Hlavní navigace

Čeští Stories získali 15 milionů, Facebook otevřel laboratoř, Sharp propouští

2. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Facebook
SAP a Cisco nakupují. Dell a EMC se finálně mohou spojit. Sharp propustí 10 tisíc lidí. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Nový český startup Stories získal první investici ve výši 15 milionů korun. Investorem je firma Logio. To získalo podíl 12,5 procenta. Stories umí analyzovat firemní data a na základě toho radit firmám, co a jak dělat v byznysu.

Dell a EMC se finálně spojí sedmého září. Obří obchod za 67 miliard dolarů konečně prošel posledním schvalováním antimonopolního úřadu, tentokrát v Číně. Počet zaměstnanců Dellu se díky připojení EMC rozroste o 50 tisíc na celkových 140 tisíc. Jedná se tak o jednu z největších soukromých společností světa. Michael Dell to dokonce nazývá „největším startupem na světě“.

Japonský Sharp prodává své továrny v Malajsii do rukou Foxconnu. Bude se také škrtat, o práci má přijít kolem 10 tisíc lidí. Sharp už v létě oznámil propouštění pěti tisíc zaměstnanců jako součást úspor. Foxconn by od Japonců mohl koupit rovněž výrobu v Číně a Mexiku. Sharp zároveň nedávno zastavil některé nemovitosti kvůli bankovní půjčce určené na splácení krátkodobých dluhů.

SAP kupuje firmu Altiscale, podle VentureBeat za 125 milionů dolarů. Čtyřletý projekt se zaměřuje na Hadoop a Spark a je konkurencí pro hadoopové služby jako Microsoft HDInsight, Amazon Elastic MapReduce a Google Cloud Dataproc. Pro SAP je to doplnění Hadoopu do své cloudové nabídky, zapojení možností IoT a spojení se SAP HANA.

Cisco kupuje startup ContainerX. Ten založili lidé z Microsoftu, VMwaru a Citrixu a zaměřuje se na takzvané kontejnery (Docker a spol.). Cisco zřejmě tedy nasadí kontejnery jako službu do svých cloudových nabídek a bude chtít konkurovat dalším podobným technologiím. Cisco vidí, že byznys se síťovým hardwarem je ohrožen (SDN, komoditizace a podobně) a snaží se více zamířit také do softwarové vrstvy.

Facebook v minulosti rozjel Open Compute Project, v rámci kterého si firmy vyměňují návrhy hardwaru do datových center (open hardware). Nyní otevírá také laboratoř, která je přístupná pro testování takových konfigurací a souvisejícího softwaru. Mezi prvními, kdo si své nástroje validovaly, jsou Canonical a Red Hat.

WT100

Tržby Salesforce.com za druhé čtvrtletí meziročně vyrostly o 25 procent na 2,04 miliardy dolarů. Salesforce je jednou z firem, která chce ze SaaS byznysu překročit roční hranici tržeb 10 miliard dolarů.

Výrobce softwaru pro call centra Genesys Telecommunications za 1,4 miliardy dolarů kupuje firmu Interactive Intelligence Group. Genesys získá především cloudovou platformu pro call centra, kterou začlení do své nabídky. Na call centra se soustředí také česká společnost ZOOM International.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).