Hlavní navigace

Čeští AppOnFly streamují aplikace přes web, na západě mají tisíce uživatelů

8. 7. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: AppOnFly
Mladá česká služba AppOnFly i v době nativních cloudových aplikací buduje produkt postavený na streamování Windows a tradičních aplikací za předplatné.

O tradičních aplikacích a systémech Windows streamovaných na dálku ze serverů do koncového zařízení uživatelů se už nějakou dobu mluví spíše jako o dočasné náhradě či jako o takovém přemostění starého Windows-based legacy světa a plně cloudového prostředí. Nové aplikace už vznikají primárně jako software, jako služba (SaaS) připravená na škálování a chod na všech zařízeních.

Tuzemská společnost s impozantním názvem Českomoravské informační systémy (ČMIS) to ale na smrt streamování softwaru nevidí. „Pořád v této technologii vidíme nějakou budoucnost. Například z toho důvodu, že není úplně jednoduché propojovat cloudové aplikace,“ myslí si šéf ČMIS Václav Svátek.

Nic neinstaluj, předplácej

To je vzhledem k různým API a podobně zajímavý názor. Celý holding ČMIS ročně utrží asi 120 milionů korun s tím, že 40 milionů je ze služeb. Většina tržeb jde pak na konto právě streamovaným desktopům.

Připojení ke vzdálené ploše přes webový prohlížeč.
Autor: Jan Sedlák

Připojení ke vzdálené ploše přes webový prohlížeč.

Tuhle skutečnost se nyní firma snaží rozšířit do služby nazvané AppOnFly, se kterou míří především do Spojených států a na další zahraniční trhy a do které se investují vydělané peníze. Produkt aktuálně běží v různých fázích asi devět měsíců a vyzkoušelo si ho přes 130 tisíc uživatelů – aktivních jsou tisíce. Většina je z Ameriky.

Pro ty, kdo se se streamováním operačního systému či aplikace ještě nesetkali, ještě základní přiblížení. Tato technologie umožňuje neinstalovat například Windows či Office na běžné počítače, ale doručovat je na dálku ze serveru. Instance tak běží někde v serverovně, podobně jako třeba Netflix dodává do vašeho zařízení filmy.

Tento proces se často používá třeba v bankách, kdy zaměstnanci na pobočkách mohou ke své pracovní ploše a datům přistupovat z takzvaných tenkých klientů (Dell, HP a spol. k tomu vyrábí i speciální „krabičky“).

Takto doručovat lze i samostatné aplikace, takže je třeba možné spouštět Windows programy na Linuxu či tabletu. Nasazení něčeho takového nemusí nutně znamenat úsporu, za vším se totiž skrývá dost robustní sestava softwaru vyžadující platbu licencí, ale může to usnadňovat správu a podobně. Na streamování staví velkou část byznysu třeba firma Citrix, angažuje se také VMware. Český produkt běží na Microsoftu.

V prohlížeči i přes protokol

AppOnFly princip dodávání Windows aplikací nyní nabízí ve formě služby. Na webu si jednoduše naklikáte, které z podporovaných aplikací chcete využívat a ty se pak účtují ve formě předplatného.

Vybrané programy lze pak zobrazit přímo ve webovém prohlížeči (HTML5), případně v operačním systému přes protokol RDP (Remote Desktop Protocol). RDP zobrazuje kompletní prostředí Windows, konkrétně jde o Windows Server 2012 R2. O plnohodnotný vzdálený operační systém ale nejde a lze využívat pouze ty aplikace, které jsou předplaceny.

V současné nabídce jsou vedle aplikací od Microsoftu také programy od IBM a AppOnFly jednají také s Corelem, Adobe a dalšími. Do konce roku se má nabídka výrazně rozrůst. Práce s běžnými aplikacemi je dostačující, na nějaký náročnější střih ale tato služba není stavěná a ani zamýšlená.

Služba funguje stabilně a podle rozlišení si sahá na datové toky v jednotkách Mb/s. Při testování jsem nenarazil na problémy ani na pomalejších linkách třeba v kavárnách. Problém je ovšem v tom, že služba neumí dělat „cache“, takže ji nelze používat – ani omezeně – v offline režimu. Bez problémů ale funguje i na Linuxu či Mac OS, Androidu a iOS.

ČMIS aktuálně na chod AppOnFly vyhradilo desítky fyzických serverů běžících v datovém centru TTC, konkrétně u SuperHostingu. Každý stroj má 384 GB RAM a dva dvanáctijádrové procesory. Zajímavé jsou zejména náklady. Hardware dělá pouhých 25 procent, zatímco licence si vezmou 60 procent – na své si přijde především Microsoft. Licenční streamovací politika Microsoftu je často zmiňována jako cenová překážka nasazení těchto technologií.

A ještě jednou Microsoft

Jako službu se ČMIS snaží nabízet také další technologii od Microsoftu, konkrétně nový SQL Server 2016. Firma umí vzít jednu licenci na verzi Standard a její cenu rozprostřít mezi více zákazníků. Je to s posvěcením Microsoftu (partnerský program SPLA) a ČMIS slibuje, že díky tomu umožňuje snížit cenu SQL Serveru až o 70 procent.

Jde o to, že ČMIS na jednom fyzickém serveru umí spustit několik instancí databázového serveru bez toho, aniž by se tyto instance omezovaly. „Umíme limitovat prostředky hardwaru tak, aby jedna databáze nemohla omezit a shodit provoz těch dalších. Spouštíme oddělené instance SQL Serveru, pokaždé na jiném portu,“ popisuje Svátek.

cif - debata 2

Microsoft nastavování něčeho takového přímo umožňuje, není to ale úplně jednoduchý proces. ČMIS službu provozuje na serverech Dell s SSD disky a určena je spíše pro menší a střední databáze do 64 GB. Oproti AppOnFly míří na domácí trh, kde malé firmy často nemají rozpočet na to, neustále upgradovat na nové databázové technologie.

„Pohoda, ABRA, Money, Helios, JKR a další. Tyhle všechny firemní aplikace v Česku běží na SQL Serveru a jsou to možní zákazníci,“ vyjmenovává Svátek. Zmiňuje stovky případných zájemců. Otázkou samozřejmě je, jak se firmy chtějí stavět k tomu, že jim databáze poběží mimo jejich infrastrukturu. A jak efektivní třeba může být propojení lokální aplikace se vzdálenou databází.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).