Hlavní navigace

Američtí investoři se dostali do Seznamu a rozhlížejí se dál

22. 6. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Zapíše se rok 2007 jako definitivní konec "českého internetového rybníčku"? Mohou konečně tuzemské internetové projekty čekat na americký sen? A naplňují se už vize, že český Internet ovládnou Američané? Ze sílícího zájmu amerických "dravců" o české servery lze už odvodit hodně. Zvláště po událostech posledních týdnů.

Značný ohlas vyvolal nedávný rozhovor se švýcarským investorem a „business andělem“ Martinem Saidlerem a jeho vize směřování českých internetových projektů. Za 24 měsíců bude český Internet pod kontrolou amerických internetových firem. Vedle nich tady budou ještě zastoupeny velké evropské země – Německo, Francie a Velká Británie. Bude existovat jen jeden český projekt, a to Seznam, pokud se ovšem pan Ivo Lukačovič nerozhodne prodat svůj podnik. Já si ale těžko dovedu představit, že by Seznam mohl vydržet ten tlak, prohlásil na konci února Martin Saidler.

To ale vyvolalo rozporuplné reakce. S vizí „prodeje“ českého Internetu americkým firmám nesouhlasilo v anketě na Lupě dokonce 64 procent čtenářů, dvaadvacet procent jich sice souhlasilo, ale přiklonilo se k pozdějšímu termínu než dva roky.

Na výroky Martina Saidlera reagoval začátkem března i zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. Ten nabídl Lupě rozhovor a velmi se snažil vize o vstupu Američanů do českých internetových vod mírnit. A připojil svou zkušenost s velkými investory v Česku. Podle něj většina koupených serverů „šla s úspěchem dolů“. Globální firmy se totiž na lokálních trzích chovají hloupě, protože tam slepě aplikují poučky, které fungují jinde, zhodnotil jejich postup Ivo Lukačovič.

Od rozhovoru s Ivem Lukačovičem ale neuplynul ani měsíc a ukázalo se, že do Seznamu vstoupila velká americká firma. Newyorský Tiger Holding byl původně hedge fond a jeho obchody byly často ve znamení riskantních a hazardních investic (oficiální název zní Tiger Global Management, LLC a jako správný hedge fond také nemá své webové stránky). Lidé z Tiger Holdingu ale stále vystupují i v jiných státech velmi dravě, takže se jejich krok nedá v Česku považovat za zkoušku. Když už se totiž někde objeví, je to na základě podrobných analýz a určitě to není náhoda. A že zrovna začali u Seznamu, mluví samo za sebe.

Ivo Lukačovič se přitom tvářil tak, že o tom dopředu vůbec nevěděl. (O prodeji 30procentního podílu byl Seznam informován společností Lycos Europe ve stejný den, kdy k prodeji balíku akcií došlo, stojí v tiskové zprávě.) Zajímavou roli zde také hraje právě Martin Saidler a jeho švýcarská investiční společnost Centralway Holding, se kterou už Tiger Holding několikrát jednal. Bývalý majitel Lycos Europe měl finanční problémy, a musel to proto prodat. Ivo Lukačovič tedy neměl na výběr, protože on sám ty peníze neměl, aby si to mohl zafinancovat sám. Nyní je třetina pod kontrolou americké firmy, a to je teprve začátek. Tak jako každý rozumný investor určitě požadovali změnu akcionářské smlouvy, takže je jisté, že o tom pan Lukačovič věděl, říká Martin Saidler. To nakonec přiznal na přímý dotaz i sám Ivo Lukačovič. Ano, věděl jsem o prodeji od samého počátku, uvedl bez dalších podrobností.

Dosavadní chování Tiger Holdingu a samotné dění uvnitř Seznamu také dává za pravdu slovům Martina Saidlera, že český Internet začínají mít v ruce Američané. Vše rovněž napovídá tomu, že první velký globální hráč rozjíždí svou akci v Česku naplno. Jen pár dní po oznámení vstupu Američanů do Seznamu to byli totiž právě oni, kdo Martina Saidlera oslovil s nabídkou spolupráce.

Já jsem jednal s jejich zástupcem v New Yorku hned týden poté, co to bylo v Česku oznámené. Oni budou v investicích dál pokračovat ve východní a střední Evropě, takže toto je teprve začátek. My jsme teď v blízkém kontaktu s jejich managementem. Oni mají také zájem o jiné investice, například v Rusku jim patří největší ruský vyhledávač Yandex. A je tedy otázka času, dokdy existuje synergický efekt mezi ruskými a českými investicemi, uvedl dále švýcarský investor.

O čem konkrétně jednal Tiger Holding s Centralway a co spolu dohodli, ale nechtěl Martin Saidler zatím prozradit. Prý ale spolu začali spolupracovat hned v několika oblastech. Něco je také teprve v jednání, rozmýšleli jsme například nějaké kroky ohledně projektu Invia, ale tam ještě není rozhodnuto. Ale aktuálně společně hovoříme o všech věcech, které jsou součástí našeho portfolia, dodal.

Podle Martina Saidlera tyto události značně ovlivní nejen podobu Seznamu, ale i Centra a Atlasu a ostatních velkých portálů. Tiger Holding se totiž vždy snaží své investice rychle zpeněžit. To je absolutně legitimní a je to jejich byznys. Předpokládám, že v blízké době se na Seznamu objeví nové logo, anebo ‚Seznam.cz the member of‘. Existuje možná deset hráčů na světě, kteří mohou mít o to zájem. Jeden z nich je třeba Yahoo či jiný portál.

Zakladatel Seznamu ale tvrdí, že vstup Tiger Holdingu podobu portálu nijak neovlivní. Nemají žádný vliv na exekutivu ani na rozhodování firmy. Jsou pouze 30procentní akcionáři bez jakýchkoli práv nad rámec obchodního zákoníku, uvedl Ivo Lukačovič.

Podle Martina Saidlera ani vstup dravých Američanů nepřiměje Seznam expandovat dál do zahraničí. Podle mě na to nemají finanční prostředky a jiné oblasti už jsou obsazené. Zůstane mu tedy český a částečně slovenský trh. Takže nyní záleží, kdy se Tiger Holding rozhodne ho prodat, nebo s ním také může jít na burzu, řekl.

V dubnové tiskové zprávě se Ivo Lukačovič vyjádřil, že pro Seznam.cz ani pro něj osobně se nic nemění. Došlo k výměně minoritního akcionáře, což nemá vliv na chod firmy. Na svém blogu, kde většinou píše o všech podstatných změnách na Seznamu, tomu ale nevěnoval ani řádku. Během červnové diskuse se studenty v Brně Ivo Lukačovič pouze potvrdil, že o expanzi do zahraničí neuvažuje.

Nyní ještě podotkl, že co udělají Američané s 30procentním podílem v Seznamu, je mu jedno. Je to čistě jejich věc, je to jejich majetek. Je celkem logické, že budou chtít podíl prodat, ostatně proto tento podíl také kupovali, aby jej prodali se ziskem. Na tom je založen jejich byznys. Nový majitel akcií však bude mít stejná práva jako majitel předchozí, to jest pouze práva minoritního akcionáře. Proto mi je celkem jedno, komu tento podíl prodají, uvedl.

Cloud 22 temata

Poukázal také na fakt, že sedm z deseti nejnavštěvova­nějších serverů v Česku podle denní návštěvnosti je v českých rukách. Jeden z nich vlastní německá společnost, zbylé dva venture investoři, kteří je dosud neprodali. Takže Američané nevlastní ani jeden server v české top 10, a pokud vím, tak ani v první dvacítce, odmítá Ivo Lukačovič vize, že do dvou let budou pod hlavičkou USA všechny velké české servery.

Podle dostupných informací ale oslovili zástupci Tiger Holdingu více vytipovaných českých firem. To napovídá tomu, že export bude pokračovat a své peníze budou chtít dostat rychle zpět. Je také docela možné, že jejich investice do Seznamu bude přeprodaná až nečekaně brzy. Je tedy nesporné, že se na českém Internetu začínají dít věci dosud nevídané. Z jedné strany sem vstupují velké mediální domy (jako například Axel Springer v případu Auto.cz) a z druhé strany se sem dostává vyloženě americký kapitál. A právě Američané se zde stávají štikami, které se v českém rybníku nespokojí jen s jedním soustem.

Anketa

Pokusí se Tiger Holding ovlivnit podobu Seznamu, nebo ne?

Autor článku

Autor je editorem zpravodajského serveru iDNES....