Hlavní navigace

Václav Muchna investuje třicet milionů do brněnského Videoflotu

5. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Absolventi akcelerátoru Starcube získali první velkou investici, která by jim měla pomoci k expanzi do USA a především do Latinské Ameriky.

Půl roku o tom jednali a už je hotovo. Investiční fond Y Soft Venture Capital si za třicet milionů korun kupuje minoritní podíl v brněnském startupu. „V podstatě je Videoflot oceněn na víc než sto milionů korun a investor nám přišrouboval raketový motor,“ tvrdí zakladatel David Spáčil, který se netají tím, že právě brněnská podnikatelská ikona Václav Muchna a jeho firma je jeho vzorem.

Projekt filmařského ekosystému, ve kterém se potkávají kameramani, střihači a produkční se svými potenciálními zákazníky tak může chystat rozjezd i za hranice Česka a Slovenska. „Za necelý rok ostrého fungování jsme se dostali na obrat v rámci statisíců, ale přes Videoflot už bylo zadáno přes 330 projektů v celkové hodnotě devadesáti milionů korun,“ vysvětluje Spáčil.

Startup, který na sebe upozornil virálem s cyklistou na dálnici, musí čelit riziku úzké cílové skupiny. Ta ho ale využívá i k budování reputace.„Díky referenci z několika projektů z Videoflotu jsme získali hned několik zakázek. Třeba i tu pro soutěž Nápad roku,“ tvrdí Filip Koubek z produkčního studia MotionHouse.cz. Videoflot se také snaží posílat do trhu informace o tom, kolik stojí a kolik může stát výroba profesionálního videa. A to jak formou blogových příspěvků, tak i vlastního e-booku

„Videoflot naplňuje všechna čtyři kritéria, podle kterých hodnotíme startupy: vize a nápad, produkt, který se už na trhu osvědčil, potenciál pro globální expanzi a nakonec management, který má šanci projekt úspěšně rozjet. Jen na posledním kritériu zamítneme až 40 procent projektů. Nápady má totiž každý, ale samotné nadšení nestačí. Rozhodující je dokázat je zrealizovat,“ dodává šéf Y Softu Václav Muchna.

Davida Spáčila si všimli už v brněnském akcelerátoru Starcube, kde Videoflot před dvěma lety začínal. „U Davida bylo od začátku jasné, že dokáže motivovat lidi a postavit tým, spojit ho a dokázat lidem dát prostor. I díky tomu se určitě dostali tak daleko. David měl taky od začátku ve StarCube jasnou, realistickou a přitom dostatečně ambiciózní představu o tom, jak chce svůj projekt vést a směřovat,“ říká mluvčí JIC Helena Továrková.

Y Soft je hlavně zázemí velké firmy

Y Soft už se startupem spolupracoval dříve. „Významně nám pomohli při přípravě finančního plánu. Dostali jsme k dispozici jejich finančního ředitele,“ popisuje Spáčil první reálné přínosy investora a dodává, že díky Y Softu teď budou moci využívat jejich kapacity i kanceláře v zemích, kam se chtějí vydat v následujících měsících.  

Během června a prázdnin totiž Videoflot chystá velkou výpravu za oceán. „Láká nás především Latinská Amerika. Je to ohromný trh, který spojuje jeden jazyk a jedna mentalita. Navíc my už ho trochu známe z našeho pobytu v chilském akcelerátoru,“ tvrdí Spáčil, který se svým týmem probojoval do jihoamerického půlročního programu StartUp Chile. 

Jižní Amerika je tak pro Videoflot sázkou na jistotu. I proto tam bude směřovat masivní letní marketingová kampaň. „Je tam rostoucí videotrh. Lidé tam v podstatě žijí dva životy. Jeden reálný a jeden z telenovely. Nemají proto problém zaplatit za profivideo ze svatby i padesát tisíc korun,“ popisuje Spáčil jedno z největších lákadel latinskoamerického trhu. 

Koneckonců není sám, koho Brazílie a okolní země lákají. Investuje tam i Rockaway Jakuba Havrlanta nebo Pavel Doležal

Vize za třicet milionů

Plánem brněnského startupu je vytvoření největšího globálního ekosystému pro videoprodukci. A to do tří let. „Chceme postupně přidat i castingové služby, pronájem techniky nebo vyhledávání lokalit a to všechno propojit do jednoho produkčního systému,“ vysvětluje Spáčil. 

Proto rychle roste i tým, který po třech letech fungování ještě nedávno měl jenom pět členů. Dnes už je to trojnásobek a do konce roku by to mohla být až třicítka. „Momentálně sháníme zkušeného UX designera a experta na QA,“ vyjmenovává šéf firmy aktuální poptávku nedostatkového zboží. „Zároveň nabízíme pozici pro aktivního stážistu, který by si chtěl vyzkoušet práci ve startupu a měl k tomu odpovídající nadšení,“ dodává s tím, že zajímavé práce bude dost.  

Tým Videoflotu
Autor: Videoflot

Původní tým Videoflotu

Startup momentálně sídlí v největším brněnském natáčecím ateliéru. Už teď ale hledá větší prostory, ve kterých by mohl při současném tempu růstu fungovat minimálně další dva roky. 

ebf - tip do článku - debata

Brněnské startupy a milionové investice

Videoflot je letos už druhým brněnským startupem, který přilákal, na tuzemské poměry, vysokou investici. Už v dubnu totiž šedesátimilionovou injekci ohlásil univerzitní projekt Codasip, který se specializuje na procesory ASIP, které  jsou a budou motorem přicházející éry internetu věcí.  

„Codasip mění způsob, jakým jsou dnes aplikačně specifické procesy navrhovány. Těší nás, že můžeme této společnosti pomoci expandovat na nové trhy,“ říká Vladislav Jež z Credo Ventures. Za investicí ale stál i spoluzakladatel AVG Karel OblukEduard Kučera z Avastu.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).