Hlavní navigace

Americký Fortinet chce ovládnout český trh s kybernetickou bezpečností

27. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Fortinet
Fortinet u nás roste o více než 50 procent ročně a do dvou let chce porazit Cisco i Check Point.

Americká společnost Fortinet se chce stát jedničkou na českém trhu s kybernetickou bezpečností. „Během dvou let budeme jednička na našem trhu. Po celém světě toho chceme dosáhnout do roku 2020,“ věří si ředitel Fortinetu pro střední a východní Evropu Ondřej Šťáhlavský.

Fortinetu se daří držet silné tempo růstu. „V mém regionu meziročně rosteme o více než 50 procent a jen Česko si připisuje růst výrazně nad 50 procent. U nás mluvíme o milionech dolarů,“ navazuje Šťáhlavský. „Podobné tempo růstu si udržíme další dva roky,“ slibuje.

Americký podnik se v současné době podle čísel IDC na tuzemském trhu vyskytuje na třetím místě (podíl mezi sedmi až osmi procenty) kousek za izraelskou firmou Check Point Software Technologies. První je i díky historicky silnému postavení Cisco Systems.

Zajímavé bude sledovat i to, jak se u nás bude dařit Palo Alto Networks. V Americe oblíbená značka v Česku sbírá partnery. „Rok či dva a Palo Alto to nějakým způsobem dotáhne,“ myslí si regionální šéf Fortinetu.

Technická podpora řízená z Česka

Sílící postavení Fortinetu je na trhu vidět a během hovorů s lidmi z oboru lze narazit na různé komentáře – některé tradičně zmiňují i podstřelování cen.

„Změnili jsme cenovou hladinu na českém trhu. Check Point se přizpůsobuje, Cisco horko těžko. Ale ceny v žádném případě nepodstřelujeme. Vše máme nastaveno tak, že jasně vyděláváme,“ říká k tomu Šťáhlavský.

Fortinet dokáže dosáhnout na zajímavé ceny díky historickému vývoji vlastních čipů v hardwarových bezpečnostních produktech, na jejichž bedra pak přesouvá různé funkce, třeba šifrování, porovnávání řetězců a podobně. Dnes už to samozřejmě dělá více firem, Fortinet ale se svými ASIC čipy dosahuje nižších cen, než jaké mají třeba FPGA čipy.

MM socky3

Americká firma chce po světě včetně Česka růst i díky bezdrátovým technologiím, což je byznys, do kterého více vstupuje po loňské akvizici společnosti Meru Networks.

Fortinet má v Česku vedle prodejní části také technickou podporu pro region střední a východní Evropy. Pracuje v ní přes 70 lidí včetně „level 3“ inženýrů na složité záležitosti.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.