Hlavní navigace

Britská vláda: nechceme zadní vrátka, jen přístup ke komunikaci

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Edward Snowden se tak trochu trefuje do kontroverzních výroků zástupců vlády Velké Británie. K smíchu to ale v zásadě moc není.

Na jednu stranu „chápou zásadní roli silného šifrování“ a „neprosazují zadní vrátka ani povinné omezení bezpečnosti internetových služeb a aplikací“, na druhou stranu ze stejných úst slyšíte, že „nejde o vytváření zadních vrátek, ale o firmy s možností přistupovat ke komunikaci na jejich sítích po předložení soudního příkazu“.

Britské vládě velmi leží v žaludku end-to-end šifrování, tedy možnost šifrovat komunikaci mezi dvěma body, které spolu vzájemně komunikují. Argumentuje přitom obvyklými větami plnými „hrozeb“, „teroristů“, „pedofilů“ a tomu podobných věcí. 

V cestě postihování podobných nekalých živlů pak podle tamní vlády stojí hlavně firmy, které nabízejí technická řešení, jež šifrování umožňují. A co navíc, mají pak tu drzost, že tvrdí, že nemohou komunikaci dešifrovat.

Velké Británii se čerstvě na svém nedávno založeném twitterovém účtu začal posmívat Edward Snowden. Dělá si legraci hlavně z rozporu, který vzniká mezi tím, že „rozhodně nechceme žádná zadní vrátka“ a „chceme možnost dešifrovat komunikaci po předložení soudního příkazu“. 

Marcom

Krátkozrakost britských zákonodárců je navíc velmi silná, neuvědomují si totiž to, že pokud by firmy umožnily zadní vrátka své vlastní vládě, umožnily by totéž komukoliv dalšímu. A nejenom cizím vládám a mocnostem, ale také těm, proti kterým chce kabinet bojovat.

Pro britskou tajnou službu je dost zásadní si nejenom vylepšit pověst, ale hlavně zachovat pravomoci a možnosti, které jí doposud dávaly platné zákony. Je to právě přitom tato tajná služba, která šmírovala uživatele velmi důkladně. Včetně zájmu o porno. Chystané změny legislativy by totiž mohly tyto sledovací možnosti ohrozit.

Našli jste v článku chybu?
2. 11. 2015 0:12
Werk (neregistrovaný)

Přesné s tou kauzalitou...

Děsí mne, když vidím zástupy lidí děsících se čehokoli :-)

Zakážeme šifrování, protože by mohli pedofilové a teroristi šifrovat.

Zakážeme štěpení atomu protože by mohli teroristé, pedofilové a alkoholici štěpit atom.

Zakážeme částicovou fyziku, protože by mohli teroristé v budoucnu zneužít iontový pohon (a pedofilně nekrofilní zoofilové také).

A země je placatá a když cekneš, tak tě upálíme, takovéhle kacíře tu nemáme rádi....

1. 11. 2015 20:52
Seti (neregistrovaný)

"reknete svuj nazor pozustalym do oci?"

I když nevím, jaký by to mělo smysl, tak klidně. Ono to totiž nic neznamená, protože pokud by nebylo možno šifrovat, nebo byla velká pravděpodobnost odposlechu, ti pachatelé by se nejspíš domlouvali jiným způsobem. Takže omezením šifrování se omezí osobní svobody, ale nezabrání se páchání trestných činů. Je to stené jako se zakazovači zbraní. Vždy to padne na zákona dbalého občana, lotr se ozbrojí navzdory zákazu.