Hlavní navigace

Chcete streamovat z mobilu na televizor? Připravte se na nízkou kvalitu

22. 4. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Mobilní videotéky a aplikace typu IPTV/VoD v drtivé většině případů podporují výstup na externí obrazovku. Málokterá ale zvládá příchozí signál solidně zpracovat.

Už několik let zkouším s televizory i některé z mobilních videoték, ať už jde o placené, nebo neplacené IPTV/VoD. Setkávám se s různou úrovní kvality povětšinou pod hranicí běžného vysílání DVB-T a je vidět, že tady ještě musí výrobci televizorů udělat pěkný kus práce. Nejde ale jen o ně.

Abyste se při streamování živého TV vysílání přes mobil na „big screen“, tedy na velkou televizní obrazovku, dostali na obrazovou úroveň běžné DVB-T stanice typu ČT1 či Nova, potřebujete pár věcí. A také notnou dávku štěstí, jak se v testech také ukazuje. Nemluvě o tom, že se nikde nedozvíte, jaká je kvalita obrazu přenášeného z mobilu či tabletu přes bezdrátovou síť, a co si vzpomínám, slyšel jsem to za ty roky na nejrůznějších akcích asi dvakrát, z toho jednou u Philipsu, který ovšem tenkrát ještě vlastnil Philips.

ČTĚTE TAKÉ: Streamování v zahraničí. Co z českých a slovenských videoték chodí a co nikoli

Srovnání placených on-line videoték na českém trhu

Základní předpoklady

Předně potřebujete spolehlivě fungující a dobře vyladěnou domácí bezdrátovou síť s co nejkvalitnějším Wi-Fi směrovačem (routerem), televizor, který streamování zvládne přijmout, kvalitně zpracovat a co nejlépe odprezentovat, a také – bohužel – potřebujete docela obyčejné štěstí. Říci totiž, jak se ten který chytrý televizor bude chovat v okamžiku příjmu z mobilu (tabletu) streamovaného videa, se dost dobře nedá. Problém s tím často mají i ty nejdražší televizory a jde to napříč celým cenovým spektrem, na což při testech televizorů narážím neustále.

Pokud to vezmu za poslední rok, dva, ale i déle, prakticky nic se v tomto ohledu nezměnilo. Občas se jen objeví televizor, který to zvládne na jedničku (jako metu mám „DVB-T kvalitu“ běžných kanálů, tj. něco kolem 2,3 Mb/s, takže nijak vysokou), a občas jiný, který to sice zvládne trochu hůře, ale stále dostatečně (zhruba 80 %). Jedinou větší výjimkou, na kterou jsem kdy narazil, je řada Samsung SUHD 2015, do níž také bylo, jako do prvních TV, minulý rok zavedeno i Wi-Fi nejrychlejšího standardu „ac“.

Ještě bych měl zdůraznit, že v článku jsou popisovány zkušenosti se streamováním z celé řady mobilů a tabletů, vše omezeno na operační systém Android 5 a 5.1 (dříve na druhu mobilu hodně záleželo, zde už rozdíly nepozoruji a hardware je natolik výkonný, že zvládne signál zpracovat) a že televizor byl pro tyto účely vždy na router napojen bezdrátově, a to v nejvyšší kvalitě (standardu, frekvenci), jakou umožňoval i když jsem zkoušel i jiné verze. Toto je nejčastější případ propojení. Druhé variantě, přes Ethernet (LAN) napojené TV, se budeme věnovat jindy.

Aplikace UPC Horizon Go na levném tabletu Iget Smart S72. Provoz byl bezproblémový, při přehrávání videa tlačítka na spodní liště zmizí. Výsledná kvalita záleží na připojeném televizoru.
Autor: Bohumil Herwig

Aplikace UPC Horizon Go na levném tabletu Iget Smart S72. Provoz byl bezproblémový, při přehrávání videa tlačítka na spodní liště zmizí. Výsledná kvalita záleží na připojeném televizoru.

Na čem zkouším

Pro testování poslední skoro dva roky využívám špičkový Wi-Fi router Netgear R7000, který jsem před pár měsíci vyměnil za TP-Link Archer C9 (TP-Link AC 1900 Wireless Dual Band). Oba jsou skutečně na úrovni a mohu si být jist, že mi provoz nijak nebrzdí.

Z přenosných zařízení jsem za poslední dva roky použil čtyři mobilní telefony a jeden tablet. Poslední čtyři měsíce šlo o sice levný, ale výborný Energy Phone Max 4G (Wi-Fi 2,4 GHz, Android 5.1), minulý rok jsem měl na více než měsíc zapůjčené pozoruhodné Lenovo X3. Dlouhodobě (1,5 roku) pak šlo o LG Flex a poslední zhruba rok testuji s LG Flex 2, což je druhá generace tohoto excelentního mobilo-tabletu. Pro účely tohoto článku jsem vše redukoval na přístroje s Android 5 a i když na druhu mobilu při sdílení obrazovky hodně záleží, tady už jsem rozdíly v obrazové kvalitě výstupu vůbec nepozoroval. Buď televizor fungoval dobře a bylo mu jedno z jakého telefonu obraz přijímá, nebo fungoval vždy stejně špatně.

Tři poslední telefony s Android 5, resp. Android 5.1, se napojují zejména přes Wi-Fi 5 GHz, pokud ho televizor umí. TV si ale snad prakticky vždy v tomto případě vytvářejí dvě bezdrátová připojení – jedno pro 5 GHz (rozhodně lepší volba), druhé pro 2,4 GHz (užší pásmo, více zarušené a někdy už i obtížně použitelné). Vy si buď můžete vybrat jednu z nich, nebo vše ponechat v automatickém režimu.

Pokud jde o tablet, měl jsem jich tu více, ale déle (tři a více měsíců) jen výborný a levný Iget Smart S72, který ovšem pracuje pouze s Wi-Fi „n“ 2,4 GHz. I tak stál za to.

Sdílení obrazovky: Google Android vs. Google Chromecast

Funkce „Sdílení obrazovky“, nebo také „Odesílání obrazovky“ apod., ze systému Android není ani dokonalá, ani ideální. Google navíc nebyl schopen dodnes funkci dotáhnout alespoň k tomu, aby při jejím využívání nemusela mobilu obrazovka „svítit“. Jinak řečeno – mobil či tablet si při streamování na televizor, či jiný zobrazovač, vysloveně drásá akumulátor a jeho obrazovka je neustále zapnuta.

Google Chromecast ji sice při odesílání tímto způsobem vypíná, ale výsledná obrazová kvalita je natolik zoufalá, že je to až k pláči. Je také podstatně horší než při „Sdílení obrazovky“ přes funkci operačního systému Android. Mám teď na mysli původní Google Chromecast, nový jsem neměl.

Google zjevně tlačí na firmy poskytující aplikace IPTV/VoD, aby je převedly přímo pod Chromecast, protože tam problém s výstupní obrazovou kvalitou není. Jinak si to, že nezvládne udělat sdílení obrazovky na stejné úrovni jako u svého operačního systému, nedokáži vysvětlit. Je to zkrátka záměr a tím bude nepochybně i to, že při „sdílení obrazovky“ nelze na mobilu či tabletu vypnout u funkce Androidu displej.

Trpělivost už došla společnosti Lenovo a u hodně zajímavého mobilu Lenovo X3 si to zařídila po svém. Výrobce si totiž tuto funkci operačního systému upravil, a tak můžete při bezdrátovém streamování na „big screen“ obrazovku na mobilu vypnout.

A je to opravdu funkční.

Na Philips 40PFH6510 s operačním systémem Android TV najdete v menu nastavení v části síť volbu pro převzorkování video signálu (Digital Media Render – DMR) jdoucího z bezdrátově připojeného mobilu či tabletu. Bohužel v tomto konkrétním případě na obrazovou kvalitu vliv neměla, resp. jsem to nepozoroval (recenze 2. září 2015).

Na Philips 40PFH6510 s operačním systémem Android TV najdete v menu nastavení v části síť volbu pro převzorkování videosignálu (Digital Media Render – DMR) jdoucího z bezdrátově připojeného mobilu či tabletu. Bohužel v tomto konkrétním případě na obrazovou kvalitu vliv neměla, resp. jsem to nepozoroval (recenze 2. září 2015).

Optimalizace příchozího signálu?

Některé televizory nabízejí při příjmu signálu přes Wi-Fi, což je vedle kabelového napojení typu HDMI (MHL) druhá a poslední cesta, jak pro video propojit mobil či tablet s velkou obrazovkou, jistou optimalizaci příchozího signálu, jeho vyčištění, případné resamplování. Na výsledku by se to projevit mělo, ale někdy to neplatí. Jako u jinak vynikajícího televizoru Philips 40PFH6510 z roku 2015.

Příslušnou volbu najdete, pokud je k dispozici, nejčastěji v menu Nastavení v části Síť. Někdy je už funkce zapnuta, jindy ji zapnout teprve musíte a nejčastěji vůbec k dispozici není. Několikrát se mi ale také – kupodivu – stalo, že ji výrobce vůbec neuváděl, a přece k dispozici byla.

Minulý rok to platilo zejména u televizorů Samsung řady SUHD. A že k dispozici byla, bylo nad slunce jasnější.

U Panasonic TX-49DS503 (2016) stačí pro napojení mobilu či tabletu pouze v menu Síť zapnout tzv. Zrcadlení. Televizor si zjevně v této chvíli startuje nějaké speciální obrazové obvody, protože obraz dokáže podat vysoce nadprůměrně. Neříkám, že jako Samsung SUHD, ale porovnejte si ceny…
Autor: Bohumil Herwig

U Panasonic TX-49DS503 (2016) stačí pro napojení mobilu či tabletu pouze v menu Síť zapnout tzv. Zrcadlení. Televizor si zjevně v této chvíli startuje nějaké speciální obrazové obvody, protože obraz dokáže podat vysoce nadprůměrně. Neříkám, že jako Samsung SUHD, ale porovnejte si ceny…

Zkušenosti z testů TV různých značek

Obecně vzato má podle mého momentálně nejlépe zpracování obrazu při příjmu signálu z mobilu či tabletu vyřešeno Samsung, a to u nejvyšší řady Samsung SUHD s rozlišením Ultra HD (4K). Bavíme se o loňských modelech. Ty letošní jsem ještě k dispozici neměl.

Občas se ale najdou i chytré kousky jiných značek, jako například hodně drahý Panasonic TX-65DX900, které dokáží výrazně vylepšit v podstatě nekoukatelný, nebo jen obtížně sledovatelný základ, který je dostupný u většiny, resp. drtivé většiny televizorů. Jednička v tomto směru, Samsung SUHD, to pak má zařízeno tak, že si říkáte „jak to sakra udělali“.

HBO GO na mobilu při pokusu o výstup, přes Sdílení obrazovky o. s. Android, na televizor.
Foto: Bohumil Herwig

HBO GO na mobilu při pokusu o výstup, přes Sdílení obrazovky o. s. Android, na televizor.

Právě televizory Samsung SUHD z roku 2015 byly první (a zatím i poslední) TV řadou, která u mě doma předvedla v tomto ohledu vynikající výsledky (v podstatě 100 % kvality DVB-T), a to u všech modelů řady, které jsem měl k dispozici. Tady je převod skutečně excelentní a na něco takového jsem zatím nikde jinde nenarazil.

Za zmínku ještě stojí nijak drahý televizor Panasonic TX-49DS503 (2016), který přijde na 18 990 Kč (699 €) za úhlopříčku 124 cm. Překvapil mě hned v několika ohledech a notně právě u streamování z mobilu přes funkci Sdílení obrazovky, tady Zrcadlení. Propojení s mým LG Flex 2 proběhlo bez potíží a obrazová kvalita se blížila úrovni DVB-T. Nikde v menu jsem přitom žádnou renderovací funkci nenašel a zjevně je buď standardně zapnuta, nebo se aktivuje právě funkcí Zrcadlení, což je pravděpodobnější. Výsledek stojí skutečně za to a něco takového uvidíte opravdu málokdy. Tedy v 90 % případů neuvidíte.

MMF24

A ještě na jeden zajímavý výrobek vás chci upozornit. Momentálně mám na recenzi multimediální boxík Evolveo Android Box Q5 4K a možná si někdo vzpomínáte na test jeho předchůdce, Android Box Q4 4K, který byl ovšem jen pro hračičky.

Evolveo Android Box Q5 4K se zejména v hardwarových ohledech sice příliš nevylepšil (zejména Wi-Fi), ale v několika je to zásadní. Jednou z oblastí, kde je to hodně znát, je příjem bezdrátového videosignálu z mobilu. Tenhle malý a nijak drahý box přijde na 2590 Kč a zvládne signál renderovat na nějakých 90 % DVB-T. V takovýchto zařízeních, a jak zdůrazňuji, je jich vysloveně jen pár, je signál natolik dobře zpracován, že výsledkem je v podstatě běžný obraz jaký vidíte při příjmu z DVB-T.

Vyzkoušeli jste si už streamování z mobilu či tabletu na televizor?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).