Adobe se snaží ovládnout další segment. Po DTP a videu je tu web. Nepodporovat Flash je rozhodnutí Apple a má k tomu své důvody. Adobe jej opakovaně několikrát nechalo na holičkách a teď strašlivě křičí a ohání se zákazníky. Mnoho let trvalo, než se začaly řešit chyby a děravost Flashe. (Podrobnosti o sporu Apple a Adobe najdete na Lupě v článku P. Zandla.)
Je lepší mít funkční, rychlou aplikaci nebo mít aplikaci která tak trochu běží, trochu padá, nerespektuje doporučení ohledně ovládání a neskutečně žere výkon?
Pokud někdo bude dělat aplikaci, která bude běžet na kde čem, od stolních počítačů přes mobilní telefony, težko bude dělat verzi pro iPhone/iPad a dopracovávat dotykové ovládání.
Nepodporování Flashe a Silverlightu na iPadu i iPhonu znamená, že člověk nemůže sledovat videa z Netflixe a stovek dalších webů – jeden příklad z mnoha.
Flash je celkem naročný na výkon, proto ho Apple zařízl. A Silverlight je další uzavřený formát. Co HTML 5? To na iPhone a iPadu pracuje.
Pokud vím, lze sledovat např. bez problemů téměř všechny videa z YouTube. Netfix má dokonce bezplatnou aplikaci pro iPad. http://itunes.apple.com/us/app/netflix/id363590051?mt=8
Zkuste najít jiný příklad.
Mam doma od Apple APcko a iPad. Jsem kvuli tomu ovce? Ani jedno nema mys :-)
5) Spolupráce při zapojení do sítě s ostatními systémy také není ještě pořád na zrovna výtečné úrovni.
Zrovna to APcko mi prijde sitove na docela slusne urovni. V porovnani s ruznymi LinkSysy nebo Ovislinky je to fakt hvezda :-)
Je lepší mít funkční, rychlou aplikaci nebo mít aplikaci která tak trochu běží, trochu padá, nerespektuje doporučení ohledně ovládání a neskutečně žere výkon?
Osobně bych to nechal na uživateli. Navíc to dramatizujete. Objective-C není žádný rychlík, jeho vzor, podle kterého vznikl je ve Smalltalku, v jazyce, který se kritizoval mimo jiné pro neskutečnou pomalost. Obrovská řada jazyků bude rychlejší, než Objective-C.
Jobs prostě z Apple dělá sektu. Je jen otázkou času, kdy uživatel Apple při neustálém větším a větším přitahování štoubů bude muset projít inicializací, či jiným vstupním rituálem pro vstup do sekty.
Pokud někdo bude dělat aplikaci, která bude běžet na kde čem, od stolních počítačů přes mobilní telefony, težko bude dělat verzi pro iPhone/iPad a dopracovávat dotykové ovládání.
Pokud se dobře udělá standard, není to problém. Dnešní grafické prostředí stejně programátor nedělá, pouze nahází komponenty a přidá reakce na stav komponent.
Každá platforma si prodělala vývoj grafických knihoven do této fáze. Jobs tuhle fázi utnul v zárodku, takže uvidíte za pár let, že na tom bude Apple nakonec škodovat.
Je to stejné, jako kdybychom řekli, že programovat bude jen ten, kdo to dokonale umí. Nikdo jiný by na programování nesměl sáhnout. Pak zažijeme pár let vynikajícího sw, protože je budou dělat jen staší profesionálové. Následně umřou a nebude nic, protože evoluci mladých programátorů jsme zabránili, tudíž nikdo najednou neumí programovat.
Styl Apple a Jobse je vylízat všude smetanu. Nic proti tomu, ale ona se dá podřezat i větev, či kořeny, ze které to vyrůstá.
Jenže já se Vám snažím vysvětlit, že to není o technologii, ale o vývojářích.
Naopak je to o technologii více, než si myslíte. Vývojové nástroje se vyvíjejí. Já sám bych nechtěl dělat v nástrojích třeba jen 10 let starých.
A podívejte se třeba na takový GIMP pod Windows - jak vypadá, jak má problémy s češtinou v adresářové struktuře apod.
Právě GIMP je toho dokladem. GIMP vznikl v době, kdy si musel vyvinout i grafický systém a vzniklo tak Gtk a později GNOME. Kdyby vznikal GIMP dnes, tak se může soustředit přímo na podstatu aplikace. Jinak já GIMP pod Windows používám mnoho let a problémy s česky nazvanými adresáři jsem ani jednou nezaznamenal.
Takže myslet si, že když to šlo v Javě, VC++, GCC a kdoví kde ještě a vývojáři na to kašlali, že na to teď ve Flashi kašlat nebudou, mi přijde očekávání naivní a hlavně neopodstatněné.
A znovu, vývojáři na to nekašlali, jen neměli potřebné technologie. On vývojář sám je limitován časem (žije přeci jenom omezený počet let), penězi (kupodivu i vývojář musí jíst, nebo má touhu mít ženu a děti).
Jinak řečeno, technologie určuje tedy mnohem více, než jste schopen jí přisoudit.
Vy jste od nej fakt jeste nikdy nic necetl? :)
Vzdyt je to skoro vzdy totez:A k obsahu - tam bohuzel, jako obvykle, nic hlubokomyslnyho a prekvapivyho neni - je to jen kompilat vseobecne znamych veci, kterym podporuje nejakou svou "vizi, ktera proste musi byt pravdiva, jako ze se Hlavenka jmenuju".