Pane Bednar, cara Mikulase ci jeho cisnkeho kolegu Pchu-ie by Vas clanek mnoho nenadchl, prece jenom mezi absolutistickou monarchii a komunistickou totalitou je docela vyrazny rozdil. A to i pro posledniho provincniho vesnicana. Nevim, jestli jste nekdy byl v Cine, ale z vlastni zkusenosti Vam mohu rict, ze je tam komunismus nejhrubsiho zrna - mimo jine i organizace v bunkach. Vas nazorovy extrakt je vysmechem vsem cinskym disidentum, kteri namisto soupani backor u stolku s internetem riskuji sve zivoty i zivoty svych blizkych pro takove hodnoty (svoboda slova, dustojnost cloveka, pravda, ucta), ktere Vam pravdepodobne po 20. letech uz nic nerikaji. A svym neomalenym zobecnenim miliony mrtvych z dob Kulturni revoluce ci tisice kazdorocne popravenych Cinanu pod koberec nezametete.
škoda že v třicátých letech minulého století ještě pan Bednář nebyl redaktorem Lupy, docela bych si přečetl článek, že ten Hitler není tak špatný chlap a máme akceptovat koncentryční tábory jako takovou rozkošnou libůstku německých fašistů, jsme přece demokraté a nebudeme někoho hned odsuzovat jen proto, že spaluje některé své občany ve velkém v pecích....
Antonín Slejška (neregistrovaný) ---.adsl.dial-up.cz
Pokud by Google uvažoval tak, jak se domnívá autor článku, tak by sotva mohl udělat krok, který učinil. Navíc minulý týden cenzuru výsledků vyhledávání v Číně Google zrušil. S ohledem na vyjádření, která učinil, si lze jen těžko představit, že cenzuru znovuzavede.
Představa o evropském konzervatismu, který se nevměšuje do věcí jiných zemí, je celkem humorná. Z evropského "konzervatismu" vzešly dvě světové války. Evropský "konzervatismus" si úspěšně podmanil Severní Ameriku a část Jižní Ameriky, Austrálii, Jižní Afriku, Nový Zéland (neúspěšně pak téměř celou Afriku a velkou část Asie). Hodnoty evropského "konzervatismu" se úspěšně šíří po celém světě, včetně Číny.
Srovnávat autocenzuru v západním světě a Číně je jako srovnávat bouchací kuličku s granátem. Nechtěl bych v době výbuchu držet v sevřené ruce ani jedno, ale ...
Já televizi nevidím jak je rok dlouhý, takže nemohu Zandlovu elegantnost posuzovat. Ale je mi upřímně řečeno jedno jestli měl tričko a nebo kimono.
Co se cenzury na Lupě týče, nemají to tady náhodou uděláno tak, že když něco smažou, tak to tu zůstane a člověk si to musí rozkliknout?
Pokud Zandl nechtěl mluvit o "fízlovských praktikách" Googlu, není to náhodou tím, že si nic podobného nemyslí? On totiž není, co se formy týče, rozdíl mezi fízlováním a shromažďováním komerčních dat
Ono je to těžké. Co třeba Tchajwan? Tam je (víceméně) západní demokracie a kapitalismu. A na Tchajwanu žijí Číňani, kteří jsou stejní Číňané jako ti kontinentální, jenom si neprošli komunistickou vládou. Což je z hlediska historie Číny epizodka.
Japonsko se zmenilo, Japonci ne.
Ucta k nadrizenemu nebo vyse postavenemu je tak hluboce zakorenena ze je nezpochybnitelna i dnes. Pokud by v Japonsku byla diktatura cinskeho typu, pro bezneho Japonce by se nezmenilo nic. (doufam ze k tomu nedojde)
čtu od pana Bednáře vcelku rozumný článek. Ano, pro vládu v Číně bude případný odchod Googlu asi tak závažný, jako by od nás odešel nějaký výrobce sádrových trpaslíků.
Mňo, tak si odjeď do Číny a otevři si tam na Náměstí nebeského klidu papulu a začni pochopitelně čínsky vykřikovat, že čínští komunisté jsou vrazi a zločinci, což tedy jsou. Vsadím se, že do minuty tě sbalí policati a vyfásneš u soudu od několika měsíců po několik let.
A až tě pustí, tak jestli to přežiješ, tak si odjeď do USA nebo GB, a postav se třeba v Londýně do Hydeparku a začni tam křičet, že britská vláda je zločinná. Tam tě za to nezavřou, protože tam existuje něco, čemu se říká svoboda slova.
A jen tak mimochodem, zkus se zeptat čínských soudruhů za co utrácí peníze svých daňových poplatníků oni. Jsem opravdu velmi zvědavý co ti odpoví. :-)
Pokud v Londýně začneš vykřikovat o tom, jak je islám nejlepší náboženství na světě a že by měli všichni žít podle šaríi a že západní společnost vraždí děti v Iráku a Palestině, tak tě taky podle nějakého paragrafu "proti terorismu" zavřou.
Takže náhubkový zákon, logování telekomunikačního provozu a ,,povinná" registrace na některých diskusních fórech jsou bláboly... No, někteří z nás by potřebovali důkladný upgrade obsahu lebky.
Tak pane autore, aby bylo mezi námi jasno, LEGITIMNÍ VLÁDA JE VÝHRADNĚ TA, KTERÁ VZEŠLA Z DEMOKRATICKÝCH A SVOBODNÝCH VOLEB! Na čínské vládnoucí partaji mi ani tak nevadí pokrytecký název ("konunistická" ta strana není už přes 30 let), jako spíš naprosté pohrdání základními lidskými právy - jak by se Vám líbilo, kdyby Vás rozebrali na orgány jen proto, že jste členem Falun kung nebo se ožralej navážel do krajského tajemníka? Že se dnes vede Číňanům lépe než kdy v minulosti? Rusům se taky dařilo v 70. letech za Břežněva líp, než během války za Stalina a byli i relativně svobodnější... Nezastírám, že většině Číňanů může na jejich poměry docela osvícený režim vyhovovat; ekonomika je na tom nepochyně mnohem lépe než kdy v historii. V absolutních číslech jsou ale v této zemi stále perzekuovány řádově desítky milionů osob. Ano, demokracie nemá v Číně tradici. To ale neznamená, že vraždy, mučení, žaláře, devastace životního prostředí - zkrátka zneužívání moci obludných rozměrů - jsou v kontextu Říše středu legitimní a není třeba se nad nimi pozastavovat.
V každé zemi bez výjimky, pokud tam přijedeš a uděláš něco, co se u nás smí, ale tam ne, ti řeknou: Tady platí naše zákony, načež tě odsoudí a potrestají. Pokud vláda v Číně kamenování uzákoní, je to jejich vnitřní věc a komukoli jinému nepřísluší se do toho jakýmkoli způsobem montovat. Nerespektování jiné kultury je hlavní příčinou terorizmu, který dnes sužuje většinu světa. Takže: Čínské zákony jsou svrchovaná záležitst Číny. Můžeš proti nim protestovat, můžeš posílat nóty na Čínskou ambasádu, ale v momentě, kdy do Číny přijedeš, (a nejen do Číny), máš dvě možnosti: Buď budeš tamější zákony respektovat, nebo budeš mít problémy.
No, kontroly přejezdů. Já si lítal po celé Číně bez problémů, ohlašování, povinných průvodců a povolení. Jen z Tibetu mě vyhodili, ale to bylo díky nepokojům před olympiádou. Jediné místo na které jsem narazil kam bych skutečně potřeboval propustku byl Tibet v okolí Lhasy. Tj. co se pohybu po Číně týče, to skutečně není velký problém. Daleko větší problém co se volného pohybu týče je např. Rusko, ale o tom se moc nemluví.
Tak nám povězte jaký je rozdíl mezi komunistickou diktaturou a absolustickou monarchií. Jaký je rozdíl jestli mě z půdy vyžene panovník a nebo komunista?
Vy nechápete, že Čína není relativně západní stát jako třeba Kuba. Na Kubě lze po úmrtí Castra teoreticky nastolit západní demokracii a kapitalismus. Ne v Číně. Čína má své tradice, v Číně se lidé zajímají o Čínu, trochu o své sousedy. Anglosaský svět je jen vzdálená chiméra pro kterou vyrábí zboží, tím to končí. Svoboda, demokracie? Eh, tohle se těžko vysvětluje lidem kteří to nikdy nezažili, nezajímají se o okolní svět, neumí anglicky a mají absolutně jiné kulturní vzorce než my.
Přesně tak! Úvaha to byla sice zajímavá, ale k uvažovanému chování google schází to hlavní - motiv. Proč by měla komerční společnost podnikat kroky, které jsou evidentně nezákonné a ohrožují její hodnotu na burze?
Nápodobně, pane kolego. Komunismus aby mohl být komunismem vyžaduje dialektiku dějin. Čili, feudalismus musí být nejprve poražen kapitalismem aby ten pak mohl být nahrazen komunismem. V době Maa byla Čína čistě feudální zemí, proto se nemohla stát komunistickou. Dnes je to země tvrdého kapitalismu, které vládne vláda, jež si říká komunistická. Čili, pokud měl Marx pravdu, Čínu pravý komunismus terpve čeká. Pokud ne, nikdy nešlo o nic jiného, než o nacionalismus v jiném kabátě. Vojtěch Bednář.
Lol, že jste se ozval zrovna Vy. Člověk který si myslí že se určité zboží vyrábí zadara, takže si ho může zadara nabrat kolik chce. Vážně, Vy mi říkejte soudruhu ...
Vykládejte něco o autocenzuře v Číně, když autocenzuru dělá u nás i ten poslední novinář. Jinak by zítra už nic nenapsal.
Ono stačí na slavné Lupě se jen trochu otřít o Peterku a Zandl vás zcenzuruje okamžitě.
Když jsme u Googlu a Číny, poslouchla jste někdi minulý týden vystoupení P.Zandla na ČT24. Strašné jak i on sám se "autozcenzuroval", aby náhodou nepronesl náhodou nějakou poznámku o fízlovských praktikách Googlu.
Jakou cenu má nějaký kometář, který ani ve snu nepřipustí jiné vysvětlení situace, než jaké prezentuje prozápadní strana sporu.
P.S.
Příště by si šéfredaktor měl vzít do televize místo vytahaného trička alespoň vyžehlenou košili.
Souhlasim, tak co udelam s USA, GB a dalsimi, kteri podvadi sve obcany (napr duvody utoku na Irak), odmitaji zverejnovat za co utraceji penize svych obcanu, zaviraji a !muci! !!!bez soudu!!! obcany cizich statu ... ?
Nevidim nijak zasadni rozdil mezi "demokracii" USA a "socialismem" v Cine.
Závidím autorovi článku, černobílé vidění světa. Ano ČLR rozhodně není z ekonomického pohledu "vyloženě komunistická" ano obsahuje "zóny volného obchodu" to ovšem neznamená ani v nejmenším že je demokratická, nebo ekonomicky svobodná. Z článku ovšem usuzuji že jako Evropanovi by mi to mělo být jedno, protože je to jejich tradice, a tradice je v očích p. Bednáře zákon. V Číně je za tradici považovaný autoritářský styl vlády, co naplat tak to musí zůstat. Maoistický režim byl také prudce autoritářský, považoval by jste ho za tradiční? Těžko.
Již v diskuzi zmiňované Japonsko, kdysi výhradně feudální systém s přísným společenským kodexem. Se zvládlo přetvořit na demokratickou zemi s ekonomickými svobodami a uplatněním lidských práv a svobod, bez ztráty těchto tradic. Feudálního pána nahradila ve společenském kontextu velká korporace. K nadřízeným se chová bezmezná úcta a zaměstnanec je nezřídka společnosti loajální po celý svůj život.
Neříkám, že je snad správné demokracii vyvážet za petrodolary jak tomu činí USA. Ale také dle mého názoru není správné pošlapávání lidských práv přehlížet (vaše podání evropského konzervatismu). Google si zvolil střední (pro mě Evropskou liberální cestu), danou situaci netolerovat (ať už byli jeho pohnutky jekékoliv).
Proč bych se někam trmácel pro placku, když si mohu to samé stáhnout z internetu legálně zdarma? Jestli se to tam octlo legálně, nebo nelegálně není můj problém a nejsem povinen to řešit! Takže za hlupáka jste tu jedině vy a trotlové, kteří si stále myslí, že několik set let starý obchodní model jim vydrží navždy.
Ano, došli, ale díky tomu že s 23 mil obyvatel a těžkou závislostí na západní světě k tomu měli velké předpoklady. Navíc předpokládám (nejsme politolog), že tento impuls šel zhora. Kdyby vládní strana chtěla, předpokládám že mohla stanné právo udržet ještě dlouho.
Ale jde hlavně o to, že Čína nebyla, jako třeba Japonsko, poražená USA a není na něm závislá. Čínská cesta funguje, země bohatne. Komunistická vláda má věci pořád pevně v rukou, není žádný tlak na změnu kulturních vzorců a o změně vlády na demokratickou až tak velký zájem není.
1. Nechci chodit v čínském, ale v českém tričku.
2. I když pravděpodobnost změny je 0,1 %, tak jedno hezké české přísloví říká "stokrát nic umořilo osla". Už kvůli tomu tu snahu o 0,1% úspěšnost vítám.
Pane Bednář, kdyby bylo v Číně uzákoněno kamenování a trest smrti za odkrytí části těla na veřejnosti, stavěl byste tento článek stále na respektování zákonů každé suveréni země?
Právo na svobodné informace a možnost vyjádřit vlastní názor je rovno jakýmkoli jiným lidským právům člověka na této planetě.
Tam je fizlovani na takove vysoke a sofistikovane urovni, ze je pro neznaleho si to i jen tezke predstavit. Telefonni operatori scanujou textovky, urady maily - a to vsechno preventivne na "znama" slova jako svoboda, tibet, namesti nebeskeho klidu a tisice dalsich souslovi o jejichz vyznamu dobre vi snad jen strana. Na ulici (autenticky zazitek) klidne zmlati holi zebraka kolemjdouci jen proto, ze se k zebrakovi sune krokem cizinec turista, tak zapracuje nepredstavitelny "odklizeni" nepekne imprese z velke Ciny. Podobne ruzna povoleni na prejezdy a vjezdy do oblasti, povinni pruvodci a ubytovani. To je system, ze se spis divim, ze tam muze vubec nejaka fabrika neco efektivne vytvaret. I kdyz, oni to vykompenzujou naklady na delniky z venkova co spi a bydli vedle soustruhu nebo siciho stroje co jede na dve smeny. Obecne "odmenou" beznych cinanu je Velka Cina sama, nebo aspon ten pocit sily galakticky. Schvaleni olympiady z nich udelalo sovinisty, ze i dolar pri nakupech pro ne byl nic - k cemu kdyz maj schvalenou olympiadu.
Jak se srovnává svoboda slova a důstojnost člověka s naším zákonem o elektronických komunikacích? Je otázka, co je horší, zda cenzura v Číně, postihující pouze zlomek populace režimu nepohodlný, nebo fízlování u nás, postihující v podstatě všechny.
Krakonoš má v tom "zlomku populace" celkem pravdu. V Číně působí velice slušně "autocenzura". Ta, spolu s ignorování vnějšího světa, chudobou a důslednou komunistickou propagandou způsobuje, že normálnímu Číňanovi cenzura nevadí, nevnímá jí.
Zbytek Krakonošova komentáře je blábol, ale na to už jsem si zvykl :-)
já si myslím, že když mi výrobce NEDOVOLÍ určité zboží koupit v obchodě, tak si jej opatřím na černém trhu, jestli si vy myslíte, že lidé přestanou poslouchat hudbu, jen proto, že jim ji gramofirmy NECHTĚJÍ prodat, tak jsme smešně naivní
"...je nezbytné se smířit, neboť respektování tradic našich partnerů patří k nejlepším zásadám Evropského konzervatismu."
- Na takovej konzervatismus vám zvysoka ser.! Jestli je totalitní Čína něčí partner, tak leda taky totalitních a/nebo pokryteckejch a/nebo zkorumpovanejch států a sjednocujících federací bez špetky morálky (EU), aneb prachy až na prvním místě, pak dlouho dlouho nic, a pak zase nějaký ty prachy...
Laskavě do toho nemíchejte jednotlivce, leda tak sám sebe, a nebo vám podobný.
"Tedy přinejmenším, chceme-li i zítra chodit v čínském tričku, jíst čínské nudle z čínského talíře a u zvuku rádia made in China tisknout svobodomyslné pamflety na v Číně vyrobené tiskárně."
- Ne, nechci. Ale třeba v případě počítačů a elektroniky musím!, právě kvůli těm státům a celkům viz výše, a dále šmejdům výrobcům, co tohle všechno do Číny přesunuli, skoro úplně všichni mimochodem.
A čínský nudle nežeru.
Vypadáte jako velký hlupák. Nebo lhář. Můžete si legálně pořídit prakticky jakoukoliv hudbu. Zkuste třeba www.amazon.com. To že nemůžete použít obchody pro legální stažení hudby je něco jiného. Můžete jí legálně koupit na nějakém nosiči. Jenže to byste musel za zboží zaplatit. JJ, socialisti a komunisti chtějí vše zadarmo. Respektive, aby jim to zaplatil někdo jiný ...
Japonsko bylo tisíciletí dalece vzdálené liberální demokracii, kterou je dnes. Nemyslím si, že by tyhle dlouhé historické argumenty měly váhu, podobné věci - že se to nikdy nezmění a že to mají v kultuře - se v různých etapách tvrdily o kdejaké zemi.
Autokracie a cenzura nemůže být za jistým stupněm rozvoje společnosti ekonomicky efektivní. Až bude Čína vyrábět i něco jiného než trička, začne jí být dnešní systém těsný. Aspoň tomu věřím :)