Hlavní navigace

Brňáci odtajnili desítku startupů v letošním kole Starcube

Jan Beránek

Pět domácích a pět zahraničních týmů. Do předělaného tříměsíčního programu od září naskočí nové startupy.

Osmaosmdesát týmů chtělo do Brna. Vyšlo to desítce z nich s tím, že poprvé se v akcelerátoru objeví projekty z Austrálie a Afriky."Za pět let existence akcelerátoru vidíme velký posun v kvalitě týmů. Poprvé od otevření akcelerátoru i týmům mimo Českou republiku jsme těch zahraničních měli v přihláškách nadpoloviční většinu,“ říká šéf startupových programů JIC Vojtěch Krmíček

Tématem letošního běhu je internet věcí a kybernetická bezpečnost. Z Austrálie tak do Brna přiletěl tým Clixx.IO, který vyvíjí novou generaci hardwarového a softwarového vývojového prostředí pro IoT. To pak umožňuje montovat na sebe jednotlivé počítačové komponenty jako třeba Lego.

Další zahraniční projekt je z Kamerunu. Feem WiFi umí rychle a bezpečně přenášet soubory mezi různými typy zařízení a nabízí tak alternativu ke cloudu, Bluetooth a dalším známým platformám. 

Estonci z Dronee nabízí snadno programovatelné drony skrze open-source software. Jejich krajané z projektu ESEC Solution – Secure Design umí ochránit webové stránky, které si nemůžou dovolit administrátora hlídajícího bezpečnost na každodenní bázi.  

A poslední z cizinců to mají do Brna nejblíž. Tap4Parking je polská aplikace využívající chytré kamery, díky kterým řidiči vyhledají a nechají se odnavigovat na reservované parkovací místo. 

Z českých týmů se do finálové desítky dostala pražská aplikace Pillmo, která uživatelům pomáhá organizovat zdravotní záležitosti – načasuje správné dávkování léčiv, pohlídá jejich vzájemné kontraindikace  a připomene preventivní prohlídku. 

Tým ze Zábřehu Easycon má prototyp cenově dostupného a uživatelsky přívětivého rozhraní pro jednotlivá zařízení bezdrátového chytrého domova. Brňáci z FlowUp vytváří platformu pro snadnou komunikaci mezi radnicemi a občany.

Content

Česká řešení zaměřená na ICT bezpečnost zastupují dva open-source projekty z Brna. Security Feed agreguje zdroje informací o internetových hrozbách k efektivnější ochraně systémů před malware a phishingem a nabízí tak otevřené a cenově efektivnější řešení ke stávajícím blackboxům. Grizly Security umí zabezpečit stávající webové informační systémy skrze dvoustupňové ověření. 

Desítce startupů začíná „školní rok“ 8. září a zabydlovat se mohou v nových prostorách Jihomoravského inovačního centra. K dispozici tam mají prototypovací zařízení včetně nové 3D tiskárny, kterou do prostoru daroval hlavní partner akcelerátoru Y Soft. „Týmy si budou moci vytisknout například modely pro obaly svých hardwarových zařízení,“ vysvětluje šéf Y Soft Ventures Miloš Sochor

Našli jste v článku chybu?
30. 8. 2015 9:36
Ano (neregistrovaný)

1) BFU nikdo spehovat nechce - ztrata casu a BFU na zabezpeceni kasle 2) Je velky zajem na ziskavani spiny a informaci o podnikatelich, projektech, o dennich navicich a surfovani vlivnych nebo nepohodlnych lidi 3) ICT security reseni existuje pet prdeli 4) Programovat sestou ICT prdel se bezne nevyplati 5) Nekdo to chytre financuje, maskuje se za startup, potom to jde vnucovat sve obeti a provede utok.