Nemohu se zbavit pocitu, že je to jen další způsob, jak do dalších soukromých prostor nenápadně instalovat odposlechové zařízení s možností geolokace, a to ve prospěch státu, policie, tajných služeb a lumpů. Předpokládám, že každé takové zařízení, přijímající datový tok je schopno zachytit sekvenci, otvírající dvířka k dotyčnému HW, který bude buď v samotném přijímači od výrobce v rámci uživatelských služeb ( mikrofon, GPS senzor, g-čidlo ), či dokonce formou nechráněného portu umožní nasosat data z externího mobilu, tabletu, a to včetně pořízení kopie dat zařízení, správy, dat, profilů atd.
Pokud víme, jak úžasné možnosti poskytují služby BT, wifi, NFTS, není problém pak integrovat další utility v zájmu ztráty soukromí. Nikde není informace, že to bude mít "centrální tlačítko". Jedním z řešení budou kombinačky, ovšem zde se dá očekávat, že vozidlo bez takového funkčního zařízení bude označováno za nezpůsobilé provozu. Ve skutečnosti však bude jen nezpůsobilé sledování.
Pane Orwelle, měl jste pravdu.
"port s otevřeným rozhraním, který umožní jednoduché připojení periferních zařízení a který může přenášet všechny relevantní prvky digitálního televizního signálu, včetně informací týkajících se interaktivních služeb a služeb s podmíněným přístupem."
Uměl by to někdo přeložit do češtiny? V důvodové zprávě jsem našel jen, že "každé zařízení s úhlopříčkou větší než 30 cm musí umožňovat připojení periferních zařízení.", což ještě dává smysl, ale bez toho dovětku v návrhu. Já tedy neznám port, který splňoval toto všechno.
VF koaxiál - není určen k připojení periferních zařízení, znáte STB který by generoval modulovaný DVB signál i s EPG?
ethernet, USB - z principu přenese cokoliv, ale nemá definováno žádné, natož pak otevřené rozhraní na metadata vysoké úrovně (popis obsahu TV vysílání)
HDMI, DisplayPort - nepřenáší metadata vysoké úrovně, může sice obsahovat ethernet, ale viz výše
Ono je to zmotané násobně , ten port by mohl být USB-C , ale ..... zařízení s úhlopříčkou... není STB a operátoři dodávají STB a né televizní příjímače.
Přenášet data a zpracovávat data není to samé. Takže digitální rozhraní jako USB by to mohlo zastřešit. To že to nebude nejjednodušší ani levnější ani ani.... je vec další.
Nedivím se takovým pocitům. Ale autorádio je jen jedním z elektronických prvků v moderní době. Smysluplnost funkce automatického přivolání pomoci v případě nehody/havárie auta se zdá pochopitelnější, ale možnosti sledování samotného auta, tak toho, kdo ho řídí, protože auto podle toho nastaví sedadlo, případně styl jízdy, je v tomto případě podstatně "nebezpečnější". Orwellisté ale jistě ví, že jen obyčejný mobil toho na uživatele prozradí více, než nějaké digitální rádio v autě. V autě stráví člověk podstatně kratší dobu, někteří v autě nesedí i mnoho dnů po sobě, než tím, že má mobil v kapse, na nočním stolku, v ruce, nebo dokonce u ucha. A data z mobilů umí zpracovat příslušné orgány již dnes, nemusí čekat na digitální autorádia, která si většinou po opuštění auta nedáváme do kapsy, či někam na doslech kdekoliv.
Proto se mi zdá strašení s digitálními autorádii za zcela zbytečné a přímo směšné.
Nelze předpokládat, že když se čeští poslanci vypísmenkují, že se z toho celosvětová IT komunita potento a začne vyvíjet nějaký nový standard, který to vše umí, otevřeně, a je to vlastnost přímo jeho a ne nějakého vyššího protokolu, s portem nesvázaného. Takže by stačilo, kdyby místo takové neurčité až nesmyslné formulace napsali konkrétně. Nebo aspoň do důvodové zprávy.
Ono je sporné i to "periferní zařízení". To je něco, co je hlavnímu zařízení podřízeno. Ale ve vztahu televizor - STB je naopak ten televizor periferií k STB. Takže poslanci chtějí, aby každý televizor větší než 30 cm uměl vypouštět nešifrovaný (otevřený) TV stream třeba na flashku. Jo, pak to dává smysl :-D
Pro upřesnění, nyní se tady nediskutuje o 100+ let staré technologii. Tehdy žádné UKV, ani stereo, ani DAB neexistovaly. Rozhlas se ale přirozeně s časem vyvíjel a dnes se prosazuje jeho digitální varianta. To, že někdo jen sedí doma na pevném internetu, nebo utrácí za data v mobilu, ještě neznamená, že nejjednodušší a často nejspolehlivější telekomunikační platforma, jakou je rádio, do dnešní doby nepatří.
Na vývoj civilizace má naštěstí TV a internet jen částečný vliv, asi byla civilizace omylem zaměněna za telekomunikace. Dále není pravdou, že byly zrušeny telegramy, u O2 je stále přijímají a doručují, ČP je nahradila Dopisem Online, u pony expresu už možná byly všude nahrazeni koně něčím jiným, mechanickým, ale v principu funguje v odlehlých krajích stále a myslet si, že se už morseovka nepoužívá, je také jen blud z neznalosti.
Rádio pořád slouží určité části občanů a nejen proto, že je to pro posluchače nejlevnější médium, radiopřijímače jsou i miniaturní, s dlouhou výdrží baterií, ne jako chytrý mobil, který většinou potřebuje dobíjet každý den a kvalita zvuku z rádia je často podstatně kvalitnější, než z mobilu, který se většinou nepřipojuje k domácí hifi soupravě.
Pokud byl autorem názoru o zbytečnosti rádia opravdu techno maniak, jeho přezdívka mnohé vysvětluje. Ne každý je maniakem, ani jím nechce být.
Nechápu proč řeší tuto 100+ let starou technologii a chtějí ji reformovat. Český rozhlas by se úplně měl zrušit a pokud nějaká lokální rádia si na sebe vydělají ať fungují dokud mohou. Nemá smysl podporovat více jak 2 (dnes TV a internet) komunikační technologie v nějakém období vývoje civilizace. Telegramy se zrušily, pony expres se zrušil, vysílání přes morseovku jsou taky fuč. Tak proč proboha řešit nějaké trapné rádio když je to už vlastně mrtvé a jen si to neuvědomuje. Poslouchá to skutečně mizivé procento populace.
No nie som si istý či zrovna toto je výmysel českých poslancov. Skôr mám obavy že ide o prepis legislatívy EÚ.
A čo sa týka toho portu - skutočne je myslený export dát z TV von? Nie je myslený naopak import dát DO TV? Napr. kvôli tomu, že niektoré zobrazovače majú problém s HDCP? Osobne si myslím že exportný port bez ochrany narazí na autorské práva (tie výslovne dávaju držiteľovi práv možnosť zakázať spracovanie obsahu u užívateľa).
přesně tak, dnešní chytrá zařízení, za majitele napráskají tolik věcí... A pak to majitel ještě doplní na ksichtbůku :-D Ve finále, pokud nás někdo bude chtít špehovat, nebude to v dnešní době problém - osobně si myslím, že lidé kteří o tom nic neví, by se divili co všechno dnes jde, ať legálně nebo ne
Tady někdo nechápe věcí... To mám jako v práci místo rádia ve sluchátkách čumět na telku? A v autě místo koukání na silnici čučet na displej a místo držení volantu bušit do klávesnice?
Já teda rádio moc neposlouchám, tenhle týden zatím asi jenom 35 hodin, ale svoje výhody má. Odstíní v práci od hluku, při řízení vím, kama nejet a před spaním procvičím fantazii i bez modrýho světla a se zavřenýma očima. Pobaví, poučí, informuje. Tak proč to rušit?
Co já nechápu, je snaha rozchodit DAB. Pokud bych měl za přijímač připlácet, tak s tím mám problém, protože přínos v situaci "zapnu a poslouchám" je při kvalitním signálu nula. Stanice navíc nula. Podcasty a některý rádia tahám po internetu, takže tuhle díru to taky nezaplní. Tak by to stejně skončilo o třetinu dražším analogem s kvalitnějším příjmem, než DABem za dvojnásobnou cenu.
Další věc, co nechápu, je spojování poslechu rádia se šmírováním. Aby někdo mohl šmírovat, musí mít kanál, kterým dostane data ode mě k sobě. Tohle nesplňuje ani digitální, ani analogový rádio. Nemá vysílač.
Nepochopitelný jsou i protesty proti tomu, když rádio umí přijímat něco navíc. Když vezmu telku jako analogii, první stroj, co naši měli, měl jenom VHF a kanály 1 až 12. Určitě by někteří zdejší jedinci prskali, že na co jim je UHF a několik předvoleb. Když přišel 2. program, tak prý koupili novou telku, protože dvojka byla v UHF (soused si nechal telku, ale pořídil konvertor, co to přemoduloval do VHF). Když jsem měl asi tak pět let, přeladili i ten dokrývač na VHF a oba programy už jely jenom v UHF. A byly i další změny - přidání barvy, přechod ze SECAMu na PAL v 90. letech, digitalizace, probíhající přechod na T2,... Mám telku, která zvládne DVB-T2, ale i DVB-T a dokonce i analog. A to v pásmech I, III, IV a V. Sice to nevyužiju, ale nijak to neškodí a bylo to v ceně, tak proč ne. Že teď nedává DAB smysl neznamená, že bych se zlobil, kdyby výrobci přestali dávát DAB jenom s extra příplatkem.
Takže pokud si to shrneme:
1. Vlastní síť pro ČRo - ta už přece dávno existuje, takže nevím co tady poslanci řeší.
2. Povinnost konektoru pro připojení periferií na TV - HDMI už je skoro na všem, jak na všech TV tak na STB, ovšem nevím zda je zákonu stačí že se přenáší obraz a zvuk, nebo je požadováno aby se přes kabel přenášelo i EPG.
3. STB pouze pro jednu službu - Zvláště u satelitních operátorů celkem velký problém. Mám jeden takový STB od operátora Fransat, ve kterém nefungují karty jiných operátorů. Nemohu přejít k jinému operátorovi aniž bych musel koupit nový box. Ovšem tady je to zrovna trochu mimo protože tento satelitní operátor nemá licenci ČTÚ, nepůsobí oficiálně v česku a tak se na něho zákon nebude vztahovat. Ovšem pokud se podíváme na český Skylink tak dostaneme stejný výsledek. Ve čtečce boxu jiná karta fungovat nebude. Kdysi existoval standard UNI čtěček, ale po hackerských útocích a cardsharingu se jich operátoři zbavili. Toto by ale mohl být ten "objektivní technický důvod" proč nepovolit používat kartu v libovolném přijímači. Částečně tento problém řeší CI+ moduly, které ale mají svoje omezení. Spíše by se ale měl zákon starat o to aby karta fungovala i v přijímačích které nemají žádnou certifikaci.
4. DAB rádia povinně v autech - myslel jsem že tenhle zákon už platí, ale jinak zajímavý tah jak DAB rádia rozšířit. Trochu mimo: Nevím jestli se budou vyrábět i DAB rádia za 200 korun a kterým k ovládání stačí dvě kolečka.
5. povinné programy u operátorů - nějak nechápu o co tady jde. To bude zákon operátorům ukládat povinnost mít v nabídce ČT, Novu a Primu?
6. Programy konkurentů na webu jednoho vysílatele - totální nesmysl. Nevím proč by ČT měla povinnost mít na svém webu živé vysílání Novy, která má na to vlastní web. Nevím také co s tím mají společného zdravotně postižení. I když takovým způsobem by tu vznikla taková miniaturní IPTV zdarma.
7. Analogové kmitočty svázané s vysílací licencí - myslel jsem že tohle už dávno funguje.
8. Vlastní mux pro ČRo - stejně jako na začátku, ta síť už dávno existuje a funguje.