Základní problém bitcoinu je, že cena za vytěžený bitcoin exponenciálně s časem stoupá. Jinak řečeno ti, kteří nastoupili brzy, získali bitcoiny „levně“ a relativně za pakatel. Ti, kteří nastupují později už ho získávají draze. Jinak řečeno, ti co nastupují později zhodnocují a sponzorují v podstatě ty, co nastoupili dříve. Voalá, klasické letadlo jako vyšité.
Počet bitcoinů v oběhu je navíc omezen, takže pokud by se bitcoin ujal (jakože neujme, protože má vážně chyby v designu, které tomu brání), tak opět letadlovým způsobem bude zhodnocovat ty, kteří nastoupili dříve, protože by musela vznikat silná deflace bitcoinu, kterou budou sponzorovat později nastoupivší těm dříve nastoupivším. Proto bitcoin tak razantně stoupl v kurzu, nicméně další pokračování bitcoinu závisí na tom, zda se najde dostatek blbců, kteří budou sponzorovat letadlo. A účelem pochvalných článků o bitcoinu je mimo jiné, aby se našlo dostatek kanonénfutru, kteří budou vlastní hloupostí sponzorovat ty, co bitcoiny už mají.
Zde pak máte dva grafy. Jeden jsou náklady na získání bitcoinu. Druhý jsou náklady na ukradení bitcoinu (hackování). Dnes začíná být mnohem snažší bitcoin ukrást, než jej pořídit za oficiální cenu. Problémy na burze Mt. Goax jsou jedním z tohoto ranku.
Problém bitcoinu je, že jeho chyby nedokáže nikdo opravit. Nikdo ho neřídí, nikdo ho neovládá, tudíž není schopen evoluce ani korekce jeho chyb. I kdyby se ujal (a to už je hodně utopické), pak by skončil sestřelen hackerskými průniky, proti kterým nemá obrany, protože se (téměř) nemůže vyvíjet a zdokonalovat jako systém. A neexistuje systém bez slabých míst. Akorát bitcoin je neumí zacelit.
Jediná obrana bitcoinu proti zneužití slabých míst jsou pomluvy a lži. Jakmile nějaká burza či jiné místo, začne mít problém, jednoduše je třeba jí pomluvit, a vytvářet širokou mlhu a dojem, že to není problém bitcoinu, ale jen toho místa. Jinou možnost, jak bitcoin „očistit“ lidé nemají, protože nelze udělat jeho update, nelze zalepit jeho slabá místa.
Bitcoin velmi rychle padne buď na nedostatek hlupáků, kteří budou sponzorovat to letadlo předchozím. A nebo na hackerské útoky, protože bitcoin je v zásadě proti nim bezbranný, nedokáže zacelovat slabiny. A dříve nebo později se vážná slabina objeví. Takže je třeba často a hodně řvát, jak bitcoin je zdravý a má budoucnost, aby se ten cirkus ještě o pár měsíců udržel déle naživu. Ale chcípne bitcoin tak jako tak – je neživotaschopný.
Ale kdež. Každý těžař si spočítá náklady na investice + provoz a srovnává to s potencionálním výnosem kdy uvažuje i vývoj kurzu. A pokud se mu to nevyplatí, tak prostě netěží. Jde o to, že vývoj postupuje i v těžebních nástrojech. Tam kde se nedávno dělaly gigahashe, tam se dnes dělají terahashe. I spotřeba klesá, takže se pořád najde dost lidí, kteří těží a mají na tom nějaký zisk. Ale kurz rozhodně nezávisí na tom, jak drahá je těžba.
Bitcoin bude fungovat i pouze s třeba těžařema, kteří budou těžit na běžním kancelářském PC. Právě že obtížnost je něco, co tvoří horní strop jinak nekonečného růstu. Nakonec se vždy počet těžařů a jejich náklady ustálí na výnosu z těžby na základě aktuální obtížnosti. A jak se bude výnos časem snižovat, začnou těžaři odpadávat. Až jednoho dne skončí výplácení odměny za blok, bude těžařů tak akorát, aby se těžba ještě finančně vyplatila.
vy nemate mobilni telefon? Ten maji dneska vsichni, vcetne bezdomovcu. Placeni bitcoinu mobilnim telefonem je tak jednoduche, ze to zvladne i muj sestilety syn. Vcetne natukani pinu (cimz jen automaticky vyvracim namitku s ukradenym telefonem)
Netvrdim, ze bitcoin bude pouzivan ke kazdodennim platbam. litecoin se k tomu mozna hodi vic. Ale ty meny jsou dneska rovnocenne a existujici infrastruktura spis posouva bitcoin
Tahle aférka sice postihla velkou část trhu, ale bitcoin a jeho princip postižen není. Dál se těží, dal vznikají bloky, dal se provádí transakce, dál se nakupuje a prodává. Výkyv cen je krátkodobý. Že krachne firma v důsledku zásadní chyby je jinde na světě normální a že přitom přijdou lidé o peníze je více než zřejmé. Tak jako vždy, prohrávají ti, kteří byli ve špatný čas na špatném místě.
Včera jsem nakoupil na jedné české burze (nechci dělat reklamu), která funguje spolehlivě a až se to přežene, budu prodávat. Nevidím to tragicky.
PS: Bitcoin trápí jiné problémy, které mají vyřešené jiné měny, takže bitcoin není vše, ale cryptocurrency rozhodně budoucnost má
To už je přece jedno, které crypto se uchytí. Směnit to na něco jiného se dá za několik vteřin. Ty vzájemné kurzy se zas tak nemění.
V běžném životě nejde nic zakázat. Dodnes zavádějí metody jak potchytnout únik DPH a přitom každý řemeslník vám nabídne, zda chcete na práci papír nebo to stačí bez papíru. Vedle toho vám může také nabídnout, že přijímá platby v BTC.
Sponky do vlasu, pribory, kohoutky a kliky, kryty na mobily, auta, vibratory, kralovske koruny, truny a ruzne ozdobne ornamenty, umelecke predmety - zlata slza z ceskeho zlata, nuzky, zamykaci krabicky......naslo by se toho vice. Na co mohu pouzit Bitcoin, kdyz jej prestanou prijimat v obchode, az vyjde z mody?
Zlato se nachází na Zemi velmi malém a omezeném množství. A kromě výše zmíněné historické ceny má i alespoň nějakou průmyslovou cenu. Bitcoinů je sice taky omezený počet, ale existuje i mnoho dalších (prakticky stejných) cryptoměn, které jejich hodnotu naprosto devalvují.
> Zlato se nachází na Zemi velmi malém a omezeném množství.
No a co, když pro něj možná není využití?
> Bitcoinů je sice taky omezený počet, ale existuje i mnoho dalších (prakticky stejných) cryptoměn, které jejich hodnotu naprosto devalvují.
Je to o tom, že Bitcoin a zlato lidi uznávají. Jendacoin a hliník lidi neuznávají (alespoň ne v tom smyslu, že by za jeden gram platili tisícovku).
> vy nemate mobilni telefon?
Mám mobilní telefon, ale jednak ho buď nenosím nebo je alespoň vypnutý, druhak na mém mobilním telefonu asi transakce moc snadno provést nepůjde (neříkám, že by to nešlo, ale na dumbphone by to asi byl docela voser, protože nenaskenuju QR).
Máte pravdu, hodnota každé měna je založena na důvěře. Důvěra ve stabilitu státu je ale asi zatím to nejlepší, co se lidstvu podařilo vymyslet (ve smyslu podložení měny). Reálná hodnota měny roste i padá s rozmary státu. Každopádně důvěra v hodnotu Bitcoinu není podložena vůbec ničím, a to je ten hlavní problém. Pokud si mám vybrat, tak budu věřit raději státní měně, než jakési virtuální komunitě. Ale jistotu člověk nemá nikdy žádnou (ani u velbloudů, které může zkosit mor).
No jo, ale jak souvisí stabilita státu s tím, k čemu chci používat měnu? Je to o tom, že stát bude nutit lidi na jeho území tuto měnu přijímat, nebo spíš o tom, že je prostě lidí, kteří v to věří, dost? Pokud to druhé, tak nevidím problém ani s Bitcoinem. Btw. jaký stát stojí za zlatem?
Modré písmeno E jsem naposledy použil asi před rokem ve Windows XP ve VirtualBoxu. Jinak vaši poznámku nechápu. Mobilní telefon nepoužívám z bezpečnostních důvodů, nedávno se mě na to někdo ptal na Rootu (tento + ještě jeden můj příspěvek).
Ale jinak, mezi náma. To že neexistuje institut pojišťovny, to je dáno tím, že je to teprve v plenkách. Dokážu si představit pojišťovnu, která by ti ty peníze vrátila (protože ani ta banka si ty peníze nemůže jen tak vyčarovat zpět, ale zpravidla je nějakým způsobem pojištěná proti zneužití karty a ta pojistka to řeší).
Stejně tak pojištění vkladů může v tomto systému fungovat jako obvykle.
Ani argument limity výběrů z bankomatu se dá zamítnout. Nikdo neříká, že musím mít jednu adresu, na které mám všechny své coiny. Nejlepší je mít dvě a více adres, tzv cold wallet, to je wallet, k němuž mám klíč schovaný mimo internet, ideálně doma vytištěný na nějakém papíru... a pak normální wallet, kam si občas převedu peníze podle potřeby. Asi tak jako obyčejné peníze, doma mám v hrníčku ve skříni, do kterého si chodím pravidelně brát kapesné.
\1 Myslím, že ostatní vyhackované směnárny to taky měly moc hezky zabezpečené.
\3 zatím to je prd, protože tam teče 1000 Kč/hod a za chvíli se to odhalí. Kdyby takovým systémem ale tekl milion za hodinu, a odhalení bude trvat hodinu, tak už si hacker přijde na hezké peníze.
Hodnota každé měny je dána tím, kdo ji požaduje a kdo s ní platí. Všechny normální měny jsou svázány s konkrétním státem, který v ní vybírá daně a platí mzdy. U Bitcoinu nic takového není a nejspíš ani jen tak nebude. Proto Bitcoin opravdu žádnou reálnou hodnotu nemá.
> Tak ze zlata si muzu treba vyrobit menu razenim dukatu
Já si můžu vyrobit měnu ražením dukátů z hliníku, bohužel mi za to asi nikdo žádné nosníky nedoveze. Čím to?
Taky si můžu vyrobit měnu jen tak na počítači tím, že stáhnu Bitcoinového klienta a všechny výskyty "bitcoin" v něm změním za "jendacoin". Bohužel ani pak s tím nejspíš nebudu schopen zaplatit za dodávku nosníků.
Ale prd, Bitcoin je uz passe, klidne se muze uchytit jina crypto, ktera lepe resi skalovani obtiznosti tezeni podle slucovani poolu a farmicich mineru, double spending a 51% utok. Tzn ze nikdo Bitcoin potrebovat nebude a v beznem zivote se zakaze, protoze toho budou lidi spis zneuzivat a obchazet placeni dani atd. Jednoduse vam to zakazou jednim podpisem na papire.
Co ti mame zavidet? Tu hromadku Bitcoinu co nemaji cenu ani 10 dolaru? Jen davame najevo nas postoj k lakavemu bullshitu jedincu v Bitcoinu nalozenych az po usi, ktere stve, ze nestihli zavcasu prodat. My ostatni, duchem chudsi mame jina akciova a aktivova letadla, ktera nam nesou za podstatne mensiho rizika.
Placeni bitcoinu mobilnim telefonem je tak jednoduche jako je jednoduche ten telefon ukrast a pak nemas nic, nebo mas pac si ty bitkoiny jsi chytre nemel v telefonu, ale nejake penezence tim lepe nemusi se krast jednotlive telefony staci vykrast penezenku a mas bitcoiny mnoha uzivatelu... to se setalo nekdy pred par mesici co? uz jsi zapomel? :D
Probém je, že systém Bitcoinu je letadlo. Ti co to chápou si na začátku natěžili takové množství, že jsou za vodou, pak se na těžení nahnala tupá masa, to je takový střed letadla. V současnosti těží a vlastní měnu už jen chudáci ze zádi letadla. V současnosti bych nikomu nastupovat do letadla neradil. Pokud chcete najděte si jinou digitální měnu - letadlo. Podmínky jsou zatím příznivé.
těžba bitcoinů se zpomaluje.... tj. jeho hodnota roste.....
a samozřejmě nejvíc bitcoinů mají ti, co nastoupili do těžby první....
tím jak se těžba zpomaluje, vytváří se poptávka, která zvyšuje kurz....
na vytěžení bitcoinu je nyní potřeba mnohem více investic než na začátku.. a tím jak ho těžíte a investujete, zvyšujete cenu i těch bitcoinů, které se vytěžily snadno hned na začátku, čili svojí prací a námahou zvyšujete hodnotu majetku těch, co nastoupili do letadla / začali těžbu na začátku...
letadlo jednou doletí, protože dojdou pasažéři.... bitcoiny jednou dojedou, protože je jich omezené množství.... geniální v tom je, že to jednou je v nekonečnu, protože těžba se stále zpomaluje ale prakticky se nikdy nezastaví, protože vytěžení posledního bitcoinu bude trvat nekonečně dlouhou dobu :)))))))))
Pořád Vám to letadlo nepřipomíná?
Mně si líbí, jak je ten bitcoin dokonale zabezpečený. Ale Titanic byla také nejbezpečnější loď.
Jestliže něco v reálu platilo, platí a plaitit bude, tak že nic není dokonale bezpečné.
Jistě bude velký problém z PINY jako 12345678 a podobnými, které při masovém rozšíření budou převažovat.
On se ten PIN dá z člověka i vymlátit, když na to přijde. Je to podstatně rychlejší, než 3 roky.
A to nemluvím o slabinách bitcoinu jako takového, na které se přijde, ale budou de facto neopravitelné.
Ona je hlavně otázka, k čemu ten bitcoin vlastně je. Chápu, že je to hezká technická hračka na hraní. Chápu, že pro ty dříve nastoupivší to mohla být báječná spekulace a pohádkové zisky. Ale je otázka, co přinese člověku nastoupivšímu dnes. Podle mého zápory silně převažují.
V ruce nemáte nic, jen virtuální cosi. Běžný člověk s tím neumí zacházet, protože je to složité, takže bude každou chvíli okraden – v lepším případě.
Kurs bitcoinu lítá jako blázen. Jediné použití nakonec je směnit bitcoin za reálnou měnu, ať už de jure nebo de facto – a tak se také při platbách většinou i přes kurs přepočítá.
Předpoklad pro zhodnocení bitcoinů pro nově nastoupivšího je stejně pravdědpobný asi jako, že objeví marťana u sebe za domem.
Jinak řečeno, bitcoin je náhradou měny, ovšem neplnohodnotnou, hůře se používající, náchylnou k hackerským útokům a krádežím, s nejasným kursem, který silně lítá.
Co vlastně dnes přinese běžnému člověku bitcoin? Na co je pro běžného člověka bitcoin dobrý? K ničemu. Zápory převažují.
V minulosti byl bitcoin dobrou spekulantskou komoditou, na které se dalo pohádkově vydělat. Zaplatí to ti, kteří nastupují později. Nebo ti, kteří uvěří bitcoinu na základě oslavných článků. Účelem článků o báječné budoucnosti je ostříhat naivní ovce, kteří uvěří, že bitcoin je pro ně dobrý a trochu se jim pustí žilou ve prospěch již nastoupivších.
Je sice hezké, že bitcoin je takový a makový, ale po shrnutí nechápu, proč by se jím měl běžnmý člověk zajímat, protože dnes vidím jeho silné nevýhody, které silně převažují nad pochybnými výhodami.
Jediný důvod, proč dnes nastoupit do bitcoinu je, že si to chcete vyzkoušet na pár šestácích jako technickou hračku. Ale jinak je to k ničemu.
Protože bitcoin je nafouknutá bublina. Vznikla jako letadlo, kdo včas nastoupil, vydělal, a teď padá strmě dolů.
Bitcoin už nezachrání ani svěcená voda.
Je jen otázkou času, kdy se padající letadlo rozbije o útesy.
Stačí na to selský rozum. Bitcoin je typické podnikání, které patří do skupiny zovoucí se „nafouknutá bublina“. Ti první ještě práskají dfo kočáru, aby vydělali na posledních věřících, kteří ještě nepochopili, že bitcoin je mrtvý. A že poslední jeho křeče neznamená, že obživne, ale že za kráskou chvíli bude dočista mrtvý a zcepenělý.
Jen taková zajimavost, Kdyby to začal používat Amazon, tak v současném objemu by to muselo stát $53000. To někdo počítal.
Zkuste si s tím platit. Například v restauraci. Budete čumět jak je to jednoduché. Jak pro obsluhu, tak pro vás.
Byl jsem první, který platil kamarádovi za oběd pomocí mobila. Tehdy expandia banka. Koukali na mě jako na šílence. Ale platba došla, takže pohoda. Bitcoiny jsou dtto. Dneska na to koukáte jako na šílenost. Za pár let se s tím běžně bude platit třeba v restauracích, nebo zaplatíte za dodávku pizzy, aniž by sebou poslíček musel tahat karetní terminal.
Dneska kdejaký soukromý dovozce nebere karty. Člověk musí mít peníze připravené. Přitom někdy to je o hubu, pokud jde o velké částky. Jak pro toho, kdo platí, tak pro toho řidiče, který ty prachy musí dovést šéfovi. Mobil+pin je mnohem bezpečnější
> No a co, když pro něj možná není využití
Zlata je nedostatek, a proto je tak drahé. Obrovské uplatnění má teď například v kosmickém programu, kde do každém satelitu musí přijít hromada zlata. S rostoucími kosmickými aktivitami poroste potřeba ještě víc (což se může změnit s příchodem nových materiálů, samozřejmě).
> Je to o tom, že Bitcoin a zlato lidi uznávají. Jendacoin a hliník lidi neuznávají (alespoň ne v tom smyslu, že by za jeden gram platili tisícovku).
Zlato je zlato. Tisíce let pro něj lidé vraždili, a to se jen tak nezmění.
Hliník, ani jiný kov, zdaleka nesplňuje kritéria, které zlato ano (estetické, nekorozivní, ...). Nic jako zlato na Zemi nenajdete. Bitcoinů si může každý vytvořit tisíce.
1) k tomu přece slouží kreditní karta, neplatíte svými penězi, ale penězi banky
2) místo karty můžete zaplatit něčím jako je PayPal nebo Mobito a údaje z karty nikam dávat nemusíte
3) problém bitcoinu je prozatím nerudovský... normální měna má svou hodnotu proto, protože když mi z bankomatu vypadne správně pomalovaný papírek, vím že na každém rohu ho můžu směnit za zboží nebo službu... u bitcoinu je problém v tom, že se ho skoro nikde nedá zbavit výměnou za zboží nebo služby... tedy pokud ho neprodám jinému důvěřivci, který ho "investičně" drží... v naději, že horký brambor později předá jinému důvěřivci za vyšší cenu. Trochu navoněný prd nemyslíte? Nebo spíš letadlo? Ti co s tím začali se parádně nakapsovali na snadné těžbě a teď to musí ti další při stále obtížnější těžbě, která už se prakticky nevyplácí, splácet :)
4) bitcoin není měna, bitcoin je komodita... asi jako mušličky nebo sůl v pravěku... to že "platíte" bitcoinem je ve skutečnosti barterový obchod, který mimochodem podléhá také DPH a dani z příjmu a musí se oceňovat v "státní" měně ke dni realizace barteru (v podstatě se jedná o zápočet plateb v státní měně kdy jedno zboží či službu měníte za jiné zboží nebo službu, který finanční úřad vidí veeeelice nerad, pokud není správně zdaněný).
Pan ocividne netusi v cem byl problem. V bitcoinu opravdu chyba neni. Chyba byla ve vlastni implementaci penezenky MtGoxu. Coz by samo od sebe nemohlo polozit burzu, ale spolecne s lajdactvim (o kterem se vedelo jiz nejmene rok) to zpusobylo i vysati cold storage(ZDA SE ZE NIKDO NEKONTROLOVAL STAV COLD STORAGE).
3) „ tedy pokud ho neprodám jinému důvěřivci, který ho "investičně" drží... v naději, že horký brambor později předá jinému důvěřivci za vyšší cenu“
Já třeba držím CZK v naději, že je později předám někomu jinému za nějaké hodnotné zboží nebo služby. A že je to teda pěkně horký brambor - viz istopadová intervence ČNB. Navoněný prd? Letadlo?
Spekulace na letadlo je to samozřejmě taky a možní i především. Ale není to pouze spekulace na letadlo. Nějaká nezávislá měna s placením přes Internet a s obejitím bankovní a státní pijavice by se hodila jako platební nástroj skoro všem. Zas tak daleko k tomu bitcoin nemá. Hodila by se i nezávislá měna jako uchovatel hodnoty, k tomu má dnešní bitcoin hodně daleko.
Ne jako u klasických fiat-měn, že když je někdo neschopný, tak ho stát zachraňuje za peníze daňových poplatníků podle zásady too big to fail. Kdo na to nemá, musí zavčasu od válu, přežijí jen ti nejsilnější. A tak to má být. Odhaduji cca za 10 let kurs 1 BTC za 1 mil. dolarů, a nebude to tím, že by dolar tak spadnul... Lidi se musí naučit, že svěří-li svoje bitcoiny třetí osobě, musí si riziko nechat zaplatit úměrně rizku ztráty a počítat i se ztrátou.
Já umím vyměnit slova v jakémkoli příspěvku kdekoli na internetu, abych se s ním uměl ztotožnit.
Ve své podstatě nic ve světě není věčné, jenom se liší poločasem rozpadu. Ten je ovšem v případě bitcoinu velice krátký. Bitcoin, který začal v roce 2009 a po 5 letech krachuje.
Na rozdíl od dolaru či eura, který má trvalost a životaschopnost podstatně větší. Dolar ukázal podstatně delší životnost, ať už si o jeho budoucnosti myslím cokoli.
Průběžný důchodový systém je skvělý vynález, v zásadě jediný fungující důchodový systém. Jediný jiný funkční důchodový systém je kulometná dávka posílající lidi před důchodem do věčných lovišť, nebo humanitárně je nechat umřít třeba hlady.
Bitcoin má problém, že jednak je čistě virtuální – tedy víceméně nepotřebný. A jednak není schopen evolučně opravit své chyby. Chybí mu schopnost adaptace na změny podmínek.
He? A jinak jsi zdravej? Samozřejmě že bitcoiny nemáš v telefonu, ale v telefonu máš privátní klíč šifrovaný a zabezpečený pinem. Když ti ukradnou telefon, tak jedonoduše vyhrabeš zálohu svého privátního klíče (kterou určitě máš!) a ty peníze převedeš na jinou adresu. Jen pro jistotu, kdyby se náhodou povedlo těm zlodějům ten PIN rozlousknout. Jako že to je relativně obtížné, protože se na zabezpečení PINem používá scrypt, kde jeden pokus může trvat i sekundu a ten pin je by default osmimístný (takže na jeho uhodnotí budeš potřebovat 3 roky)
Předpokládám, že detaily útoku na různé peněženky nejspíš neznáš. Jako třeba, že ti uživatelé neměli privátní klíč u sebe, ale měli ho uložený u firmy, která právě byla vykradena.
To je právě ta chyba ve tvé hlavě. Bitcoiny není třeba ukládat do banky. Naopak, bitcoiny nesmíš nikomu svěřovat. Privátní klíč je jen tvůj, ničí jiný.
Pokud někdo hackne server (podotýkám, že to není můj server a ani nejsem provozovatel, takže mluvím obecně), tak to vám nepomůže ani svěcená voda. Na druhou stranu, zas tak jednoduchý to není. Určitě tam nemají jeden stroj na internetu. Skoro bych se vsadil, že to bude organizované proxy(context - loadbalancer) -> frontent -> backend. A pokud se vám podaří hacknout server, dostanete se maximálně na proxy, kde to stále ještě běhá ve formě rozsypaný čaj. Otázkou je, zda jste schopen se odtamtud dostat dál.
Jistě jsou ve hře různé možnosti. například XSS, hack přes neošetřený vstup a podobně, ale předpokládejte, že provozovatel má na tohle patřičný audit (jako že není těžké ho sehnat).
Ale předpokládejte ten nejhorší scénář. Objeví se vám tam adresa útočníka. Převedete coiny, ale systém vám tu transakci neuzná, protože jste to poslal někam jinam. V zásadě tím útočník skončil, protože jeho útok je odhalen. Nevykrade tedy celou burzu, ale třeba jen jednoho uživatele. Na to se dá pojistit (odkládat část zisku do rezervy)
Bitcoin je mrtvý. Jeho vzestup byl zároveň i jeho labutí písní. Ten vzestup spoustě lidem ukázal, že bitcoin je na nic, odkryl slabé stránky bitcoinu a tím bitcoin spáchal sebevraždu. Především široké mase lidí (těm myslícím) ukázal, že je to prachsprosté letadlo s kurzem lítajícím více jak zimbabwský dolar.
Jakmile vytvoříte měnu „s placením na internet“, tak se to vylučuje s přídavným jménem „nezávislá“. Internet už dávno není nezávislý, je spoutáván zákony jak řetězy den ode dne více a více. Tolik stop, kolik každý na internetu udělá a tolik možností sledování, které je využíváno.
Bitcoin byl projekt, kterému bylo dáno něco do vínku a nyní hyne na nedostatek možné evoluce. Je jako slepý stroj, pokud o určitý druh virtuálního organismu.
Bitcoin nyní umožňuje vstoupit jen za nesmyslných podmínek. Navíc je to měna velmi riziková a spekulativní. Pokud bitcoin nezlikviduje jeho špatný pověst, tak ho zlikvidují crackeři, protože bitcoin s nulovou evolucí a možnostmi přizpůsobení se nedokáže účinně bránit ani vůbec zaplátovat jeho slabá místa. A bitcoin dosáhl hodnoty, kdy hackeřina začíná stát za to.
Jednoduše, bitcoin je už dočista mrtvý, dejve.
Se tady pěkně hádáte. Bitcoin coby investice je prostě spekulace na to, že se to začne víc používat k platbám, že to nevyjde z módy, že se v tom nenajde nějaká principiální chyba, že se v tom nenajde nějaká chyba, která sice principiální není, ale i tak v praxi zamezí používání bitcoinu normálními lidmi, že ho buď nezakážou a nebo aspoň neprosadí zákaz, že já nevím, co všechno ještě. Přiznejme si, že odpověď na tyhle oázky neznáme. Pokud se přetrhne aspoň jedno oko výše popsaného řetězu, tak to bude investice špatná, bez problémů i 100% ztráta. Pokud se ani jedno oko nepřetrhne, tak to může přinést klidně ještě třeba 100000% zisk. Já osobně si myslím, že naskočit do rozjetého vlaku je teď už pozdě, že to za to riziko nestojí. Jistě to neví nikdo.
"Jednoduše, bitcoin je už dočista mrtvý"
Nevím, co bude zítra, za týden, měsíc, rok, 10, 100 nebo 1000 let. Ale dnes bitcoin rozhodně dočista mrtvý není. Pokud trváte na tom, že je dočista mrtvý, tak mi, prosím, pošlete 10 000 Btc za 10 000 Kč. (Ne na Mt. Gox, ten, zdá se, dočista mrtvý opravdu je :-) )