Hlavní navigace

Analogová ČT 1 na Lysé hoře skončí 30. dubna a s ní i 16 převaděčů

25. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
25. 3. 2011

UVNITŘ SEZNAM VYPÍNANÝCH PŘEVADĚČŮ Předčasné vypnutí analogového vysílání svého prvního programu z vysílače Lysá hora v Beskydech odsouhlasila Česká televize. Stane se tak v noci z 30. dubna na 1. května, zatímco Technický plán přechodu (TPP) ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání počítal až s koncem letošního listopadu. Rozhodnutí ČT umožní 1. května spustit vysílání digitálního multiplexu 2 z Lysé hory na kanálu 37, který nyní využívá analogová ČT 1, stejně jako na ostravských Hošťálkovicích.

K TÉMATU: Ostravsku hrozí „digitální kolaps“: start multiplexů 2 a 3 z Hošťálkovic ohrožen

Multiplex 2 na dalším ostravském vysílači Hladnov, odkud nyní vysílá na dočasném kanálu 39, bude moci ve stejný den přejít na definitivní kanál 37. Všechny tři vysílače (Hošťálkovice, Hladnov a Lysá hora) tak vytvoří jednofrekvenční síť multiplexu 2 na kanálu 37. Podobným způsobem už vysílá veřejnoprávní multiplex 1, který využívá všechny tři vysílače na kanálu 54. Společně s analogovou ČT 1 na Lysé hoře skončí i 16 návazných analogových převaděčů tohoto programu. Jejich signály budou od 4. dubna 2011 označené piktogramem, slíbil Štěpán Janda z tiskového odboru ČT.

ČTĚTE TAKÉ: Otazníky okolo vypínání analogu na Lysé hoře: duben, nebo listopad?

Česká televize dlouhodobě usiluje o urychlení přechodu od analogového k digitálnímu zemskému vysílání, zpracovala v tomto ohledu již řadu návrhů. Zatím nikdy se však nepodařilo dosáhnout dohody všech zainteresovaných stran. Stejné resumé má bohužel i snaha o řešení situace na Ostravsku, konstatuje Janda. ČT podle něj navrhovala pro Ostravsko provedení všech plánovaných kroků najednou k 30. dubnu 2011. Tím by se dosáhlo v předstihu cílového stavu televizní digitalizace v celém regionu. Na finálním jednání na Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ) ve čtvrtek 24. března 2011 se ovšem ukázalo, že k takovému řešení nelze získat souhlas našich partnerů, dodal Janda.

NAPSALI JSME: Česká televize zahájila digitální vysílání z Lysé hory na Ostravsku

ebf - tip do článku - debata

Kavčí hory mají oprávnění samostatně postupovat při vypínání analogového vysílání programu ČT 2, který postupně uvolňoval kmitočty pro digitální vysílání. Stejná výjimka se ovšem netýkala programu ČT 1, pro jehož předčasné vypnutí na Lysé hoře si Kavčí hory vyžádaly souhlas ČTÚ a Národní koordinační skupiny pro digitalizaci. Oba orgány dnes ve svém stanovisku doručeném České televizi konstatovaly, že navrhovaný postup ČT je plně v souladu s nařízením vlády č. 161 ze dne 28. dubna 2008 o TPP, doplnil Janda.

Česká televize je i nadále přesvědčena, že ve stávající fázi digitalizace zemského televizního vysílání existuje prostor pro eliminaci různých přechodných řešení a urychlení celého procesu. Vyzývá proto své partnery, aby znovu posoudili celou situaci a přehodnotili svá dosavadní stanoviska, dodala ČT v oficiální tiskové zprávě. Na Ostravsku je třeba vyřešit ještě jednu kmitočtovou kolizi. V noci z 30. dubna na 1. května má z vysílače Hošťálkovice začít vysílat multiplex 3 na definitivním kanále 48. Tento kanál ale na stejném vysílači využívá k analogovému vysílání televize Prima a podle TPP by jej měla opustit až v listopadu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).