Hlavní navigace

Český zavináč -- změny k lepšímu

4. 3. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

75 procent nových projektů oproti uplynulému ročníku obsahuje soutěž Český zavináč 2003, jejíž nominace byly oznámeny minulý čtvrtek. Z převážné části je to způsobeno skutečností, že se objevilo deset nových kategorií, jedna stará se rozštěpila ve dví a několik jiných zmizelo. Co bude projektem roku? Kdo bude osobností roku?

Původně jsem uvažoval o nadpisu „Český zavináč – nic nového pod sluncem“, ale protože jsem zastáncem teorie, že titulek by měl čtenáře spíše lákat než odpuzovat, zvolil jsem současnou podobu. Jeho předešlá varianta by navíc v letošním případě nebyla ani tak úplně pravdivá, protože k nějakým pozitivním změnám přece jen došlo. Například zmizely kategorie nejlepší portál, nejlepší obchod, nejlepší služba a nejlepší WAP. První tři patrně zejména z toho důvodu, že v nich lidově řečeno „chcípl pes“ a rozdávat ceny stále stejným subjektům by již byla vysloveně provokace, WAP se naproti tomu sám o sobě příliš neprosadil. V konečném důsledku si však České zavináče zřejmě odnesou jedni a titíž lidé:

Nejlepší zpravodajský server
(České noviny, iDnes, Lupa)

Nejlepší zábavná stránka
(Bonusweb, Flashfun, Kompost)

Nejlepší stránka určená dětem
(ABC, Alík, Zavináč)

Nejlepší kulturní stránka (film, divadlo, hudba)
(365 dní, Dokina, Scéna)

Nejlepší stránka pro ženy
(Babinet, Tvoje, žena-in)

Nejlepší sportovní stránka
(NHL, Sport iDnes, Sportovní noviny)

Nejlepší osobní stránka
(Klaus, Macek, Peterka)

Nejlepší internetová stránka nekomerční instituce (zahrnuje občanské aktivity)
(Justice, Člověk v tísni, MV ČR)

Nejlepší firemní stránka
(Český Telecom, ČSA, Škoda Auto)

Nejlepší stránka věnovaná cestování
(Cestujeme, Dobrodruh, Travelguide)

Nejlepší stránka věnovaná zdraví
(Doktor on-line, Doktorka, Lékárna)

Nejlepší stránka o financích
(Finance, Měšec, Peníze)

Nejlepší nový projekt (spuštěný pouze v roce 2002)
(Co to je, CZ Free Net, Jyxo)

Cena za nejlepší webový design
 – nebude vyhlášena.

Cena za událost roku
(CZ Free Net, povodně, vznik ministerstva informatiky)

Cena pro internetového novináře za konkrétní projekt
(Čermák Miloš za server Mediář, Peterka Jiří za sérii článků o telekomunikacích, hlavně pro magazín Lupa, Šmíd Milan za server Louč)

Cena pro podnikatele roku
(Hlavenka Jiří, Lukačovič Ivo, Vochozka Petr)

Pro přehlednost jsem kurzívou vyznačil nové kandidáty. Jak vidíte, je jich požehnaně, dokonce plných 75 procent (to ovšem neznamená, že se nad nominacemi nestrhne bouřlivá diskuse). Do značné míry je to však ovlivněno skutečností, že máme deset nových kategorií a jedna kategorie původní (nejlepší web firmy nebo instituce) se rozdělila ve dví. Nové kategorie v zásadě kopírují strukturu webu tak, jak ji mají rozdělenu české vyhledavače – stačí nahlédnout do libovolného z nich. Snad to bude změnou k lepšímu, protože celá soutěž tak dostává silnou „webovou orientaci“ a dostane se i na weby a servery, které v minulosti měly tu smůlu, že se do žádné škatulky nevešly, což se stávalo často.

V kategoriích, které zůstaly zachovány, došlo (pokud vůbec) ke změnám spíše kosmetického rázu. Absolutně zakonzervovaná je kategorie zpravodajských serverů, odkud pouze v předminulém roce České noviny vyšouply Neviditelného psa. To je ostatně škatulka, kde se do roka nových projektů rodí přibližně stejně jako portálů… U kategorie novinářů jsem potěšen, že jsou tito nominováni za konkrétní projekt a nikoli „jen tak“, ačkoli se nezdá, že by to na výsledcích něco změnilo. Na rozdíl od novináře nebude tentokráte vyhlášen webdesigner roku. Patrně proto, že se ukázalo, že jich členové Akademie českého Internetu příliš neznají a jejich minulé volby často vyvolávaly rozpaky.

Co naopak vzbuzuje rozpaky ve mně, je nominace na podnikatele roku. Jiří Hlavenka, Ivo Lukačovič, no prosím, i když se domnívám, že je zde řada lepších kandidátů, která pouze není mediálně provařená (za všechny jmenujme například duo Burcal & Fryc, jejichž eMall měl v loňském roce obrat 92 milionů korun), jak se tam ovšem objevil Petr Vochozka, majitel brněnského vývojového studia Illusion Softworks, která má na svědomí počítačové hry Hidden & Dangerous a Mafia je mi vážně záhadou. Ne že by si Petr Vochozka nějakou cenu nezasloužil, ale pokud vím, tak s českým Internetem má společného pouze to, že má v doméně .cz umístěny webové stránky.

KL24

Největším problémem výroby nominací Českých zavináčů je neexistence předvýběru, tj. že by někdo poměrů na českém Internetu hluboce znalý usedl k počítači a vybral u každé kategorie tři pět projektů, ze kterých by akademici českého Internetu zvolili jeden (případně by měli možnost napsat i jiný, nebyl-li by uveden v seznamu). Současná podoba, kdy se před každým objeví obrazovka prázdných políček a on je nucen něco vymyslet, je nejen frustrující, ale také nereprezentativní, protože se tam napíše, co zrovna přijde pod ruku. Příkladem budiž kategorie nejlepší osobní stránka. Jsem si stoprocentně jist, že osobní stránky Václava Klause a Miroslava Macka jsou zdaleka nejznámější. O tom, že jsou nejlepší, však mám své pochybnosti.

Za pozitivní naopak pokládám kategorii nejlepší projekt roku, kde se objevily záležitosti Co to je, CZ Free Net a Jyxo, z nichž každý jednotlivý by si ji zasloužil. Nejvýraznějším adeptem mi však přijde CZ Free Net. Zdá se, že podobně to vidí i akademie českého Internetu, protože jej nominovala i na událost roku. Jediná kategorie, která žádné regulérní nominace nemá, je osobnost roku a rozhodnou o ní čtenáři na základě emailového hlasování. Snad tentokráte Ondřej Neff nebude muset na BBC čelit nepříjemným otázkám, zda o něm říkají, že je zombie a jestli opravdu Neviditelný pes upadá. Protože by mě opravdu překvapilo, kdyby se osobností českého Internetu stal někdo jiný…

Bude osobností roku Ondřej Neff?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).