Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku České služby nabízí hudbu ve vyšší kvalitě než iTunes Store nebo Xbox Music od Miloslav Ponkrác - Ohledně fóra na hydrogenaudio, ještě před takovými několika...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 10. 2012 16:10

  Miloslav Ponkrác

  Ohledně fóra na hydrogenaudio, ještě před takovými několika lety toto fórum, stejně jako specializavané audio časopisy tvrdily, že nikdo, naprosto žádný člověk, není schopen rozeznat 196 kbps mp3 od originálu a většině lidí naprosto stačí 128 kbps.

  Když jsem tehdy psal, že 128 kbps je hnus, byl jsem odkazován na fórum hydrohenaudio – a že jsem blbec.

  Takže tohle neberu.

 • 23. 10. 2012 15:45

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Ke kvalitam jeste toliko, ze casto je mnohem kvalitnejsi "samorobo" nahravka udelana z analogoveho zaznamu (a to i na podprumernem zeleze), pokud ten kdo to dela alespon tusi co dela. Videl sem na vlastni oci nekolik porovnani !orig! CD vs LP/kazeta.... a tataz vec mela na CD tretinovy dynamicky rozsah ... za coz by mel byt zvukar povesen za koule.

  Ono kdyz se misto 16bitu pouzije 6, tak to podle toho vypada.

 • 23. 10. 2012 16:04

  Miloslav Ponkrác

  Znovu, hlásím se na test, pokud mi zaplatíte pobyt a cestu, že mp3 opravdu rozeznám. Nepotřebuji ani slyšet originál, mp3 má charakteristické indicie, které ho identifikují samy o sobě. (Viz můj příspěvek výše.)

  Předpokladem je pouze dobrá aparatura a nějaká přehrávaná hudba, která má pár různorodých nástrojů – a není to metal či podobné věci.

 • 23. 10. 2012 16:58

  thr

  128kB poznáte tak na 90%, přičemž u těch zbylých 10ti procent je problém v totální zmrvenosti vstupní nahrávky, takže to lze klidně brát na 100%.

  Ale s AAC256kB či MP3 320kB už to s rozeznáním od FLAC tak samozřejmé nebude a dovolím si tvrdit, že byste se ve slepém testu nestačil divit. Sám mám aparatutu velice nadstandardní, ale procento nahrávek, kde to poznám s jistotou, je tak někde u třetiny (různé "vymazlené" nahrávky cílené na fajnšměkry, hodně věcí z klasiky atd.). Ale u další třetiny to bude dost sporné a u zbylé třetiny nemáte nejmenší šanci (a v tomto případě v ní nebudou jen tak extrémní zpraseniny jako výše zmíněné u 128kB).

  Poznámka - mluvím výhradně o perfektně udělané MP3/AAC tvořené současnými konvertory, nikoli o prasárnách, které se občas toulají po internetu, už jsem potkal i MP3 v 320kB, kterou bych od originálu poznal snad i na vestavěném reproduktoru telefonu :-)

 • 23. 10. 2012 18:44

  Erik de Lacroix (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  "...nikdo, naprosto žádný člověk, není schopen rozeznat...":
  Já si dokonce myslím, že to tvrdí i teď. Určitě ale neříkají "naprosto nikdo", ale absolutní většina lidí. Při kvalitním vstupním zdrojovém souboru a použití dobrého encoderu je už standardní nastavení LAME mp3 V2~190kb/s overkill pro naprostou většinu lidí (integrované zvuk karty, sluchátka/mikrofony Genius...). Při běžném poslechu (telefon, audioplayer, automobil...) bych souhlasil, že stačí i to V5~130kb/s.

  "...že mp3 opravdu rozeznám...":
  Zřejmě patříte mezi to mizivé procento lidí, kteří ten rozdíl v kvalitě rozeznají. Vlastně je to možná nevýhoda. Musíte si tak všechno ukládat v bezztrátovém formátu. My běžní smrtelníci ušetříme spoustu místa na discích ;)

 • 23. 10. 2012 21:44

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Pokud nic nepoznate, platite pronajem studia a aparatury?

 • 24. 10. 2012 9:07

  Martin V (neregistrovaný) ---.235.broadband6.iol.cz

  A na kolik si věříte? Když neuspějete zaplatíte mi dvojnásobek toho co vás stála cesta a pobyt?

 • 24. 10. 2012 10:31

  admin.

  Pravda, Koupil jsem včera u supraphonu trojdesku Precedens a testoval.
  Rozdíl mezi jejich MP3/320 a FLACem byl minimální a nejsem si jistý, zda bych to stoprocentně poznal, nicméně subjektivně jsem měl z toho FLACu (na docela kvalitní aparatuře - kvalitní externí zvuková karta , zesilovač NAD a velké kvalitní reprosoustavy) trochu lepší pocit u MP3 se mi zdály trochu křaplavé výšky. Pak jsem to srovnával s upirátěnými MP3/224 a upirátěným FLACem (asi nějakej domácí RIP z CD) a tam už to slyšitelný rozdíl byl. To bych si troufnul rozpoznat. No a nakonec jsem udělal poslední pokus. Vzal jsem origo MP3/320 a origo FLAC a překonvertil jsem to na MP3/192 (kvůli velikosti pro telefon) no a tady jasně zvítězil FLAC protože z něj vytvořená MP3/192 byla rozpoznatelně čistší i z telefonu (samozřejmě na velmi kvalitních sluchátkách) než konverze MP3/320 na MP3/192.
  Jo a rozdíl byl samozřejmě i mezi tím origo FLACem a FLACem ripnutým s CD i kjdyž nebyl tak veliký.
  Nicméně škoda že tohle není možné i u zahraniční muziky, protože i když vlastním fůru upirátěné muziky, tak za to co opravdu poslouchám bych tyhle peníze (cca 120 kč/ album) v téhle kvalitě rád dal.........

 • 23. 10. 2012 14:15

  Erik de Lacroix (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Myslím, že za problémem "slyšitelného" rozdílu mezi bezztrátovou a komprimovanou hudbou je i mnohdy pochybná kvalita mp3 souborů, které poletují internetem, různé obchody s hudbou v mp3 nevyjímaje. Některé byly vytvořeny z bůhví jakého zdroje (opět z komprimované kvality), různými encodery zabudovanými ve všelijakých ripovacích programech.
  Podle mě je nesmysl rozšiřovat (prodávat) hudbu v mp3 a ještě konstatního bitrate b320kb/s.
  Buď:
  1) Mám originál v bezztrátovém formátu (FLAC, APE...) a z něho si mohu kdykoli udělat mnohem menší komprimovaný soubor (mp3, ogg...) pro takové to domácí žvýkání (mobil, auto, MHD...).

  2) Pokud chci šetřit místem (chci šířit po internetu), z originálu (CD+EAC, FLAC...) si vytvořím kvalitní komprimovaný soubor, např. mp3 (encoder LAME - vysoký variabilní bitrate). Z výsledků slepých poslechových testů které jsem viděl, si dovolím tvrdit, že u takto vytvořeného souboru bude mít kdokoli OPRAVDU VELKÝ problém rozeznat originál.
  Zájemcům o tématiku doporučuji hodně kvalitní fórum hydrogenaudio.org, kde je spousta informací.

 • 24. 10. 2012 13:13

  v.sp (neregistrovaný) 81.90.250.---

  Ono to tady nezaznělo, ale jak už zmiňujete i vy - Supraphonline neprodává hudbu z CD, pokud mají kvalitnější zdroje, vyrábí ty FLACy i MP3 z nich. A ve velké části případů je opravdu mají.