Hlavní navigace

BSA varuje nové majitele počítačů před bezpečnostními hrozbami

Jiří Macich ml.

Kontroverzní protipirátská organizace Business Software Alliance vydala varování, že přibližně čtvrtina stránek s nelegálními kopiemi softwaru obsahuje bezpečnostní hrozby: BSA před bezpečnostními riziky varuje zejména nové vlastníky počítačů, kteří jej obdrželi jako vánoční dárek. Bezpečnostní rizika spojená s vyhledáváním a používáním tzv. pirátských kopií počítačových programů nejsou žádným novým zjištěním. BSA tentokrát vychází ze studie analytické společnosti IDC, která prověřila 98…

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kontroverzní protipirátská organizace Business Software Alliance vydala varování, že přibližně čtvrtina stránek s nelegálními kopiemi softwaru obsahuje bezpečnostní hrozby: BSA před bezpečnostními riziky varuje zejména nové vlastníky počítačů, kteří jej obdrželi jako vánoční dárek. Bezpečnostní rizika spojená s vyhledáváním a používáním tzv. pirátských kopií počítačových programů nejsou žádným novým zjištěním. BSA tentokrát vychází ze studie analytické společnosti IDC, která prověřila 98 stránek s nabídkou nelegálních kopií počítačového softwaru. Bylo zjištěno, že 17 procent z těchto webů obsahovalo řadu bezpečnostních hrozeb a dalších osm procent přímo šířilo malware.

tip Content First Rozanek

BSA také shrnuje své aktivity za poslední rok. Jen v první polovině letošního roku jsme vydali 2,4 milionu žádostí o odstranění softwarů umístěných na P2P a BitTorrentových sítích. To je o 200 procent více než ve stejném období loňského roku, uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA pro Českou republiku. Mnohem větší ohlas u veřejnosti ovšem vyvolala kampaň zaměřená na firmy, kterou BSA rozjela na podzim i v České republiky. Do firem rozeslala dopisy vyzývající k nahlášení konkurence, u které je podezření na používání softwaru bez řádných licencí.

Kampaň však značná část laické i odborné veřejnosti označila za udavačskou. Někteří kritici ji neváhali přirovnat k praktikám minulého režimu. Mě se to rovněž nelíbí, ale na výběr nemáme. Je to jediný způsob, jak se o nelegálním softwaru dozvědět, uvedl k udavačství Jan Hlaváč v online rozhovoru se čtenáři našeho sesterského serveru Podnikatel.cz. Nepodáváme trestní oznámení na nějaká neviňátka. Jsou to flagrantní případy pirátství, proto s tím nemám problém, dodal. I tak ale BSA skončila v anketě Křišťálová Lupa 2009 v kategorii Anticena na druhém místě.