Hlavní navigace

Aleš Michl se domluvil Y Softem. Začíná novou kariéru investora

2. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poradce ministra financí v pátek ukončil kariéru v Raiffeisenbank a pouští se do světa startupů a investování. U Babiše zůstane minimálně do konce roku.

Loni dal Y Soft svým investičním snahám podobu, formu, jméno Y Soft Ventures a šéfa v osobě Miloše Sochora. Teď získává brněnská investiční skupina první větší jméno ze světa mimo technologickou scénu. 

Členem správní rady se stal Aleš Michl. Ten ale, kromě pár výletů do Silicon Valley a porotcování v soutěži Ignite, se startupovou scénou zatím moc zkušeností nemá, a tak se zaměří hlavně na budování vztahů s novými  investory. Michl, fanoušek Uberu, se zároveň stává prvním externím investorem v rámci Y Soft Ventures. 

Vize Václava Muchny a Miloše Sochora pro Y Soft Ventures spočívá ve vzniku komunity českých investorů a firem poskytujících investiční kapitál. „Cílem Y Soft Ventures je v budoucnu disponovat ze 70 procent kapitálem externích investorů,“ říká šéf Y Softu Muchna a dodává: „S naší mezinárodní zkušeností by byla ostuda, kdybychom nenabídli naše poznatky a zdroje slibným mladým společnostem z Česka, střední a východní Evropy.“ 

Loni v rozhovoru pro Lupu Sochor plánoval, že pokud seženou investory, mohli by zainvestovat přibližně pětadvacet startupů s tím, že plánují operovat přibližně s půlmiliardou korun.  Letos už jsou plány skromnější. 

ebf - tip do článku - debata

„Chceme od investorů získat přibližně 100 – 250 milionů korun, takže jde spíš o menší fond. Ale ono těch příležitostí na trefení dobrého startupu v Česku zase moc není,“ tvrdí Michl, který vedle spolupráce s Y Softem připravuje ještě vlastní konzervativní fond zaměřený na dlouhodobější investice. 

Y Soft se ale investičně rozjel hlavně během loňského roku. Kromě tiskárnové dohody s Be3D poslal ještě třicet milionů korun do Videoflotu a další miliony putovaly do dalšího startupu, který se pohybuje kolem videa – do brněnského Comprimata

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).