Hlavní navigace

ATO bude 5. září znovu rozhodovat o přijetí TV Barrandov, Óčka a Atmedie

17. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Všechny tři subjekty jsou už přidruženými členy asociace, nemají ale hlasovací právo. Jejich přijetí za řádné členy blokuje televize Nova, které hrozí vyloučení z ATO.

Tři nové členy se pokusí na valné hromadě 5. září přijmout Asociace televizních organizací (ATO), která je zadavatelem elektronického měření televizní sledovanosti v Česku. Řádnými členy se chtějí stát TV Barrandov, Óčko a agentura Atmedia, která zastupuje při prodeji reklamních časů asi dvacítku převážně kabelových a satelitních programů lokalizovaných do češtiny. Všichni tři žadatelé jsou už přidruženými členy ATO, ale oproti řádným členům nemají hlasovací právo.

K TÉMATU: ATO chce zrušit podmínku jednomyslného hlasování, Nova je proti

Přijetí tří nových členů blokuje televize Nova, která sama společně s agenturou Médea připravuje vlastní projekt měření televizní sledovanosti a podle informací serveru DigiZone.cz čile vyjednává se všemi třemi žadateli o řádné členství v ATO o jejich přistoupení do nového Sdružení pro měření sledovanosti, které je konkurencí vůči ATO. Přijetí Barrandova, Óčka a Atmedie za řádné členy ATO komplikují stanovy této asociace, podle nichž o tom musí rozhodnout všichni stávající členové ATO jednomyslně, tedy včetně Novy.

ČTĚTE TAKÉ: ATO považuje rozhodnutí Novy zavést vlastní měření sledovanosti za „krok zpět“

Řádnými členy ATO jsou nyní kromě Novy také Česká televize, Prima a Asociace komunikačních agentur (AKA), jejímž prostřednictvím je v ATO zastoupená i agentura Médea. Souběžně s jednáním o přijetí nových řádných členů má dojít k úpravě podílů hlasovacích práv jednotlivých subjektů zapojených v ATO. Dosavadní návrhy na snížení podílů Novy, ČT a Primy na stejnou hodnotu, která by těmto televizím zajišťovala stejnou váhu při hlasování, ale Nova odmítá.

NAPSALI JSME: Nova chce vlastního poskytovatele peoplemetrových dat. Vypsala tendr

Nový návrh, který předložila hudební televize Óčko, podle týdeníku Marketing a Media předpokládá, že by se tato stanice podílela na hlasovacích právech, ale i úhradách za provoz peoplemetrů, 1,5 procenty. Hlasovací podíl TV Barrandov by byl 6,5 procenta, Atmedie dvě procenta, AKA 18 procent a největší tři televizní skupiny, tedy Nova, Prima a ČT, by měly po 24 procentech hlasovacích práv. Nova ale žádá, aby se podíl ČT výrazně snížil, protože si už z reklamního trhu neukusuje takový díl jako v minulosti (Nova žádá, ale hlasovací podíl ČT klesl na pouhých pět procent).

KL22 hlasovani

K VĚCI: Nova chce vybrat vlastního provozovatele peoplemetrů do konce srpna

Úpravy hlasovacích práv může ATO provést jedině změnou stanov, pro kterou musí hlasovat jednotně všichni její stálí členové. Proto se dá předpokládat, že jednání nebudou jednoduchá a mohou opět skončit fiaskem. Nelze ani vyloučit jednání o vyloučení Novy z ATO, protože podle stanov to je možné v případě, že některý ze stálých členů postupuje proti zájmům asociace. Vznik konkurenčního projektu měření sledovanosti televizí, který Nova připravuje, by ostatní členové mohli vnímat jako poškozování ATO.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.