Hlavní navigace

Americký Fortinet chce ovládnout český trh s kybernetickou bezpečností

Autor: Fortinet
Jan Sedlák

Fortinet u nás roste o více než 50 procent ročně a do dvou let chce porazit Cisco i Check Point.

Doba čtení: 2 minuty

Americká společnost Fortinet se chce stát jedničkou na českém trhu s kybernetickou bezpečností. „Během dvou let budeme jednička na našem trhu. Po celém světě toho chceme dosáhnout do roku 2020,“ věří si ředitel Fortinetu pro střední a východní Evropu Ondřej Šťáhlavský.

Fortinetu se daří držet silné tempo růstu. „V mém regionu meziročně rosteme o více než 50 procent a jen Česko si připisuje růst výrazně nad 50 procent. U nás mluvíme o milionech dolarů,“ navazuje Šťáhlavský. „Podobné tempo růstu si udržíme další dva roky,“ slibuje.

Americký podnik se v současné době podle čísel IDC na tuzemském trhu vyskytuje na třetím místě (podíl mezi sedmi až osmi procenty) kousek za izraelskou firmou Check Point Software Technologies. První je i díky historicky silnému postavení Cisco Systems.

Zajímavé bude sledovat i to, jak se u nás bude dařit Palo Alto Networks. V Americe oblíbená značka v Česku sbírá partnery. „Rok či dva a Palo Alto to nějakým způsobem dotáhne,“ myslí si regionální šéf Fortinetu.

Technická podpora řízená z Česka

Sílící postavení Fortinetu je na trhu vidět a během hovorů s lidmi z oboru lze narazit na různé komentáře – některé tradičně zmiňují i podstřelování cen.

„Změnili jsme cenovou hladinu na českém trhu. Check Point se přizpůsobuje, Cisco horko těžko. Ale ceny v žádném případě nepodstřelujeme. Vše máme nastaveno tak, že jasně vyděláváme,“ říká k tomu Šťáhlavský.

Fortinet dokáže dosáhnout na zajímavé ceny díky historickému vývoji vlastních čipů v hardwarových bezpečnostních produktech, na jejichž bedra pak přesouvá různé funkce, třeba šifrování, porovnávání řetězců a podobně. Dnes už to samozřejmě dělá více firem, Fortinet ale se svými ASIC čipy dosahuje nižších cen, než jaké mají třeba FPGA čipy.

Americká firma chce po světě včetně Česka růst i díky bezdrátovým technologiím, což je byznys, do kterého více vstupuje po loňské akvizici společnosti Meru Networks.

Fortinet má v Česku vedle prodejní části také technickou podporu pro region střední a východní Evropy. Pracuje v ní přes 70 lidí včetně „level 3“ inženýrů na složité záležitosti.

Našli jste v článku chybu?