Hlavní navigace

Bitcoiny a další virtuální měny se mohou měnit bez daně, rozhodl soud

Jan Beránek

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že virtuální měny by měly mít podobné podmínky k obchodování jako měny tradiční.

Nejistota končí. Podle rozhodnutí soudu by měl být nákup bitcoinů ve směnárnách osvobozen od DPH. Případ sleduje agentura Bloomberg.

Případ se dostal k soudu po několikaměsíční švédské anabáziDavid Hedqvist se snažil totiž založit ve Švédsku směnárnu, ve které by bylo možné kupovat a prodávat bitcoiny za švédské koruny. Pro jistotu se ale zeptal švédských úřadů, jak to má řešit s DPH. 

Ty vyhodnotily nákup a prodej bitcoinů jako úplatnou službu, jež je nicméně osvobozena od daně, jelikož se v případě bitcoinů jedná o platební prostředek, který je používán jako zákonné platidlo. Proti tomu však podal žalobu švédský správce daně.

Spor se dostal před švédskou nejvyšší správní stolici, a ta požádala o „rozhodnutí v předběžné otázce“ Soudní dvůr Evropské unie, neboť pro rozhodnutí sporu považuje za zásadní výklad právě článku 135 evropské směrnice o DPH. 

Content 2017 - tip Footshop

A soudci rozhodli – žádná DPH není nutná, protože výměna bitcoinů za peníze je prostě směnou různých druhů platidel. Evropané se tak po prázdninovém rokování shodli na dálku s členy australského senátního hospodářského výboru, který už v srpnu doporučil pohlížet na virtuální měny, jako je zejména bitcoin, pro účely daně z přidané hodnoty jako na běžné peníze. 

Evropské rozhodnutí tak uleví celé bitcoinové scéně. Národní regulátoři se totiž do úpravy legislativy příliš nehrnou a spíš čekají na to, až vznikne nějaký společný evropský právní výklad bitcoinu a obchodování s ním. 

Našli jste v článku chybu?
22. 10. 2015 13:58
pas (neregistrovaný)

To přece není zas tak podstatné. V angličtině ten judikát mluví o "means of payment", navíc akceptuje označení "virtual currency"... Podstatné prostě je, že se nebude platit DPH. Je to významný den pro kryptoměny a na kurzu bitcoinu se to už hezky projevuje.

22. 10. 2015 13:51
pas (neregistrovaný)

A proč vás to vůbec trápí? Máte jiný nápad na způsob, jak takovou měnu (nebo obecně jakýkoliv vynález) uvést v život, aniž by se na tom autor napakoval? Reálně se dnes stejně používá BTC, dokud někdo nepřijde s opravdu přesvědčivou inovací "kryptoměny 2.0". Jakékoliv klony jsou bez šance a autorovi přinesou jen velmi omezený zisk od pár hlupáků (viz Czech Crown Coin).