Hlavní navigace

Certifi-gate, díra v Androidu, se ukrývá i v aplikacích z Google Play

Autor: Google
Daniel Dočekal

Bezpečnostní nedostatek Androidu objevený Check Pointem a pojmenovaný Certifi-gate proklouzl do schválených aplikací v Google Play.

Certifi-gate je bezpečnostní chyba v Androidu, která může vést ke kompletnímu ovládnutí telefonu či tabletu. Týká se modulu vzdálené podpory (Remote Support Tool, mRST) a autorizace mezi touto aplikací a pluginy fungujícími v Androidu na systémové úrovni.

Prostřednictvím certifikátů od mRST je možné získat privilegovaný systémový přístup, proto je tato chyba pojmenována právě certifi-gate. Problém je v tom, že na řadě telefonů od řady výrobců jsou právě pomůcky pro vzdálenou podporu předinstalované a mají „root“ přístupová práva. Navíc nejde zdaleka o neznámé pomůcky a řadu z nich si pořídíte záměrně – například může jít o TeamViewerRsupport či CommuniTake Remote Care.

Podle Certifi-gate is alive, well, and hiding in a Google Play-approved app jsou v Google Play k nalezení aplikace, které certifi-gate obsahují. Jako příklad je uvedena aplikace Recordable Activator. Ta slouží k nahrávání dění na displeji Androidu, což je typicky věc, pro kterou je potřeba získat přístup na odpovídající systémové úrovni.

TeamViewer mezitím zneužitelnost své aplikace napravil, ale výše zmíněný Recordable Activator používá starší verzi TeamVieweru. Autor aplikace, Christopher Fraser, uvádí, že objevil chybu v dubnu 2015 (nezávisle na objevení chyby lidmi z Check Pointu) a umožnilo mu to podstatně snáze zajistit nahrávání obrazovky.

Content

Jakkoliv Recordable Activator není škodlivá aplikace (pouze využívá bezpečnostní nedostatek), může se škodlivou aplikací stát – útočníci mohou aplikaci zneužít pro získání přístupu do vašeho zařízení. Z Google Play Recordable Activator zmizel 25. srpna, ale můžete ho mít v mobilu či tabletu, stále je v Amazon obchodě a je možné ho najít i pod jiným jménem coby EASY screen recorder.

Check Point v Google Play nabízí Certifi-gate Scanner aplikaci, tak umožňuje prověřit, jestli vaše zařízení s Androidem je přes certifi-gate napadnutelné

Našli jste v článku chybu?
2. 9. 2015 8:28

Výrobci smartphonů záplaty nedělají , i velcí výrobci jako Sony, HTC, ale i Huawey či ZTE nevydá za životnost jednoho typu svého výrobku na něj ani jednu záplatu. A pokud ano netýká se bezpečnosti.

Google samozřejmě to záplatovat umí, ale z důvodů licenčních ujednání to dělá pouze na svých Nexusech a smarphonech z Google play edice. Nemá důvod proč by záplatoval třeba Sony, záplaty samozřejmě poskytne a je jen na Sony jestli vydá patch.

Android je otevřený , proto se v něm tak dobře ty chyby h…

1. 9. 2015 16:41

Situace se nezmění né protože AOS je nekvalitní bastl, ale protože výrobci mobilních telefonů obecně nedělají skoro žádné záplaty.

Někdo by musel firmy vyrábějící smartphony naučit vydávat pravidelně opravy. Firma než aby aplikovala patch a OTA vydala aktualizace firmware vydá raději nový telefon.

Druháý věc je ta že ty bezpečnostní díry zatím nikdo pořádně nezneužil. A slouží jen tak k PR různým bezpečnostních odborníků nebo firmám.