Hlavní navigace

Apple se chce zapojit do výzkumu genů. Pro vědce by sbíral DNA zákazníků

6. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Apple
Prostřednictvím nástrojů ResearchKit by mohli vědci získávat množství nových dat, která by mohla pomoci v genetickém výzkumu.

iPhony by se mohly stát novým nástrojem pro genetiky. Podle serveru MIT Technology Review spolupracuje Apple s americkými vědci na vývoji aplikací, které by mohly zapojit majitele přístrojů s nakousnutým jablkem do genetického výzkumu. 

Aplikace by měly běžet na platformě ResearchKit, kterou Apple poskytl vývojářům specializujícím se na zdravotnictví letos v březnu. Umožňuje především získávat data ze senzorů, kterými iPhony nebo nově i Apple Watch sledují své majitele.

Na světě je už první pětice aplikací, které sbírají data ohledně astmatu či cukrovky. Existuje ale i třeba služba mPower, která sleduje symptomy Parkinsonovy choroby. „ResearchKit se setkal s velkou odezvou. Další na řadě by tak mohl být sběr dat ohledně DNA,“ komentuje novinku genetik z Cold Spring Harbor Laboratory Gholson Lyon

Cílem je vytvářet studie z dat mezi miliony zákazníků Applu, kteří jsou rozeseti po celém světě. Zájem by o to byl. Jen během prvních čtyřiadvaceti hodin se dobrovolně zapojilo přes jedenáct tisíc lidí. 

Podle MIT Technology Review teď ale Apple chce pokročit dál a sbírat i DNA svých zákazníků. „Jedna z prvních studií by se měla věnovat předčasným porodům a měla by kombinovat genové testy s ostatními údaji, které by vědci a Apple získali z telefonů nastávajících rodiček,“ tvrdí autor zprávy.  

Content tip EARLY

Není to první pokus technologických firem o průnik do světa medicíny a naopak. Už letos na jaře se objevily informace ohledně projektu Genes For Good, kde se vědci snažili získat dobrovolníky pro svůj výzkum prostřednictvím Facebookové aplikace. V tomto případě šlo ale spíš o aktivitu vědců, kteří využili sociální síť pro nábor lidí. 

Pozadu ale nestojí ani Google, který pracuje na cloudovém řešení pro správu genetických informací v rámci projektu Google Genomics.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).