokud to má udělat opravdu dobře, není to jednoduchý úkol. I britský Oftel na to ve své zprávě rezignoval: http://www.oftel.gov.uk/publications/research/2003/benchint0603_full.pdf

  Možná by ti, kdo stále křičí, že chtějí velmi levný ničím neomezený Internet, mohli místo toho zapracovat na konkurenčním porovnání nabídek zahraničních ISP včetně zahrnutí limitů a FUP, včetně přímé komunikace s příslušnými ISP. Práce by to byla velká, ale jen tak by šlo zjistit, jak objektivní bude zpráva ČTÚ. Ta první se moc nevyvedla.

  Myslím, že je třeba vyvíjet tlak tam, kde to má smysl, a nepapouškovat líbivé nesmysly.
 • 28. 10. 2003 9:36

  Vita (neregistrovaný)
  U toho monitoru jste ponekud vedle. Tech 15" neni plastovy ramecek ale skutecny rozmer obrazovky. Jenze vzhledem k tomu ze zobrazeni na okrajich je pomerne dost nekvalitni, tato cast byla prekryvana.

  Navic ve vetsine pripadu ktere popisujete se najdou taci kteri jdou proti proudu (oznacuji monitor skutecnym rozmerem viditelne casti atd.)
 • 28. 10. 2003 10:32

  strateg@post.cz (neregistrovaný)
  jen pro srovnani: mam bezdrat 64kbits za 500 (nejsem z prahy).. 95 procent dne mam rychlost okolo 60-68 kbits... ping na seznam 8-12 ms ping na herni servery 15-60 ms ...
 • 28. 10. 2003 12:03

  J (neregistrovaný)
  Mno pokud mate v ruce nejaky dodatek ke smlouve, tak jej nemuzou jednostrane zmenit a verte tomu ze pripadny soud by jse vpohode vyhral.
 • 28. 10. 2003 15:00

  kix (neregistrovaný)
  v tom dodatku není cena, nicméně cenu uvádějí na svých stránkách v souvislosti odkoupením modemu, k němuž se tento dodatek vztahuje...
 • 28. 10. 2003 15:46

  jk (neregistrovaný)
  Problem diskusi na Lupe na tema ADSL uz tu jednou nekdo pregnatne shrnul. Nemuzu to najit, priblizne: "Clovek, ktery rozumi funkci protokolu TCP a ma poneti o fungovani ADSL, je dostatecne kompetentni, aby si ADSL v podobe nabizene Telecomem neporidil. V zajmu zachovani sveho dusevniho zdravi."

 • 28. 10. 2003 16:40

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Souhlas.

  Je jasné, že to co můžou dělat ISP je velmi omezené, a hlavně nevědí, na jak dlouho by taková investice byla - ČTc kdykoliv může cokoliv změnit. A za ty peníze, co dnes z ADSL mají.

  Jak už jsem psal, jen mě trochu mrzí, že žádný ISP nepřišel s tím, že by ukázal nějaké detaily o provozu před agregací a po ní. Jak by bylo zajímavé porovnat ADSL provoz třeba s http://schema.mistral.cz/mrtg/

  Také bude velmi zajímavé, jak dopadne to propojení sítí.

  Bitstream access je zatím bohužel daleko, ale také by objasnil postoje ISP.


 • 27. 10. 2003 18:55

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Všiměte si, že píšu "stahovači" a ne stahovači a nazývám tak obecný problém, kdy přenosová kapacita dané služby nepostačuje k tomu, aby všichni uživatelé dané služby ji mohli používat podle svých představ.

  A čím je to pro danou službu způsobeno? Tím, že zákaznící chtějí přenést víc dat než je limit služby. A jak chcete nazvat ty, kteří k tomuto omezení služby nejvíce přispívají, tedy přenášejí nejvíce dat?

  Tento objektivně existující konflikt, a vznikající neúnosná situace, jak na ni právě poukazuje ta petice, se musí nějak řešit, pokud nemá být 100% zákazníků nespokojených s ne-kvalitou služby.

  Jednou z možností je nějak omezit ty, co přenášejí nejvíce dat, na to jsem už uvedl odkaz. Omezením dejme tomu 5% zákazníků se uspokojí 95%. To je pro ISP docela dobrý obchod. Pokud se pro těch 5% nabídne nějaká alternativa, může se počet spokojených blížit 100%. Jenomže to právě ve Velké Británii nejde, protože tam je jen jedna kvalita služby a ISP ji nemohou změnit. Jinou možností by bylo omezit ISP a provozovatele sítě, v Británii BT, a dát k dispozici o 67% širší pásmo, tak, jak je požadováno v petici. Ale kdo to zaplatí? Buď se všem zdraží služba, nebo ISP + BT poskytnou téměř dvojnásobnou službu za stejné peníze.

  Už tedy chápete, jak úzce souvisí ta petice a "stahovači"?
 • 27. 10. 2003 19:04

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Spíš Vy jste evidentně neporozuměl tomu, kdo psal ten příspěvek :-)

  Pokud "stahovači" stahují nadoraz, vadí to většině uživatelů - prodlužuje se odezva, prodlužuje se doba natahování stránek, a i ti sosači toho méně stáhnou.

  Jedním z řešení, a jediným, které nebude "stahovače" bolet, je zvětšení pásma, které se rozděluje, tedy snížení agregace.

  Jiná řešení vyženou "stahovače" z tohoto tarifu do nějakého dražšího, a to se jim pochopitelně nelíbí.

  Kdyby žádný problém nebyl, proč by vznikla petice?
  Myslíte, že je vděčnější žádat o ústupek BT+ISP nebo "stahovače"?

  Už chápete?
 • 27. 10. 2003 19:28

  Pavel (neregistrovaný)
  Za 1. - V Britanii jsou tarify predevsim s neomezenym objemem dat, to jste strelil hodne mimo. Ano, v Belgii jsou limity, a ano v Holandsku castecne (avsak je tam za 1500 Kc tarif jen s nedefinovanou fair user policy). Na Rakousko jsem, pravda, zapomel, tak jsou dost "totalitni" tarify, to je pravda.
  Nicmene velmi prihodne pisete, ze "dal uz to studovat nebudu", to byste prave mel, protoze krome techto 2-3 zemi nejsou nikde. Francie, Italie, Britanie, Slovinsko, Polsko, Madarsko, Svedsko, Nemecko, Norsko, Estonsko, Lotyssko, Spanelsko, Svycarsko.. same tarify bez omezeni dat s levnou cenou, a to zdaleka nejsou jedine zeme, spis jen nahodne priklady.
  Tak uz se proberte, a prestante nas tady krmit Telecomackou propagandou a demagogii. Muzete tu do omrzeni opakovat ze prece Rakousko, Rakousko, Belgie, Belgie.. ale to je asi tak vse. Konkretne bych vam doporucil podivat se treba na cenik postkomunistickeho Slovinska, snad uz aspon trochu prohlednete.
 • 27. 10. 2003 20:08

  Jakub Moc (neregistrovaný)
  Nikoliv, pane Soucku. A to zejmena proto, ze uz samotna premisa, ze ktere vychazite, je chybna. Pisete, ze "přenosová kapacita dané služby nepostačuje k tomu, aby všichni uživatelé dané služby ji mohli používat podle svých představ" ale tak to vubec neni!!! Problem s prenosovou rychlosti a pingem se vyskytnul (opetovne) az PO (znovu)zapojeni agregace!!! Ta agregace je tady zapojovana UMELE, vubec ne kvuli nedostatecnym prenosovym kapacitam, a to jeste zpusobem vice nez nestastnym...

  K vasemu druhemu dotazu: "A jak chcete nazvat ty, kteří k tomuto omezení služby nejvíce přispívají..." vam odpovim velmi strucne: CESKY TELECOM. Vsem je to vice nez zrejme, jenom nekolika malo jedincum, jako jste vy, to bohuzel nikdo nevysvetli.

  P.S. Ad petice: Techto petic si na dany server muzu umistit treba padesat, ale kdyz uz se tady s ni neustale ohanite, tak si ji jeste tak desetkrat prectete, treba ji pak konecne pochopite.
 • 27. 10. 2003 21:39

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Záleží na tom, o čem si myslíte, že mě chcete přesvědčit. Já jsem pouze oponoval tomu, že "stahovači" nejsou problém. Vy tady něco tvrdíte o tom, že jsou země, ve kterých existuje ADSL bez omezení dat (btw. jak je to s FUP není moc jasné). S tím jsem ale nikdy nepolemizoval.

  Už vůbec nechápu co máte s Telecomáckou propagandou - pokud čtete Lupu, a obdobné servery tak jistě víte, že proti Telekomácké propagandě soustavně vystupuji. Jenže to, co tady předvádíte, je taky propaganda, i když s opačným znaménkem. Navíc vždy, když přesně doložím své tvrzení, tak uhnete někam jinam.

  K tomu, co píšete:

  Ta Británie je přesná, protože, jak jsem uvedl odkazy
  a) používá se Fair Use Policy (aspoň někde)
  b) mají problém - viz petice

  V Německu je obvykle agregace 1:30 - viz http://shop.leox.net/DE/dept_106.html - a díky tomu "ADSL oft sssooooooo...... langsam geht"

  A aby se ta diskuse neubírala jinam, tak zopakuji původní myšlenku - "stahovači" jsou problém proto, protože odebírají podstatně větší díl služby než ostatní, ale platí stejně. Pokud služba není dostatečně dimenzovaná (řekněme agregace lepší než 1:10) tak znepříjemňují život ostatním uživatelům.

  Přenosové trasy ani připojení k Internetu nejsou zadarmo, takže vždy ti, kdo využívají službu méně, doplácejí (finančně) na ty, co ji využívají více. A když na to doplatí navíc ještě tím, že jim to moc nefunguje, tak to už je úplně špatně. A to je to, s čím se v mnoha zemích bojuje. Na oficiálních stránkách telecomů nebo ISP toho moc nebude, kdyby se někdo podíval na stránky ČTc tak si taky bude myslet, že agregace 1:50 znamená zpomalení nevíce o pár procent, že. Je možné, že v některých zemích to přebili "hrubou silou".
  Někde zvolili limity, někde placení za GB, a to ještě nelineárně, někde FUP, někde na to kašlou, ...

  To, co celou dobu tvrdím, nijak nesouvisí s ČTc, to je obecný jev.

  Navíc mám praktickou několikaletou zkušenost s poskytováním sdíleného Internetu cca 20 subjektům - tam jsou tyhle zákonitosti vidět jako na dlani.

  Směr, kterým je třeba se podle mě ubírat je tlačit na Telecom, aby rozšířil spektrum služeb a snížil ceny, převedl některá rozhodování na ISP, aby např. neagregoval uměle, ale jen přirozeně, aby implementoval lepší algortitmy dělení pásma, a hlavně, aby nelhal ve svých tiskových zprávách a prohlášeních.

  Zavírat oči před tím, že existují uživatelé, kteří celé dostupné pásmo okupují pro sebe a tím omezují ostatní je jen strkání hlavy do písku, ničemu to nepomůže.
 • 27. 10. 2003 21:13

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Lidickove, tak se mi zda, ze v souvislosti s vasnemi kolem ADSL uz zacinaji ztracet soudnost i rozumni lide :-) ... viz napr. osoceni pana Soucka z nadrzovani Telecomu (p.Soucek je pritom jeden z lidi nejvic vzdalenych necemu takovemu), a to Jakubem Mocem (rozumnym clovekem, ktereho z diskusi znam uz velmi dlouho - jeste ze Zive blahe pameti).
  Pratele, zkuste na chvili zapomenout, ze se jedna o Telecom ... a predstavte si dum s 50 byty, kde kazdy z nich opousti z one mistnustky trubka o prumeru 15 cm, ovsem (na rozdil od "opravdove kanalizace") i cely dum opousti jen trubka o prumeru 15 cm, pred kterou se tech 50 "bytovych" trubek sejde. Trubka je spocitana tak, aby obsah jedne nadrzky ji protekl presne za stejnou dobu, za kterou se jedna nadrzka naplni (a mozno vyslat dalsi ...). No a mame dokonaly model ceskeho ADSL (a v podstate jakekoliv sdilene linky, tedy linky s agregaci!). Jen pojem "stahovac" je nutno nahradit pojmem "splachovac" :-) - ale ten za to prece nemuze.
  Ona totiz i data prochazeji v urcitych "davkach", kterym se (u dat) rika pakety. System (i tento kanalizacni) bude fungovat bez problemu jen v pripade, ze svoji "davku" v danou chvili posle jen jeden byt. Co nastane, splachnou-li kratce po sobe dva? No, to zalezi na konkretnim usporadani toho "soutoku". Nastesti data (na rozdil od obsahu kanalizace) nemaji moznost se vratit zpatky :-). Zbyvaji tedy jen dve moznosti. Jedna z nich je, ze pred soutokem se na kazde trubce udela "zasobnik", ve kterem se obsah chvili zdrzi, nez bude mit volnou trubku odtokovou. To se ovsem projevi prodlouzenim "doby odezvy" (u dat je delsi "ping", u kanalizace vas konkretni produkt udela do kanalizace mestske pozdeji "zblunk" :-)). Druha moznost je, ze pred soutokem se na kazde trubce udela "prepad", kterym vypadne ven ten obsah, ktery nema v danou chvili moznost odteci (na datech se tomu rika ztracene pakety, u kanalizace si to pojmenujte jak chcete :-)). Samozrejme je mozna i kombinace ("prepad" budou mit "zasobniky"). Ale jisty a nemenny je jeden fakt: takovou spolecnou trubkou muze v danou chvili protect jen jedna padesatina toho, co by po ni mohl barak chtit v pripade uplavice :-). Tudiz sejde-li se vice "provozu" v jednu chvili, je momentalni ucast na komunikaci s mestskou kanalizaci pro kazdeho jednotliveho ucastnika splachovaci akce mensi (!), nez na kolik je dimenzovana _jeho_ trubka. Ano, pri uplavici je to jedna padesatina :-), to se proste neokeca :-); maximalne tak neco vypadne "prepadem" (coz asi neni tak uplne ono, ze). Takto byl ten barak proste naprojektovan - a v projektu (u ADSL ve velkoobchodni nabidce RAO) to je uvedeno. Vsechno ostatni uz jsou jen ruzne metody, jak se s touto situaci vyrovnat (napr. take datovy limit :-)).
  Ano, i v nasem hypotetickem priklade vznikne (nasledne) velmi vazny problem, kdyz tu uzkou trubku nikdo najemnikum neprozradi pred nastehovanim :-). A dokonce kdyz jim tvrdi, ze "to se nepozna" :-). A vrchol vseho, chvili necha obsah vsech trubek padat rovnou do kanalizece mestske, aby (az ma byty hezky obsazene natesenymi najemniky) tam tu spolecnou trubku teprve vlozil - a nazve to ukoncena stabilizace :-)). Jiste, byly zde od pocatku urcite naznaky ... napr. mnohonasobne nizsi najemne, nez bylo do te doby zvykem :-), navic v najemni smlouve se ohledne WC vyskytovalo nezname sluvko "agregace" (v jehoz vykladu se znacne lisil pan domaci od nezavislych odborniku na kanaly).
  Ja vim ... vsichni jste si predstavovali, ze ten hajzl vyhovi (za ty penize) vasim vysokym narokum :-)))
 • 27. 10. 2003 21:56

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Ach jo, tak znovu: Ta premisa platí obecně, nikoliv jen v ČR.

  Služba ČTc Basic je nadefinovaná tak, jak je nadefinová, tj. s agregací 1:50.
  To, že ji nějakou dobu provozoval ČTc i ISP bez (prakticky viditelné) agregace je fakt. Jestli to vezmete jako plus (že bylo možné půl roku využívat lepší službu) nebo mínus (že tím byli uživatelé zmateni a podvedeni) je jen na Vás - já tam vidím oboje.

  Otázka, jestili by se dala provozovat tato služba bez viditelné agregace, není technická, ale ekonomická. Technicky jde zvládnout skoro vše, když je dostatek peněz. Je tu ale nějaká struktura cen - něco stojí pronajaté okruhy (agregace 1:1), něco méně stojí ADSL 1:20, něco méně stojí ADSL 1:50. Pokud byste chtěl při ceně ADSL Basic parametry pronajaté linky, jaký by pak byl důvod pro jinou cenu?

  A jinak - jak z diskusních fór určitě víte - ČTc za celkový přístup k ADSL, k technickému provedení, k vysokým cenám, nepravdivému informování atd. velmi kritizuji.

  Samotného by mě zajímalo, a už jsem to tady v diskusi psal, proč celou dobu mlčí ISP - jak od dubna o tom, že agregace není uplatňována, tak o tom, jaké jsou reálné toky, tak i jejich stanovisko k současnému zavedení agregace. Možná, že jim ta agregace vyhovuje ještě více než ČTc. Spočtěte si třeba 512Kbps * 12000 linek = 6000 Mbps. Při agregaci 1:10 to je 600 Mbps, při 1:50 120 Mbps.
  A co teprve, až (někdy možná) tu bude 100 000 nebo 1 milión ADSL linek.

  I když právě v tom může být podle mě část problému. Kdyby tu byl 1 milión ADSL linek, tak by je většina používala tak málo, že by "sosači" měli mnohem menší procento i vliv než dnes. I když v té Británii to tak je, a ani tam 1:50 nevyhovuje.

  V různých zemích zvolili různé přístupy, v Británii BT napevno agreguje 1:50 a ISP nic neovlivní, v Holandsku platí ISP podle přenesených dat, ve Švýcarsku je to jen na ISP a jejich "best effort"...

 • 28. 10. 2003 18:35

  Leo (neregistrovaný)
  "Tech 15" neni plastovy ramecek ale skutecny rozmer obrazovky. Jenze vzhledem k tomu ze zobrazeni na okrajich je pomerne dost nekvalitni, tato cast byla prekryvana."

  Takze vlastne mel pravdu, protoze normalniho cloveka tohle nezajima a netusi to. Leo
 • 29. 10. 2003 9:14

  georg (neregistrovaný)
  Tak mi to neda abych se nezastal Nextry. Mam od ni pripojeni od 21.10.2003 (po zapnuti agregace) v Praze a musim rici ze mi to beha fakt svizne. Ping na seznam mam mezi 16 a 40 ms a rychlost (dle http://rychlost.webprovider.cz) je 50.576 kB/s - 404.608 kb/s.
  Kdyby to tak melo zustat tak si vazne neni na co stezovat.

  Bud mam stesti a jsem na ustredne sam :) nebo se tu resi neco cemu nerozumim.
 • 29. 10. 2003 9:20

  Tomáš Kratochvíl (neregistrovaný)
  Hm,vypada to,ze jsem sproste naletel.Kdyz jsem si ADSL objednaval,trochu sem se obaval tak vysoke agregace,ale byl sem ujisten,ze "celkovy vykon" linky nepujde dolu o vice nez 25%! Proste lhani od sameho zacatku az po horky konec...Nebudu platit 1600 za neco,co muzu mit i na dial-upu,takze dneska odhlasuji :(
 • 27. 10. 2003 23:29

  miroslav.kucera (neregistrovaný)
  Zdravim,

  dovolim si reagovat na tuto cast:

  "A aby se ta diskuse neubírala jinam, tak zopakuji původní myšlenku - "stahovači" jsou problém proto, protože odebírají podstatně větší díl služby než ostatní, ale platí stejně. "

  Zeptam se, co je na tom spatneho a jak mohou nekteri odebirat "vetsi dil sluzby" nez jini? Pokud ma ADSL limit 10 GB(?) pro prenos dat, tak mam zcela legalni a zaplaceny narok tato data prenest. A je zcela jedno, zdali tak chci ucinit behem dvou dni nebo celeho mesice, ne? Takze vy vlastne tvrdite, ze ti, kteri chteji treba tech 10 GB prenest, vyuzivaji podstatne vetsi dil sluzby nez ti, kteri chteji prenest dejme tomu treba 500 MB? Ale na tom prece neni nic spatneho, nelegalniho a uz vubec ne ani nemoralniho. Nekteri vyuzivaji internet vice, jini zase mene. Obe skupiny si za to plati, a nikdo nebrani tem, kteri jej vyuzivaji mene, aby jej vyuzivali vice.

  Proste, jakobych jezdil v metru cely den, tyden, mesic za mesicni kupon. Nic spatneho na tom neni.
 • 27. 10. 2003 23:51

  Tomáš Kratochvíl (neregistrovaný)
  Ja Vam rozumim, jak tady kritizujete/podporujete agregaci. Kazdy ma k tomu,co rict. Ale v teto situaci jde o naprosto neco jineho a to dopad agregace na linku. Silne pochybuji, ze ve Velke Britanii, kde maji zavedenou agregaci, ze jim linka bezi tak jako me plus dalsim stovkam lidi. Ja bych resil, jaka ma byt agregace, az potom, co se vyladi jeji ucinky na linku a prestane byt naprosto destruktivni. Vzdyt ja mam rychlost pripojeni prumerne 22Kb/sec a rychlost stahovani 1,1KB/sec!! Nezda se Vam to prilis za 1600Kc,- mesicne??! At si klidne zavadeji agregaci, at to klidne bezi na 300(mam 512/128), ale at to bezi aspon castecne prijatelne - do tech 30% dolu rychlosti. Me ta rychlost i vyhovovala pred tim nez sem migroval a rikal sem si, co mam za komfort,ale ted :) Nejvic me stvou pingy, chtel bych maximalne 60...ted mam 250 az timeout. Takze nejdriv bych vyresil tyto technicke problemy a pak se teprve zameril na problem agregace jako takove.

  Jednani CTc bychom mohli prirovnat k automobilce, ktera narazove testy zkousi na lidech v praxi a ne v laboratorich a halach na figurinach.(Vim, je to ponekud pritazene za vlasy, ale kdyz se nad tim zamyslite, tak mam vlastne pravdu:-))
 • 28. 10. 2003 0:25

  jihra (neregistrovaný)
  Jo Telecom si opravdu dělá co chce. Viz. můj případ trošku z jiného soudku. Existuje volná volba telefonního operátora. Bohužel Telecom to opět sabotuje. Mám ISDN linku (neříkejte, ať tu blbost zruším, prostě ji ve firmě potřebuji). Vybral jsem si Contactel coby telefonního operátora. Telecomu platím měsíční paušál. Potud by to bylo OK, jenže v paušálu, který platím Telecomu, je kredit - v mém případě 100 Kč - a ten musím protelefonovat přes Telecom a nebo těch 100 Kč Telecomu darovat! Tak jakápak je to volná volba operátora? Pro ISDN linku prostě neexistuje paušál bez kreditu. Psal jsem na Telecom - ani se neobtěžovali odpovědět, Antimonopolní úřad to vzal na vědomí a zatím se nic neděje. ČTÚ mi sice odepsal, ale blbosti - prý ať si pořídím tarif HOME ZERO nebo HOME BUSINESS, ty nemají žádný kredit, ale už jim nějak uniklo, že tyto tarify jsou pouze pro analogovou linku.
  No jsem zvědav, jak se to vyvine.
 • 28. 10. 2003 1:02

  Karel Kocourek (neregistrovaný)
  ČTc v podstatě prodává linku 3.84/1.28 kbps a pro zvýšení marketingového účinku organizuje loterii mezi zákazníky o nevyčerpanou kapacitu.

  Už to na nás zkoušeli:
  - Výrobci pevných disků s jejich GB versus GiB a poměrem 1:1.074. Haha, žabaři.
  - Výrobci monitorů s jejich započítáváním plastového rámečku do plochy. To už je lepší, ale přesto zisk 1 palce z 15 není nic moc.
  - Výrobci páskových mechanik. S kompresním poměrem obtížně předem zjistitelným, ale v praxi něco okolo 1:2 a také tak inzerovaným.
  - Výrobci skenerů. Z poslední doby mi utkvělo rozlišení až 4800 ppi interpolované, optické ovšem drobným písmem 1200 ppi, poměr 1:4 v lineárním rozlišení, ale už 1:16 v počtu pixelů.
  - Výrobci digitálů. Tady jsem to moc podrobně nezkoumal, ale úložná kapacita v počtu snímků se často uvádí pro dost drsnou ztrátovou kompresi.

  Podstata je vždycky stejná: Vytvořit pomyslný poměr skutečný/deklarovaný výkon, který je zákazník ochoten tolerovat a připadat si, že nakupuje to větší z obou čísel. On by si totiž to větší číslo rád koupil, ale tolik peněz nemá. Prohlásí se, že v dané branži je to normální a že to tak dělají všichni, čímž se dá účinně čelit nařčení z klamavé reklamy.

  No, ale 1:50, to je bomba! To tu fakt ještě nebylo :-)
 • 29. 10. 2003 11:14

  Oik (neregistrovaný)
  No takhle to ale není. 50 lidí si nekupuje nic dohromady. Kdyz mi CTc umozni koupit pripojeni pro 50 lidi s tim, ze si budeme sami regulovat vuziti, tak si s tim poradim. Ale ja si propojeni kupuji sam, dalsich 49 lidi neznam a nemohu se s nimi domluvit, jak kdo chce pripojeni vyuzivat. Proste jsem si ja sam koupil pripojeni a chci ho vyuzivat. S komunistickym ohledem na ostatni pri pouzivani teto kapitalisticke sluzby se prece neda pocitat.
 • 29. 10. 2003 11:20

  Hyena (neregistrovaný)
  Doufám že se Čtc nakonec neinspiruje stavem dálnice D1 v neděli večer a nezavede agregaci 1:250000. Ročně se prodá milion dálničních známek a ono to má jen dva rozsekané pruhy! Půlhodinový ping v zácpě, to je opravdu zážitek...
 • 29. 10. 2003 13:14

  Vráana (neregistrovaný)
  ČTc má regulaci a represi nechat na ISP a měl by klid. Nějakých 50Gb na páteři navíc by jej taky nezabilo. Když to tak mohl táhnout skoro půl roku...
 • 29. 10. 2003 13:51

  Pitrs (neregistrovaný)
  Bavil jsem se o interferenci,kterou pouziva TELE 2,ta je 3,5 MHz a vysila v pasmu 3,5 GHz,samozrejme toto neni presny kmitocet.CTU pri vyberovem rizeni priradila TELE 2 2krat 7 MHz.To same maji jiny operatori,ktery maji 3,5GHz licencovane pasmo.Vyjimkou je myslim Eurotel,ktery ma vetsi rozsah pasma,protoze misto 2O mega zaplatil 40 mega za kmitocty.Kmitoctovy rozsah je tedy 4krat 7 MHz.
 • 28. 10. 2003 0:22

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Též zdravím,

  řekl bych, že těch 10 GB je pokus o řešení onoho problému, ale dost nešťastný a nakonec některými ISP úplně vynulovaný.

  Při agregaci 1:50 na lince 512 kbps můžete přenést za měsíc teoreticky (0,512/8)*60*60*24*30/50 = 3317 MB. vzhledem k tomu, že bude řada zákazníků, kteří se ani vzdáleně k tomuto limitu nepřiblíží, dal by se tímto limitem zřejmě navodit poměrně vyhovující stav. Nesměla by ale existovat možnost si dokoupit další data, protože za tyto vyinkasované peníze ČTc neposkytne vůbec nic navíc. A už vůbec by nesměl existovat flat rate, jak ho zavedli někteří ISP.

  Pokud bude systém dobře nastavený, tak skutečně můžete si stáhnout svých 10 GB a bude vše v naprostém pořádku, protože určitě všichni nebudou chtít ten limit využít.

  Na tom to stojí - kdokoliv si může sáhnout na ten limit 10 GB, ale v průměru se nemůže přenést více než 3 GB na uživatele.

  Jako v tom metru - klidně tam můžete za kupón jezdit každý den od 5:00 do 24:00. Ale nemůžou tam jezdit všichni majitelé měsíčních kupónů současně. Protože to nikoho ani nenapadne, to místo pro Vás tam je.

  A teď k té části úvahy o dvou skupinách. V určitém rozmezí je vše OK, ale kdyby si ISP udělal rozvahu (to je fiktivní příklad!!!) - jeden málososač mě stojí 800 Kč měsíčně, a hodněsosač 1500 Kč, tak nabídne levnější limit pro málososače a dražší pro hodněsosače, a vyplatí se mu to - za tu nižší cenu získá víc zákazníků.

  Je tady samozřejmě otázka, kde jsou hranice pro to, aby se vyplatilo tvořit různé tarify, rozmyslet se, co mi to přinese nebo ubere, atd.

  Ještě jinak - kdyby měli ČTc a ISP investovat kvůli hodněsosačům do infrastruktury s tím, že tu investici potřebuje jedna skupina, ale zaplatí ji všichni, tak by to také nebylo zrovna OK.

  Zase jako u toho metra - kdyby se rozhodlo více předplatitelů, že budou celé dny jezdit metrem, nastal by buď stav, že normální cestující by se do něho nedostali, začali jszdit autem a zrušili předplatné (mínus pro dopravní podnik, který by tuto ztrátovou službu zdražil nebo omezil) nebo stav, kdy by dopravní podnik vypravil 2x, 3x, 5x více vlaků. To má své limity v intervalu, ale také to není řešení zadarmu. Muselo by se zdražit jízdné pro všechny - kvůli malému procentu těch, kteří se vozí celý den.

  Správná škála služeb, to je to podstatné. ČTc cosi oznámil od Nového roku, včetně nižších cen. To by vypadalo jako krok správným směrem, ale všichni víme, co dokáže ČTc udělat za paskvil i z dobré myšlenky.

  Mnoha lidem, kteří používají Internet hlavně na stahování souborů, jistě vyhovují nové tarify Tele 2 - nejlevnější 192 kbps bez omezení přenesených dat, ale také bez jakékoliv garance rychlosti.

  Mně ale třeba vyhovuje rušený počítaný 384 kbps s garancí 128 kbps, protože data si stáhnu v práci a doma potřebuji především rychlý přístup, ať přes ssh, pcAnywhere nebo na web. A úplně mi stačí 500 MB měsíčně.

  Platím tedy zhruba stejně, ale pro moje potřeby je to mnohem lepší služba. Pokud Tele 2 nezruším a spadnu mezi "stahovače" na negarantované neomezené 192, nebudu moci využívat Internet jako dosud - a naopak budu svým způsobem tlačen k tomu, abych si doma udržoval kompletní kopii dat, tedy budu přenášet dat mnohem více než před tím.

  Tedy tato změna tarifů bude pro mě znamenat podstatně horší službu za stejné peníze, a pro Tele 2 podstatně více přenesených dat za stejné utržené peníze. Normálně by se jim to nemohlo vyplatit, ale asi takových zákazníků jako jsem já není mnoho a nevyplatí se kvůli nim měřit data.

  Abych to shrnul - nejsme myslím v žádném velkém rozporu.

  Morálku bych do toho asi až tak moc netahal, je to čistě praktický pohled.
 • 28. 10. 2003 9:00

  Jakub Moc (neregistrovaný)
  Pane Soucku,

  shodeme se alespon na tom, ze kazda sluzba musi mit jiste technicke parametry, aby se tak mohla nazyvat a nejednalo se o klamani spotrebitele?

  Pokud nekdo provozuje BROADBAND pripojeni, ktere v dusledku mizernych technickych parametru je rychlostne na ci dokonce POD urovni dial-upu, s pingem dosahujicim hodnot obousmerneho satelitniho pripojeni, je to podle vas v poradku nebo ne? Nejruznejsi odkazy na zahranicni diskuse a petice je v tomto ohledu nutno brat s velkou rezervou, protoze kdyby se kvalita xDSL sluzby napr. v Britanii zhorsila jen na polovinu mizerie CTc, tak vyrazi uzivatele s kamenim pred BT a Oftel napari takove pokuty, az se z toho spravni rade BT zamlzej brejle... ;oP

  Cena ADSL u nas rozhodne neni ve srovnani (i v nominalnich cenach) s EU tak nizka, aby to oduvodnovala katastrofalni kvalitu teto sluzby.

  Namisto toho, co by CTc problem nejak rozumne resil, vytvoril tady jakousi mytickou postavu demonickeho stahovace, ktery mu zahlcuje linky. Ale kolik tech stahovacu je, to uz nikdy prukazne nezdokumentoval a navic - znovu zopakuji - problem s pingem a rychlosti nastal vzdy az po zapojeni agregace. Kdo tedy vytvari problemy? CTc nebo stahovaci? Problemy vytvari CTc nastavenim nesmyslneho modelu agregace, nesmyslne fair usage policy, ktera neni na urovni jednotlivych ISP, ale na urovni CTc, nezvladnutim technologie (k cemu byl onen dlouhy testovaci provoz vazne nechapu), atd. atd. A namisto investic do zlepseni sluzby nam hrne porad dokola do hlavy reklamu na ISDN a nepribyl jediny DSLAM. Ach jo... :-(((
 • 29. 10. 2003 13:59

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Dobry den,
  vim, co vim. Zkuste zajet na nejaky RIPE meeting (dalsi se kona v lednu v Amsterdamu, tam se da dojet autem) nebo zkuste schuzku nejakeho peeringoveho pointu ve vyspele Evrope. Mozna budete prekvapen.

  Podotykam, ze jsem zadny priklad petice neuvadel (ani jsem s nim nepolemizoval). Polemizuji pouze s tvrzenim, ze problem stahovacu je u nas jedinecny a nikde jinde neni.

  Nikomu svoji ideu necpu jako jedinou spravnou pravdu, pouze jsem poukazal na sve zkusenosti z praktickeho fungovani.

 • 29. 10. 2003 14:20

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Ten dokument je a byl na adrese http://telecom.wholesale.cz/dokumenty/zip/rao.zip a je tam minimálně od dubna, kdy jsem rozebíral jeho ustanovení tady na Lupě v diskusi.

  Ovšem sotva ho tam bude hledat běžný spotřebitel.

  24.4. a pak ještě několikrát jsem se ptal Vladana Crhy, jestli tato ustanovení z RAO skutečně platí a jsou uplatňována, protože jsou v naprostém rozporu s tím, co je na www.ct.cz. Nikdy mi ale neodpověděl, což jsem si vyložil tak, že naprosto lhát nechce, a pravdu mi říct nesmí. Takže od začátku bylo jasné, že je v tom nějaká čertovina.
 • 28. 10. 2003 10:46

  pozorovatel (neregistrovaný)
  LOL :-) tak toto si zasluzil nejaku specialnu cenu ;-)))
  bezkonkurencne najlepsie vysvetlenie celej situacie...

  ale vazne, nezavidim vam ten bordel okolo ADSL som celkom zainteresovany pozorovatel a mozem teda zhodnotit ze to co na vas skusa CTc je fakt dost silne kafe
  Podla mojho nazoru su vasne smerom k vasim ISP (hlavne Nextra, Volny, Tele2 atd.) uplne zbytocne - oni len to hovno ponuknute CTc predavaju dalej, nemaju na vyber :-(
  Telekomunisticko-bolsevicke dedicstvo mame sice spolocne ale u nas nastastie aspon pri ADSL niesu ani zdaleka take problemy ako u vas.
  Drzim vam palce, nech to dopadne v prospech userov.
 • 28. 10. 2003 10:48

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Ano, na tom se víceméně shodneme.

  Lidi, co budou stahovat výrazně nad průměr tu vždy budou a apelovat na jejich uvědomění má jen malý význam, chovají se ze svého hlediska přirozeně a partnerem je pro ně provozovatel služby. Když jim ten něco umožní, proč by to nedělali?

  Je odpovědností provozovatele služeb ke svým zákazníkům, aby poskytoval službu kvalitní a je pokrytecké se odkazovat na jiné zákazníky, že ti můžou za nekvalitu poskytované služby.

  Provozovatel služby se s tím musí vyrovnat, ať už posílením využitelné kapacity linek, vhodně zvolenými limity, správně nastaveným rozdělením kapacity mezi zákazníky, aplikováním Fair Use Policy, vytvořením širší škály tarifů, atd.

  Zatím to vypadá skoro tak, jako by Telecom chtěl, aby nespokojení uživatelé vytvořili občanské hlídky a šli lynčovat stahovače. Tak takhle opravdu ne.

  A ISP mlčí, přitom by mohli situaci výrazně napomoci. Kdyby chtěli, mohli by například ty, kdo omezují ostatní oshapovat tak, aby zbyl prostor pro málososače a aby se RTT zkrátil na původní hodnotu. Tady záleží hodně na tom, jestli je u RTT větší problém u příchozích (stahovaných) dat nebo u odchozích. Příchozí data může patřičně ořezat na svých routerech ISP tak, aby tam žádné zpoždění nenastalo. Pokud nastává reálná agregace i u odchozích dat, tak ta se štosují v síti ČTc a ISP s tím moc nenadělá.
 • 28. 10. 2003 11:54

  jk (neregistrovaný)
  To mi pripada kouzelne, ze je to "problem". Sluzba, ktera konecne zase vytvari hlad po jejich sluzbach, a pro ISP je to problem.

  Znacna cast problemu je, ze diky debilnimu postoji autorskopravniho prumyslu ma provoz "stahovacu" velmi nepriznive vlastnosti.

  Staci se treba po nejakem DirectConnect hubu poradne podivat.
  - Znacna cast obsahu neni unikatni, nejpopularnejsi data se vyskytuji v kopiich u podstatne casti uzivatelu.
  - Uzivatele sami prirozene radeji stahuji od svych "sitovych sousedu", pokud je najdou, cim blizsi, tim lepsi. Je to zpravidla rychlejsi a spolehlivejsi.

  Za soucasne situace je provoz v nejlepsim pripade lokalizovan uvnitr zeme, v nejhorsim ale obvyklem pripade pripade se matrix 2, dostupny v nekolika exemplarich ve stejnem panelaku pripojenem na stejnem rozvodu kabelove televize taha treba z pocitace na DSL ve Svedsku.

  Jsem presvedceny, ze uspokojovanim lokalnich pozadavku v ramci moznosti lokalne a cachovanim by naklady na "stahovace" poklesly radove pri zvyseni jejich spokojenosti.

  Tem 30-50 ISP muzete poradit, at ve sve siti (treba prostrednictvim treti osoby) provozuji kvalitni DC hub a sve "stahovace" podporuji v jeho pouzivani. Inteligentni hub se znalosti site by se dokonce mohl snazit optimalizovat provoz hledanim vhodnych zdroju k pozadavkum, inteligentni cache zase muze "nedostatkova" data, ktera se stahuji ze sveta, stahnout v dobe minimalniho provozu.

  Takze pokud rozumnym resenim brani autorskopravni prumysl, meli by ISP za nadsene podpory uzivatelu tu zabu na prameni rozslapnout.

  Napriklad kdyby si "stahovaci" mohli za nekolik stovek mesicne koupit balicek "generalni licence" a "datove nelimitovaneho pripojeni s pristupem k lokalnim vysokorychlostnim hubum a cachim", muze to prinest zisk uplne vsem.
 • 28. 10. 2003 11:55

  Jakub Moc (neregistrovaný)
  Vite, to jsou takova reseni typu "podrbat se levou nohou za pravym uchem." Ze ISP v podstate nic delat za stavajiciho modelu nemuzou, bych ilustroval za pouziti onoho "zakonu zachova hovna" zmineneho jinym diskutujicim. Situace proste neni rozumne resitelna, pokud se zde nebude provozovat ADSL na bazi propojeni.

  Pokud ISP pouze za mirnou marzi preprodavaji technicky nezvladnute reseni CTc, tak jakekoliv dalsi pokusy o zlepseni onoho preprodavaneho hovna nikam nevedou. Pokud by se podle vas mel jeste zavadet traffic shaping u jednotlivych ISP, pricemz samotnou agregaci dela CTc, pak by se technicky reseni dostalo do dimenzi, kdy najit pricinu pripadneho problemu uz je prakticky nemozne.

  Kdyby zde fungoval skutecne nezavisly regulator (typu britskeho Oftelu) tak uz zde propojeni davno mame, jenze CTU funguje spis jako prodlouzena ruka CTc, cemuz jeste vyrazne napomaha mizerna legislativa, prosazena korupcnim zpusobem telekomackou lobby... :-(((

  Za vladnuti "moudrych" pravicovych i levicovych vlad se mezitim trzni hodnota dosud realne neprivatizovaneho CTc (bez Eurotelu) posunula do cervenych cisel a vhodny okamzik pro privatizaci je definitivne v prdeli, coz ovsem tem mudrcum ve vlade asi nikdy nedojde, ti si jenom porad muzou malovat na zed ty desitky miliard, kterymi by chteli zalatat diru v rozpoctu, ale ktere uz nikdy nedostanou, a pod touto zaminku tady udrzovat fakticky monopol. Zde je na miste zminit nesmrtelne zasluhy soudruha Dyby, ktery stal na pocatku zpackane privatizace. Dekujeme! :-P
 • 29. 10. 2003 14:21

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  10.000 x 0,5 Mb/s rozhodne nedava hodnotu 50 Gb/s ... Dava to hodnotu 5.000 Mb/s, coz je 2x STM-16 - a to v dobe, kdy v siti CTc jsou nasazeny vlnove multiplexy, ktere umi 10 Gb/s porty, nemusi byt az takovy problem :-) ... Navic muze CTc udelat "propojovaci" bod v kazdem kraji (takze naklady na narodni pater presune na ISP).
 • 29. 10. 2003 14:28

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  APVTS neni organizace provideru, coz vi kazdy, kdo se jen trosku pohybuje ve svete telekomunikaci. APVTS (asociace provozovatelu verejnych telekomunikacnich siti) je organizace telekomunikacnich operatoru.
 • 28. 10. 2003 13:21

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Tak jsem si u prilezitosti svatecniho dne mel cas precist diskusi a nestacim se divit. Jednak se musim zastat Petra Soucka, kdyby se anonymni prispevatele obtezovali sledovat deni kolem ADSL, tak by si ho v prvni rade nekoupili, ale predevsim by ho nemohli takle sproste osocovat. Krome Michala Krska tady nevidim jedine jmeno nekoho, kdo by byl znam jako clovek se znalosti site vetsi nez 2PC doma v obyvaku.

  Nicmene co jsem chtel rict, rozdelme si problem na dva (minimalne). Jednak na lidi, co jsi koupili ADSL agregovane 1:50 a naivne si mysleli, ze jim pobezi porad plnou rychlosti. Pripadne s minimalnim zpozdenim. Ti proste naleteli a necht se s Telekomem soudi, treba ve spolupraci s obchodni inspekci. Byli jednoznacne podvedeni. Nikdo na svete nedokaze pri agregaci 1:50 zajistit vsem plnou sirku pasma, nikdo nedokaze na sdilene lince s takovyhle zatizenim stlacit zpozeni do rozumnych mezi. On take nikdo na svete nehraje online hry pres takle agregovanou linku. Vim o lidech, co maji na hry ono zatracovane ISDN, protoze to jsou vsude na svete prioritni linky s garantovanymi parametry a velmi nizkou agreagaci, resp. vzhledem k tomu, ze maji jen tech 64 kilo, tak se strasne snadno agreguji.

  Druhy problem je systemovy a tyka se vsech. Nejen zakazniku co naleteli na ADSL nabidku. A timhle problemem je, ze tady neexistuje alternativni nabidka. Ze Mlynar sehal pri minule novele telekomunikacniho zakona a nepodporil zarazeni bitstream accessu. Ze skutecna svobodna volba operatora je omezena na par ulic kolem Vaclavaku v Praze a kolem stanic metra. A to je neco o co by se meli lidi zajimat. Ne o to, proc se mi stahuje film pomalu, ale proc jsme od roku 94 odkdy je pozadovan bitstream v EU nepokrocili s jeho zavedenim ani o pid. Jak je mozne, ze si Telekom muze beztrestne dovolit vnutit sve reseni vsem a s nikym nediskutovat. V porovnani s temito vecmi je nejaka vypnuta agregace nepodstatna prkotina.
 • 28. 10. 2003 17:28

  Martin D (neregistrovaný)
  Plne s vami souhlasim vetsina uzivatelu ma limit 10 GB a ma legitimni narok jej behem mesice prenest tak co kur*a resite? Zly stahovaci oni ten Internet pouzivaji vic treba nez je prumer vyuzivaji jen to co si zaplatili

  Podle vas slusny uzivatel je:
  surfuje jen brzy rano (nacita stranky bez obrazku jednu stranku nacita po pulhodinovych intervalech
  Stahuje jen minimalne

  Kritizujete ze si nekdo neco stahuje na lince kterou si zaplatil, Vadi snad vyrobce svych aut ze s nimi jeho zakaznici hodne jezdi? Asi ne co?

  Ceska malost a pos*anost se opet projevuje to co sis zaplatil malo uzivej aby jsi neomezoval nahodou druhe neni to ale tak ze kdyz clovek uposlechne tenhle blud ze omezuje akorat sam sebe?

  Ja ackoliv mam jen DN od ET tak behem mesice prenesu nekolik GB a nikdo mne za to nebuzeruje ze hodne stahuju svou sluzbu si radne platim

  A tak by to melo bejt i u ADSL pokud si svou sluzbu radne platim mam provo ji vyuzivat na maximum a basta pojem stohavaci je jen zasterka za kterou CT schovava nizkou kapacitu sve site...

  Pamatuji si kdyz IOL zacal nabizet dial-up pristup (cca rok 98) tak mel na Kladne jen 64 KB linku do Internetu to clovek akorat platil impulzy a bylo to pomaly jako sv*ne...Pouztelnost pozde vecer a brzy rano....
 • 28. 10. 2003 19:33

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Jenze Vy jste nepochopil jednu vec, EDN je sluzba, kde se agregace neuvadi a ocekava se, ze ET ma agregaci 1:1, resp. na urovni garantovanych linek, kde se urcuje kapacita pripojeni do Internetu matematicky na zaklade teorie hromadne obsluhy. Vy si nekupujete s nikym sluzbu napul. ET sam sluzbu limituje jen tim, kolik je volnych slotu a predem to rika.

  Jina situace je u ADSL, tak si kupuje 50 lidi linku spolecne a to od zacatku s vedomim, ze si ji kupuji spolecne. Takze se budto mohou chovat tak, aby ji vsech 50 mohlo uzivat primerene a nebo se tak chovat nebudou, ale pak to samozrejme nemuze fungovat.

  Takze az si jeden kazdej koupi pro sebe linku, tak at si ji uziva jak uzna za vhodne, kdyz si ji koupi jako sdilenou, nemuze se divit, ze bude providerem buzerovan, kdyz ji uziva na ukor ostatnich. V tomhle Telekom celkem chapu a doporucil bych mu, aby tech 50 lidi platilo linku v pomeru stazenych dat. A bylo by okamzite po problemu, krome toho, ze by ho asi zalovali za to, ze nema statni zkusebnou cejchovane zarizeni na mereni prenosu dat, coz ho ceka tak jako tak, kdyz zavadi limit.

 • 28. 10. 2003 21:16

  Martin D (neregistrovaný)
  Takze az si jeden kazdej koupi pro sebe linku, tak at si ji uziva jak uzna za vhodne, kdyz si ji koupi jako sdilenou,
  KOLIK NORMALNICH LIDI SI TAKOVOU LINKU ASI KOUPI JSOU RADI TREBA ZE VYJDOU ALE TO VY ASI NEZNATE ZE? DALSI MANAZEREK!
  nemuze se divit, ze bude providerem buzerovan, kdyz ji uziva na ukor ostatnich. V tomhle Telekom celkem chapu a doporucil bych mu, aby tech 50 lidi platilo linku v pomeru stazenych dat. A bylo by okamzite po problemu,

  To jsou kecy tohle je vysoko rychlostni pripojeni urcene pro rychla a velka data tak kolik by meli podle vas lidi platit 1400 Kc + prenesena data.

  TO JE BLUD KDYZ MA UZIVATEL URCITY POCET GB V CENE TAK MA PRAVO JE VYUZIT !!!!! KURVA POCHOPTE TO !!!!!! NIKDE NENI PSANO ZE ZE NESMI MOC STAHOVAT!!!! MA PROSTE 10 GB V CENE A KDZY JE PREKROCI ZAPLATI ZAPLATI PENIZE NAVIC !!!!!

  A JE CHYBA CT ZE NEDOKAZE VZLADNOUT NAPOR UZIVATELU NA SVE LINKY !!!! A NE CHYBA UZIVATELU!!!! JESTLI JE NET POMALEJ MUZE ZA TO CT KTERY NEDOKAZE ROZSIROVAT KAPACITY

  OPRAVDU SI MYSLITE BY BYLO SPRAVNE PRO ROZVOJ INETU V CECHACH KDYBY SE U ADSL PLATILO ZA STAZENA DATA XX KC ZA 1 MB? JA MYSLLIM ZE NE LIDE POTREBUJI RYCHLE POUSALNI PRIPOJENI BEZ OMEZENI CASU A DAT A STIM ZE KDYZ UZIVATEL TOHO STAHNE MOC TAK SE MU DOCASNE SNIZI RYCHLOST

  NEMAM RAD ZASTANCE CT!!!!!!!!!!!

 • 29. 10. 2003 19:06

  miroslav.kucera (neregistrovaný)
  To tvrzeni neni sporne. Zaplatil jsem si za 10 GB. Muzu si je milostive prenest? ne? COO?!

  Telecom zavedl omezeni - 10 GB. V cem je problem?
 • 29. 10. 2003 21:43

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Jiste, kdyby Telekom dokazal prodat ze dne na den 1 000 000 pripojek po 512k a mel pritom linku 10Gbit, tak by si asi nestezoval nikdo. Jenze Telekom to dela jinak, za kazdych 50 prodanych linek prida jednu o stejne kapacite ven. Navic agregace 1:50 mozna, rikam mozna, muze fungovat, kdyz se ty linky podari prodat i tomu, kdo inet pouziva tak, ze se jednou tydne podiva na pocasi. Tyhle zakazniky ale nejak ne a ne najit.
 • 29. 10. 2003 22:33

  jihra (neregistrovaný)
  Contactel naprosto bez problémů. Už jsem chtěl převést paušál "pod Contactel", ale jak píšete, Telecom to zatím neumožňuje, Jsou to hajzli (nebo hajzlové?)! Kdybych z titulu své práce nepotřeboval pevnou linku, tak už jsem ji dávno zrušil.
 • 29. 10. 2003 0:16

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Nespolehal bych na anonymitu Internetu a mirnil bych se ve vyrazech.

  Rozvoj internetu je dulezity napr. pro vseobecnou vzdelanost. Nicmene ta nestoupa v zavislosti na objemu prenesenych dat, ale v zavislosti na jejich obsahu. Treba takova norma pro HTML ma zhruba 50kB a kdyz si je prectete, tak se dozvite 100x vice, nez z 10GB stazenych filmu.

  Stejne tak rozsireni nepomuze, kdyz jedine dostupne pripojeni bude nevyuzitelne pomale. Ono totiz prekvapive, kdyz stahujete filmy na GB, tak je vam uplne jedno, jak rychle linka bezi. Ale kdyz si procitate bezny hypertextovy dokument, tak vas to zajima strasne moc, protoze je dost zasadni, jak rychle se mi natahne dalsi stranka, kdyz na ni cekam a sedim pred pocitacem.

  Telekomu se tady nikdo nezastava. Jsou to smejdi. Jdete se zeptat, ze jste z vesnice, kde DSLAM nikdy budovat nebudou a ze byste to udelal za ne. Zjistite, ze kdyz sit nepostavite na Ciscu, tak date za HW par tisic. Osmiportovy DSLAM od Planetu je nekde u 20000, modemy k zakaznikum jsou v zakladni variante nekde okolo 1500. To jde, ze ano. Zapojeni zvladne kazdy, kdo ma prumyslovku. Porad jeste je to krasne. Jenze ted narazite na Telekom a zjistite, ze za vstup do ustredny, date 200 000 Kc, narazite na CTU, ktery rekne OK prodavej si Inet, licenci davame kazdemu kdo pozada a prilozi jistinu 100 000. Tady je ta svinarna se kterou je potreba neco delat. Ne v tom, ze nekdo uzavre smlouvu na 1/50 z 256 linky a divi se, ze mu to nejde rychleji nez 1/50 rychlosti co si koupil.

  Nemuzete nikoho nutit, aby udelal nabidku jaka se vam libi nebo hodi. Ale muzete zcela legitimne chtit, aby kdyz nekdo ziskal monopolni postaveni podivnymi praktikami, tak byl omezen a otevrel se prostor pro ostatni. Chtit po CT linku za 50 Kc mesicne je spatne, chtit po CT a statu, aby spolecnymi silami nesabotovali rozvoj konkurence je to za co mate bojovat.

  Ceho se zastavam jsou provideri obecne, a tim je zprostredkovane i CT. Neni v moci zadneho providera na svete zvladnout situaci, kdy prodaji sdilenou linku nekomu, kdo se podle toho nedokaze chovat. A ze mate pocit, ze jsem manager a proto mam jiny pohled na vec mi az tak nevadi. Manager nejsem to ostatne vetsina lidi vi (vystupuji zasadne pod svym jmenem) ale mam dost znalosti, abych se tim dobre uzivil.

  Ta prirovani s metrem jsou velice trefna, takle presne to totiz funguje. A v metru take nemate napsano, ze kdyz prodali 1,5 milionu kuponu, ze nemuzeme jet vsichni v 7:15.

  Co se tyce ceny za MB, tak mozna by internetu prospelo. Kdyby se platilo mesicne 300 jako splatka na HW a za MB treba 100 Kc za 1 GB, tak jste s 10 GB mesicne na stejne cene, ale ADSL by melo mnohem lepsi chovani, protoze fura lidi by zustala na 500 mesicne, 2GB totiz 99% uzivatelu jiste staci a film prijde levneji z pujcovny. Takle si kazdy ,stejne jako vy, rekne zaplatil jsem si 10GB a tak si je uziju. A protoze uzit si muze jen tech svych 3,3 GB, ktere lze stahnout, kdyz budou tahat vsichni, tak to bude ucpane furt stejne.

  Nicmene co lide skutecne potrebuji je mit na vyber. Jeden chce linku levnou, druhy spolehlivou a treti takovou na ktere se daji tahat filmy. Kratkodobe lze nalezt reseni v podobe tak brutalniho omezeni ADSL, ze se snizi zatez od tech, kdo jej uzivaji na ukor ostatnich, ale dlouhodobe je treba bojovat za konkurencni prostredi.

 • 29. 10. 2003 1:27

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Jenze on to neni "problem ISP", alespon ne ten, ktery myslite.
  Agregace je "na uzemi Telecomu", tedy mezi Vami a ISP. Problem tedy neni v tom, ze by to nezvladaly tuzemske i mezinarodni spoje ISP, tudiz DC hub u ISP je Vam houby platnej.
  Ano, je to dalsi "vychytralost" Telecomu, ze Vy jako zakaznik uzavirate smlouvu s ISP, jen na nej se muzete obracet s reklamacemi ... ale ISP nemuze v podstate nic (krome natlaku na Telecom), protoze linku mezi Vami a jim (tu problemovou) mu dodava Telecom - a dodava ji takovovu, jakou vsichni vidime.
  Hadejte, pres co byste se (jako uzivatel ADSL) pripojoval k tem datum, i kdyby ISP provozoval hub? Nebo on snad ma (u velkych ISP) se stahovanim velkych objemu dat problem jeste nekdo jiny, nez ti pripojeni pres ADSL? :-)
 • 29. 10. 2003 1:29

  Martin D (neregistrovaný)
  Vazeny pane,

  na surfovani po netu a prohlizeni www stranek Vam bohate staci dial-up ne? Mela by existovat nabidka neomezeneho pristupu na net asopn mimo spicku a o vikendu ta cena za ten to pausal by mela byt do 500 Kc.

  ADSL je vsak jina liga to je vysokorychlostni Internet, proto neni vhodne ho pouzivat jen k surfovani po webu
  ADSL ma slozit prece k videokonferencim sledovanim TV programu a ke stahovani multimedialnich souboru....

  Probudte se!!!! Mame 21 stoleti....!

  Tudiz i zakladni verze ADSL by mela byt bez omezeni prenosu dat s tim ze by se po urcitem poctu prenesenych dat snizila do konce ucetniho obdobi prenosova rychlost, tak jak to ma bezdratova sit firmy Mopos.

  Pokud jde o :

  Nespolehal bych na anonymitu Internetu a mirnil bych se ve vyrazech.
  Ano situace Internetu v CR je kriticka a proto se nedivte ze jsem nastvan jinak ja nejsem zadny anonymni uzivatel uvadim na sebe e-mail. A proc vy ho neuvadite kdyz jste takovy slusnak a ja takovy zloduch he? Jakeho pak mam partnera kdyz se boji zverejnit svuj e-mail.

  Pokud jde o vas navrh:
  Co se tyce ceny za MB, tak mozna by internetu prospelo. Kdyby se platilo mesicne 300 jako splatka na HW a za MB treba 100 Kc za 1 GB, tak jste s 10 GB mesicne na stejne cene, ale ADSL by melo mnohem lepsi chovani, protoze fura lidi by zustala na 500 mesicne, 2GB totiz 99% uzivatelu jiste staci a film prijde levneji z pujcovny. Takle si kazdy ,stejne jako vy, rekne zaplatil jsem si 10GB a tak si je uziju. A protoze uzit si muze jen tech svych 3,3 GB, ktere lze stahnout, kdyz budou tahat vsichni, tak to bude ucpane furt stejne.

  Platit u ADSL 100 Kc za 1 GB dat je celkem dost
  Mozna ze treba se da sehnat nektere filmy ve videpujcovne ale je take dost filmu ktere kdyz chcete videt tak nikde jinde nez na netu nesezenete

  Je videt ze treba pojmy jako Direct Connect nebo Kazaa Vam nic nerika
 • 29. 10. 2003 23:08

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Chudak Vladan, ted ted tluce hlavou do zdi a place: "Uz to prasklo, uz to prasklo". ;-)

  Jedna zasadni pripominka, uzivatel co planuje, ze bude pripojen 3 hodiny denne, nikdy nestahuje veci, ktere za tuto svou denni davku nema sanci stahnout. On nema tu perspektivu, ja to pustim no a co, tak to tu za tri dny bude, nevadi, stejne si to budu mit cas uzit az v nedeli.
 • 29. 10. 2003 23:17

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Predevsim TOHLE je ta informace, kterou v breznu a dubnu na vsemoznych diskusich omilali (a odkazovali na ni) sitovi odbornici (v cele s kolegou Souckem), nacez pak byli vsichni za blbce (v cele s kolegou Souckem :-)), protoze "tak to prece neni", "mne to jede naplno" a "pan tiskovy mluvci povidal" :-))
  Bohuzel (pro ty, co tenkrat neposlouchali) ... kazdy sveho stesti strojvedoucim ...
 • 29. 10. 2003 2:09

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Napsal jste: "Ja bych resil, jaka ma byt agregace, az potom, co se vyladi jeji ucinky na linku a prestane byt naprosto destruktivni."
  Zrejme nejste odbornik na site (coz Vam nikdo nevycita :-)). Ovsem kdybyste byl, tak byste vedel, ze i pri "idealnim vyladeni" agregovane linky 1:50 se (z principu) nikdy nepovede, aby rychlost klesla z 512 kbit/s nejvys o 30%. Nikdy. Z principu.
  Linka s agregaci 1:50 bude vzdy velmi silne ovlivnovana provozem ostatnich. Bude-li tento provoz vseobecne maly, pak pokles pro jednotlivce opravdu nebude velky. Ovsem bude-li provoz (i na casti toho poctu linek) velky, ...
  A "jaka ma byt agregace" (agregace je ten pomer, nic jineho) se neresi - tedy nemuze resit. Tu stanovil Telecom, a to hned na zacatku (jina otazka je, kdy ji zapnul).
  Jak tu spravne napsal Dan Ohnesorg, cesky problem je v nedostatku alternativ (alespon v nekterych oblastech). Takze si ADSL kvuli cene poridili prave ti, kteri za dial-up (modem) platili velke penize - tedy lide s velkym provozem. Nemeli jinou alternativu. A naleteli - mysleli si, ze za ty penize budou mit neomezenou linku pro sebe (jako ji meli na modemu). Neni to pravda. V mem prikladu s kanalizaci mate vysvetleno, proc mate dlouhou odezvu, nizkou rychlost a vysokou ztratovost. Z principu :-)
  Linky ADSL s nizsi agregaci na trhu jsou - ale stoji cca dvojnasobne (a vice) penize. Ty penize jsou problem; vetsina prave tech "uzivatelu s velkym provozem" neni tak ekonomicky silna, aby si je mohla dovolit.
  Bohuzel dokud se budou vsechny linky ADSL napred u Telecomu "slucovat" (jen se dvema variantami agregace 1:50 a 1:20) a teprve pak predavat ISP, nic se nezmeni. Neni alternativa, ISP nemuze uz nic ovlivnit (k lepsimu) ani vytvorit sirokou skalu tarifu, ze kterych by si kazdy podle svych potreb (a kapsy) vybral. Souhlasim tedy s Danem, ze jedinou cestou do budoucna je rozbit tento monopol. Technika s tim ma malo spolecneho :-)
 • 29. 10. 2003 7:48

  Petr Klimovic (neregistrovaný)
  Zavírat oči před tím, že existují uživatelé, kteří celé dostupné pásmo okupují pro sebe a tím omezují ostatní je jen strkání hlavy do písku, ničemu to nepomůže.

  Ja bych to upresnil. Pri agregaci 1:50 a pripojenych 100 lidech, mohu plne vyuzivat cele sve pasmo a pokud budu jediny, tak spotrebuji jen polovinu celkove kapacity a druha polovina je stale k dispozici ostatnim. Takze problem neni v samotnych stahovacich, ale v jejich pomernem zastoupeni v celkovem kolaci uzivatelu. Logicky postup je, zvolit agregaci v zavislosti na slozeni ocekavanych uzivatelu. Kdyz celkam hodne stahovacu, musim zvolit nizsi agregaci. Nebo zvolit agregaci vyssi, ale potom jasne upozornit, ze sluzba neni urcena pro stahovace.

  Telecom ted uz vlastne upozornuje. Upozornuje tim, ze uvalil limity dat, ale problem je v tom, ze tak cini az dnes. Na zacatku si tuto sluzbu koupili lide, pro ktere je dnesni zavedeni limitu vyraznou zmenou sluzby.

 • 29. 10. 2003 7:55

  Petr Klimovic (neregistrovaný)
  Takze vy vlastne tvrdite, ze ti, kteri chteji treba tech 10 GB prenest, vyuzivaji podstatne vetsi dil sluzby nez ti, kteri chteji prenest dejme tomu treba 500 MB? Ale na tom prece neni nic spatneho, nelegalniho a uz vubec ne ani nemoralniho.

  Toto tvrzeni je sporne. Pokud vim, ze svym prenosem zpusobim zpomaleni linek ostatnich, tak uz se da polemizovat o moralnosti takoveho chovani. Je to jako byste rikal, ze zmacknuti cerveneho knofliku prece neni nic nemoralniho. To je pravda, ale pokud dobre vite, ze stiskem tlacitka zpusobite smrt cloveka, pak uz to tak neni.

  Proste, jakobych jezdil v metru cely den, tyden, mesic za mesicni kupon. Nic spatneho na tom neni.

  A tohle taky neni presne. Vasim celomesicnim jezdenim, ze dopravnim podnikum asi naklady nezvysi. A myslim si, ze pokud DP mel s takovym chovanim problemy (pretezovalo by mu to vlaky), zavedl by take nejake omezeni.

 • 29. 10. 2003 10:18

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Na prohlizeni webu dialup celkem nestaci. Napada me jen jediny internetovy protokol, ktery byl od zacatku navrhovan pro nepermanentni spoje a to je UUCP. Vsechny ostatni predpokladaji trvale pripojeni. Jakykoliv hypertext ztrati smysl, kdyz se pro kouknuti co znamena ten ktery pojem musite extra pripojit.

  ADSL jako technologie je jiste navrzena na vysokorychlostni prenosy. Ostatne byla vyvinuta v dobe, kdy o nejakem Internetu nikdo nic neslysel. ADSL je totiz puvodne sluzba pro video on demand, priohnuta pro prenos dat. V zemich kde existuje bitstream access se pouziva i pro puvodni ucel, tedy distribuci videa, resp. jako alternativa kabelove televize. I kdyz v nijak dominantni mire. To je ale ADSL jako technologie.

  Nazev ADSL se u nas pouziva pro neco trochu jineho a nase ceske ADSL uz v zadnem pripade nemuze byt broadband, nemuze byt pouzivano k multimedialnim prenosum a tak podobne. Bude-li tak pouzivano, jeho uzivatele nemohou byt jini, nez nespokojeni.

  Email nedavam kvuli spammerum, ale jiste ho na inetu najdete. Jen tak namatkou jsem zadal jmeno do google a byl hned v prvnim odkazu. Ale muzu Vam ho poslat privatnim mailem.

  DC++ a Kazu moc dobre znam. Bojuji s nimi kazdy den. To jsou totiz programy, ktere ve spojeni s uzivatelem dokazi nadelat na siti neskutecny chaos. Pocet lidi, kteri dokazi s mozillou otevrit vic nez nejakych 20 TCP spojeni je velmi omezeny, pocet lidi, kteri dokazi s DC++ otevrit 150 spojeni je zrejme nekonecny. A zvlast zajimave je to ve chvili kdy je mate za pomalou linkou. Jejich partneri jsou totiz vetsinou prave na ADSL a co hure, bud oni sami a nebo jejich provideri blokuji ICMP provoz. Takze at posilate pres ICMP ze maji zpomalit, ze hrnou provoz do mista kam se nevejde, jak chcete, odezva je nulova, na shaper se vam vali tuny paketu, ktere musite jen zahazovat, nicmene kdyz je zahodite, tak minimalne kus site uz je jimi ucpan.

  Ale to uz se motame v kruhu, proste poridit si linku sdilenou s 50 lidmi a pouzivat ji na 100% kapacity je bezohlednost. Kdyz se to stane v komunitni siti, tak si to clenove mezi sebou vyrikaji a je klid. Kdyz se to stane CT, tak mu nezbyva nez zavest represe, protoze se neni s kym domluvit.
 • 30. 10. 2003 1:39

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Vladan bude tlouct hlavou az rano - a je mi jasne, ze z nas (nocniho ptactva) radost mit nebude :-).
  Jo a jedna zasadni kontrapripominka ... o vikendu je na to v kuse 60 hodin :-). Ale uznavam, ze dial-up neni pro stahovani tak uplne vono (ja jsem z nej prece kdysi vysel - a dodnes si pamatuju ten sok z casove neomezene a netarifikovane linky :-)). Jenze soucasne ADSL bohuzel taky neni "uplne vono".
 • 30. 10. 2003 1:51

  Petr (neregistrovaný)
  Dokud ji budete potrebovat, budete solit :-) A na to CTc prece hresi! Vzdyt je rizen nasimi poslanci, naji tam prece zlatou akcii ne?
 • 29. 10. 2003 14:03

  Ladislav N. (neregistrovaný)
  Celá výměna názorů stále pomíjí fakt, že Český telecom nabízí služby (viz reklama na ADSL na jejich webu), které se v reklamou nabízeném rozsahu využívat nedají.
  Nedají se využívat z technických důvodů na straně ČTc, ne na straně zákazníka. O tom, jaká bude agregace (a jak je definována) se dlouhé měsíce vedly spory, protože ČTc nikde nic takového pro veřejnost neuváděl.
  Jestli někdo z diskutujících má informaci, KDY a KDE ČTc popsal podrobnosti agregace, tak ji laskavě zveřejněte.

  Jestliže Český telecomonopol používá zcela standardně a beztrestně KLAMAVOU REKLAMU a české úřady to přehlíží, pak je těžko vyčítat oklamaným zákazníkům, že požadují to, co si platí a co jim reklama slíbila.
  Jestliže ČTc poskytuje za nemalé peníze mizerné služby, není na jeho zákaznících, aby se "omezovali" ve využívání placené služby, ale ČTc musí za nekvalitní poskytování služeb podstatně snížit ceny nebo
  (jak to příkladně provedla TELE2) ohlásit, že za daných podmínek není schopen poskytovat služby s obvyklými technickými parametry, vrátit zákazníkům peníze a posléze tuto službu přestat poskytovat. A nebo zcela nově definovat její parametry a cenu.
  Jestliže provozování ADSL Českého telecomu je bez výrazného omezení využitelnosti pro zákazníky nemožné, pak své zákazníky nestydatě podvádí a celá záležitost je zralá na podání HROMADNÉ ŽALOBY!
 • 29. 10. 2003 14:38

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Dobry den,
  neni pravda, ze uzivatele P2P stahuji od uzivatelu ve stejne siti. Nedavno jsem videl statistiku prenosu uzivatelu siti jako Kazaa nebo DC (sledovano na aplikacni urovni). Vysledkem bylo, ze uzivatele stahuji z nekolika mist najednou. Navic si vybiraji protejsky na zaklade jejich "rychlosti" (obvykle ICMP echoreply - ping a neco, co si druhy uzivatel nastavi jako "rychlost"). Tyto dve hodnoty ale nemusi mit nic spolecneho s fyzickou ci logickou topologii site ISP.

  BTW zapominate, ze uzivatele nestahuji z HUBu, ale z ostatnich klientskych stanic.

  Mate pravdu v tom, ze v nekterych zemich, kde si nikdo moc nedela z autorskych prav, ISP provozuji cache systemy (nikoliv tedy HUBy, ale systemy, kde dany obsah opravdu je). Nicmene se domnivam, ze autorske pravo a intelektualni vlastnictvi patri (ci v poslednich 100 letech patrilo) k motorum zapadni civilizace a jeho pausalni odmitani by mohlo byt pro rozvoj zapadni civilizace nebezpecne.

 • 29. 10. 2003 16:32

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Jenomze to je ta zakladni chyba v pohledu :-). Vy jste si nic nekoupil sam (i kdyz Vam to tak bylo prezentovano), Vy jste "prispel" na vec, ktera je (spolecne) uzivana 50x vetsim poctem lidi, nez se do ni vejde.
  Mozna by bylo dobre si v te souvislosti pripomenout, co je to vlastne agregace. Mam totiz pocit, ze rada lidi ji povazuje za nejaky "technicky strasak", tedy nejake "udelatko", jehoz hlavnim ucelem je zhorsit kvalitu provozu. Jenze ono to tak neni - to zhorseni kvality je _projev_ a _vlastnost_ agregace, ne jeji podstata.
  Agregace totiz neni nic jineho, nez cislo (pomer). Nic vic, nic min. To cislo udava (a je pocitano) jako zlomek, v jehoz citateli (nahore - pro ty, co maji dele od zakladni skoly) je kapacita "spolecneho" kanalu (tedy nejuzsiho mista - viz kanalizace :-)) a ve jmenovateli je soucet vsech kapacit prodanych (a tedy o toto uzke misto se delicich). Tento zlomek je vykracen tak, aby nahore byla jednicka. A to je vse, pratele :-). Agregace (jako pojem) vam tedy nerika nic jineho, nez kolikrat je prodano vic, nez se do toho vejde.
  A je naprosto logicke, ze _kazda_ technicka realizace teto agregace vede k tomu, ze provoz jednoho (kazdeho) z jednotlivcu je bud zbrzden ("dlouhy ping", nizsi rychlost) nebo zahozen (ztratovost paketu), uziva-li to "uzke misto" v danem okamziku vice lidi, nez je padesatina (v pripade tohoto pseudoADSL) celkoveho poctu zakazniku.
  Cimz nechci nijak hajit Telecom :-) ... naopak, pro jeho aktivni zatajovani vyse uvedeneho faktu a jeste navic pulrocni _neexistenci_ mechanismu realizujiciho agregaci proste nenachazim slusnych slov :-)
 • 29. 10. 2003 17:19

  MM (neregistrovaný)
  Ve velke vetsine s Vami plne souhlasim s jednou malou vyjimkou: Proc bych, jako zakaznik, mel mit nejakou technickou znalost siti, PC, Netu a podobne. Ja si zkratka objednavam nejakou sluzbu a chci jen aby fungovala - nic vic ale taky nic min! Z diskuze ale preci nevyplyva ocekavani uzivatelu, ze budu mit 100% rychlost pri agregaci 1:50. Nelze ale akceptovat trvaly pokles na 10% deklarovane maximalni rychlosti. Z tohoto pohledu je broadband poskytovan jako jakakoli rychlost lisici se od nuly.

  Mluvite mi z duse, ze by mel byt umoznen pristup AO k bitsreamu, ktery by mel jasne a presne definovane parametry Telecomem. Jak s nim nalozi AO by jiz melo byt plne v jeho kompetenci.
 • 30. 10. 2003 9:13

  Ladislav N. (neregistrovaný)
  Přesně vyjádřeno :o).
  Pro uživatele dial-upu Českého telecomu je přechod na trvalé připojení (bez omezení dat) za paušál opravdovým šokem. Všechny návyky maximálně využít času připojení ke stažení a odeslání co největšího množství dat se zpočátku projeví i chováním na nové lince.
  Lze to přirovnat k okamžiku, kdy z po léta ostnatým drátem obehnané státní totalitní hranice můžete svobodně přecházet tam i zpět a přitom se vždy rozhlížíte kolem, jestli po vás někdo nebude střílet...
 • 30. 10. 2003 10:37

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Vladana nepodcenovat. Mam dojem, ze si prave rika, no hura, konecne jim to doslo. Zakaznici se vykaslou na to ADSL a zacnou znova kupovat ty ISDN modemy, kterejch mame vagony ve skladech ...
 • 30. 10. 2003 10:42

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Netrivialni cast zapadni vedy existuje kvuli intelektualniho vlastnictvi.

  Chovani typickeho uzivatele P2P systemu jsem popsal. Netvrdim, ze se tak chova KAZDY uzivatel P2P systemu. Dokonce ani netvrdim, ze se tak chovate Vy.

  Vytvoreni lokalniho HUBu nic neresi.

  Hudba zadarmo zapadni civilizaci neohrozi, veda zadarmo muze zpomalit ci v katastrofickem pripade zcela zastavit rozvoj.

 • 30. 10. 2003 10:50

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Staci dva uzivatele se spusenym downloadem dvou tri filmecku a dalsich 98 se muze jit klouzat. A pocitam, ze si zpocitate, kolik dat dela dvojCD RIP Dvou vezi. Verim, ze prostym delenim dojdete k nazoru, ze se to za hodinu po 512 Kb/s lince stahnout neda.

  Muzeme si sice rikat, ze tomu neverime a neverime a neverime, ale to je asi tak vsechno, co s tim muzeme delat. Mam dojem, ze ADSL se chova z hlediska rychlosti presne tak, jak bych cekal, ze se bude chovat sdilena pripojka v ranych stadiich nasazeni sluzby.

 • 29. 10. 2003 17:47

  Honza (neregistrovaný)
  Mimochodem u HOME ZERO telekom alternativního operátora nepovolí.
  Ale je to hezký příklad chování a la chytrá horákyně - svobodná volba alternativního operátora ano (ale zároveň ne-je ztížena jak telekoumáckou byrokracií, tak temí k paušálům přifařenými volnými minutami, které Vám ale nikdo nevrátí,pokud je nevyužijete a nelze si ani pořídit tarif bez nich, u kterého by šlo přejít k AO).
  Jinak o contactelu je ve smlouvě možné si zvolit, jestli chcete, aby Vám ten paušál fakturoval on, jakmile to český telekom dovolí (kdypak to asi bude)...-mimochodem, jak jste s contactelem spokojený?(osobně už používám jen mobil)
 • 29. 10. 2003 17:47

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Dobry den,
  skutecne nemusite mit zadne technicke zalosti, abyste dokazal tu sluzbu pouzivat.

  Nicmene pokud byste je mel, vedel byste, ze v early stadiich je nerealne ocekavat pri agregaci 1:50 vykon vyssi nez 10% nominalni hodnoty. Kdyby tech uzivatelu byl milion, vykonnost by byla podstatne lepsi.

  Pokud by meli ISP moznost ovladat ty datove toky (hlavne agregaci), urcite by neco vymysleli (koneckoncu o nekterych resenich byl na LUPE clanek). Nicmene ISP toho nejsou schopni nebot nemaji spravu agregace v rukou. Tudiz vsichni uzivatele si uzivaji te plesnive kurky, jen ji nekdo obcas ma plesnivou malo a jiny hodne.

  Jina vec je to, ze Cesky Telecom lzive informoval o vykonu jim poskytovanych sluzeb.

 • 29. 10. 2003 17:47

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Napsal jste: "Nelze ale akceptovat trvaly pokles na 10% deklarovane maximalni rychlosti.". Ano, z Vaseho pohledu a pri Vasich potrebach to akceptovat nelze, Vy jste si tu linku koupil kvuli necemu, co potrebuje parametry lepsi.
  Jenze kruta pravda je takova, ze u linky s agregaci 1:50 (tedy s 50x "preprodanou" skutecnou kapacitou) je ta dolni mez na kterou to muze v praxi klesnout rovna 1/50, tj. 2% deklarovane maximalni rychlosti. Ano, je to krajni pripad s velmi malou pravdepodobnosti (museli by v te chvili jet nejaky trvaly tok vsichni), ale dojit k ni muze.
  Ta linka byla takto v technickych parametrech deklarovana (od sameho pocatku), bohuzel tomu malokdo rozumel (a neni divu). Jina (a odsouzenihodna) vec je ta, ze to az donedavna nebylo takto realizovano, ze "marketingova masaz" tvrdila neco jineho (tedy nepravdiveho) - a ze se tomu rika broadband. Ale to neni otazka technicka - a tedy take reseni neni technicke (na stavajicim usporadani).
  S Vasim poslednim odstavcem se plne ztotoznuju. Ale to je jaksi jiny (dosud neexistujici) produkt.
 • 29. 10. 2003 20:20

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Problem je v tom, ze "skacete na spek" Telecomu, misto abyste pocital :-)
  Taakze ... 512kbit/s krat 3600 = 1843200kbit/hod. Pro zjednoduseni predpokladejme, ze 1 kbit (=1024bitu) obsahuje opravdu 128 "cistych" osmibitovych bajtu dat (neni to pravda, je tam jeste rezie prenosovych protokolu, ale budiz). Tedy linka 512kbit/s prenese 1843200/8=230400kByte/hod., to je 225MByte/hod., 5400Mbyte/den, 162000Mbyte/mesic. To je cca 158Gbyte/mesic.
  Rikate si "dobry" ... ovsem pozor, prijde pointa :-). Tento maximalni objem (prenesitelny maximalni rychlosti za mesic) nebyl ve skutecnosti prodan ciste Vam samotnemu, ale zaroven jeste _dohromady_ dalsim 49 lidem (viz definice agregace). Na jednoho z vas padesati tedy pripada "v prumeru" 3,1Gbyte (za mesic). Tedy prenesete-li si Vy svych "slibenych" deset, pak to znamena, ze nejmene dva dalsi neprenesou nic.
  Uz Vam to doslo? Nejen ze Vam slibili rychlost, kterou to nedosahuje (a z principu nemuze, kdyz se o ni delite s dalsimi 49 lidmi). Oni Vam taky slibili objem, ktery muzete prenest jen na ukor druhych (a tedy za cenu jejich nastvani). A vubec ... kde je psano, ze ten, co se mu tech 10GB povede prenest, budete zrovna Vy? :-)
 • 29. 10. 2003 22:01

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  No tak uz to konecne udelejte. Ja je tezko muzu zalovat, kdyz jsem si to nekoupil.

  Argument, ze urad necinne prihlizi je zcestny. Dal jste nejake podani v te veci, aby urad konal? Nedal, tak si nestezujte.

  Na takovemhle foru je vzdycky fura lidi, co rvou zalovat, podvedli nas, nekdo s tim neco udelejte. Sami nedelaji nic, a divi se, ze se nic nedeje.

  To je uplne stejne jako s spammovanim z domeny tvujdum. Na zive kvuli tomu bylo asi 800 prispevku, kazdy vykrikoval, ze je bude zalovat, ze si bude stezovat. Takze urad mel dostat alespon 400 podani. A vite kolik jich bylo? 30, slovy tricet. Z 800 kecalu se naslo jen tricet lidi, co to skutecne udelali. Rozeslali 250 000 mailu o velikosti 50 kB, takze nejakych 12,5 GB posty, contacteli server to rozesilal ctyri dny a jen 30 lidi se obtezovalo podat stiznost.

  A nebo aktualne k ADSL. Kdyz se projednavala novela telekomunikacniho zakona, kdo z vas sel za Hojdarem do kancelare a rekl, drahy poslance, jsem z vaseho obvodu a pral bych si, aby v novele byl bitstream i kdyz ho Mlynar na posledni chvili z navrhu vynal. Kdo se obtezoval poslat mu mail z nejake duveryhodne adresy? Nikdo. Dostal dopis od telekomu, ze bitstream ne, dostal dopis od alternativcu, ze jako rozhodne ano, ale ja jsem tam byl jediny, kdo nebyl ani za jedny ani za druhe. A co jsem mel jako rict, jdete se podivat na lupu, tam je hafo anonymnich prispevku, ktere rikaji, ze to lidi chtej? Ale jaksi to zase nechtej tak moc, aby se podivali kdo byl k zakonu ustanoven zpravodajem a kdo ho bude predkladat?

  Takze prestante psat tucne texty na lupu a neco delejte. Kdyz nikdo nebude nic delat, tak se nikdy nikam nedostaneme.
 • 4. 11. 2003 3:25

  doktor sova (neregistrovaný)
  a to jako proc?
  telekom pri uvadeni adsl uverejnoval inzeraty, ktere mely prilakat hrace a stahovace(termin z reklamy telekomu)
  trochu zavzpominejte.
 • 4. 11. 2003 4:07

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  No, lepsi nevzpominat :-) ... to byste si pak taky treba mohl vzpomenout na tu reklamu, lakajici na primy prenos atletickych zavodu po ISDN :-)). A uzivatele Quicku jiste dodnes s laskou vzpominaji na heslo "nebud snek" :-). Vono vlastne kdyz se to tak vezme, tak u Telecomu je "expresni Internet" vlastne vsecko - teda spis asi tak vsecko stejne :-)
  Ale dokud jim na to porad nekdo skoci ...
  Ostatne co se divim. Staci kouknout na kterykoliv Teleshoping, co se taky da vsecko prodat :-)
 • 29. 10. 2003 22:40

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  To bude tim, ze ta predpoved pocasi neni tak kvalitni, aby byli ochotni dat za precteni jedne predpovedi ctyri stovky :-)
  Aneb vratme se k matematice: aby se to dobre pocitalo rekneme, ze dial-up ISDN (tj. prakticky garantovana 64kbit/s) stoji po vecerech 15,- Kc za hodinu, tj. za 1.500,- (baj voko cena ADSL) je mozno byt na Internetu cca 100 hodin mesicne (cca 3 hodiny kazdy den). A 64ka prenese cca 28MByte/hod., tj. cca 2,7GByte za tech 100 hodin. Tedy vsichni, kteri maji mensi potrebu nez tyto dva limity (100 hodin mesicne, 2,7GByte mesicne) a nevadi jim, ze to budou mit pristupne (za ty penize) jen v dobe "mimo spicku", ti _maji_ levnejsi alternativu (a v mnoha smerech bohuzel i kvalitnejsi). No a ti s potrebou napr. vyssiho objemu dat jsou do ADSL ... saakrys, neblizme my se nahodou tim "zlomovym" objemem k tomu (3,1GByte), ktery jsem tu spocetl jako "prumerny mozny" na jednoho u ADSL (512ky agregovane 1:50)? Blizime, ze :-) ... kde jsi, pohadko o "stahovaci", se kterym se udajne v ADSL nepocitalo? :-))
 • 29. 10. 2003 22:54

  jk (neregistrovaný)
  Mozna by nejprve neskodilo si precist, na co odpovidate? :) Nebo jsem to napsal tak nesrozumitelne?

  Ano, dnes vetsinou uzivatele nestahuji lokalne, protoze je to technicky obtizne. (Jak by "sousedskost" merili? Jak spravne pisete, ping neni to prave. Ze by si si uzivatel pustil traceroute a dumal nad vyznamem vysledku?)

  Co vede k dojmu, ze uzivatele _pokud to poznaji_, stahuji radeji lokalne? Napr. informace uvadene v nicknames a description. Nebo se domnivate, ze se nekdo hrde hlasi k UPC aby udelal providerovi radost?

  Jak jsem celkem jasne napsal, nebo je implicitne zrejme, dnes vetsina provozu p2p siti neni lokalizovana, ale beha kolem sveta. Tento stav je pro providery nevyhodny. Tento stav by sel technicky snadno zmenit. Uzivatele prirozene preferuji lokalni provoz, staci jim dat technicky schudnou moznost najit sitove nejblizsi zdroj. (Nebo z hlediska ISP nejvhodnejsi zdroj, pokud ISP vybavi svuj hub takovou logikou).

  BTW dekuji, vim odkud uzivatele stahuji :) Slovicka cache a hub jsem pouzival zcela nahodne, abych ctenare zmatl :)

  BTW, diky navazovani spojeni s "pasivni" stranou prostrednictvim hubu je na dc hubu mozno mit slusny prehled o provozu.

  Sice zadne "intelektualni vlastnictvi" neexistuje. Copyright znamena "docasne vyneti z public domain, docasne omezeni nekterych verejnych prav". Zapadni civilizace je uspesna diky zapadni vede, uspech zapadni vedy rozhodne neni zalozen na tom, ze by vedec a jeho dedici desitky let vybirali licencni poplatky. Ale nenapsal jsem "necht je hudba zadarmo". Nema cenu abych se tu rozepisoval, zcela souhlasim s http://www.eff.org/share/

 • 29. 10. 2003 23:00

  Ladislav N. (neregistrovaný)
  http://telecom.wholesale.cz/dokumenty/zip/rao.zip

  Příloha 1 - Ceník - popis

  Agregace datového toku

  V rámci realizace služby Carrier ADSL je prováděna agregace datového provozu v souladu s definicí jednotlivých služeb Basic a Profi. Definovaná agregace je primárně realizována v rámci agregačního bodu sítě IP. V rámci zařízení přístupové a přenosové technologie (DSLAM) jsou uplatněna pravidla kapacitního plánování tak, aby v u těchto technologií primárně nedocházelo k agregaci datového toku.

  V bodu sítě IP je agregace realizována omezením datového toku v souladu s definovaným agregačním poměrem dané služby. Pro realizaci omezení je využita technologie CAR (Comitted Access Rate) ve vstupním i výstupním směru.

  Pro výpočet parametrů agregace je použita celková přístupová kapacita konfigurovaných účastníků na daném agregačního bodu sítě IP. Odvození omezované rychlosti rozhranní konkrétní služby je tak provedeno bez ohledu na aktuální stav koncových účastníků služby (připojen či nepřipojen).
  ****
  Tak TOHLE je ta informace, která zjevně není určena konečným spotřebitelům a která zahrnuje skutečnost, že "ADSL" Českého telecomu je vlastně plánovaný podvod na zákazníky?
 • 29. 10. 2003 23:18

  Ladislav N. (neregistrovaný)
  Já si to taky nekoupil - a pořád odkládám zrušení linky ČTc. Už to ale nejspíš do příštího roku (zdražení o 16,2% - zvýšením DPH) nevydržím. Nakonec mám kvalitní náhradu za výhodnou cenu.

  Potíž je v tom, že HROMADNOU ŽALOBU nemůže podat jednotlivec, ale větší skupina občanů, musí najmout dobrého (tedy drahého) právníka a všichni se na nákladech soudu musí finančně podílet. Ač se mě to osobně (v problematice ADSL) už netýká, jsem ochoten přispět částkou několika set Kč těm, kteří žalobu podají.

  Žeby sdružení Internet pro všechny konečně zřídilo účet pro dobrovolnou sbírku peněz k takovému účelu?
 • 4. 11. 2003 10:00

  Vaclav Kabat (neregistrovaný)
  Ja tu obhajovat telecom nebudu, uz jen proto, ze takhle chtel zneuzivat nemocnych lidi :-).. Ja bych jim predepsal radeji abstak..
 • 6. 11. 2003 16:17

  Martin Horicky (neregistrovaný)
  Zdravim,
  sice adsl bylo predtim katastrofalni, ale to co nastalo po migraci zacatkem listopadu je priserne(zvl.v Brne, jina mesta nevim). Bezna rychlost se pohybuje kolem 20-80, dokonce to i kolem pulnoci prelezlo 100. Coz je doopravdy koupe roku, no nekup to za 1500,- a jeste ke vsemu s limitem
  Zajimalo by me, jakou ma telecom datovou sit, kdyz toto je dokonalou ukazkou jeho schopnosti
 • 24. 11. 2003 14:04

  zverko (neregistrovaný)
  stovky nespokojenych uzivatelu atd :-( mame linku 1Mb po agregaci - realita je takova, ze po padesati vterinach svizneho provozu klesne rychlost na blizkou nule cca na 10 vterin, takte: nelze odeslat prikaz v bankovni aplikaci, spadne pripadny FTP prenos, kazda treti html stranka nahlasi - stranku nejde zobrazit...
  u providera (nextra)si stezuji, celkem bez uspechu (jo telecom vymenil modem - bez efektu)
  NAPADA NEKOHO CO S TIM LZE UDELAT? POUZE VYPOVEDET SLUZBU? V PRIPADE ZE JSEM PODEPSAL NEJAKOU SMLOUVU NA JEDEN ROK, MAM SMULU? PUJDE S NAMI NEKDO PODOBNE POSTIZENY DEMONSTROVAT, PRIPADNE PSAT DEMISE? KOMU?
 • 29. 10. 2003 23:46

  MM (neregistrovaný)
  Ted jste uderil hrebicek na hlavicku - jak pravi klasik. Skutecne cely problem okolo ADSL neni ve sve podstate technicky, ale rekl bych "ekonomicko-organizacne-politicky" (fuj, to je osklive souslovi, ale lepsi me nenapada).
  Prece technicky je ve svete ADSL zvladnuto k plne spokojenosti uzivatelu. Alespon se mi to tak jevi.
  Podle me Telecom zkratka evidentne zneuziva sveho dominantniho postaveni na trhu a navic mu jde proti srsti, ze ma ADSL kanibalizacni ucinky na jeho dosavadni nesmirne lukrativni produkty (ISDN a pronajate datove okruhy). Kdyby ADSL opravdu fungovalo, tak by drtiva vetsina uzivatelu pronajatych okruhu (desetitisice KC mesicniho pausalu) presla na "klasickou" VPNku pres ADSL. Tady se mi DOKONCE vtira podezreni, ze CTc cele ADSL degraduje UMYSLNE.
  Dalsi problem je v tom, ze regulator (CTU) nefunguje tak jak by mel. Zde je asi pes zakopan v tom, ze se chysta privatizace CTc a je zde ve hre mnoho miliard a prilis mnoho hladovych tlam krouzi okolo tohoto sousta. Jak se zda jedinym kriteriem pri privatizaci je vyse ceny. Takze veskere aktivity k tomuto cili smeruji - viz podle meho nazoru naprosto nesmyslny 100% odkup Eurotelu. Vytvorime tady jeste vetsiho mastodonta a toho pak najednou prodame a budeme si myslet, ze ted to zacne fungovat. Omyl, mastodont akorat zmeni majitele, ale bude se stale chovat jako mastodont!

  Technicke teoretizovani o tom jak vlastne je ADSL, agregace apod nastaveno nema smysl, protoze to jsou jen spekulace (CTc to de fakto taji) a navic - podle meho nazoru - nemiri k podstate problemu.


 • 30. 10. 2003 0:49

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Napsal jste: "Prece technicky je ve svete ADSL zvladnuto k plne spokojenosti uzivatelu."
  A ja si tu ted dovolim vyslovit odvaznou a kacirskou myslenku (za kterou budu nepochybne vzapeti kamenovan): I ceske ADSL _je_ zvladnuto technicky. V teto chvili (resp. od 16.10.) presne plni svoji technickou specifikaci (viz RAO, zde jiz citovano), tj. pripojeni agregovane 1:50 - a podle toho se take chova.
  Tak, a ted do mne :-) ... ale nez se do toho vsichni pustite, jeste bych rad konstatoval, ze to opravdu neni "k plne spokojenosti uzivatelu", ba prave naopak.
  Ovsem znovu opakuju, ze ten duvod nespokojenosti neni technicky. Duvodem je (jak spravne pisete), ze to neni zvladnuto "ekonomicko-organizacne-politicky". Duvod spokojenosti s ADSL agregovanym 1:50 v zahranici neni ten, ze by to bylo nejake "lepsi 1:50" (protoze nic takoveho neexistuje). Jenze v zahranici je tento (stejny) produkt zasazen do zcela jineho prostredi trhu, do zcela jineho (sirsiho) sortimentu dalsich sluzeb, do zcela jine kupni sily zakazniku ... a konec koncu i do zcela jine moralky prodavajicich :-). Uziva ho tedy jen ta skupina zakazniku, ktera jednak "vi do ceho jde", jednak to presne vyhovuje prave jejich potrebam (lide s potrebami vyssimi maji _dostupne_ jine sluzby). Ani jedna z techto veci ovsem neni pripad Cech.
  V Cechach nenastal _technicky_ problem, jen ma ten problem navenek technicke projevy. Cesky problem totiz ve skutecnosti spociva v tom, ze:
  a) nebyly poskytnuty pravdive informace o skutecnych vlastnostech sluzby, dokonce naopak byla poradana pulrocni "prakticka ukazka" se zcela _jinymi_ technickymi parametry
  b) nabidka svoji cenou spolecne s bodem a) oslovila predevsim takovou skupinu zakazniku, ktera na "neco takoveho" dlouho cekala ("neco takoveho" je v uvozovkach, protoze se tim bohuzel mini ty prezentovane, nikoliv skutecne parametry). Jde o skupinu s velkou potrebou, ale malou kupni silou (nic ve zlem :-)).
  c) pro vyse uvedenou skupinu "neco takoveho" (opet v uvozovkach) nenabidl prakticky nikdo jiny (az na omezene oblasti) - ani nemohl, viz dale.
  d) relativne nejlevnejsi a nejrozsirenejsi prostredek pro "posledni mili" (tj. telefonni draty) je v monopolnich rukou (a jeste dlouho bude, nedelejte si zadne iluze), proto vsechny jine nabidky (nez nejak souvisejici s Telecomem) musi ve sve cene obsahovat i (nemale) naklady souvisejici s vystabou a provozem jineho typu "posledni mile"; tim se snizuje jejich dostupnost.
  Reseni? No, nejaka by byla. Ale (jak uz tu taky bylo receno) vsechna nejak souviseji s "demonopolizaci" (a to skutecnou, ne tou co dosud).
  Je mi jasne, ze vyse uvedenym jsem nikterak nepotesil asi tak 13000 lidi, protoze jim tim rikam: "zpatky na stromy, slezli jsme predcasne" :-). Ale je to tak. Sluzba, ktera by jela 512kbit/s (minus max. 10%) za 15 stovek mesicne tu _neni_. Rozhodne to neni ta, kterou jste si koupili. A ani to ve skutecnosti nikdy byt nemela.
 • 30. 10. 2003 1:43

  Petr (neregistrovaný)
  no jo jenze ten kredit Vam dava CTc zdarma jako bonus! Takze nemuzes nic delat. Je to pochopitelna politika a v ramci toho, co mu projde, vy byste se choval stejne!

  Proste si tak CTc pokreje sve fixni naklady (tim pausalem) a navrch vam da zdarma moznost prenosu, to ho nestoji skoro nic (rika, ze nejvic ho stoji udrzba dratu a amortizace technologii, a ta jede at volate nebo ne).

  Takze zbyva budto nad tim mavnout rukou a propocitat, co vas vyjde levneji (jenze to se kazdou chvili meni a ty naklady casove na sledovani tohohle zmatku, ze...), myslim ze nejaky mobilni Op ted inzeroval, ze ma uz levnejsi volani na pevne linky, takze proc podporovat CTc? To musite zvazit sam, neni lehke se zorientovat na trhu a pro samou orientaci bud vyhazujete cas nebo penize oknem :-(
 • 30. 10. 2003 9:52

  MM (neregistrovaný)
  Tak Vas jdu tedy kamenovat. :)
  Souhlasim, jak tvrdite, ze ADSL je technicky zvladnuto, ale na rozdil od Vas ucinim jiny zaver. Domnivam se, ze CTc UMYSLNE nastavil agregaci tzv. natvrdo. Tim myslim, ze agreguje staticky, tzn., ze prideluje kazdemu uzivateli jen omezenou cast kapacity bez ohledu na to, zda je zbyla kapacita volna ci ne. Jinak preci NENI mozne, aby mel nekdo stale konstantni velmi nizkou rychlost 24 hod denne!!! Toto chovani pak logicky vede uzivatele k zaveru, ze si radsi ponecha ISDN (ci si jej objedna) popripade zustane u pronajmu datoveho okruhu. A o to CTc jde. Co nejvice jeste vytlouct ze sluzeb, ktere jsou jiz vpodstate zastarale, ale bylo do nich prehnane investovano. Kazdy den zpozdeni a zdrzovani se hodi, protoze generuje dalsi a dalsi miliony.
  Takze jeste jednou strucne.: Podle me se ADSL NECHOVA tak jak by se chovat melo. Kdyby byla agregace plne dymanicka, tak by oprvdu nemelo byt zpomaleni tak drasticke.

 • 30. 10. 2003 15:45

  Tom (neregistrovaný)
  Nejsem si jist, jestli s Vami mohu souhlasit:

  a) Pokud mate na mysli vedecke casopisy, tak ty pouze zverejnuji clanky a dohlizeji na jejich kvalitu. Za svou ulohu "kvaloitare" si ovsem berou vice nez dost! Na jedne strane vedci museji zaplatit za to, ze jejich clanek bude vunec zverejnen; na druhe strane musi zaplatit nakladatelstvi za kopii casopisu nebo za kopii jednotliveho clanku (pokud vas zajima pouze jeden). Vetsinou jsou copyrightova ustanoveni tak ostra, ze dokonce i SAMOTNY AUTOR clanku, chce-li pro potrebu sveho projektu clanek citovat, musi si kopii vlastniho clanku od vydavatele KOUPIT.

  b) Myslim, ze zrovna Vam nemusim rikat, ze pokud bych si nakrasne i pres P2P sit stahnul vysledky nejakeho vedeckeho vyzkumu (biologie, jaderna fyzika,...), k nicemu by mi nebyly - pravdepodobne bych jim totiz nerozumel. (Pokud by zrovna naaahodou nepatril do me vlastni niky v mem vlastnim oboru).

  c} Ten, kdo vysledky vyzkumu vyuzit dokaze, zase nepotrebuje P2P site, aby se k nim dostal. Klicove slovo: prumyslova spionaz.

  Podobne jako Vas "veda zadarmo" desi i spoustu vydavatelstvi vedeckych periodik. Snad proto jsou jim trnem v oku portaly jako slavny PUBMED.ORG obsahujici plne verze clanku a vyzkumnych zprav financovanch ze statnich grantu. Nebojte se, jejich lobby funguje spolehlive a ani PUBMED uz neni tim, cim byl.
  Brzy se dockame stavu, kdy misto vedy najdeme na netu pouze reklamu, PR a astrologii.

  Zakladni vyzkum bude VZDYCKY financovan z 90% z verejnych zdroju. Blizi se ale stav, kdy jeho vysledky nebudou zdarma pristupne verejnosti, ackoliv si vyzkum ze svych dani sama zaplatila. To chcete??
  Slava astrologii, cteni z ruky, a aromaterapii!!! VEDA JE MRTVA, AT ZIJE VEDA!
 • 30. 10. 2003 16:13

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Vedecke casopisy nejsou veda. Pokud si myslite, ze je veda financovana z vedeckych casopisu, pak je jen malo vetsich omylu. Veda je financovana z privatnich a statnich penez.

  Je mi celkem sumak, ceho se obavaji publikacni baze vyzkumnych materialu. PUBMED.ORG zadnou vedu nedela.

  Jsem dalek konstatovani, ze 90% vyzkumu je financovano z verejnych zdroju. Nicmene nevidim problem ve faktu, ze instituce, ktera financuje nejakou aktivitu, urcuje pravidla jejiho uziti (souhlasim s tim, ze veda a vyzkum financovany statem ma mit verejne vysledky). Takze nejaka nadace proste muze udelat jinou policy.

  Vase straseni tim, co je nebo bude obsahem Internetu, me uvadi pouze do pokuseni nasadit schovivavy usmev.

 • 31. 10. 2003 21:29

  -pao- (neregistrovaný)
  Nepolemizuji. Jen bych rad jeste rozsiril ten pohled a to asi takto:
  Proc tedy sakra vsichni AO neustale pouzivaji "draty" Telecomu? Za tu dobu, co tu jsou mozna mohli budovat vlastni "posledni mile" nebo ne? Kdyz to zvladaji kabelove televize? Zvladaji to dnes male lokalni firmicky, ktere si tahaji optiku mezi panelaky, zvladaji to...
  A tady je problem. Vsichni "AO" maji plna usta nadavek na hnusny osklivy a veskrze nemravny monopol, ale sami NIC nedelaji. Nemaji zajem.
  Vzpomente si na situaci rekneme v klasickem telefonovani pred par lety. Kazdy "AO" by vas sice uctive, ale presto vyprovodil, pokud byste nebyl podnik s kvantem linek. Dnes mne otravuji minimalne trikrat denne s nabidkami "super vyhodnych nabidek", protoze velke firmy dosly. Ovsem - zkuste si tam zavolat jako obycejny clovek. Za dva az tri roky hadam se mi budou prat u dveri bytu a budu na ne poustet psa.
  Kdo v takove situaci vydelava? Telecom. A jeste se hezky smeje. Btw: ruzni AO dnes zkousi takove skrcky, ze uz je od Telecomu v podstate ani neodlisuji.
  Nasi drazi a utlacovani AO jsou v podstate dobri pouze na to, aby kriceli, dokud nedostavaji od monopolu svuj maly a v podstate bez investic a prace ziskany kousek toho, o co odrel nas. Jamile jej maji, zmlknou. Budeme si pripominat jak to bylo na prelomu, kdy vznikaly ruzne tarify Internet XXXX?
 • 1. 11. 2003 2:20

  Albert Zweistein (neregistrovaný)
  Vite, v cem bude ten hlavni problem, proc jeste AO kompletne nenadratovali posledni mile? Oni se totiz asi nemohou mezi sebou dohodnout na poradi. Je prece naprosto logicke, ze tomu, kdo zde bude realizovat stejne velkou investici do "zadratovani republiky" jako Telecom, zaruci nase vlada take stejnou ochranu teto investice, tj. monopol na radu let. A v tom je ten problem - i kdyby zadny z nich "nepretahl termin monopolu" (jako Telecom), dojde na toho posledniho rada za 50 let :-)
  No a mezitim holt delaji to, cemu Vy rikate NIC - budujou (a financujou) to, co jaksi nema (nepotrebuje) kabelovka ani "druzstvo panelakovych optiku", a to jsou paterni site, bez kterych by ty posledni mile jaksi postradaly smysl. A co Vy, uz jste nekteremu z AO na tu investici prispel alespon tak, ze pres nej telefonujete? Z tonu Vaseho prispevku soudim, ze ne. Takze to (zatim asi bohuzel bez Vasi ucasti) probiha jako vzdy, kdy se neco zavadi "z gruntu" - nejprve je snaha to financovat trzbami od velkych a "lukrativnich" zakazniku. Nemusime pro priklady chodit daleko, ani nemusime az tak opoustet obor. Kdo ze byl v Cechach prvni mobilni operator? Kolik ze na zacatku stalo volani a pristroj? Zkousel jste tam tenkrat volat jako "obycejny clovek"? A kdo ze to byl (a je) hlavnim akcionarem tohoto operatora?
  Jo s tim psem, to je dobrej napad. Nebudete ho vsak moci uplatnit drive, dokud psa nenaucite bezpecne rozeznavat zastupce AO od lidi ze sveho oblibeneho Telecomu (kteri tedy alespon u nas ve firme v posledni dobe otravujou se "super nabidkami" mnohem casteji, nez kdokoliv jiny).
  No a na zaver, abych na Vas nebyl jenom osklivy, Vam usetrim dva az tri roky cekani. Zavolejte si (jako obycejny clovek z obycejne domacnosti) na Tiscali, Tele2 nebo Volny (a to jsem urcite jeste na nekoho zapomnel - to vite, ja si presny seznam nevedu, ja uz levne telefonuju davno).
  P.S. Napr. na takovy rok 1999, kdy Volny spustil Internet zdarma a vygeneroval tak Telecomu ("bez investic a prace") obrovske trzby, aniz by z nich videl korunu (provize se podarilo prosadit az o rok pozdeji), tak na ten ja vzpominam velmi rad. Tehdy totiz maloktery "obycejny clovek" v diskusich obhajoval Telecom :-)