Hlavní navigace

Apple čelí hromadné žalobě kvůli Wi-Fi Assist v iOS 9

Autor: Apple
Daniel Dočekal

Automatické přepnutí na mobilní data při nekvalitním Wi-Fi se uživatelům nelíbí. Opět poučení, proč uživatelům automaticky nezapínat věci, které nechtějí.

Podle AppleInsideru na Apple míří hromadná žaloba, dožadující se 5 milionů dolarů kvůli funkčnosti jménem Wi-Fi Assist. Ta se objevila poprvé v iOS 9 a funguje tak, že pokud se kvalita Wi-Fi připojení ukáže jako nedostatečná, mobilní telefon přepne na mobilní data.

Funkčnost to může být užitečná, ale zároveň může způsobit problémy tam, kde nic netušící uživatel během chvíle vyčerpá měsíční limit dat (FUP). Nepříjemné to může být hlavně v situaci, kdy operátoři uživatelům po vyčerpání limitu automaticky „dokupují“ další data.

Apple u Wi-Fi Assist udělal klasickou chybu: po instalaci iOS 9 uživatelům službu automaticky zapnul, místo toho, aby jim umožnil samostatně se rozhodnout, jestli je pro ně užitečná. Uživatel si sice může Wi-Fi Assist vypnout v Nastavení, ale moc nepomáhá například to, že v některých iPadech možnost vypnutí není a vůbec není jisté, jestli v nich tato funkce je či není.

Content 2017 - tip Footshop

Apple se snaží situaci zlehčovat tím, že by mělo jít pouze o „malé“ navýšení při užívání mobilních dat, nebo tím, že funkčnost není aktivní při roamingu a že se aktivuje pouze, pokud je aplikace na popředí. Prý také nefunguje pro aplikace třetích stran, které používají velké množství dat (například hudební a video streaming).

Wi-Fi Assist je v nastavení navíc ukrytý ve spodní části voleb pro mobilní data. Což v praxi představuje nutnost přeskočit i několik desítek nastavení pro jednotlivé aplikace – „Wi-Fi Assist“ zapnutí a vypnutí najdete až před volbou pro reset statistiky. Pokud jste si tuto funkčnost ještě nevypnuli, je možná nejvyšší čas to udělat. 

Našli jste v článku chybu?
4. 11. 2015 22:42

A já si lámal hlavu, proč mi najednou mizí wifi i tam kde normálně bez problémů fungovala. Když jsem šel do Nastavení, tak na chvilku svítila a po přepnutí do aplikace hned zmizela. Vtipné je, že nové vyhledávání v Nastavení na "wi-fi" ani na "assist" tuhle option nenajde. Takže jsem musel dočíst článek až do konce!

29. 10. 2015 7:39

Ten závěr se mi nezdá: aktualizace přes LTE stahuje jen po výslovném souhlasu. A popsané mi build 10166 nedělá, tak nevím. Kromě toho, máte-li malý FUP, tak stejně musíte mobilní data vypnout, protože se můžou používat na pozadí (na to W10M upozorňuje) - ale tohle platí snad všude.