Hlavní navigace

Andrew Verbitsky (Airbnb): Liberec je zajímavý. Má vyšší nájmy než Praha

2. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kontroverze a spory s radnicemi postup Airbnb nezastavily. Praha je podle regionálního šéfa americké služby nadějným místem. Zálusk má i na další města.

Sto padesát eur. To je částka, kterou jsou v průměru ochotni zaplatit zahraniční turisté za noc v bytě v centru Prahy. Služba Airbnb se totiž pomalu zabydluje i v Česku. I přesto, že její tažení světem budí stejné emoce, jako třeba expanze taxikářského Uberu.

Města mají se službou, která se tváří jen jako tržiště, problém především proto, že se kvůli pronájmům vybydlují centra měst. Pochybnosti mají dost často i o tom, zda hostitelé své příjmy přiznávají ke zdanění, respektive zda odvádějí poplatky za turisty radnicím. Aktuálně mají na Airbnb spadeno úředníci třeba v Barceloně a klíčové hlasování o jeho budoucnosti má na 3. listopadu naplánováno i americké San Francisco.

Komunita je důležitá

Andrew Verbitsky, který řídí pro Airbnb fungování služby ve střední a východní Evropě, říká, že chce podporovat budování komunity. I proto se mu líbí česká metropole, kde zatím převažují individuální pronajímatelé. „Jen sto čtyřicet pražských hostitelů má v našem systému zaregistrováno víc než pět bytů,“ řekl v rozhovoru v časopisu Index.

Praha podle něj navíc roste velmi rychle a jen za poslední rok poskočila o padesát procent. „V Česku jsou populární ještě Karlovy Vary, Brno a překvapivě Liberec. Právě město na severu je zajímavé, protože tam jsou ceny nájmů vyšší než v Praze,“ tvrdí Verbitsky.

Airbnb v Česku
Meziroční nárůst tuzemských turistů Meziroční nárůst zahraničních turistů Nárůst počtu pronajímatelů Aktuální počty nabízených bytů
Česká republika 140 % 129 % 88 % 7839
Brno 194 % 129 % 83 % 262
Karlovy Vary 144 % 79 % 85 % 317
Liberec 177 % 95 % 87 % 336
Ostatní města 272 % 161 % 117 % 1059
Praha 135 % 117 % 84 % 5865

Podle dat Airbnb proudí do bytů tuzemských uživatelů Airbnb nejčastěji turisté z USA, Ruska a třetí příčka patří tuzemským cestovatelům. 

Riziko pro levné hotely a prostředníci

„V Praze máme necelých 6 000 nabídek, z toho každá má v průměru 1,6 lůžka, tedy necelé dvě postele. Taková je naše současná kapacita, ale v současnosti rychle rosteme a do června nebo července příštího roku se nejspíš dostaneme na dvojnásobek,“ vypočítává v Indexu Verbitsky s tím, že prostor pro růst stále existuje. Třeba v Chorvatsku má totiž Airbnb v nabídce už více lůžek než všechny hotely dohromady.

K Airbnb se už i v Česku postupně přidávají další služby, které pomáhají tuzemským hostitelům vydělávat na svých bytech. Jedním z nich je třeba kanadská služba Flatbook. Funguje tak, že hostitel bere 85 procent z peněz, které Flatbook vybere od turistů, nebo dostává jen předem domluvený nájem.

Během letošní letní sezóny zastupoval Flatbook v Praze Luboš Kulhánek. „Flatbook je v podstatě prostředníkem mezi Airbnb a majiteli bytů. My jsme ze šedesátky zájemců vybrali šest použitelných bytů, které jsme během prázdnin dokázali vytěžit na víc než 70 procent,“ tvrdí Kulhánek s tím, že teď se rozhoduje, jestli budou fungovat i v další sezóně.

MM_SS3

Podle Kulhánka sdílená ekonomika ohrožuje především levnější hotely se třemi a méně hvězdami. Podobně jako naráží na důsledky cenové války globální Uber, musí s levným bydlením bojovat i Airbnb. 

„Pronajímat byty přes Airbnb se vyplatí především na Praze 1 a 2. V širším centru už jsou cenově schopné bytům konkurovat i hotely,“ tvrdí Kulhánek. Podle něj už ale nová služba vytváří i nové způsoby obživy. „Stačí mít pět pronajatých bytů v centru a starat se o ně. Je samozřejmě dobré, když o tom ví majitel,“ dodává. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.