Hlavní navigace

APO se vyjadřuje k problému cache serveru na CESNETu

31. 5. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

To je zase jednou aféra. Proxy cache jsou tu už pár let, ale doposud nikoho příliš nevzrušovaly - používaly se totiž málo. Věci se ale mění a vášně překypují. V pátek své prohlášení k celé věci vydala i Asociace poskytovatelů obsahu sítě Internet.

Asociace poskytovatelů obsahu sítě Internet (APO), sdružující renomované organizace poskytující Internetu náplň, se pozastavuje nad praxí, která vyvrcholila v posledních dnech napojením akademické počítačové sítě TEN 34 k Internetu prostřednictvím centrálního transparentního cache serveru. Jakkoli členové APO chápou podobná opatření z technického hlediska jako přínos k uvolnění průchodnosti sítí českého Internetu, považují za nutné upozornit na některá úskalí, která podobný nekoordinovaný postup může způsobit.

Ukládáním obsahu cizích počítačových serverů do cache paměti jsou de facto dále šířeny materiály opatřené copyrightem bez vědomí a kontroly jejich autorů. Navíc dochází k poškozování zájmů majitelů serverů, které díky cachování svého obsahu vykazují nižší návštěvnost, na jejíž výši však často záleží zakázky komerční reklamy – jediný zdroj příjmů některých subjektů působících na Internetu. Praktiky cachovacích serverů tak v některých případech nepřímo ohrožují samotnou existenci bezúplatně poskytovaných stránek na Internetu.

APO proto vyzývá správce sítě TEN 34 a dalších velkých počítačových serverů (včetně podnikových), které bez předchozího smluvního ujednání ukládají do paměti svých systémů stránky poskytující obsah, aby

  • respektovali zájmy poskytovatelů obsahu a v budoucnu je předem informovali o svých záměrech
  • po dohodě poskytovatelům obsahu umožnili sledování přístupů na jejich stránky uložené v pamětích cache serverů
  • po dohodě s poskytovateli obsahu zaručili trvalou aktuálnost jejich stránek ve vlastních serverech
  • informovali o způsobu, jak při výpadku cache zajistí přístup svých uživatelů na stránky poskytovatelů ob­sahu

Za prezidium APO Ivo Svěrčina, e-mail: apo@apo.cz

Dovolím si doušku. Toto stanovisko je podle mého názoru v některých bodech trochu přehnané, ale beru jej jako reakci na nepříliš vstřícný postoj, který CESNET v počátcích celého případu zaujal. Nejlepší by v tuto chvíli bylo zchladit hlavy a domluvit se na nějakém rozumném řešení. Je evidentní, a i CESNET to ve svém oficiálním stanovisku zdůrazňuje, že správci serverů mají v rukou technické prostředky, jak cachování svých stránek zabránit. To však přece není ta správná cesta – a ani jedna ze stran takového stavu jistě nechce docílit.

Proxy cache zde jsou už nějaký čas a přispívají k zlepšení průchodnosti Internetu – to je jistě společný zájem všech, kteří na Internetu působí. Nikdo proto nechce zakázat jejich používání. Když APO poukazuje na to, že zde dost možná dochází k porušování autorského zákona, nesleduje tím podle mého názoru zrušení cache, ale snaží se jen CESNETu (a jeho případným následovníkům) naznačit, že namístě je vstřícnější přístup. V podstatě se věci točí stále kolem jednoho problému a doufám, že následující dny přinesou rozumné rozuzlení.

UXD

Marek Antoš

Související články:

* CESNET v TENu zavádí novou cache a provozovatelé serverů prskají
* Jsou proxy cache nepřátelé lidstva?!
* Stanovisko CESNETu k provozu transparentní cache v síti TEN-34 CZ

* Kdo to chodí po českém Internetu?
* Kdo mi to loupe perníček?
* Boga jego

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.