Hlavní navigace

Český rozhlas se přiblížil čtvrtému celoplošnému okruhu, novela prošla výborem

20. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Volební výbor Poslanecké sněmovny postoupil plénu novelu zákona o Českém rozhlase, která umožní vedle Radiožurnálu, Dvojky a Vltavy vysílat ještě čtvrtou celostátní stanici

Čtvrtý celoplošný okruh na velmi krátkých vlnách bude moci pravděpodobně provozovat Český rozhlas. Volebním výborem Poslanecké sněmovny totiž prošel návrh novely zákona o ČRo, který umožňuje vedle Radiožurnálu, Dvojky a Vltavy šířit ještě čtvrtý celoplošný, případně regionální program. Změnu inicioval sám rozhlas, přičemž pro čtvrtý okruh nežádá další nové frekvence. Podle generálního ředitele ČRo Petra Duhana si potřebné frekvence uvolní sám přeskupením regionálních i celoplošných stanic.

ROZHOVOR: Peter Duhan: Český rozhlas Dvojka se opět přejmenuje. Usilujeme o čtvrtý okruh

Novela rozhlasu umožňuje šířit čtvrtý okruh jak na VKV, tak prostřednictvím digitálních sítí. “Českému rozhlasu se umožňuje vysílat jeden další program v pásmu velmi krátkých vln. Šíření je stanoveno alespoň v rozsahu regionálního rozhlasového vysílání, jehož dolní hranici zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, určuje jako příjem pro více než 1 % obyvatel České republiky počítaných podle údajů vyplývajících z posledního sčítání lidu,” stojí v odůvodnění novely.

ROZHOVOR: Michel Fleischmann: Český rozhlas Plus by klidně mohl vysílat na frekvencích BBC

“Český rozhlas může tento jeden další program vysílat popřípadě také prostřednictvím jiných technických prostředků – DVB-T, T-DAB nebo jiných sítí elektronických komunikací,” dodali poslanci volebního výboru. Český rozhlas chce čtvrtý celoplošný okruh využít pro novou stanici zaměřenou na mladé posluchače, případně pro stanici mluveného slova ČRo Plus, která odstartovala letos v březnu a vysílá na středních vlnách a v digitálních sítích. Zároveň s jejím startem zanikly okruhy Rádio Česko, Leonardo a ČRo 6.

K TÉMATU: Český rozhlas spouští Rádio Plus, časem by chtěl jeho vysílání rozšířit na celý den

“Jakmile dostaneme do zákona možnost provozovat čtvrtý celoplošný okruh, budeme mít na výběr. Zda přeskupíme stávající frekvence, nebo vytvoříme zcela novou čtvrtou síť, kde budeme vysílat stanici mluveného slova, a nebo uvolníme celou síť středních vln a tam budeme tuto stanici provozovat, protože střední vlny poslední dobou vstaly z mrtvých a najednou je o ně zájem,” uvedl Duhan v nedávném rozhovoru pro server DigiZone.cz. Přesunem ČRo Plus na VKV by ale rozhlas riskoval, že si bude ubírat posluchače ČRo Dvojka, který cílí na podobné publikum.

BRAND23 Workshop

Duhan proto uvažuje o tom, že by na čtvrtém okruhu vysílala právě nová stanice pro mladé. “Když se podíváte do portfolia našich stanic, lehce si dovodíte, o co by mohlo jít. Asi by to byl program pro mladší publikum. Rádio Junior je sice řešení, ale není to řešení stoprocentní,” uvedl. Nový projekt byl podle šéfa ČRo nebyl již existujícím Rádiem Wave, které už existuje a vysílá pro mladé posluchače: “Wave by podle mě po přechodu na internet a do digitálních sítí také potřeboval nějaký refresh, ale zatím na něj nechci sahat, protože všichni dosavadní generální ředitelé si s tímhle programem vždycky jenom naběhli.”

“Když to shrnu, byla by tady možnost provozovat celoplošné rádio pro mladé posluchače na VKV sítích,” dodal Duhan pro server DigiZone.cz. Poslanci volebního výboru podmínili vznik čtvrtého celoplošného okruhu ČRo zákazem vysílání reklamy a teleshoppingu na této stanici. O novele nyní bude rozhodovat celá Poslanecká sněmovna.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).