Hlavní navigace

Changhong LED32C2200DS: levný s dobrým zvukem a satelitem

27. 12. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Changhong
Ač má v názvu 32ʺ, ve skutečnosti jich je 31,5" a televizor má tudíž úhlopříčku 80 cm. Nicméně má také DVB-S/S2 a překvapivě slušný zvuk.

Televizor byl uveden v listopadu pro Česko i Slovensko a primárně půjde do sítě Okay. Disponuje nejen zajímavou výbavou, ale především úhlopříčkou, kterou přivítají třeba i ti, kterým se klasická „81“ těsně nevejde třeba do nábytkové stěny. 

Výbava je zajímavá především satelitními tunery DVB-S/S2, tedy včetně verze pro příjem HD kanálů, a také tunery DVB-T/C, z nichž HD příjem v MPEG-4 zvládá pouze ten první, což je v této cenové relaci vcelku pravidlem.

Je zřejmé, že tento televizor s plošným podsvícením Direct LED je velice levný a tudíž to v praxi bude znamenat „něco za něco“. Nicméně k dispozici by mělo být i nahrávání, ale zatím to není tak jednoduché, k čemuž se dostanu dále. Za zmínku určitě ještě stojí virtuální zvuk SRS Trusurround HD, který se v televizoru předvedl na výbornou.

Televizor i přes velice nízkou cenu nevypadá špatně. Bohužel na přední straně chybí jakákoli LED kontrolka, takže při zapnutí, které trvá skoro dvacet sekund, nevidíte žádnou činnost.
Autor: Changhong

Televizor i přes velice nízkou cenu nevypadá špatně. Bohužel na přední straně chybí jakákoli LED kontrolka, takže při zapnutí, které trvá skoro dvacet sekund, nevidíte žádnou činnost.

Instalace i s průvodcem nastavením obrazu

Smontování televizoru je velice jednoduché, protože noha je součástí panelu, takže se přišroubuje pouze skleněný podstavec. Po spuštění instalačního programu se dočkáte překvapení minimálně v tom, že si nastavujete – v několika podobách – přímo režim obrazu. Pak si vyberete způsob příjmu a začíná ladění vybraného tuneru. To v případě DVB-T trvá notně dlouho, protože se automaticky ladí, resp. dnes spíše „snaží naladit“, i analogový příjem.

Nalezené kanály se však seřadily velice zajímavě – nejprve ČT HD plus déčko/Art, pak následovaly volné pozice 6–17 a teprve poté další kanály, včetně ČT v nízkém rozlišení. Jak vidíte, naladěn byl i Multiplex 7 a televizor po instalaci spustí menu s volbou nastavenou na Kanál. Zde také setřídíte naladěné stanice (volba Editace programů) a dělá se to prostým přesunem na patřičnou pozici.

Pokud jde o satelitní tuner, ladění ztěžuje fakt, že družice Astra nejsou označeny tak, jak je zvykem, resp. jak je má označeny třeba Skylink. Nemluvě o tom, že nejsou ani správně seřazeny. K tomu si připočtěte nápovědu, která občas neříká pravdu, a je o starost postaráno…

Ladění satelitní části tohoto televizoru nejspíše některý majitel přístroje zvládne, ale bude jich spíše méně, než více. Zdá se mi, že je to spíše na odborníka, a i když si našinec může říci „to je daň za extra nízkou cenu“, právě tohle je daň naprosto zbytečná.

Na dálkovém ovladači budete hledat především EPG a ti s méně dobrým zrakem občas zatápou po popiskách. Úhel záběru je však výborný.
Autor: Bohumil Herwig

Na dálkovém ovladači budete hledat především EPG a ti s méně dobrým zrakem občas zatápou po popiskách. Úhel záběru je však výborný.

Ovládání se specialitkami

Dálkový ovladač je příjemný a výborně se drží v ruce. Popisky jsou většinou dobře čitelné, rozložení slušné, nicméně typické pro nejnižší třídu televizorů. Na nejlepší pozici je tu menu nastavení, pro EPG musíte zcela někam jinam než do okolí kurzorového kříže stejně, jako pro ztlumení hlasitosti. Enter v tuneru ukáže seznam naladěných stanic s informacemi ke kanálu (např. síla signálu) a totéž zjistíte přes tlačítko List. V multimédiích Enter vyvolává softwarová tlačítka, k čemuž se ještě dostanu.

Zajímavostí je možnost zastavení obrazu, tlačítko pro přepnutí do režimu rozhlasu (kanály se třídí ve zvláštním seznamu) a naopak zcela zbytečné je tlačítko pro přehled naladěných kanálů – List; vše operativněji obstará Enter. Jsou tu i Oblíbené kanály, které se dělí na pozemní, kabelové a satelitní. K dispozici je rovněž speciální tlačítko USB pro vstup do multimédií, ale použít můžete i Source, a v případě, že je médium identifikováno, nabídne se vstup na něj automaticky. S testovacím USB diskem Freecom 1 TB jsem se ovšem musel rozloučit, protože ho rozhraní zjevně nezvládalo napájet.

Menu vyjíždí od spodního okraje a je na základní úrovni grafické, na dalších už textové. Ovládá se velice jednoduše a dá se v něm i kolovat. Bohužel použitý font je často příliš tenký, takže pro někoho nemusí být dobře čitelné. Navíc se spouští přes obraz, takže se čitelnost může ještě zhoršit.

V ovládání si rovněž musíte zvyknout na pár specialitek. Například na to, že z multimédií se do režimu televizoru nedostanete Exit, nýbrž musíte zmáčknout USB. A také třeba na to, že skladbu z manažeru souborů nespustíte přes Enter, ale přes Play…

Při instalaci satelitu narazíte mj. na nesetříděný seznam a poměrně komplikovanou úpravu parametrů. Navíc nápověda občas nesedí.
Autor: Bohumil Herwig

Při instalaci satelitu narazíte mj. na nesetříděný seznam a poměrně komplikovanou úpravu parametrů. Navíc nápověda občas nesedí.

Jednoduché EPG

Programová nabídka je pouze základní jednoduchá a současně se zobrazuje pouze pro jeden kanál ve formě výpisu. Zmenšené okno EPG se jen objeví v popředí, takže v pozadí je vidět část (okraje) obrazu a je rovněž slyšet zvuk. K vybranému pořadu se objevuje i podrobnější popisek, kompletní informace se ukáží po stlačení Info.

Na pořad se můžete nechat upozornit a televizor se probudil i z pohotovostního režimu. Programová nabídka se nicméně stahuje až po fyzickém vstupu na daný multiplex.

V příručce se sice píše, že EPG je osmidenní, ale nikde jsem nenašel možnost, jak se na další den posunout. Nápověda v tomto ohledu chyběla a obvyklá tlačítka či obvyklé způsoby nefungovaly.

Setřídění kanálů je rychlé a jednoduché. Pokud je nechcete dělat fyzicky, můžete sáhnout po „oblíbených položkách“.
Autor: Bohumil Herwig

Setřídění kanálů je rychlé a jednoduché. Pokud je nechcete dělat fyzicky, můžete sáhnout po „oblíbených položkách“.

Úpravy pouze základní

Přednastavených obrazových režimů je pět a jak bylo řečeno, nastavují se už při instalaci a poté také v menu Obraz. Pro jeden z nich (Uživatelský) upravíte kontrast, jas, sytost, ostrost a odstín. Vedle toho ještě teplotu barev.

Zvukových režimů je rovněž pět a úpravy (basy a výšky) se opět dělají v režimu Uživatelský. Zapnout můžete i virtuální zvuk přes systém SRS TruSurround HD a televizoru šel rozhodně k duhu!

Poměrů stran v obrazu je šest, ovšem standardně se televizor nainstaluje do 16:9. „Auto“ je tu také, a byla funkční, stejně jako například 14:9 či volby zoomové.

Nejbohatší jsou ovšem volby pro zapnutí a vypnutí televizoru. Například tu najdete automatické vypnutí po několika hodinách sledování, zdravotní upozornění, nebo časovače pro zapnutí a vypnutí televizoru jako takového po předem nastavené době.

V menu Možnosti pak můžete aktivovat nahrávání, ale televizor psal, že je třeba nejprve kontaktovat výrobce. Ten mi však sdělil, že u přístrojů jdoucích na český trh by funkce nahrávání aktivována být měla. Jak to tak vypadá, měl můj televizor nějakou ranou verzi firmwaru, což bylo vidět i jinde.

Plošné podsvícení samozřejmě znamená hlubší panel, což ale konkrétně v tomto případě není nijak přehnané – 77 mm. Jak si také můžete všimnout, rozhraní na boku jsou hodně utopená (včetně anténních připojení).
Autor: Changhong

Plošné podsvícení samozřejmě znamená hlubší panel, což ale konkrétně v tomto případě není nijak přehnané – 77 mm. Jak si také můžete všimnout, rozhraní na boku jsou hodně utopená (včetně anténních připojení).

Nízká spotřeba

Televizor naběhne do takového obrazového režimu, který si zvolíte hned při instalaci, což v mém případě znamenalo „Doma“ a nemělo to nic společného s instalací doma či v obchodě. Čidlo hlídající hladinu okolního světla tu není a eko režimy, pokud nepočítám nejrůznější časovače, také ne. Po hodině provozu na DVB-T a stanici ČT24 jsem naměřil 34 wattů (33–35 W). V případě, že přepnete na rozhlasovou stanici, spotřeba klesne pouze o watt. Vypnout panel a nechat zapnutý jen zvuk nelze.

Udávaná spotřeba je 42 W, pro pohotovostní režim < 0,5 W a Changhong je s roční spotřebou 62 kWh zařazen do energetické třídy A. Tlačítko úplného vypnutí tu není, zezadu na pravé straně ale najdete vypínač elektronický. Nicméně i poté, co ho zmáčknete, televizor nastartujete dálkovým ovladačem, takže jeho použití ztrácí smysl.

Souborový manažer se ovládá solidně, jen si musíte zapamatovat, že přehrávání nespouštíte tlačítkem Enter. Někdy je také potíž s identifikací koncovky.
Autor: Bohumil Herwig

Souborový manažer se ovládá solidně, jen si musíte zapamatovat, že přehrávání nespouštíte tlačítkem Enter. Někdy je také potíž s identifikací koncovky.

Solidní kompatibilita, ale bez titulků v češtině

Multimédia jsou rozdělena do třech oblastí (Foto, Hudba, Film) ke kterým přibyl ještě Text. Hned na základní úrovni ovšem vidíte, že se pro externí titulky nic nastavit nedá. Televizor je navíc nezvládá v češtině, a i kdyby je zvládal, byly by provedeny tak drobným a tenkým písmem, že by čitelností právě neoplývaly. Znaková sada ani druh fontu se upravit nedají, české znaky jednoduše z textu vypadnou. Nicméně kompatibilita je solidní a Changhong v pohodě zvládal kodek X.264 stejně jako XviD a MKV (L4.0 i L4.1), WMV HD však nepřehraje.

U testovacích HD nahrávek z kamer a fotoaparátů si velice pěkně poradil s profesionálním záznamem (AVCHD, M2TS) se zvukem v Dolby Digital (dts nikoli) a poradil si také s MOV, čistou MPEG-4 a H.264 (koncovka MP4). Bez potíží byla i nahrávka z kamery Sony provedená jako AVCHD, 1 080i s koncovkou M2TS.

Souborový manažer je u této značky tradičně speciální. Soubory se totiž nespouštějí Enter nýbrž Play/Pause, následné pozastavení (a opětné spuštění přehrávání) můžete už ale udělat přes Enter, které však nejprve zobrazí softwarové ovládání. V něm mj. najdete i přeskok o skladbu, Stop či přetáčení. I tak je ale na dálkovém ovladači kompletní sada klasických multimediálních tlačítek.

Televizor si pamatuje pozici naposledy přehrávaného videa, a to i po odskoku do tuneru. Bohužel v režimu multimédií se nedá zvolit poměr stran obrazu, a to ani tlačítkem na dálkovém ovladači, což někdy může komplikovat život.

Z fotografií se k mému překvapení přehrály i snímky ve 3D (MPO), byť ne zcela správně. Formáty JPG, PNG a BMP už byly bez problémů, jen BMP se pochopitelně natahovalo trochu pomaleji. Text zvládá televizor v TXT a hudbu vedle MP3 a WMA i ve formátu WAV (FLAC nikoli).

Při pohledu zepředu to možná nevynikne, ale ze šikma je už vidět, že televizor je na danou cenu docela elegantní. Plocha podstavce je opravdové sklo…
Autor: Changhong

Při pohledu zepředu to možná nevynikne, ale ze šikma je už vidět, že televizor je na danou cenu docela elegantní. Plocha podstavce je opravdové sklo…

Chybky ve firmwaru…

Celkově vzato mi trochu vadila absence LED kontrolky na čelní straně, což je o to horší proto, že televizoru trvá spuštění asi 19 sekund a než naběhne alespoň znak Changhongu, trvá to plných deset sekund. Chvíli tak nevíte, jestli jste ho opravdu zapnuli. Horší podle mého je, že nenabíhá na naposled zvolenou stanici, nýbrž na tu v pořadí první, tedy v mém případě na ČT1 HD. Občas se mi však stalo, že na poslední puštěnou stanici skutečně naběhl, několikrát se ale pro změnu spustil do angličtiny namísto nastavené do češtiny.

Kvalitu obrazu nemá smysl posuzovat. Televizor je obrazově jednoduchý, a je to znát i při této menší úhlopříčce především na méně kvalitním signálu ať už pochází z tuneru či rozhraní USB. Své ceně ale i v tomto ohledu určitě odpovídá a když se to vezme kolem a kolem, je za pakatel.

Na ČT1 HD či při nějakém HD zdroji byl obraz solidní, ale s viditelnými rezervami, které v této kategorii prostě vidět být musejí (překreslování apod.). Ocenit je třeba nízkou zašuměnost a hlavně – výrazný zvuk. Na něm se podepisuje nejen systém od SRS, ale také 2× 8 wattů zesilovače a reproduktory vyzařující směrem dolů.

Díky velice nízké ceně si televizor své zákazníky nepochybně najde. Jen by to chtělo dotáhnout firmware zejména co do spolehlivosti chování přístroje. Pak bude Changhong LED32C2200DS slušnou koupí pro nenáročné zákazníky, kteří ovšem stále ještě požadují satelitní příjem.

cif - debata 2

Hodnocení

pro: cena, cena/výbava, dobrý zvuk
proti: potíže s firmwarem, rozhraní USB nepracuje s pevným diskem, nepodporuje externí titulky v češtině, celkově příliš tenký font použitý skoro všude zapříčiňuje někdy problematickou čitelnost, a to i v menu.

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (na pevno přidělaný, dvoužilový)
  • papírová uživatelská příručka 
  • záruka: 24 měsíců

Je pro vás zajímavý malý televizor se satelitním tunerem?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).