Hlavní navigace

Antipirátští právníci okrádali své klienty – velké firmy ze šoubyznysu

Autor: Isifa
Jan Beránek

Praktiky dánské firmy odhalil audit od Deloitte. Ten zjistil, že právnická firma své klienty obrala minimálně o patnáct milionů dolarů.

Podobně jako v tuzemsku nebo ve zbytku světa, i v Dánsku se dal zábavní průmysl dohromady, aby vytvořil jednotnou frontu proti internetovému pirátství. Pojmenoval ji Antipiratgruppen.

Hudební a filmová studia ale potřebovala právníky. Právníky, kteří se do tématu zakousnou. Kancelář Johan Schlüter se do toho podle serveru TorrentFreak pustila a už v roce 2004 založila protipirátskou firmu DtecNet, která stojí i za programem, který je zaměřen na nalézání a mazání softwaru na sdílení souborů v počítačích uživatelů.

Firma brzy prorazila i v cizině a stala se partnerem americké Motion Picture Association of America (MPAA) a Recording Industry Association of America (RIAA) pro potírání pirátského sdílení obsahu.

Dále spolupracovala i s dánskou antipirátskou skupinou, která se během let přejmenovala na RettighedsAlliancen, tedy na alianci chránící autorská práva. V roce 2010 prodali právníci svůj DtecNet americkému MarkMonitoru

Marcom

Právní firma pak pracovala i pro dánská studia sdružená do asociací CAB, Filmkopi a Filmret, pro která spravovala výběr autorských poplatků. A letos v lednu studia oslovila americké auditory, aby prozkoumali, jak Johan Schlüter hospodaří. 

Studie podle Torrentfreaku ukázala, že od roku 2011 zůstalo právníkům za nehty v přepočtu patnáct milionů dolarů. „Je to hluboké zklamání. Skončit dlouholetou spolupráci takovým způsobem,“ okomentoval překvapení a ztrátu důvěry Klaus Hansen, šéf asociace producentů. 

Našli jste v článku chybu?
4. 7. 2015 21:42

Vy ale nejste zákazník. Takže ani nejste ničím pánem. Pořád se tady chlubíte že máte všechno zadarmo. A free. Autorský a další zákony vám to umožňují, nic proti. Ale stejně tak nikdo nemusí poslouchat vaše držkování. Jejich zákazník nejste, takže si nemáte na co stěžovat.

9. 7. 2015 10:17
krakonoš (neregistrovaný)

S gravitací se nedá cvičit, jako s magnetickým polem. Gravitace je totiž doprovodnou vlastností každé hmoty bez výjimky, magnetické je jen něco.