Hlavní navigace

Česko přejde na DVB-T2 nejpozději do roku 2021

22. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Druhá generace zemského digitálního televizního vysílání plně nahradí standard DVB-T. Současné celoplošné multiplexy skončí možná již v polovině roku 2020 – o čtyři roky dříve, než se předpokládalo.

Do pěti let si bude muset většina českých domácností vyměnit televizory, nebo si alespoň koupit nový set-top-box. Nejpozději začátkem roku 2021, ale pravděpodobně již v polovině roku 2020, totiž stát vypne současné digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T a plně jej nahradí vysíláním nové generace DVB-T2.

ČTĚTE TAKÉ: Druhá digitální „revoluce“ začne pravděpodobně v říjnu

K urychlenému přechodu na nový typ vysílání dojde kvůli uvolňování kmitočtového pásma 700 MHz, které připadne mobilním operátorům. Nyní jej ale využívají provozovatelé vysílacích sítí DVB-T. Kvůli zachování současného počtu volně šířených televizních programů tedy bude nutné přejít na nový vysílací standard, který šetří vysílací spektrum. Laicky řečeno je možné do něj „nacpat“ více televizních kanálů.

LEGISLATIVA: Ke strategii přechodu na DVB-T2 přišlo přes 90 připomínek. Jakých?

Celoplošné sítě DVB-T2 je totiž možné sestavit z menšího počtu vysílacích kanálů než současné sítě DVB-T. Při využití nejnovějšího typu kompresního standardu H.265/HEVC lze navíc do jednoho multiplexu dostat řádově několikanásobný počet televizních programů oproti síti DVB-T s kompresí v MPEG-2.

TERMÍNY: DVB-T2 v Česku nabírá zpoždění, ke startu přechodných sítí v červnu nedojde

Proto je možné i po odevzdání pásma 700 MHz zachovat stejný rozsah volně šířených televizních programů, ale diváci si musí pořídit přijímače s tunerem DVB-T2, které si zároveň umí poradit s kodekem HEVC. Času by na to měli mít dost: už letos by měly odstartovat první dvě až tři přechodné sítě DVB-T2, které mají do konce roku 2017 dosáhnout celoplošného pokrytí.

ANALÝZA: Pět největších úskalí spojených s přechodem na DVB-T

V obou digitálních standardech by se mělo vysílat souběžně zhruba po tři až čtyři roky. To je doba, kterou budou mít diváci na „přezbrojení“ televizních přijímačů. Zkušenosti z předchozí televizní digitalizace ale naznačují, že většina diváků nechá koupi nového přijímače na poslední chvíli.

DT 23

K TÉMATU: Strategie přechodu na DVB-T2 putuje do meziresortu. Místo dvou přechodných multiplexů budou tři

Tou by mohl být už začátek roku 2020, protože Evropská unie se snaží prosadit rychlejší uvolňování pásma 700 MHz. A například Německo chce nynější sítě DVB-T vypnout už do roku 2019. Tím výrazně ovlivní i přechod z DVB-T na DVB-T2 i v České republice, protože nové televizní multiplexy i mobilní služby v pásmu 700 MHz u našeho západního souseda by mohly začít rušit televizní vysílání u nás.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).