I když pominu, že tu aplikaci teorie obsluhy autor spíš zamlžil než vysvětlil, nelze si nevšimnout, že to celé stojí na předpokladu, že špičky jednotlivých zákazníků budou náhodné a nebudou korelovat. Což u internetového připojení není tak úplně pravda, jednak autor sám zmiňuje typické časové rozložení, jednak jsou speciální situace jako sportovní přenosy, kdy se ty špičky sejdou u velkého počtu zákazníků - a jako na potvoru zrovna takové chvíli každý výpadek způsobí extrémní nespokojenost.
A samozřejmě nesmíme zapomínat na to, že s výraznějším nástupem audio- a videohovorů najednou začínají i pro běžné zákazníky být zajímavé parametry, o kterých se moc nemluví a které dosud zajímaly jen technické nadšence. Např. propustnost v tom "nezajímavém" směru - takových 100 Mb/s je pro běžného zákazníka až až, ale běžně to znamená 10 Mb/s ven a to už taková sláva není, zvlášť když to ještě agregujete 10:1 nebo více. A to nemluvím o tom, co taková agregace může udělat s latencemi nebo jejich rozptylem (jitter).
Mně stačí, když mi internet bude normálně fungovat, online hry nebudou lagovat; nebudu odpojen od serveru; přehrávané video se nebude sekat, a příjemný bonus je, když nebudu muset nechávat počítač zapnutý přes noc kvůli aktualizacím. Hry s čísly jsou fajn, ale nakonec mě zajímá moje zkušenost, takže dost záleží s kým jsem agregován.
To je ale zase operátorských nářků.
Vzájemná zdravá konkurence nedovolí podcenit investice do sítí. - Jasně, důsledky této zdravé konkurence vidíme na trhu už roky.
Zákazníci s gigabitovou přípojkou mají až na výjimky stejnou datovou spotřebu jako zákazníci s 50 Mb/s tarifem. - A pak se všichni diví, že zákazník nechce platit za vyšší rychlost :-)
No, máme doma dva puberťáky, dva pracující a dva důchodce.
Večer puberťáci na Netflixu, důchodci koukají na Youtube a na O2 TV, já pracuji s webem.. Nestalo se nám, že by někdy linka nestačila, byla pomalá, že by si někdo stěžoval, že se mu to seká apod.. Máme linku o reálné rychlosti 34/4 , VDSL.
Větší problém vidím v "posledních metrech" - špatně nastavená wifi, rušení apod... Protože tam bývá většinou zakopený pes...
Z tohoto pohledu je mezi sportovními přenosy nejúspornější přenos šachového turnaje - žádný pohyb, žádný zvuk...
Pro běžného koncového uživatele internetového připojení stačí znát pár základních pravidel:
1) pevné připojení na optice, metalice nebo kabelu bude v naprosté většině případů stabilnější a méně náchylné na zarušení než bezdrátové připojení ve volném pásmu 2,4 nebo 5 GHz a nebo než mobilní LTE připojení
2) mobilní LTE připojení není vhodné pro domácí - fixní připojení. Proto je to mobilní připojení, že je určeno na cesty pro vyřízení toho co je potřeba vyřídit na cestách. Vše ostatní jen jen marketing velké trojky operátorů.
3) tam, kde není možné využít pevné připojení na optice, metalice nebo kabelu bude bezdrátové wi-fi připojení i ve volném pásmu v naprosté většině případů stabilnější než LTE mobilní připojení
4) internet pojede tak rychle jak jede nejslabší článek v síti směrem k zákazníkovi, což především u rychlostí nad 100 Mbps je většinou koncové zařízení zákazníka. Nestačí mít router za cca 500 Kč, ikdyž má 1 Gbps porty, tak prostě bude pomalý a nebude stačit vyřizovat v reálném čase požadavky zákazníka na připojení. Obecně doporučujeme router nad 1000, ale lépe nad 1500 nebo 2.000 Kč.
5) pokud někdo hraje online hry a chce mít co nejlepší odezvy, nemusí současně sledovat v rohu svého PC seriál ve FULL HD rozlišení a ikdyž už jej musí současně sledovat a hrát, stačí rozlišení běžné, protože na té malé ploše to stejně není poznat.
6) v naprosté většině případů u routerů do 2000 Kč wi-fi reálně nepřenese více jak 50 Mbps a s tím je potřeba počítat, ikdyž výrobci píšou např. až 300 Mbps, ale to jen teoreticky v nezarušeném prostředí zkušební laboratoře....
Je třeba doplnit, že neexistuje běžná domácí přípojka s agregací 1:1.
Pokud velkoobchodní operátor ve své síti deklaruje, že agregaci nepoužívá, neznamená to, že koncová služba agregovaná není. Pouze agreguje někdo jiný, tedy jeho velkoobchodní partneři.
Vyzkoušejte si spočítat, jaká by musela být propojovací kapacita peeringových center při neagregovaném 100 Mbps pro každou domácnost. Odhadem 410 000 Gbps pouze pro Českou republiku.
Současná propojovací kapacita hlavního českého uzlu, NIX.cz. je 9 673 Gbps, maximum, které bylo kdy dosaženo, je 15000 Gbps.
Agregace v síti je naprosto přirozený jev. Nikdy není 1:1, pokud se nejedná o business tarify s úplně jinou cenovkou.
no až si ten Netflix pustí ve 4k... :-D
ale docela se divím, že s takovýmto vytížením jste ještě nepocítil limity té linky
Tak asi to celkem odpovídá: mám UPC 300/20 jen kvůli tomu /20, jinak by mi stačil ten základní tarif 150 - jenže tam je /10. S tím gigabitem to bude podobně: jediný důvod je rychlost uploadu, download 500 nebo 1000 se málokdy projeví.
Každý to má jinak. Já třeba teď na home office přenáším z/do práce běžně několik desítek GB, občas i několik set GB dat a tam potřebuji, abych to přenesl dříve, než tam dojedu s diskem a vrátím se zase domů. Jinak to nemá smysl. :-) Provoz ostatních členovů a zařízení domácnosti lze vůči mému prakticky zanedbat.
Pořádně se podívejete na to, čím se Erlang zabýval a co vymyslil. Samozřejmě že se zabýval špičkami jako takovými. Konkrétně řešil, kolik spojovatelek manuální ústředny je v dané denní období třeba, aby účastník nečekal na zahájení obsluhy déle, než je stanovená doba. (A aby jich zase nebylo zbytečně moc.) Na Silvestra a na Nový rok se se špičkami počítalo a směny se posilovaly, ale problémem byly (a jsou) nahodilé špičky, třeba různé telvizní soutěže (kdo dříve zavolá; u nás to nebylo).
Úplně stejné fungovaly automatické ústředny, jen místo spojovatelek tam byly skupináře. Kdyby všichni účastníci naráz zvedli sluchátko, asi 80 % by okamžitě dostalo obsazovací tón.
No a Vámi popisovanou situaci musíte brát v kontextu dalších uživatelů. Vy třeba generujte zátěž, ale soused právě vmanévroval manželku do ložnice.
Mam linku 30/10 a netflix na trech telkach nekdy soucasne, youtuby a jiny a asi 80 zarizeni od ruznych raspberry pres esp ale i jiny veci a stale to staci a neni citit ze by to nekde drhlo. Ano, vetsina si cvrlika jen par paketu ale jsou v domacnosti dva stolni pc, 6ntb, sem tam ipad a asi 6 telefonu. Jediny, co vidim ze by se hodilo tak upload.
No počkejte, to je rychlost do DSLAMu. A dál? DSLAM asi nebude připojený linkou, jejíž rychlost je součet rychlostí všech přípojek. Už tam nějaká agregace bude.
Teď s distanční výukou se to projevuje hodně natvrdo: v celé oblasti jsou děti (zákazníci) hromadně připojení celé dopoledne a některé formy distanční výuky jsou poměrně náročné (MS Teams). Navíc je to tak, že jeden zákazník (přípojka) má několik klientů (jedno dítě = jeden počítač, k tomu i jeden nebo oba rodiče).
Co chtěl autor říci je potřeba číst mezi řádky. Já v tom dlouhém textu čtu krátké sdělení: "V naší firmě používáme agregaci a lidi si stěžují, že jim to nefunguje tak, jak čekali. Jelikož nechtějí platit víc, tak mají být spokojení s tím, co dodávám, ale to oni nejsou, tak napíšeme 'odborný' článek o tom, že je vlastně teoreticky všechno v pořádku i když prakticky to je celé úplně jinak."
A vlastně má článek naprostou pravdu, protože stesky o tom, že mi laguje hraní online šipek poukazuje na to, že autor má nejen problémy se sociální sférou existence (není schopen si najít reálné kamarády v dosahu) tak s fyzickou sférou existence (nedokáže házet normálníma šipkama do terče) a samozřejmě i duševní (má potřebu utíkat do virtuálního světa, protože v reálném světě neumí žít ani se zabavit). Každopádně pro něj internet není ovládnutým nástrojem, ale pupeční šňůrou čerstvě narozeného dítěte, které chce za každou cenu zůstat závislé na něčem, co má být dočasným nástrojem a ne život zajišťujícím mocipánem, a se nedokáže od něj střihnout a fungovat jako normální svébytná reálná bytost.
Pamatuji si na dobu před cca před 15-ti lety kdy se u určitého typu SOHO internetového připojení zapínala agreagce 1:20 nebo 1:50, podle toho co si zákazník zaplatil. Dělalo se to tak, že se nasčítaly rychlosti na poslední míli pro přípojky terminované na dané gatewayi - někdo měl megabit, někdou dvoumego, někdo 512 kbps - a výsledná suma se vydělila 20 nebo 50 podle toho do jaké třídy zákazník spadal (jakou službu si zakoupil) a ta výsledná, vydělená suma (která se pravidelně přepočítávala) byla rychlost, na kterou se to zařízlo na uplinku. Pokud si dobře pamatuji, tak zhruba od 2000 přípojek výše (terminovaných na dané GW) se projevil statistický multiplex tak, že souhrná rychlost všech komunikujících dlouhodobě byla pod agregačním limitem. Nechtěným výsledkem též bylo, že zákaníci, kteří si platili horší typ služby (1:50), dosahovali reálně lepší "user experinece", než ti s dražší službou (1:20), kterých bylo příliš málo, aby se rozložení provozu mohlo příznivě projevit. Z tohoto pohledu záleží též hodně na tom "s kým" jste agregováni.
10. 2. 2021, 11:27 editováno autorem komentáře
Tak zrovna prenos turnaje v sipkach bude mit diky H264 kompresi dost minimalni velikost, ne? :-D To je tak jeden I-frame na celej nekolikavterinovej usek, kdy hrac miri, ne? :)
Článek má pravdu v tom, že agregace, když je dobře nastavená, pak nepředstavuje problém. Ano, telekomunikace v různých částech sítě různě agregují. Agregace typicky není problém na trasách využívaných větším množstvím, ideálně různorodých zákazníků. Debata o agregaci se tedy obvykle soustředí na poslední míli. Tam je těžké, někdy nemožné, agregovat tak, aby účastník netrpěl.
V článku je na posledním řádku zmíněno nelichotivě xDSL. Trochu vytrženě z kontextu. Proto cítím potřebu zopakovat, že CETIN (tím se to týká celé xDSL sítě) na přípojkách neagreguje. Každý účastník má svoji přípojku výhradně pro sebe. S problémem agregace se tedy nesetká.
V praxi to znamená, že když mu přípojka jede rychlosti 90 Mbps ve tři ráno, tak mu stejnou rychlostí pojede i během večerní špičky.
S článek lze do určité míry souhlasit, avšak nelze přehlédnout, že autor je velkým fanouškem regionálních operátorů.
Lze souhlasit s tím, že agregace nepředstavuje pro kvalitu problém, pokud je navržená rozumně. Je zcela jistě pravdou, že splitting faktor 1:128 na GPON zákazník patrně nepocítí a pokud, nejspíš mu nebude vadit, protože i když bude mít nominálně rychlost 1Gb/s a reálně jen 850Mb/s, nebude ho to nijak omezovat.
V čem ovšem souhlasit nelze, je poslední odstavec. Jsou to naopak právě WiFi sítě regionálních operátorů, které jsou v dodržování inzerované kvality služby nejhorší - jako důkaz je možné se podívat na hodnocení kvality na serveru rychlost.cz, případně si projít příspěvky uživatelů takových sítí. Do velké míry toto samozřejmě bude platit i pro jakoukoli jinou bezdrátovou technologii (fixní LTE). U xDSL dodržení parametrů služby může pokulhávat leda v tom, že dosahovaná rychlost je z důvodu vzdálenosti vedení nižší než inzerovaná,, avšak tato dosahovaná rychlost není v čase nestabilní jako u bezdrátových sítí.
Presne, spicku nelze rozlozit do celeho dne, vetsinou je tak cca od 18ti do 22:00 hodin ve vsedni den. Navic v dnesni dobe neni pro rodinu, kde jsou dva pubertaci vytizit 50Mbit linku (iptv, youtube, netflix vse v hd, online hry, video hovory) .. vse z toho neni problem provozovat v jeden okamzik a to se linka "zapoti". Kdyz k tomu pridam primy prenose ze sipek a hrac hazi posledni devatou sipku na devitkove zavreni a kousne se to ... proste slast ...
A jak se ta vaše zkušenost, pane Net, měří? Špatné - nemůžu si stěžovat - skvělé? Nebo máte nějakou přesnější stupnici?
To je taky důležitý faktor. Ono se sice dá souhlasit s tím, že s 1Gb/s připojením člověk obvykle v dlouhodobém průměru nepřenese dvacetkrát víc dat než s 50Mb/s (i když bych nesouhlasil ani s tím, že to bude v podstatě stejně), ale jestli se mi 4GB soubor bude přenášet minutu nebo deset, to už může být docela zásadní rozdíl, který ovlivní způsob práce.
Ano, to je přesně to, o čem jsem psal. Potřebuji mít data k dispozici rozumně rychle. Naráží to pak zejména na upload, to je nejslabší místo. Naštěstí ne v mém případě.
CETIN v síti neagreguje, protože agreguje velkoobchodní operátor na NNI propoji.
Neexistuje síť bez agregace.
Vynásobte si počet prodaných tarifů jejich počtem a vyjde vám nesmyslně vysoké číslo. Někde agregovat musíte.
Na běžné TV je 4k zbytečnost, já mám 65" 4k televizi a při běžném sledování z nějaký 4 m nevidím rozdíl mezi fullHD a 4k.
Upřímně když občas vidím, jak lidi kašlou doma na jakkoliv solidní vnitřní zasíťování, tak ten speedtestům už věřím míň a míň. V podstatě nemáme vůbec žádné ponětí, na jakém HW test běží a jestli to není právě roh nejvzdálenější místnosti od jediného routeru v domácnosti, kde to daný člověk dělá.
Jasně, to nebude ten případ vždy, ale ruku na srdce, pravděpodobnost toho je bohužel vysoká.
Právě proto se ptám, co nám chtěl autor článkem, kde si skoro protiřečí či defekuje do vlastního hnízda, říci. Jestli nám chtěl jen sdělit, že nyní není třeba lámat si hlavu s tím, zda nám to kvůli agregaci vůbec pojede, protože se to teď měří jinak, tak to nemusel, to udělal už ten předchozí článek.
10. 2. 2021, 12:27 editováno autorem komentáře
A to jeste nemusi byt jen jeden videohovor - muze se stat 2 rodice na HO, a dve deti na online skole.
Kolega ze satelitu s takovou tou klasickou WiFi 20/5 najednou zjistuje, ze to nestaci
Přenosy šachových turnajů už jsou trochu jiné než před třiceti lety. Zvuku (komentáře) tam bývá hodně, obrazu pravda o něco méně. Zrovna probíhá např. Opera Euro Rapid, https://www.youtube.com/watch?v=_v90V0ruJmI
no, DSLAM bude dost pravděpodobně připojen gigabitem a pokud je z něho 50 klientů po 50ti megabitu... ?
Asi moc odborny clanek, co? Snazil se vysvetlit tu agregaci, ze to neni takovy strasak. Tedy, ze se toho lidi boji zbytecne. Jako ze se s nikym konkretnim primo nedeli o svoji rychlost. Nekdo si treba muze i myslet, ze to tomu druhemu i plati. A clanek to prave mel vyvratit a uvest na pravou miru.
Snad to takhle staci.
Je ovšem zásadní rozdíl, kde k agregaci dochází, zda na posledním úseku k zákazníkovi, jak se tomu děje u většiny bezdrátových služeb a kabelovky s koaxiálním kabelem, nebo až někde na úrovni NNI (gpon, dsl). To první zákazník pocítí téměř každý večer, to druhé nikdy. Je rozdíl, zda se sdílí přenosové médium nebo konektivita na úrovni kraje.
10. 2. 2021, 23:16 editováno autorem komentáře
ale to není agregace... to se jen využívá toho, že prostě lidi tu svoji linku všichni najednou nevytíží na maximum
switch, 10Gbit uplink, na něm 20 lidí co mají 100-500Mbit/s linky... ale graf den co den, měsíc co měsíc, ukazuje, že špička uplinku je hluboko pod gigabitem... takže prostě 10Gbit uplink je overkill, ale jistota je jistota, kdyby se někdo rozhodl stáhnout si tu linuxovou distribuci nebo něco... a prostě celá síť o pár tisíci zákaznících se pravidelně zprůměruje do stále stejných hodnot (samozřejmě toky dat rostou, takže postupně to roste), a ten součet maximálních rychlostí nikdy nenastává, takže je zbytečné mít na to tu síť dimenzovanou - byly by to vyhozené peníze
no turnaje v šipkách se v současné situaci hrají téměř výhradně online... věřím, že za jiných okolností by je vesele hrál naživo
Rozlisujete i mezi fixnim LTE a mobilním LTE?
Protože tyto dvě služby jsou úplně jinak nastavené i co se týče parametrů sítě a vyhrazeni pasma.
3 - to bych netvrdil ani omylem, pokud je v oblasti CA, typicky aspon 800+1800 a sajt neni pretizeny, beha LTE jak z praku. Stejne dobre beha i zatim LTE, do budoucna 5G od NordicTel.
4 - mozna kdysi... dneska jsou jiz routery vybaveny 2/4 jadrovym CPU, ktere nemaji problem uroutovat pomalu i ten Gbit., napr. Xiaomi Mi Router 4A bez problemu protahnul pres sebe 500/50M. A stoji 650kc.
6 - to nevim cos kde videl, kupoval, zkousel... pokud mam na spojeni s Wifi link rychlost 150M, neni problem prenes realne 100M. Pokud se tak nedeje, je nekde problem. Opet nevim proc se objevuje suma 2000kc, za ty prachy to musi dneska umet i uvarit kafe pomalu :o))) Mercusys 325 nema se 100M problem, cena 350kc.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.