Myslím že zajímavou variantou jsou vzdělávací firemní portály jako je např. http://www.nutrend.cz, který primárně není eshopem, od toho máme distributory, ale také tam píšeme o sportovních událostech, vývoji nových přípravků, výživě, atd.
A neni nahodou tim duvodem "maly cesky rybnik"? Casu ktery ma normalni clovek je omezene mnozstvi, stejne jako lidi na Internet pripojenych. Kolik asi z tech par lidi, ktery nemaji o svych mistech na Inetu rozhodnuto jsem schopen pritahnout k memu projektu?
V CZ rybniku uz jsou hodne velky ryby a zacit neco mezi nimi chce hodne penez ci hodne hodne velky nadseni. No a jednotlivec se podiva okolo sebe a vydelava na tom, co zrovna jede - takze vytvari na zakazku.
Muj nazor - v malem se muze neco rozject uz jedine globalne. Jinymi slovy - omezovani rozhledu jen na CZ trh neni rozumne.
SuperHry - máte pravdu, Netmonitor udává přes 800K RU za měsíc, ale s obratem 1,3 mil Kč za rok 2006 jsem už je do přehledu nedával, těsně propadly.
Mimibazar je zajímavý projekt, není auditovaný, pokud jsem se nepřehlédl, v Netmonitoru a je to dobrý příklad prosperujícího komunitního projektu. Ostatně, i u nás doma nám šetří pár tisícovek měsíčně :)
a kde jsou eshopy?
Navíc, srovnávat úspěchy projektů z USA s ČR mi zavání potřebou honem něco "moudrého" napsat v okurkové sezoně a když je podepsán sám pan Zandl, tak je přece úspěch a kvalita článku zaručena :-)
Stickfish s.r.o. je provozovatelem portálů Abclinuxu.cz, ITBiz.cz a Abcprace.cz, které mají měsíční návštěvnost průměrně 212 000 unikátních návštěvníků. Každé médium disponuje svojí vlastní redakcí a také provozním týmem starajícím se o finance, zázemím pro weby a hardware. Obrat celé skupiny je nad milion korun. Provozovatel Stickfish také spadá do skupiny, kterou autor článku označil jako stotisícová vydavatelství.
Stickfish je otázka do pranice. Obrat za rok 2006 je cca 10M, tím by patřil o skupinu výše, jenže v tom budou i jiné věci, než tržby za webové služby, příkladmo prodej hardware (provozují shop se servery). Návštěvnost ovšem není tak vysoká, 5/2008 hlásí 159K RU, itbiz zanedbatelný (18K RU), abcprace není auditováno, ale nečekám velká čísla. Takže ano, zatím bych řekl, že spadá, jak jste uvedla.
Osobnosti - hezká návštěvnost, ale majitele to zjevně neuživí samotného :)
Líbímseti je v tabulce uvedeno.
Gamepark dělá Allstar Group, návštěvnost tam nějaká je (208K RU), ale je to málo na střední třídu. Jediná výhoda firmy je, že dělá peníze z něčeho jiného, než je tenhle web, ale zjevně ne dost na to, aby ho chtěla (či mohla) významně rozvíjet. Návštěvnost to má o cca 10% vyšší, než Doupě a poloviční vůči Bonuswebu. Hezké, ale ...
Annonce - rovněž "pouhých" 260K RU měsíčně, citelný odstup za střední třídou.
Eshopy tam zjevně nejsou, což jsem snad i do článku napsal, že jde o porovnání výnosů z provozu webových služeb. Tedy ne z marží z prodeje zboží. To je jiná kategorie, navíc obtížně zkoumatelná.
Svata pravda, podobnou reakci jsem chtel napsat hned jak jsem ten clanek videl. Bohuzel se tohle opakuje tak dlouho bez nejakeho vysledku, ze to asi uz nema cenu.
no a jaký je rozdíl mezi prodejem zboží a prodejem reklamy z pohledu obratu webu? obojí lze chápat jako jedno a to samé...jeden prodává reklamu druhý ledničky, prašť jako uhoď
Dane nejsou jediny problem, vetsi na naklady tvori i podvod zvany socialni pojisteni.
Tohle tema se probira tak dlouho, ze uz k nemu asi nelze nic objevneho napsat. Bohuzel zde neni videt zadny obrat k lepsimu. Jsou zde typicke znaky bananovych republik, temer neexistujici stredni trida, male procento bohatych lidi (casto s napojenim na politiku), pomerne velka cast "chudych" lidi, vysoke ceny (pouhym prepoctem na EUR oproti EU) a za to zcela mizerne sluzby atd. Drtiva vetsina lidi zije z vyplaty k vyplate nebo "na doraz". Neustale reci o nizke produktivite prace omilane uz skorem dvacet let jsou unavne, zvlaste z ust tech to co rikaji (bez ohledu na divadlo zvane politicka prislusnost). Co s tim ? Asi jeste jednu revoluci ? :-)
Hehe, copak státní zakázky, ale já kdysi programoval kompletní web o Kajmanských fondech na zakázku ČSOB - komplet kromě grafiky. Javascripty, CSS, PHP, a tak. Kolik asi shrábl zprostředkovatel a kolik grafické studio, které mi to zadalo... :-) Ale to je život.. věřím, že se státními zakázkami to bude podobné.
Proto ale vznikly projekty jako www.czfree.net, proto vznikají malí Wi-Fi ISP, politické blogy, malé e-ziny, malé webhostingové firmy... cílem nakonec bude sociální revoluce, jejíž obrysy se zatím jen matně rýsují - ale výsledkem bude silná a obávaná střední třída, která bude ovládat nová média, bude mít politický vliv a nebude platit tak vysoké daně jak dnes.
ODS - to je snížení daní horním deseti tisícům, to je celé. náklady na soc. a zdrav. pojištění jsou pod rozlišovací schopností bohatých - protože těm hrozí milionové daně z přijmu, ale nikoliv milionové soc. a zdrav. pojištění, tam jsou limity.
ČSSD- ta zase potřebuje nemajetné nekvalifikované dělníky v továrnách patřících zahraničním investorům, kteří se třesou, že pokud přijdou o práci, tak umřou hlady a nebudou mít z čeho splatit hypotéků. jedině ti je budou skutečně z přesvědčení a ne z blbosti volit (kromě státních úředníků)
Potřebujeme středněvrstvý, decentralizovaný kapitál, o tom to je. A nejen na Internetu...
Na internetu je taková inflace webů nabízejících nejrůznější erotický obsah zdarma, že ten, kdo dá vydělat provozovatelům takových webů, musí být fakt hodně velký zoufalec... :-)
a co se seznamování týče, tak větší budoucnost mají určitě komunitní weby, než specializované "strojové" seznamky...
LOL :), jsi mu to nandal. Chudák se snaží propagovat firemní web :). To už tu můžou rovnou psát dráhy a kanalizace.
Jinak, Nutrend je pěkně drahý (když jsem naposledy kupoval, tak jsem bral odjinud za poloviční až čtvrtinovou cenu). To už může člověk rovnou zajít do lékárny a zaplatí skoro stejnou pálku.
mno, jen aby pak pak ta vládní "elita" nezaškrtila net a nezačala cenzurovat obsah právě z obavy rozmachu komunit - u nás bych se tomu bohužel vůbec nedivil... :-(
Rozdíl je v mnoha aspektech. V obchodním porovnání především v maržích. Zatímco u prodeje reklamy nebo poplatků za služby webu jsou marže maximální (až po to, že celé peníze jsou příjmem, u prodeje zboží jsou marže minimální (maximálně tak cca 20%, ale u řady druhů zboží jednotky procent). Výsledek je zřejmý: firma, která má 10 M Kč z reklamy, má tyto peníze pro sebe (=na zaplacení tvorby webu). Firma, která prodává po internetu auta a má obrat 10MKč, prodala deset aut a peníze, které jí zůstanou, mohou být méně, než 1 mil Kč.
Proto to nelze přímo porovnávat. Většina srovnávacích přehledů dělá oddělené tabulky, protože to ani nelze snadno přepočítat, obratově lze samozřejmě porovnávat eshopy v jednom segmentu trhu mezi sebou.
Ale dreck, xChaosi. Stavis tu proti sobe tu lepe vydelavajici cast stredni tridy a tu hure vydelavajici cast stredni tridy. Top 10k nemusi resit, zda je dan z prijmu 10%, 15% nebo 52%, proste zmeni nakladovou strukturu sveho podnikani tak, ze ziskova bude pobocka v jine zemi a pak uz to nejak poresi. Tady stavis proti sobe lidi, kteri vydelavaji kolem 80 - 100k mesicne (to nejsou zadni bohaci, proste jen neco umeji a take se umeji prodat) a lidi, kteri vydelavaji kolem 20 - 30k mesicne. Vice viz treba zde: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2007090201
já ale myslím, že je to stejný princip, prostě prodávám zboží, službu s tím, že reklama skončí u mě na webu, zboží u pepíka doma v kuchyni - v tom je to stejné a je jedno, jaká je přece marže. A ruku na srdce, ono ani s tou reklamou to není nic růžového, pokud má web "štěstí" a prodává ho zastupitelství, tak to obere o provize, mediálky o bonusy a klienti o slevy, ve finále pak má z ceníkové ceny hluboko pod 50%.
Když vezmeme obrat mall.cz a dalších gigantů, tak minimálně z pohledu otočených korun do tabulky patří
Za jiné považuju vydavatelskou činnost webu - např. když vydává tištěný magazín - to pak ano. Jinak je to ale stejné...
A BTW, příklad s prodejem aut je docela dost mimo, marže z prodeje aut není 10% :-)
Jak pod Centrum? To by snad ani podle metodiky SPIRu nebylo možné. Když odhlédnu o toho, že Superhry jsou jen nafouknutá bublina stojící na kradeném obsahu.
Měl jsem samozřejmě na mysli agregované daňové náklady, proto jsem použil také spojení "daňové náklady" - tzn. všechny náklady daňového charakteru, tzn. i sociální pojištění.
Podstatné je, že ODS je ochotná bojovat za snížení daní nejbohatším elitám - ale pravda je, že ač sociální ani zdravotní pojištění se zaráží o určitý strop, a neroste progresivně nade všechny meze, tak střední třídy jsou právě ty, pro které je soc. a zdrav. pojištění podstatnou částí povinných nákladů daňového charakteru.
Ale blbost... ale fakt je, že Web je dnes zdaleka nejrozšířenější prezentační rozhraní internetu. E-mail je strašně zatížený spamem, a co hůř - začíná se byrokratizovat. A ostatní protokoly skoro nestojí za řeč... zvlášť pokud nejsou provázány s webem.
I když člověk používá třeba torrent, tak stejně většinou googlí ty torrenty, že ano...
Vaše rýpance jsou na stejné úrovni, jako bych vás peskoval, že píšete bez diakritiky a že slova jako „pockej“ nebo „mluvis“ v češtině neexistují. Všichni víme, o čem je řeč — ať už v případě „internetu“ nebo slova „pockej“.
no asi taky bude zalezet na vyprodanosti reklamy a na poctu objednavek na jednoho navstevnika u eshopu.. nejak bych si neodhadl tvrdit, ze vyteznost musi byt u reklamy vetsi.
tahle replika je (c) by Ook, neměl by ji vytahovat každý :)
Je to prosté. Uveďte mi jiné protokoly, služby, aplikace, které vydělávají srovnatelné řády v ohledu marže na českém internetu. Když jsem nad tím přemýšlel při psaní článku, tak mne napadly jen služby VoIP a něco málo IPTV. To první se běžně označuje za segment VoIP nebo též za telekomunikační služby, i to druhé má svoji obecně akceptovanou kategorii, o obojím vycházejí zvláštní články na Lupě. ISP je out, to jsou telekomunikační služby, nepodnikají na internetovém trhu, ale telekomunikačním, což si lidé dost pletou.
Kromě toho tvrzení, že český internet doplácí na nerozvinutou střední třídu, je platné i pro tyhle segmenty služeb. Pouze ho prokazuji na výseku trhu, tom, který je čistě založený na internetu a kde je tedy tvrzení nejmarkantnější, prosto jiných vlivů.
Doufám, že většina čtenářů to pochopila i z článku a nepotřebovali k tomu extra vysvětlení, předpokládám, že to bylo jen rýpnutí...
To je fakt trochu hnidopišství. Opravdu dokážu tyhle věci rozlišit - koneckonců jeden webový browser jsem kdysi dávno naprogramoval :-) (byť byl na dnešní poměry velice jednoduchý). Ale právě, že web je široký pojem, který zahrnuje nejen protokol, ale i aplikace.. tak například Ajax jede pořád přes HTTP, a pořád z webového browseru - ale Web jako celek formován tím, jestli autoři oblíbených browserů povolí cross-side scripting v Ajaxu, nebo ne (momentálně je AFAIK striktně zakázaný...).
Takže Web je více než jen jeden konkrétní protokol nebo konkrétní výčet aplikací... je to ucelené prostředí, které dnes výrazným způsobem formuje to, jak lidi využívají Internet jako takový. Opravdu málokdo dnes sedne k Internetu, a zapne si jen IRC, že... :-)
No nehulím toho času už dobrých 19 měsíců, tím to nebude :-) jen jsem nepronikl do systému autologoutu na Lupě :-))
Jen mi webová prezentace internetových služeb přijde jako natolik zásadní, že mluvit o Webu místo o Internetu je podle mě v dnešní době zcela omluvitelné.
Milý anonyme,
pokud jsem mluvil o Webu jako prezentačním rozhraní, měl jsem na mysli prezentační rozhraní. Tedy rozhraní mezi Internetem jako celkem a uživatelem - žádné bláboly týkající se ISO-OSI modelu "síťových vrstev" (který je dnes už stejně zastaralý a nepoužívaný).
Protože web můžeš chápat jako protokol HTTP, nebo jako sbírku datových formátů používaných webovými aplikacemi, nebo jako sbírku těchto aplikací, na straně serveru i klienta, nebo ještě úplně jinak, tak označit souhrnně Web jako "prezentační rozhraní" mě jako naprosto přiměřené situaci - protože i newebové služby jsou velice často vázány na nějakou webovou přítomnost. Příklad: VoIP Ha-loo Ha-vel se dobíjí (praktický výhradně, pokud vím) přes webové rozhraní. Takže je to webová, nebo newebová služba, podle tebe ? A co banky ? přece kromě online bankovnictví nabízejí i bankomaty a platby kreditkou... prostě stručně řečeno: dnes neexistuje Internetová služba, která by nějakým způsobem nebyla spjatá s webem - teoreticky existovat může, ale je to jako hledat knihu, která neobsahuje žádná písmenka. Jistě existují různé obrazové publikace, pravda... ale ta písmenka tam bývají zatraceně často - aspoň na obálce, v tiráži, apod.
Je to něco jako hádat se o to, že po silnicích nejezdí jen auta, ale i motorky a bicykly a tříkolky a Segway a bagry... jo, samozřejmě že jezdí, ale pokud pro zjednodušení někdo mluví o "autech" nebo o "motoristech", tak ho není třeba hned obviňovat z toho, že nemá nadhled.
Základem článku podle mě bylo, že na českém Internetu odnikají buď slabé pidifirmičky, nebo naopak megahráči, často zaštítění zahraničním kapitálem (např. mobilní operátoři apod.). Být středně velký u nás není snadné a stát se středně velkým taky ne. A s tím souhlasím. Netřeba se hádat o slovíčka.
Těšila mě tato výměna názorů,
s úctou Váš,
Michael "xChaos" Polák, registrovaný neanonym.
To je samozřejmě možné, že v budoucnosti se to změní, ale finanční výsledky za rok 2007 už by měl mít hotové i kdyby měl daňového poradce a stejně tak výsledky NetMonitoru do 5/2008 už jsou uzavřené, takže s tím se asi moc nepohne. Stav k tomuto okamžiku je holt takový.
Plně souhlasím. Je neuvěřitelné, jak moc lidé se identifikuje s elitami, nebo se považuje za střední či vyšší třídu proto, že vlastní osobní auto...
Střední třída je vůbec ošemetný pojem... v USA se k ní hlásí 80% populace, ale třeba Velké Británii tomu samému odpovídá termín "Working Class" (i když jde o vysoce kvalifikovaná povolání), a pojem "Middle class" tam označuje spíše vyšší společenské vrstvy (kromě nejvyšších elit, šlechty, apod.).
V zásadě co zde potřebujeme je tedy americká Middle Class/britská Working Class a s ní i firmy, které vlastní tato společenská třída a které uspokojují SKUTEČNÉ, nikoliv virtuální potřeby této třídy. Kdyby k tomu došlo, nazval bych to skutečnou "sociální revolucí"... bohužel, velké množství nezávislých a podnikavých lidí během let 1938-1989 odešlo z politických důvodů do první, druhé i třetí emigrace - a od masivnější ekonomické emigrace nás i dnes dělí jen krůček...
Skutečná "pravicová" strana by určitě měla prosadit takovou daňovou reformu, která uleví středním příjmovým kategoriím a sníží mzdové náklady podnikatelů na kvalifikované zaměstnance pobírající mzdu blížící se mzdě průměrné (jak známo - medián a průměr jsou dva různé statistické pojmy, medián mzdy v ČR je dnes nižší, než průměrná mzda...). Nic takového se ale neděje: pod rouškou euroskeptické až mírně nacionalistické rétoriky jsou snižovány daně zejména nejbohatším elitám - jejichž příjmy se ale často stejně odvíjí od státních zakázek !
Mám přehled o mzdových nákladech na zaměstnance i o daňových nákladech několika živnostníků - a jsem zcela jednoznačně přesvědčen, že pravidla hry nejsou nastavena tak, aby umožnila vznik střední třídy, schopné místo neustálého zbrklého reinvestování třeba i vytvořit výraznější úspory.
Pokud se daňové náklady na průměrnou čistou mzdu blíží 100% této čisté mzdy (a to nepřeháním - zadávám tyto příkazy z účtu každý měsíc), tak se zde žádná vrstva středně velkých firem, zaměstnávajících standardním způsobem kvalifikované zaměstnance za ne "nejčastější", "nejtypičtější" (medián), "většinové" - ale za skutečně průměrné mzdy - nemůže nikdy vytvořit.
Potřebujeme defenenstrovat spoustu úředníků - a je úplně jedno, jakou barvu kravaty volí jako kamufláž...
A to ve vetsine oblasti. Ale co, kdyz to tak lidi asi chteji, tak at si tu "bohaci" berou platy zapadnich uklizecek a dal si voli strany hranicici az s fasismem, at dal pasivne spokojene odpocivaji namisto protestu v ulicich, at si to zkratka vychutnavaji jak je libo.
Zrovna na internetu je to ale nejmene hrozne. Tady alespon nejake to vyznamenjsi procento slusnych podnikatelu, kteri nezbohatli na politicky podbarvenem zvyhodnenem kseftovani se statem, ale diky svym napadum a vlastni praci, existuje.
Pokud to shrneme a řekneme, že se jedná o Abclinuxu.cz, tak ono samotné patří do střední třídy už nejméně 2 roky. A co skupina IDG, budou na tom podobně a obratem se tam také vejdou. Mohu se zeptat, zda nás příště oslovíte, abychom Vám potřebná data poskytli?