Hlavní navigace

Český NBÚ rozšíří kyberbezpečnostní spolupráci s Izraelem

24. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Vláda.cz
Do Izraele s vládní delegací letěli i zástupci českých kyberbezpečnostních firem a šéf NBÚ. Bělobrádek měl zase cestu do Kalifornie.

Celkem devět představitelů české vlády tento víkend zavítalo do Izraele, kde se vedle spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a dalších oblastech ekonomiky hodně mluvilo také o kybernetické bezpečnosti. Vládu v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) do židovského státu doprovodil také šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil a zástupci kyberbezpečnostních firem.

Z delegace třiceti společností, kterou organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), byla z oblasti počítačové bezpečnosti jen část. Úřady ovšem nechtějí přesně specifikovat, o které firmy šlo – s tím, že ke zveřejnění informace je potřeba jejich souhlas.

„Kybernetická bezpečnost byla i jedním z témat jednání premiéra Sobotky a izraelského premiéra Benjamina Netanjahu a spolu s výzkumem je právě kybernetická bezpečnost prioritou spolupráce obou zemí. Téma bylo samozřejmě i předmětem uzavřených B2B jednání zástupců podnikatelské delegace s izraelskými partnery,“ vzkazuje Lupě Svaz průmyslu.

Výměna kybernetických dat

Česká republika a Izrael podepsaly společné prohlášení o spolupráci v kybernetické bezpečnosti v Jeruzalémě už v roce 2014 a v plánu je další rozšiřování těchto aktivit. Oba státy zvažují také to, že by se vytvořila „skupina podobně smýšlejících zemí“ pro koordinaci společného přístupu k celé oblasti, mimo jiné boji proti kybernetické kriminalitě.

Bohuslav Sobotka a Benjamin Netanjahu v Izraeli.
Autor: Vláda.cz

Bohuslav Sobotka a Benjamin Netanjahu v Izraeli

Víkendová jednání přinesla také to, že „by měly příslušné národní orgány a agentury sdílet informace o incidentech a hrozbách v oblasti kybernetické bezpečnosti a o původcích těchto hrozeb, informace o zákonech, předpisech, bezpečnostních normách a národních strategiích v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany kritické informační infrastruktury, informace o národním vzdělávání a programech a iniciativách posilujících povědomí o bezpečnosti. Dále budou usnadňovat a zprostředkovávat vzájemné stáže a školení a připravovat a provádět cvičení zaměřená na kybernetickou bezpečnost.“

Český Národní bezpečností úřad a izraelský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost podepsaly společné memorandum, které má nastavit oblasti spolupráce.

Content 23

O technologie se před pár dny opřel také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který se podobně jako před ním Andrej Babiš (ANO) a Bohuslav Sobotka v Silicon Valley setkal s tamními českými podnikateli. Zavítal také na Stanford, kde zkoumal univerzitní inkubátor StartX, a proběhla jednání se zástupci Applu v Cupertinu.

Bělobrádek, který hlásá podporu novým technologiím a digitální ekonomice, ale zároveň patří k těm politikům, kteří podpořili Babišův zákon nahrávající cenzuře internetu, se rovněž podíval do továrny Tesla Motors a jednal na univerzitě v Berkeley. Babiš se zase před pár dny podíval do nových karlínských kanceláří vývojářů STRV, čehož tradičně využil na sociálních sítích.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).