Takže co teď? Mám nechat do počítačů ve svém botnetu nainstalovat nějaký skript, který bude hlasovat, že moje škodlivé stránky jsou bezpečné, aby měly hezky zelené kolečko? :-)
Vidim to podobne, ale na druhou stranu me desi, ze dnes clovek musi v tom druhem videt vzdy zlodeje, ktery se ho snazi jen okrast. Desivy obraz spolecnosti.
Ono když není člověk blbej tak pozná stránky, které by mohly být nebezpečné, ale pro případ že bych selhal mám v Google chrome doplněk WOT, který obsahuje jakési "hlasování" o bezpečnosti, spolehlivosti atd.. a celá databáze je propojená, takže se například u odkazů na google zobrazuje logo-kolečko (buď zelené, žluté nebo červené což znamená nebezpečný web), a po kliknutí na nebezpečný web vyskočí tabulka s "body" pro tento web a zároveň upozornění že není bezpečný :)
Drobná poznámka k hlasování - na to zda dáváme přednost free programům se lze podívat z více hledisek - počtu nainstalovaných programů nebo počtu používaných programů či doby používání programů. Mám určitě přes 100 free SW, nejvíce ale používám (koupený) Office či TC. Takže nevím jak bych odpověděl.
Myslím, že by byl zajímavý článek na téma nejlepší adresy pro stahování freeware. Osobně bych doporučil jednu méně známou www.techsupportalert.com kde SW třídí do kategorií, ve kterých je i důkladné hodnocení a srovnání nejlepších variant.
Mnoho antivirů moderních v poslední době jako způsob jak dostat z uživatele peníze dokazuje že i když se za software platí nemusí být bez rizika. Takové ty co vyskočí jako popup případně nad textem který uživatel čte většinou chtějí dokonce i platbu a přesto je jejich virová databáze omezena na jen pár virů které přímo předvedou v akci.
Jejich databáze není omezena. Naopak se viry jen hemží. Problém je, že tenhle SW viry nemaže, ale naopak instaluje. V lepším případě o tom SW alespoň řekne stylem "zaplať, nebo ti nainstaluju virus", člověk alespoň ví, na čem je. V tom horším případě si akorát myslí, jak má za své peníze úžasné bezpečí.
Ale to je přece základ opatrnosti. Klasickým útokem na blbce je stažený "filmový rip" veliký kolem 700 MB, který vám po spuštění oznámí, že se dá přehrát pouze ve Windows Media Playeru. (Už tohle by soudného uživatele mělo vést ke smazání takového souboru). Ve WMP zase oznámí "codec error" (což je tuším i pracovní pojmenování takového podvrženého "ripu"), a vyžádá si vyhledání a stažení kodeku. (To už je varování výstřelem z děla! :) Při odklepnutí se připojí na příslušný web tvářící se jako stránky Microsoftu (adresa samozřejmě jiná) a pokud je uživatel totální hlupák, odklepne si i stažení a instalaci "kodeku" do svého PC.
Víc už psát snad netřeba. :-D
lidi musi byt soudny. pokud jsem blb co si koupi av ktery na me baffne na nejake strance v popup okne nebo zaplatim 60k za plechovy hrnce podomnimu prodejci, je to pouze moje volba a zodpovednost. ja si taky nekoupim auto aniz by videl automechanik nebo nepodepisu smlouvu kterou nezkontroluje pravnik, a to z jedineho duvodu - NEROZUMIM TOMU - a tak se do toho neseru a necham to lidem co o dane problematice maji prehled.
lidi jsou furt zvykly ze je nekdo vodi za rucicku a tak vlastni mozek nepouzivaji. no a kdyz je pruser tak je to chyby samozrejme toho druhyho a ne prece moje :(((
Hehe, když jsem viděl titulek tohohle článku tak jsem si vzpoměl na známá komunistická hesla Musí se šetřit, ať to stojí co to stojí, čí Musíme bojovat ze světový mír i za cenu války :-)