Hlavní navigace

České radiokomunikace opravdu zavádějí FUP u svého ADSL (doplněno)

12. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Už jsme vás prostřednictvím čtenářské zprávičky informovali, že České radiokomunikace chystají zrychlení svých ADSL služeb, ostatně jako většina poskytovatelů. Zvyšuje se maximální rychlost downloadu, ale i uploadu a to všem zákazníkům, tedy novým i stávajícím. Nová nabídka vypadá takto: 2048 / 512 kbps za 649 Kč bez DPH 4096 / 512 kbps za 849 Kč bez DPH 10 240 / 512 kbps za 1399 Kč bez DPH

Už jsme vás prostřednictvím čtenářské zprávičky informovali, že České radiokomunikace chystají zrychlení svých ADSL služeb, ostatně jako většina poskytovatelů. Zvyšuje se maximální rychlost downloadu, ale i uploadu a to všem zákazníkům, tedy novým i stávajícím. Nová nabídka vypadá takto:

  • 2048 / 512 kbps za 649 Kč bez DPH
  • 4096 / 512 kbps za 849 Kč bez DPH
  • 10 240 / 512 kbps za 1399 Kč bez DPH

Navyšování rychlosti by podle informací z webu operátora mělo začít platit od 1. května. České radiokomunikace současně přijaly opatření, která ještě lépe zajistí vysokou ochranu zákaznických služeb. Záměrem společnosti je zabránit tomu, aby méně než 1% uživatelů s vysokými objemy stažených dat a multimediálních souborů omezovalo výkon sítě na úkor zbývajících 99% zákazníků Českých radikomunikací. Tyto kroky bylo nezbytné učinit, pokud společnost chtěla nabídnout vyšší rychlosti bez zvýšení ceny, dlouze vysvětluje tisková zpráva zavádění nepopulární FUP.

Z popisu je zřejmé, že půjde o obdobnou FUP jakou praktikuje třeba Telefónica O2 tj. že po přenesení určitého objemu dat dojde ke snížení přenosové rychlosti bez navýšení ceny. Kde však je strop přenášených dat jsme se z webu ČRa nedozvěděli. (Tisková zpráva)

Doplnění (10:53), Martin Vyleťal: Oficiální vyjádření společnosti Radiokomunikace k novým tarifům a aplikaci FUP: České radiokomunikace zvýšily agregaci z 1:20 na 1:50. Každodenní zkušenosti společnosti z praxe totiž ukazují, že při optimalizaci tzv. agregačních skupin tento parametr takřka neovlivňuje rychlost připojení konečného uživatele. Na druhou stranu však navýšení agregace výrazně zvyšuje kapacitu sítě. Zvýšení agregace se týká pouze nových zákazníků. Stávajících klientů ČRa se toto opatření nedotkne.

České radikomunikace v současnosti FUP nemají a nezavádějí. Společnost Radiokomunikace a.s. si však v rámci nových smluvních podmínek uchová možnost v budoucnu ochránit zákazníky před cca 1% uživatelů, kteří podle výzkumů Českých radiokomunikací přetěžují síť.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.