Hlavní navigace

Český Internet zná favority

12. 12. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V neděli skončilo první kolo soutěže Český Zavináč. Padesátičlenná porota vybírala osobnosti a servery, které na sebe v tomto roce nejvíc upozornily. Výsledkem hlasování jsou tři nominace v každé z deseti kategorií. Lupa jako první český server přináší seznam všech nominací včetně stručných komentářů.

Jak se nominace vybíraly? Členové poroty posílali své tipy od 7. listopadu do 10. prosince. V každé kategorii mohli tipovat tři osobnosti nebo servery – a to v pořadí od prvního do třetího místa. Každé místo mělo svou váhu, takže při konečném sčítání dostaly tipy na první pozici tři body, na druhé pozici dva body a na třetí pozici jeden bod. Porotu tvořilo padesát osobností, jejichž volbu jsme objasnili na tiskové konferenci 7. listopadu – jako každý výběr je i tento nutně subjektivní, spoléháme však na to, že se v následujících ročnících stane vyváženější – a to díky pravidlu, že se porota bude každoročně rozšiřovat o držitele Českého Zavináče. Současný seznam porotců je veřejný a lze ho najít na Internetu. Ve druhém kole budou porotci hlasovat vždy jen pro jeden ze tří nominovaných serverů či jednu ze tří nominovaných osobností. Od dvoukolového hlasování si slibujeme maximální přesnost a objektivitu výběru. Konečné výsledky budou oznámeny na slavnostním večeru 11. ledna.

Zde je několik poznámek k výsledkům prvního kola.

ICTZ23

  1. V kategorii portálů výrazně dominují nejznámější tři: Atlas, Centrum a Seznam. Všechny dostaly řádově stejný počet bodů (pořadí nominovaných serverů z prvního kola se nezveřejňuje a nominace jsou uváděny vždy v abecedním pořádku). Daleko za nimi skončil čtvrtý portál, kterým je Quick.cz. Dále se v nominacích objevilo dalších zhruba deset tipů, ale všechny obdržely zanedbatelný počet hlasů.
  2. V kategorii zpravodajských serverů byl jeden z nominovaných velmi silný, zatímco na druhém až pátém místě bylo mezi zpravodajskými magazíny poměrně těsno. Z boje o nominaci nakonec vyšly naprázdno České noviny a Mobil Server, ačkoliv k ní měly blízko.
  3. Server Novinky.cz získal poměrně dost hlasů v kategorii zpravodajských serverů, ale mezi nominované se nakonec dostal v kategorii zábava. Pro šéfredaktora i další tvůrce je to možná vcelku zajímavá zpráva o tom, jak čtenáři jejich magazín vnímají – a jak ho směřovat dál.
  4. V kategorii internetových obchodů jasně dominovaly nominované servery. Konkurovat jim mohly jen dva: čtvrtý Obchodní dům a pátý Fractal.
  5. Jaké znáte weby firem a institucí? V Českém Zavináči to je kategorie, kde se v seznamu tipovaných serverů objevilo vůbec nejvíc jmen – téměř šedesát (tedy víc tipů než porotců). Když nepočítáme tři nominované weby (podle abecedy Ministerstvo vnitra ČR, Poslanecká sněmovna a Škoda Auto), pak nominace jen o vlásek unikla čtvrtému favoritu: Ministerstvu spravedlnosti. Ostatní tipované servery měly po jednom až třech bodech.
  6. Kategorie internetová služba nepřinesla žádná překvapení – pouze rozpaky části porotců nad tím, co se vlastně internetovou službou myslí. Pro organizátory je to pro příští ročník vzkaz v tom smyslu, aby některé kategorie „zjemnili“ či aspoň lépe definovali. Tři nominované servery jsou ovšem jasnými favority.
  7. Zajímavá shoda okolností postihla kategorii wapových serverů: všechny tři nominace mají přesně stejný počet bodů. V žádné jiné kategorii se nic podobného nepoštěstilo.
  8. V kategorii internetový novinář bylo velmi těsno hned na prvních šesti místech. Čtvrtý skončil Marek Antoš, následovaný Patrickem Zandlem a Petrem Koubským. Rozhodoval však doslova každý bod.
  9. Naproti tomu jasné tři favority měla kategorie internetový podnikatel. Tři nominované byznysmeny mohli ohrozit pouze čtvrtý Patrick Zandl a pátý Jiří Berger.
  10. Kategorie webový designér přinesla nejvíc rozpaků a nejméně hlasů. Mnozí porotci v této kategorii vůbec nehlasovali a ukázalo se, že obecně je v tomto oboru zoufale málo informací. Pro příští ročník to znamená zkusit něco na způsob „předváděcích projekcí“, které studia připravují pro porotce filmového Oscara – aneb jakýsi výběr „přednominací“, kam by bylo možné poslat tipy na designérsky originální a dobře udělané stránky. Z těch by pak porotci mohli lépe vybrat ty nejlepší a ocenit jejich autory.

Co dodat: jako jeden z organizátorů nemůžu a ani nechci psát nezávislou analýzu o tom, co právě zveřejněné nominace znamenají pro náš Internet – a nakolik se Český Zavináč rozběhl dobře či nikoliv. Tyto poznámky jsou pouze nahodilými informacemi ze „zákulisí“ soutěže a budu rád, když se nad nominacemi rozvine nějaká diskuse. Osobně se také těším na to, jak dopadne druhé kolo hlasování a kdo si nakonec České Zavináče v lednu odnese.

Seznam nominací (v abecedním pořádku)

Portál: Atlas (msn.atlas.cz), Centrum (www.centrum.cz), Seznam (www.seznam.cz)
Zpravodajský sever: iDnes (www.idnes.cz), Lupa.cz (www.lupa.cz), Neviditelný pes (pes.eunet.cz)
Zábavní server: Flashfun (www.flashfun­.cz), Fudge (www.fudge.cz), Novinky (www.novinky.cz)
Internetová služba: Justice.cz (www.justice.cz), Expandia Banka (www.ebanka.cz), Mapy Atlas (mapy.atlas.cz)
Internetový obchod: AlbumCity (www.albumcity­.cz), Shop.cz (www.shop.cz), Vltava.cz (www.vltava.cz)
Wapový server: Click (wap.click.cz), iDnes (wap.idnes.cz), Juice (wap.mobileju­ice.cz)
Server firmy či instituce: Auto Škoda (www.skoda-auto.cz), Ministerstvo vnitra (www.mvcr.cz), Poslanecká sněmovna (www.psp.cz)
Webový designér: Adam Hauner, Tomáš Moščák, Tom Vild
Internetový novinář: Miloš Čermák, Ondřej Neff, Jiří Peterka
Podnikatel roku: Ivo Lukačovič, Jiří Hlavenka, Roman Staněk

Autor článku

Autor je novinář a publicista, přispěvující do řady českých médií. V současné době působí mj. jako moderátor NetClubu, diskusí s osobnostmi českého Internetu.