Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku ADSL přes zpřístupnění? od Patrick Zandl - Tedy, teď už skoro vypadám jako tiskový mluvčí...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 12. 2003 10:23

  Patrick Zandl (neregistrovaný)
  Tedy, teď už skoro vypadám jako tiskový mluvčí Mlynáře, ale není tomu tak, jen mi přišlo, že tuhle zprávu byste neměli minout v kontextu té diskuse, kterou jsme vedli... Zvláště ten poslední odstavec mi přijde hooooodně pikantní :)
  ---

  Pod skandálním titulkem MLYNÁŘOVO MINISTERSTVO NEPRůHLEDNĚ UTRÁCÍ otiskly Hospodářské noviny dne 10. prosince několik polopravd a nesmyslů ohledně projektu Portálu veřejné správy. Reagovat do detailu na všechny z nich ve stručnosti nelze, ale na podstatu, totiž že Ministerstvo informatiky zvýhodňuje Český Telecom a obchází zákon o zadávání veřejných zakázek, reagovat musím. Ani jedno z tvrzení není pravdivé.

  Práce na projektu Portálu veřejné zprávy začaly už před několika lety. Vítězem soutěže na studii Portálu se tehdy staly společnosti IBM a Microsoft spolupracující s Českým Telecomem. Když jsem před rokem a půl za projekt převzal odpovědnost, měl jsem pouze dvě možnosti: začít znovu dělat vše od začátku, nebo pokračovat v tom, co bylo uděláno, a Portál dokončit.

  Zvolil jsem druhý postup nejen proto, že to bylo rychlejší, ale také funkční a levnější. Důkaz si každý může najít na adrese www.portal.gov.cz. (Mimochodem kdybych tak neučinil, právem by mne teď HN kritizovaly, že nejsou vidět výsledky práce Ministerstva informatiky.) Skutečnost, že smluvním dodavatelem Portálu je Český Telecom je právně kryta tzv. Rámcovou smlouvou o komunikační infrastruktuře státu. To, že ji uzavřela vláda Miloše Zemana bez výběrového řízení s Českým Telecomem, jsem kritizoval a netěší mne to ani dnes. Nerespektovat to, by možná bylo mediálně vděčné, ale právně sporné a ekonomicky nevýhodné.

  Netvrdím, že na Ministerstvu informatiky nejsou žádné problémy a že naše práce je zcela bez chyb. Nejlépe vím, kde máme rezervy. Obvinění ze záměrného obcházení zákona a nadržování Českému Telecomu je ale buďto novinářský šlendrián nebo zlá pomluva. Anebo že by se ve skutečnosti hrálo o to, že na Portálu veřejné správy bude od příštího roku pro veřejnost zdarma elektronický obchodní věstník, čímž vydavatel Hospodářských novin přijde o mnohamiliónové příjmy ? O příjmy, které léta inkasuje na základě nevypověditelné a pro stát zcela nevýhodné smlouvy ?

  Vladimír Mlynář
 • 12. 12. 2003 13:54

  Martin (neregistrovaný)
  Mlynarovy narky a stesky naprosto nejsou na miste. Nikdo ho nenutil, aby se stal ministrem informatiky v socialisticke vlade. Jednou jim je a nemuze si mylset, ze je nekritizovatelny. To, ze pokracuje ve skandalni zemanovsko-schlingovske praxi, je proste pravda. Kdyz se nad tim tisk pozastavi, tak je to ale hned novinarsky slendrian nebo zla pomluva. Ne, je to vladni slendrian. Pomluva je naopak to, ze vydavatel pry snad zadava novinarum, aby o nejakem ministrovi psali "polopravdy a nesmysly". Nejak mi to pripomina Zemanovu kampan proti Reflexu (kde shodou okolnosti sam Mlynar kdysi pusobil, jestli se nemylim).
 • 12. 12. 2003 16:00

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Hezke Radio Jerevan ve Vasem pojeti :-) Mlynar pusobil v Respektu. Dokonce, pokud si spravne pamatuju, tak mu sefredaktoroval.

  Jinak Mlynar nepokracuje v zemanovsko-schlingovske praxi, on "pouze sklizi" jeji plody. Podotykam, ze tu ramcovou smlouvu uzavrela vlada, takze ji vlada musi take vypovedet. Mlynarovi lze vycitat akorat to, ze ve vlade nedokazal prosadit, aby vlada ten kontrakt nevypovedela, a nezacala se s Telecomem soudit a nezabrzdil treba uvedeni portalu nejmene o rok.

  A to, ze diky zverejnovani Obchodniho rejstriku na Internetu prijde Economia o netrivialni objem penez je pravda. Je otazkou, zda bylo ucelne na to poukazovat v reakci, ale to je spis otazka, zda jeho tiskovy odbor vi, co dela :-)

 • 12. 12. 2003 16:58

  Martin (neregistrovaný)
  Ano, to slovo pusobil jsem zapomnel dat do uvozovek :-)

  Inu je pravda, ze Mlynar toho ve vlade moc prosadit nemuze. A ze "sklizi plody" predchudcu. Ale to je prece udel ministra, s tim do toho sel. Ostatne byl to sam Mlynar, kdo si kydnul peknou davku hnoje na svuj stit, kdyz se nechaval hostit Telecomem. Ale vlastne bychom se nemeli nad tim clankem a nad naslednou reakci podivovat. Media tu nejsou od toho, aby soudila, ktery politik za co muze a co naopak pouze zdedil a ted "jen sklizi" a aby odvozovala, ze by ho za to nemel nikdo kritizovat. Mlynar je ministr a clen vlady a je tudiz zodpovedny za svoje ministerstvo a navic ma podil i na tom, co dela a nedela vlada. Na druhou stranu od politika nelze cekat, ze se nebude vyjadrovat k tomu, co o nem napsali novinari.

  A kdyz uz pisete o Radiu Jerevan, tak se jedna o Obchodni vestnik, nikoliv rejstrik :-)

  Posledni dve vety Mlynarova vyjadreni se mi zdaji byt dost mimo misu:
  "Anebo že by se ve skutečnosti hrálo o to, že na Portálu veřejné správy bude od příštího roku pro veřejnost zdarma elektronický obchodní věstník, čímž vydavatel Hospodářských novin přijde o mnohamiliónové příjmy? O příjmy, které léta inkasuje na základě nevypověditelné a pro stát zcela nevýhodné smlouvy?"
  Neni to trosicku nelogicke?

 • 12. 12. 2003 17:09

  Michal Krsek (neregistrovaný)
  Za rejstrik se omlouvam :-)

  Ony ty vety nejsou mimo misu. Zaklad je pravdivy, ale davat to do souvislosti je opravdu, ale opravdu velmi netakticke.