Hlavní navigace

BBC rozdá svůj Micro Bit milionu dětí, mikropočítač dostanou zdarma

Autor: BBC
David Slížek

Ve Velké Británii se schyluje k velkému experimentu, který by měl na podzim povzbudit zájem dětí o digitální technologie a programování.

Letos v říjnu čeká až milion jedenáctiletých a dvanáctiletých školáků v Británii hezký dárek. BBC dá každémuzdarma svůj mikropočítač Micro Bit, se kterým mohou začít podle libosti experimentovat.

BBC tak chce inspirovat děti k tomu, aby se učily kreativně pracovat s technologiemi a rozvíjely své znalosti programování. Jde vlastně o zopakování podobného pokusu z 80. let, kdy BBC uvedla jednoduchý počítač Micro, který pomohl kompjůtrům prorazit do britských domácností. Samozřejmě i díky vládním dotacím jeho ceny.

Micro Bit je malá destička o rozměrech 4 × 5 cm. Najdete na ní 25 LED ve čtverci 5×5 (mohou tak zobrazovat třeba i písmena nebo číslice), dvě programovatelná tlačítka, akcelerometr a kompas. K jiným zařízením (smartphonům, počítačům, kamerám…) se může připojovat přes Bluetooth nebo USB a k dalším senzorům přes pětici I/O kroužků.


Autor: BBC

Oproti prototypu, který BBC ukázala na jaře, nemá finální Micro Bit slot pro baterii, energii tedy musí čerpat zvenčí – ze dvou tužkových baterií, nebo přes USB. 

Marcom


Autor: BBC

Podle BBC je Micro Bit ideálním doplňkem k „dospělejším“ mikropočítačům jako je Arduino nebo Raspberry Pi. Chování každé části Micro Bitu se dá programovat – potřebné nástroje zveřejní BBC během léta na webu www.microbit.co.uk. Na stránce bude i simulátor, který umožní otestovat konfigurace předtím, než je uživatel nahraje do mikropočítače.

Na projektu s BBC spolupracovalo 28 partnerů, včetně Microsoftu, ARM, Samsungu nebo Lancaster University. Po první vlně rozdávání bude Micro Bit možné i koupit.

Našli jste v článku chybu?
9. 7. 2015 17:56
Panzer (neregistrovaný)

A kdo má rád strojařinu, tak se hned pustí do fotříkova auta, co? No já začínal u merkuru a tohle je jeho, myslím, ekvivalent. Takže za mě palec nahoru.

9. 7. 2015 12:11
snehulak666 (neregistrovaný)

Pro hlupáka každý hlupák. Na jejich úroveň v mnoha odvětvích by nám bodlo se dostat :)

Má to pozbudit ty děti, které mají předpoklady. Samozřejmě né všechny, prostě prvotní impuls.