Hlavní navigace

Cendrova CDN77 zavádí SSL certifikáty zdarma

7. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CDN77
Česká společnost CDN77 po nasazení HTTP/2 zavádí také podporu SSL certifikátů zdarma. Využívá k tomu certifikační autority Let’s Encrypt.

Zdeněk Cendra ve svém projektu CDN77 dle svých slov změnil strategii. „Měníme se z východoevropských křupanů na technologického inovátora, který zákazníkům doručuje technologie dříve než ostatní,“ říká pro Lupu. Česká služba pro doručování dat se postupně rozvíjí a profiluje jako konkurence pro zavedené velké značky typu Akamai.

První technologickou novinkou bylo srpnové nasazení technologie HTTP/2, která výrazně urychluje načítání internetového obsahu. Demo je možné si vyzkoušet na adrese http2demo.io. „V současné době máme tři až pět procent datového toku v CDN77 skrze HTTP/2. Tohle číslo poroste. HTTP/2 je argument, aby se s námi zákazník začal bavit. Na konci prvního kvartálu nového fiskálu očekávám deset procent měsíčních tržeb z toku skrze HTTP/2,“ říká Cendra.

K této novince se teď přidávají validní SSL certifikáty na jedno kliknutí. Ukázka fungování je na instantssldemo.io. V praxi to znamená, že zákazníci CDN77 mohou získávat zabezpečené SSL certifikáty v reálném čase a zdarma ke všem svým doménám (domain validation, DV). Nově založené účty jsou automaticky vytvářeny s validním certifikátem.

Stovky tisíc dolarů měsíčně

CDN77 k tomu využívá možností Let`s Encrypt, které podporují společnosti jako Facebook, Akamai, Mozilla nebo Cisco, a které je napojeno na certifikační autoritu IdenTrust. Žádosti o SSL jsou odbavovány skrze aplikační rozhraní (API). Česká společnost si od Let`s Encrypt slibuje výrazný nárůst webů běžících na HTTPS. V prohlížečích tak u „všeho“ budou svítit zelené zámečky.

Nabídka SSL se v poslední době začala promítat do obchodních modelů CDN providerů. Jednoduché nasazení SSL zdarma od loňského roku nabízí například Cloudflare. Faktem ale je, že řada z provozovatelů stále nabízí certifikáty poněkud neohrabaně (vytváření, nahrávání a podobně) a s ročním poplatkem v řádech stovek dolarů. Let`s Encrypt každopádně teprve vstupuje do fáze veřejné beta verze.

CDN77 je podle Cendry firma, která se může stát vůbec největší a nejvýznamnější v jeho současném portfoliu zahrnující SuperHosting, Peering.cz a 10Gbps.io (ta teď začíná prodávat dedikované servery se 100Gb uplinkem v datacentrech v Praze, Amsterdamu, Los Angeles a Atlantě).

cif - debata 2

Ve společnosti aktuálně pracuje 40 lidí a postupně se nabírají další. „Měsíční tržby máme aktuálně v řádech stovek tisíc dolarů,“ říká Cendra s tím, že každý měsíc přibydou opakující se výnosy v řádech stovek tisíc korun.

CDN77 aktuálně navyšuje kapacity v Evropě a Spojených státech. „Škálujeme SuperHosting, CDN77 a 10Gbps.io na datový tok kolem 1 Tb/s. V současné době máme v denní špičce nad 500 Gb/s,“ počítá Cendra.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).