Hlavní navigace

Apple demonstruje možnosti HTML 5, ale jen pro své Safari

Jiří Macich ml.

Apple nedávno spustil web představující technologické možnosti HTML 5. Bohužel se na ně běžně mohou podívat jen uživatelé Safari. Uživatelé využívající konkurenční prohlížeče se dočkají jen nabídky ke stažení Safari. Odůvodněním je, že daná ukázka byla navržena s ohledem na podporu nejnovějších standardů právě v Safari. Takový přístup se nelíbí konkurenci, protože prý k demonstraci HTML 5 podobným stylem není technický důvod. Google Chrome nebo Mozilla Firefox umí dané ukázky zpracovat také,…

Apple nedávno spustil web představující technologické možnosti HTML 5. Bohužel se na ně běžně mohou podívat jen uživatelé Safari. Uživatelé využívající konkurenční prohlížeče se dočkají jen nabídky ke stažení Safari. Odůvodněním je, že daná ukázka byla navržena s ohledem na podporu nejnovějších standardů právě v Safari. Takový přístup se nelíbí konkurenci, protože prý k demonstraci HTML 5 podobným stylem není technický důvod. Google Chrome nebo Mozilla Firefox umí dané ukázky zpracovat také, což si ostatně lze ověřit podstrčením falešné identifikace browseru. Mám velký problém potlačit své opovržení nad arogancí Applu a směšné prezentaci HTML 5, nechal se na Twitteru slyšet Mike Shaver, CTO z Mozilla Corporation.

Pokud stránka nepracuje v Opeře nebo dalších prohlížečích, není to proto, že by tyto prohlížeče nepodporovaly HTML 5. Je to proto, že Apple používá sledování prohlížečů podle vendor prefixů, a navíc ty testy moc HTML5 netestují. Většina z těch demonstrací vypadá, že nemají ve skutečnosti s HTML5 co do činění, uvedl Haavard Moen ze společnosti Opera Software. Faktem je, že podobných demonstračních webů existuje více, ale jen hrstka z nich protežuje konkrétní prohlížeč ve smyslu, že by ostatní blokovala i přesto, že to není z technického hlediska nutné. (Zdroják.cz)

Našli jste v článku chybu?
7. 6. 2010 13:20
Zřejmě jste zprávičku nečetl, protože jinak bystě věděl, že řeč je o prezentaci http://www.apple.com/html5, nikoliv o Safari Dev Center (kde omezení ukázek jen na Safari je z principu víceméně samozřejmé podobně jako na webu Internet Explorer 9: Platform Demos).
7. 6. 2010 13:54
Mě osobně je celkem jedno kdy, kde, jak a proč Apple demonstruje HTML 5. Já pouze referuji o vzniklé situaci a reakcích na ni.